Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaponiedziałek, 3 kwietnia 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 932
Ilość komentarzy: 0

Taśma pakowa – Twój niezbędny przewodnik

Taśma pakowa ma szereg przydatnych zastosowań, które znacząco przyspieszają zadania realizowane przez pracowników. W niniejszym artykule wyjaśniamy wszelkie zawiłości, które są związane z tym produktem. Podpowiadamy, jakie istnieją rodzaje taśm oraz które najbardziej przydadzą się w danej działalności.

Taśma pakowa – czym jest?


Pod pojęciem taśmy pakowej można rozumieć szereg akcesoriów służących do zabezpieczania, oznaczania czy przygotowywania kartonów wysyłkowych. Taśma może być także wykorzystywana w nieco mniej formalnych czynnościach, np. związanych z majsterkowaniem czy pracą w warsztacie. Taśma pakowa to niezwykle uniwersalny produkt, bez którego niełatwo sobie wyobrazić sprawną pracę w magazynie, w biurze czy w firmie wysyłkowej. Jest ona jednym z podstawowych narzędzi papierniczych, dlatego przydaje się w kontekście wielu różnorodnych zadań. Najczęściej wykorzystuje się ją do zaklejania brzegów tektury, co pozwala na bezpieczne domknięcie kartonu. Tak przygotowana paczka może ruszyć w podróż do odbiorcy – bez ryzyka, że podczas przewożenia opakowanie się rozklei lub rozpadnie.

tasma-pakowa-nozyczki

W jakich branżach wykorzystuje się taśmę pakową?


Lista branż, w których użytkuje się taśmę pakową jest w zasadzie nieograniczona. To dodatek chętnie eksploatowany w przedsiębiorstwach e-commerce, w branży magazynowej, biurach, transporcie, motoryzacji, rękodzielnictwie czy gastronomii. Z taśmy korzysta się także w szkolnictwie, przetwórstwie, usługach – wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba oznaczenia lub zaplombowania dokumentów, opakowań i mocowania poszczególnych elementów. Oprócz zastosowania ochronnego, taśma pakowa spełnia także zadanie informujące. Przykładowo, taśma z nadrukiem może być wykorzystana w celu informacyjnym, np. jako ostrzeżenie dla kuriera, że paczka zawiera w swoim wnętrzu produkty szklane. Bez względu na to, gdzie to narzędzie się wykorzystuje, jest ono niezwykle potrzebne i w zasadzie nie do zastąpienia przez inne produkty.
Taśmy pakowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy pakowe

Podstawowe typy taśm do pakowania


Taśmy pakowe dostępne są w wielu zróżnicowanych wariantach, dzięki czemu mogą służyć do nielimitowanej wręcz ilości zastosowań. Wśród głównych typów produktowych można wyróżnić m.in. taśmy samoprzylepne, akrylowe czy te, które posiadają nadruk. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są taśmy wykonane z materiału syntetycznego, które posiadają mieszankę kleju na jednej ze stron. Są one dostępne w brązowym kolorze, który nie odznacza się na tle tektury. Stanowią one najbardziej ekonomiczny typ taśm, co pozwala na ich długotrwałe użytkowanie bez konieczności ponoszenia zbyt dużych kosztów. Wśród wszystkich typów taśm do pakowania można wymienić:
pakowanie-z-tasma

Zastosowania poszczególnych rodzajów taśm


Taśmy biurowe to niewielkie produkty techniczne, które przydają się do realizacji prostych prac w biurze. Stanowią nieodzowną pomoc przy zaklejaniu kopert, tworzenia niewielkich paczek czy naklejania kartek. Osadzone na małej szpuli taśma jest stosunkowo lekka oraz spełnia podstawowe założenia dotyczące wytrzymałości. Taśmy biurowe są chętnie wykorzystywane w księgowości, administracji – i wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża poręczność i łatwość zastosowania w praktyce. Do zadań pakowych zdecydowanie bardziej nadają się szerokie taśmy akrylowe, które mają większą powierzchnię pokrytą klejem. Dostępne są m.in. w wariancie przezroczystym oraz kolorowym, przy czym ich barwa nie wpływa na jakość klejenia. Jednym z najmocniejszych typów taśm są te, które posiadają podgumowaną formę. Są wysoce odporne na zmieniające się warunki cieplne, a także cechuje je bardzo duża wytrzymałość.

Pakowanie taśmą papierową – ekologiczne rozwiązanie


Konsumenci szukający bardziej zrównoważonych alternatyw mogą sięgnąć po taśmy. To produkt, który jest znakomitym zamiennikiem dla taśmy wykonanej z tworzywa sztucznego. Taśma papierowa w pełni podlega biodegradacji. Samoprzylepny materiał działa w obu przypadkach tak samo, scalając dwa brzegi kartonu. Podobnie jak taśmy syntetyczne, tak i papierowe osadzone są na trwałej rolce – najczęściej wykonanej z mocnej tektury. Może działać w ten sam sposób na pistolecie taśmowym lub maszynie taśmowej. Bez problemu będzie także użytkowana manualnie. Dla wielu firm przejście na taśmę papierową jest łatwym sposobem na usunięcie plastiku z obiegu wewnętrznego. Wskazuje się, że to właśnie taśma jest najczęściej wykorzystywanym produktem syntetycznym w branży opakowań.

karton-tasma-nozyczki

Specjalna taśma wzmocniona dla wymagających


Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją przesyłkę w jeszcze solidniejszy sposób, to zdecydowanie warto wybrać taśmę posiadającą specjalne wzmocnienia. Jest to produkt posiadający dodatkowe włókna zwiększające wytrzymałość. Biegną one w dół oraz poprzek taśmy, potęgując jej solidność. Wzmocniona taśma pakowa perfekcyjnie nadaje się do ochraniania ciężkich produktów, uszczelniania i wzmacniania przesyłki. Jeśli karton jest wypełniony po brzegi ciężkimi przedmiotami – wówczas najbardziej rozsądnym wyborem w kontekście zabezpieczenia jest sięgnięcie po taśmę wzmocnioną, czyli np. podgumowaną.

Rodzaje klejów stosowanych w taśmach pakowych


Producenci taśm pakowych stosują różnego rodzaju mieszanki, dzięki którym materiał może skutecznie przylegać po jego nałożeniu. Klej, w zależności od swojej charakterystyki, będzie cechował się różnymi właściwościami dotyczącymi trwałości i rozciągliwości. Najczęściej stosuje się 4 typy mieszanek:
 1. Akrylową. Wytrzymały i odporny klej, który może być stosowany w różnych warunkach. Cechuje go wytrzymałość na zmieniające się parametry wilgotności powietrza. Uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości przypadków.
 2. Lateksową. Klej z lateksu jest bardziej elastyczny. Cechuje go większa rozciągliwość. Jest jednocześnie miękki i odporny na wilgoć.
 3. Typu hot-melt. To klej podgrzewany, który jest nanoszony na folię w procesie bardzo wysokiej temperatury. Cechuje go bardzo mocne działanie, a także możliwość zastosowania na różnych powierzchniach. Nie zostawia śladów i błyskawicznie zaczyna działać, tuż po przyklejeniu taśmy do danego przedmiotu.
 4. Rozpuszczalnikową. Mieszanka na bazie rozpuszczalnika, która jest stosowana w wielu taśmach pakowych. Największą zaletą tego kleju jest bardzo duża wytrzymałość. Z tego względu taśmy z klejem rozpuszczalnikowym stosuje się w celu zabezpieczania dużych, masywnych ładunków.
 5. Aktywowaną wodą. To specjalny rodzaj naturalnego kleju, najczęściej wykonanego na bazie skrobi. Jest to ekologiczne rozwiązanie, stosowane najczęściej na podgumowanej taśmie papierowej. Aktywacja polega na zwilżeniu kleju, który po kilkudziesięciu sekundach zaczyna zastygać.

dyspenser-tasma-pakowa

Alternatywne sposoby pakowania – kiedy nie używać taśmy pakowej?


Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie magazynów, centrów logistycznych czy nawet niewielkich firm, które nie wykorzystywałyby taśmy pakowej w swojej działalności. Warto jednak wspomnieć o alternatywach, ponieważ w niektórych sytuacjach taśmę pakową można zastąpić innymi produktami. Najbardziej oszczędnym rozwiązaniem jest skorzystanie z korzyści, jakie dają automatyczne pudełka kartonowe. Nie muszą być one zaklejane taśmą, ponieważ posiadają specjalny mechanizm zamknięcia. Taśma nie musi być ponadto stosowana w masowych ilościach – czasami wystarczy niewielki jej kawałek, aby zakleić karton. Do zabezpieczania paczki można wykorzystać wówczas wypełniania i poduszki powietrzne, które znacznie lepiej ochronią przewożone produkty.


Przewodnik po taśmach pakowych – podsumowanie artykułu


Niełatwo jest sobie wyobrazić branżę opakowań, w której nie wykorzystuje się wielu pomocnych narzędzi i akcesoriów. Bez zastosowania szeregu taśm, folii czy innych zabezpieczeń proces pakowania byłby znacznie bardziej utrudniony. Dobrym przykładem takiego dodatku jest taśma pakowa, która jest jednym z najbardziej uniwersalnych akcesoriów wykorzystywanych podczas procesu tworzenia paczek.
pakowanie-kartonu
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie