Magdalena  SzafrańskaMagdalena Szafrańskasobota, 14 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3658
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Sztuka z kartonu

Twierdzisz, że kartonowe pudła nie są ważne - może poza przeprowadzką? Wiedz, że wyraźnie się mylisz. Z samej tektury można zrobić wszystko - od uroczych dekoracji, przez makietę mieszkania, po obudowę aparatu czy komputera. Podczas gdy niektóre pomysły są obecnie tylko koncepcjami lub osobistymi projektami artystów, inne można kupić. Zainspiruj się i stwórz coś własnego.

Zwykle patrzymy na materiały opakowaniowe z czysto praktycznego punktu widzenia. Interesuje nas jak wytrzymała jest tektura, jak taśma się klei lub jak folia zapobiega zawilgoceniu. Ale są ludzie, którzy tworzą niesamowite dzieła sztuki ze zwykłych materiałów opakowaniowych.

Sztuka z materiałów opakowaniowych


Zacznijmy od kartonu. Choć najczęściej maluje się na papierze lub płótnie, to chyba nie dziwi fakt, że tektura jest wykorzystywana przez wielu artystów jako baza do malowania. Produkowane są nawet specjalne kartony „malarskie”, które z jednej strony są pokryte warstwą malarską. Karton nadaje się do malowania pastelami lub węglem, a dzięki swojej grubości i wytrzymałości idealnie nadaje się do produkcji masek lub ogólnie technik, w których wycina się powstały obraz i jakoś go wykorzystuje. 

Rzeźby z kartonu 


praca Marka LanganaOd produkcji masek do wykorzystania tektury w rzeźbie jest już tylko niewielka odległość. Karton jest lekki, łatwo dostępny, wystarczająco twardy i łatwo dopasujesz go do swoich upodobań. Wielu artystów odkryło potencjał kartonu. Jednym z nich jest brytyjski rzeźbiarz James Lake, który skleja ze sobą kawałki tektury i tworzy z nich popiersia, a nawet całe figury. Co więcej, jego rzeźby są często naturalnej wielkości. Tektura to również świetny materiał dla sztuki użytkowej. Artysta Chris Gilmour tworzy realistyczne modele z kartonu, zwykłych rzeczy, w rzeczywistych rozmiarach. Jego rzeźby to modele samochodów i motocykli jak i mniejsze przedmioty takie jak mikroskop czy skrzypce. Wszystko to przy zachowaniu maksymalnej realności i tylko przy użyciu klasycznego brązowego kartonu.

Amerykański artysta Mark Langan tworzy prace rzeźbiarskie z kartonu, do których powstania zainspirowały go krzywizny i faktura tektury. Artysta przenosi skromne tekturowe opakowanie do kategorii sztuki, a w jego pracach widać szacunek dla natury. Wszystkie jego „obrazy” składają się z kartonu zebranego z okolicy, w której mieszka. Co ciekawe, Mark Langan nie używa komputera do wizualizacji swoich prac, tylko szkicuje je na papierze i układa każdy element jak puzzle. Kawałki tektury są cięte, układane w stosy i sklejane nietoksyczną substancją. Jego dzieła można znaleźć w salach konferencyjnych firm w całych Stanach Zjednoczonych. Jeżeli chcesz poznać artystę lepiej, zajrzyj na jego stronę: www.langanart.com


pojazd z kartonu  japońskiej twórczyni Monami OhnoKolejnym artystą, który w oryginalny sposób wykorzystał kartonowe opakowania, jest Berni Valenta. Pochodzący z Monachium grafik stworzył komplet stu kartonowych karykatur zwierząt oraz ludzi. Do swoich prac użył opakowań po płytach. Wszystkie jego prace mają podobny kształt i wielkość. Całą galerię możesz obejrzeć tutaj.

Wymieniając artystów, którzy tworzą sztukę z kartonu, nie można zapomnieć również o japońskiej twórczyni Monami Ohno. Ta artystka potrafi wykonać z kartonu praktycznie każdy przedmiot, a to co w jej sztuce zachwyca najbardziej, to niezwykła szczegółowość. Japonka tworzy bardzo dokładne statki kosmiczne, roboty czy czołgi. Monami Ohno znalazła szerokie uznanie i regularnie pojawia się na łamach magazynów. Więcej jej prac znajdziesz na jej Instagramie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o angielskim rzeźbiarzu Chrisie Gilmour, który specjalizuje się w  hiperrealistycznych przedmiotach naturalnej wielkości wykonanych wyłącznie z kartonu i kleju. Chris tworzy swoje rzeźby z prostego, ale znaczącego materiału jakim jest tektura falista. W jego pracach najciekawsza jest przepaść między tanim, wyrzucanym materiałem a wielkością ostatecznej produkcji. Efektem końcowym “recyklingu”  tego materiału, są niezwykłe i realistyczne rzeźby. Więcej prac artysty możesz zobaczyć na stronie artysty: www.chrisgilmour.com

Sztuka z masy papierowej


Makulatura nie musi trafiać do kosza, nawet jeżeli wcześniej służyła jako materiał wypełniający. Można z niej tworzyć niezwykłe rzeczy, nawet jeśli nie jest wysokiej jakości. Wystarczy namoczyć, wymieszać z wodą, skrobią i klejem. Masa ta nazywana jest masą papierową i powstała ponad dwa tysiące lat temu. Wyrabiano z niej hełmy bojowe, maski pośmiertne, a także różne tabakierki i kabury. Dziś ta technika jest używana do wytwarzania małych przedmiotów artystycznych. 

Karton w nowej odsłonie - zainspiruj się


Papier i tektura są tak prawie stare jak sama ludzkość, więc jest mnóstwo artystów i twórców sztuki z papieru. Zaczynając od origami, na wielkich kartonowych rzeźbach kończąc. Karton może być również użyty do tworzenia rzeczy codziennego użytku, mebli czy w reklamie. Ten, wydawałoby się, najzwyklejszy materiał opakowaniowy ma bardzo wiele zastosowań i może być wykorzystywany w najróżniejszy sposób.  Oto kilka inspirujących projektów, które może zachęcą Cię do wykorzystania opakowań kartonowych w ciekawy i niebanalny sposób.

1. Stojak na telefon z tektury
Link do projektu:

Stojaki na telefon z kartonu jest bardzo praktyczny i ekologiczny. Łatwo możesz przetrzymywać na nim telefon, a także ładować go, gdy znajduje się on w stojaku. 

2.Kartonowe biureczko dla dzieci
Sztuka-z-kartonuLink do projektu:


Projektantka wnętrz Lauren McGrady i Pascal Ruelle zgłosili swój udział w globalnym konkursie "Out of the box" zorganizowanym przez firmę Samsung i Dezeen. Zadanie konkursowe polegało na zmianie przeznaczenia pudełka na telewizor firmy Samsung i stworzeniu z niego przedmiotu domowego użytku, przedłużając żywotność opakowania. Konkurs miał na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród klientów firm. Para projektantów stworzyła kartonowe biurko dla dzieci, które ma zachęcać najmłodszych do ćwiczenia zarówno prawej, jak i lewej półkuli mózgu. Umożliwia ono odrabianie lekcji, ale także zachęca dzieci do kreatywności w czasie wolnym, a rodzice nie muszą się martwić o zniszczenie cennych mebli. Konstrukcja została stworzona z wykorzystaniem większości pudełka i składa się z prostych czynności montażowych, które nie wpływają negatywnie na estetykę.

3. Tekturowe biurko stojące Refold 
Sztuka-z-kartonu-1Link do projektu:

Projekt Refold  to elastyczne, składane, przenośne, niedrogie i w 100% nadające się do recyklingu biurko, które zostało zaprojektowane tak, że może słuzyć na kilka sposobów. Wykonane w całości z kartonu biurko może utrzymać ciężar przeciętnej osoby. W 100% nadaje się do recyklingu, waży zaledwie 6,5 kg i w ciągu kilku sekund składa się do postaci samodzielnej walizki, co zapewnia maksymalną mobilność i łatwość przechowywania. Kartonowe biurka Refold nadają nowy wymiar hot deskingowi. Możliwość przenoszenia zapewnia  elastyczność i wspomagają współpracę. Dzięki temu w ciągu kilku minut można stworzyć unikalne miejsce pracy i dostosować je do zmieniających się potrzeb.

4. Biurko i krzesełko 
Sztuka-z-kartonu-2Link do projektu:


Kartonowe biurko i krzesło to niezwykle praktyczny i ekologiczny mebel. Stworzony z kartonu i korka jest niezwykle wytrzymały. Umieszczony w pokoju dziecinnym nie tylko będzie świetnym miejscem do odrabiania lekcji, ale również do zabawy. Każde dziecko może przyozdobić takie biurko samodzielnie i mieć radość z tworzenia.

5. Kartonowy byk
Link do projektu:

Kartonowy byk to niezwykle oryginalna reklama stworzona  dla firmy Smurfit Kappa,  produkującej opakowania z tektury falistej. Piękna i niezwykle starannie wykonana rzeźba symbolizuje piękno i siłę surowca.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jakie rodzaje tektury wykorzystuje się w sztuce


Jako, że na rynku dostępnych jest wiele materiałów, warto wiedzieć z których najlepiej tworzyć swoją sztukę. Niektóre materiały lepiej nadają się do małych rzeczy, z innych możesz tworzyć nawet meble. Oczywiście podstawowym materiałem jest tektura, najlepiej taka pochodząca z recyklingu, która jest wytwarzana z masy papierniczej lub arkuszy papieru. Istnieje kilka rodzajów tektury:

praca Marka LanganaTektura falista - lekka i sztywna tektura falista została po raz pierwszy zastosowana w Stanach Zjednoczonych w 1871 roku. Jej sztywność wynika z faktu, że powstaje z kilku arkuszy papieru falistego wklejonych między arkusze tektury. Różne rodzajów fal można ze sobą łączyć, aby uzyskać tekturę falistą o wybranych cechach. Najpopularniejszym 
kryterium podziału tektury falistej jest ilość warstw. Najczęściej wykorzystywane rodzaje tektury falistej to tektura dwuwarstwowa oraz trzywarstwowa,ale na rynku dostępne są również tektury wielowarstwowe, najczęściej o pięciu lub siedmiu warstwach. Używa się ich do produkcji bardzo wytrzymałych kartonów transportowych i to z tych kartonów możesz tworzyć najbardziej wytrzymałe meble czy inne przedmioty codziennego użytku.Tekturę falistą można znaleźć w arkuszach lub rolkach.

Tektura jednostronna - jest to cienka tektura, która najlepiej sprawdza się do dekoracji. Można z niej tworzyć kolaże, obrazy czy może posłużyć do tworzenia mniejszych, ozdobnych elementów dla większych projektów.

Tektura o strukturze plastra miodu - jest to najbardziej solidny i wytrzymały materiał ze wszystkich. Co więcej, jest też bardzo lekki i występuje w kilku grubościach. To z niej wykonywane są klasyczne pudła kartonowe. 

Tuleje spiralne - inaczej są to tekturowe tuby i kątowniki. Ten rodzaj tektury jest bardzo zwarty i bardzo solidna, a przez to trudny lub wręcz niemożliwy do przecięcia nożem.

Jak więc widzisz, wszelkie opakowania, czyli tak zwana makulatura, również może zostać ponownie wykorzystana i przerobiona na coś pięknego. Na świecie istnieje wielu artystów, którzy wykonują niezwykłe dzieła właśnie z kartonów pochodzących z recyklingu, gazet, papieru czy tektury falistej. Ty również możesz spróbować swoich sił i sprawdzić swoje artystyczne zdolności. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina chęci i pomysłu, bo materiały na pewno znajdziesz w domu.
Karton Klapowy 400x200x150 mm
Karton Klapowy 400x200x150 mm1,70
Do koszyka
Szybki podgląd
Sztuka z kartonu
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie