Michał KrajniakMichał Krajniakśroda, 28 grudnia 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2255
Ilość komentarzy: 0

Skąd się wzięła nazwa trytka i kto ja wymyślił?

Opaski zaciskowe mają bardzo praktyczne zastosowanie i dzisiaj spotkać je możemy w bardzo wielu branżach. Jakkolwiek ten wdzięczny produkt ma także bardzo ciekawą historię ściśle związaną ze swoją nazwą. Ciekawym zjawiskiem jest to, że współcześnie wiele osób – o dziwo również tych, związanych z branżą – prowadzi spór na temat prawidłowego nazewnictwa tego produktu. Aby zrozumieć te niuanse i mieć jasny ogląd sytuacji, powinniśmy spokojnie zajrzeć do kart historii.

 

Trytka – skąd to się wzięło?


Polska jest krajem o tyle specyficznym, że w nie tak małej liczbie przypadków w języku przyjmuje się nazwa danego produktu czy usługi pochodząca od podmiotu sprzedającego ten towar bądź świadczącego usługę. Zjawisko to po raz pierwszy miało miejsce przed II wojną światową. Sporadycznie w czasach PRL-u nazwa sprzedawcy wypierała markę producenta. Po upadku komunizmu na polski rynek wpłynęło bardzo wiele nowych towarów. Niektóre z nich otrzymały nazwę właśnie na tej zasadzie.

Tak samo było z trytką. Jej nazwa pochodzi od firmy Trytyt, która zaczęła sprzedawać ten produkt na polskim rynku. Klienci tak po prostu zaczęli nazywać opaskę, a że nazwa brzmiała przyjemnie dla ucha szybko się przyjęła. Na tej samej zasadzie przyjęła się w Polsce nazwa rower. Ten jednoślad ma swoją prawidłową, techniczną nazwę bicykl. Wzięło się to stąd, że w I połowie XX wieku w Polsce pojawiła się firma Rover, która produkowała bicykle. Stąd nazwa.

 

Kto jest pomysłodawcą nazwy trytka?


Prawdziwy pomysłodawca nazwy trytka nie jest znany. Prawdopodobnie nazwa wzięła się stąd, że ktoś skojarzył nazwę firmy z produktem i tak już zaczął opaskę nazywać. Powiedział to znajomym, a oni swoim znajomym. Z czasem nazwy zaczęło używać 10 osób, potem 100, 1000, aż wreszcie cała Polska zaczęła mówić: trytka.
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Trzy nazwy produktu – spór, który trwa do dziś


Nazwa trytka nie jest jedyna. Powinniśmy wziąć też pod uwagę inne warianty nazewnicze funkcjonujące w przypadku tego produktu. Jest to o tyle ważne, że wciąż można spotkać klientów nieakceptujących potoczną terminologię i domagających się stosowania ścisłych, technicznych i pierwotnych nazw produktów.
 

Opaska kablowa – nazwa pierwotna


W Polsce produkt ten zaczął być sprzedawany jako opaska kablowa. Do dziś termin ten jest oficjalną i techniczną nazwą produktu.
 

Opaska zaciskowa – wariant potoczny


Opaska zaciskowa jest nazwą potoczną. Wzięła się ona stąd, że – jak łatwo się domyślić – trytka zaciska się, więc sposób działania przełożył się na nazewnictwo.
 

Trytka – wygodna alternatywa


Nazwa trytka jest znacznie krótsza niż opaska kablowa czy opaska zaciskowa. Tak więc używanie jej jest o wiele wygodniejsze oraz praktyczniejsze.
 

Trytka – błędna etymologia nazwy

W internecie wciąż możemy spotkać się z teoriami, że nazwa trytka pochodzi od odgłosu, jaki ten produkt wydaje w momencie gdy się zaciska. Jest to błąd. Choć skojarzenie dźwiękowe może wydawać się słuszne, to jednak pochodzenie nazwy, które dziś omówiliśmy jest jedynie słuszne i uzasadnione.
Skąd się wzięła nazwa trytka i kto ja wymyślił?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie