Aneta BurzyAneta Burzyniedziela, 14 sierpnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 5243
Ilość komentarzy: 0

Sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra

Każdy kto kiedykolwiek posiadał srebrną biżuterię zdaje sobie sprawę, że z czasem traci ona błysk, a nawet czarnieje. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak łatwo jest przywrócić srebrnym przedmiotom ich pierwotny stan. Tak naprawdę wystarczą przedmioty, które każdy z nas znajdzie w domu, jak pasta do zębów, soda, czy ocet. Zresztą ocet będzie niezastąpioną substancją używaną również do stworzenia domowego płynu do czyszczenia okien. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by używać specjalnych specyfików przeznaczonych do czyszczenia srebra dostępnych w sklepach jubilerskich. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na przywrócenie srebrnym przedmiotom blask i jasny kolor. 


Czym jest czarny nalot na srebrze? 


Chociaż uważa się, że czarny nalot na srebrze powstaje pod wpływem tlenu, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Za czarny nalot odpowiadają cząsteczki dwutlenku siarki, która reaguje z atomami srebra. Dwutlenek siarki występuje w zanieczyszczonym powietrzu - częstym w przemysłowych obszarach, czy dużych miastach. Dlatego osoby mieszkające w dużych miastach mogą częściej borykać się z problemem czarnego nalotu na biżuterii, czy naczyniach ze srebra. Co więcej warstwa z upływem czasu narasta, a tym samym trudniej ją usunąć. Na szczęście powłoka ta nie wnika w głąb srebra i można ją usunąć - również domowymi sposobami. 

czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie


Jakie są próby srebra? 


Srebro jako materiał miękki, ale zarazem trwały i odporny na zarysowania może być używany do produkcji wielu różnych wyrobów. Produkty ze srebra mogą różnić się między sobą ilości srebra w stopie. W Polsce funkcjonują cztery najpopularniejsze próby srebra: 925, 875, 830 oraz 800, które zawierają odpowiednio 92,5%, 87,5%, 83% oraz 80% czystego srebra w odlewie. 
Dom i ogród

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Dom i ogród

Czym najlepiej wyczyścić srebro? 


Do wyczyszczenia srebra z powodzeniem można użyć środków chemicznych dedykowanych do tej czynności. W sklepach jubilerskich można kupić różne dedykowane w tych celach płyny. W sklepach dostępne są również mleczka do czyszczenia i nabłyszczenia srebra. Są to gotowe specyfiki, bardzo łatwe w użyciu - które pomogą w przywróceniu srebru pierwotnego blasku. Do użycia ich wystarczy wilgotna szmatka. Srebro można też wyczyścić wykorzystując sprawdzone, domowe metody, które wymagają użycia jedynie środków codziennego użytku, które z pewnością znajdziemy w naszym domu. 

czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie

Oczywiście oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Trzeba je stosować z ostrożnością - tak by nie uszkodzić nawierzchni srebrnych przedmiotów. Niektóre substancje mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Na przykład podczas czyszczenia biżuterii srebrnej, która ma jeszcze kamienie, odradza się stosowania chemicznych środków do czyszczenia. Jakie istnieją domowe sposoby na czyszczenie srebra? 

Jak wyczyścić srebro za pomocą folii aluminiowej? 


Bardzo popularną metodą czyszczenia sera jest użycie folii aluminiowej do czyszczenia. Jak to zrobić? Będziemy potrzebowali szklanego naczynia - na przykład miski, które należy wyłożyć folią aluminiową. W osobnym naczyniu trzeba wymieszać gorącą wodę z octem, solą kuchenną i sodą oczyszczoną. Mieszankę trzeba przelać do miski z folią, a następnie umieścić w niej srebrne przedmioty. Rzeczy najlepiej zostawić w misce do ostygnięcia wody. Po wyciągnięciu przedmiotów na folii powinniśmy zauważyć ciemny nalot. Po wyjęciu z mikstury, trzeba dokładnie wypłukać przedmioty i wypolerować je szmatką. 

Co będzie potrzebne? 
 • Folia aluminiowa 
 • 2 szklanki gorącej wody
 • 0,5 szklanki octu
 • 2 łyżki soli kuchennej
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • Miska szklana
 • Miękka szmatka

czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie


Czy pasta do zębów czyści srebro?


Pasta do zębów jest jednym z najbardziej powszechnie wykorzystywanych domowych sposobów na czyszczenie srebra. Trzeba jednak mieć na uwadze dwie dość istotne kwestie. Po pierwsze lepiej postawić na pastę bez drobinek, które mogłyby również zarysować przedmioty, pasta wybielająca też nie będzie najlepszym wyborem. Po drugie do polerowania trzeba wybrać bardzo miękką szmatkę. Czyszczenie pastą srebra jest proste - wystarczy nałożyć pastę na kilkanaście minut, a następnie opłukać wodą i delikatną szmatką wypolerować. Przy bardzo zabrudzonych powierzchniach można pokusić się o użycie delikatnej szczoteczki do mycia zębów - należy jednak pamiętać, że takie mechaniczne czyszczenie może zarysować powierzchnię.

Co będzie potrzebne? 
 • Pasta do zębów bez drobinek i niestosowana do wybielania zębów
 • Miękka szmatka
 • Miękka szczoteczka do zębów

Jak wyczyścić srebro sodą i octem? 


Kolejnym sposobem na wyczyszczenie srebrnych przedmiotów jest zastosowanie mieszanki sody i octu z wodą. W przygotowanej mieszance należy zanurzyć srebro i zostawić je na 15 minut. Następnie trzeba dokładnie wypłukać przedmioty i wysuszyć. 

Co będzie potrzebne? 
 • 1 łyżka octu
 • 1 łyżka sody
 • 1 litr wody

Czyszczenie srebrnej biżuterii coca colą?


Coca cola posiada w swoim składzie kwas fosforowy, który wykazuje odrdzewiające właściwości. Żeby wyczyścić srebrne przedmioty przy użyciu coli wystarczy je zanurzyć w niewielkiej ilości napoju. Po wyjęciu trzeba dobrze wypłukać srebro wodą, a następnie wysuszyć. Co ciekawe coca cola pomoże również w pozbyciu się rdzy, czy też przypaleń z garnków.

Czy kreda pomoże pozbyć się nalotu na srebrze? 


Do usuwania nalotu ze srebra można również wykorzystać kredę. Kredę należy skruszyć i wymieszać z alkoholem - tak, by powstała papka. Masę należy nałożyć na kilka minut na srebrne przedmioty, a następnie opłukać wodą i wysuszyć.

czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie

Nietypowe metody czyszczenia srebra


Do mniej znanych metod usuwania zabrudzeń ze srebra można zaliczyć między innymi: 
 • Białka jaja kurzego - ubite na pianę nakłada się na powierzchnię srebra, a nalot zostanie usunięty po pocieraniu flanelowym materiałem.
 • Popiół papierosowy - papką z popiołu i wody z sokiem cytryny należy nałożyć na powierzchnię srebrnych akcesoriów i używając miękkiej szczoteczki czyścimy delikatnymi ruchami aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Po czyszczeniu koniecznie trzeba opłukać czyszczone przedmioty wodą i porządnie wysuszyć. 
 • Woda po ziemniakach - wodę należy przelać do szklanej miski, a następnie umieścić w niej srebrne przedmioty. Po 12 godzinach moczenia wystarczy przemyć je wodą, wysuszyć i wypolerować miękką szmatką. 
 • Pranie w pralce - to dość kontrowersyjna metoda, która wymaga solidnego zabezpieczenia srebra. W tym celu można użyć na przykład bawełnianego woreczka. Woreczek można dorzucić do zwykłego prania, pod warunkiem, że temperatura nie przekroczy 40 stopni Celsjusza.
 • Mieszanka wody z mydłem, sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny - w takiej mieszance pozostawiamy czyszczone przedmioty na około pół godziny, po czym wyjmujemy, opłukujemy i suszymy.  
 • Kwaśne mleko - przedmiot, który chcemy wyczyścić należy całkowicie pokryć kwaśnym mlekiem, zostawić na pół godziny, następnie opłukać wodą, osuszyć i wypolerować miękką szmatką.
 • Piwo - poczerniałe piwo można włożyć do słoika wypełnionego piwem i pozostawić na noc. Rano trzeba dokładnie opłukać przedmioty wodą i osuszyć. 
 • Szare mydło z sokiem z cytryny - do czyszczenia pociemniałego srebra można również użyć szarego mydła z dodatkiem soku z cytryny. Oba składniki należy włożyć do miski i zalać gorącą wodą, po czym umieścić w nim srebrne elementy. Po 15 minutach można je wyjąć, porządnie osuszyć i wypolerować miękką szmatką, najlepiej z irchy. 

O czym należy pamiętać czyszcząc srebro? 


Trzeba pamiętać, by do czyszczenia srebra nie wykorzystywać metalowych miseczek, czy talerzyków - lepiej sprawdzą się szklane. Metalowe naczynia mogą wejść ze składnikami przygotowanych mieszanek, co może zaburzyć proces czyszczenia. Jak wspominaliśmy wyżej powinniśmy wybrać miękką szczoteczkę, która nie zarysuje powierzchni, a do polerowania - miękką ściereczkę. Gdy decydujemy się na czyszczenie srebra pastą do zębów - powinniśmy zdecydować się na taką bez drobinek i nie stosowaną do wybielania szkliwa.

Jak nadać połysk srebru? 


Do przywrócenia połysku srebru można użyć wspomnianych wyżej metod czyszczenia - na pewno okażą się pomocne przy usuwaniu czarnego nalotu. Biżuterię można na przykład wymoczyć w mieszance wody z sodą oczyszczoną i solą. Przedmioty można zostawić w wodzie na pół godziny. Po wyciągnięciu należy spłukać je dokładnie wodą i osuszyć miękką szmatką.

Jak uchronić srebrną biżuterię przed zabrudzeniami?


Prawidłowe przechowywanie biżuterii pomoże zapobiec osadzaniem się na niej czarnego osadu. Pierwotny blask kolczyków, pierścionków, czy naszyjników można wydłużyć stosując się do zasad poprawnego przechowywania i użytkowania.


czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie
Na pewno dobrze jest zdejmować biżuterię przed myciem rąk, czy kąpielą. Biżuteria nie powinna mieć kontaktu ze środkami chemicznymi. Lepiej zatem unikać jej noszenia podczas domowych obowiązków - szczególnie tych, które będą wymagać wykorzystania środków chemicznych - mogących uszkodzić stan srebra. Powinno się również zdejmować biżuterię przed wykonaniem czynności, które mogłyby narazić ją na uszkodzenie. 

Jak przechowywać srebrną biżuterię? 


Biżuteria powinna być przechowywana w uporządkowany sposób w odpowiednich woreczkach lub szkatułkach, można także umieszczać ją w woreczkach strunowych, które mogą zapobiec dostępowi powietrza. To pomoże nie tylko w łatwym odnalezieniu odpowiedniej błyskotki, ale również w uchronieniu biżuterii przed uszkodzeniem i utratą połysku.

Bardzo ważne jest, żeby biżuteria nie ocierała się o siebie - mogą powstać wtedy zarysowania. Biżuteria powinna być odpowiednio przechowywana w warunkach zabezpieczających ją przed wilgocią, kurzem i promieniami słonecznymi. Powinny być schowane w ciemnym, suchym i szczelnie zamkniętym miejscu. Nie powinna być przechowywana w łazience, gdzie mogłaby mieć kontakt z wodą i chemikaliami. Lepszym miejscem będzie garderoba, czy sypialnia. 

Biżuterię z powodzeniem można przechowywać w oryginalnych opakowaniach, które następnie mogą zostać ułożone w szufladach, czy dużym pudełku. Można również wykorzystać specjalne szkatułki, czy kuferki, które mają specjalnie zaprojektowane szufladki i przegródki. Do organizacji biżuterii można również wykorzystać stojak na biżuterię, dzięki któremu będzie ona łatwo dostępna i ładnie wyeksponowana.
czyszczenie srebra, usuwanie nalotu ze srebra, czarny nalot na srebrze, srebro czyszczenie
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie