Jakub BieleckiJakub Bieleckiponiedziałek, 7 marca 202210 minut czytanialiczba wyświetleń: 3520
Ilość komentarzy: 0

Torebki strunowe - czym są i 15 zastosowań

Torebki i woreczki strunowe, z suwakiem - 15 nieznanych zastosowań woreczków strunowych


Co charakteryzuje nowoczesne opakowania? Często polegają na nowatorskim podejściu do znanych już produktów. Dzięki temu zwyczajne dotąd rzeczy zyskują nowe zastosowania, a ich sposoby wykorzystania niejednokrotnie są zaskakujące. Jednym z przykładów mogą być torebki strunowe. Czym są? To pozornie tylko zwykłe opakowania wykonane z folii, które mają dodatkowe zamknięcie. Fenomen torebek strunowych polega na możliwości szczelnego zamknięcia opakowania. Woreczek strunowy właśnie tym różni się od typowych opakowań z folii. 

Torebka strunowa

Możliwość szczelnego zamknięcia, które dodatkowo można otwierać i zamykać wielokrotnie sprawiają, że woreczki strunowe są bardzo uniwersalne. Gdy dodamy do tego możliwość stosowania w kontakcie z żywnością, okaże się, że właściwie każdy znajdzie dla nich jakieś zastosowanie. W poniższym artykule przybliżymy nieco, czym są woreczki strunowe, dlaczego warto z nich korzystać i jakie są typowe sposoby ich wykorzystania. Na koniec podsuwamy także 15 pomysłów nietypowego wykorzystania worków strunowych.

Czym są woreczki strunowe?Torebki strunowe są rodzajem woreczków wykonanych z wytrzymałej folii polietylenowej. Z trzech stron są zgrzane, przez co w dużym stopniu zachowują szczelność. Otwarcie też ma tę właściwość. Zostało zaprojektowane w bardzo przemyślany sposób. Polega na przyciśnięciu do siebie dwóch elementów, zwanych stronami. Zamknięcie torebki strunowej jest wykonane w bardzo precyzyjny sposób, a obie jego części idealnie do siebie pasują.Dzięki temu uzyskujemy szczelne połączenie.

Dużą zaletą torebek strunowych jest także możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania. Wiele innych opakowań także jest szczelnych, na przykład gdy są zgrzane ze sobą lub mocno związane. Często jednak ich otworzenie wiąże się z koniecznością przerwania lub rozcięcia woreczka. Możliwość wielokrotnego używania torebek strunowych jest jedną z większych zalet, ponieważ dzięki temu często pomagają w segregowaniu niewielkich przedmiotów i elementów. Zarówno w gospodarstwie domowym, jak i biurze czy magazynie mogą więc przydać się do przechowywania małych drobiazgów, które wygodnie wyciągamy.Torebki strunowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Torebki strunowe

Z czego wykonane są woreczki strunowe?Torebki strunowe zwykle wykonane są z folii PE. Polietylen jest materiałem zarówno wytrzymałym na zniszczenie (rozcięcie, przedziurawienie, pęknięcie), jak i elastycznym. Dzięki swojej rozciągliwości torebki strunowe PE nadają się do przechowywania niemal dowolnych rzeczy o różnych kształtach. Ostrzejsze krawędzi, czy wystające elementy nie sprawią, że torebka łatwo się przebije.

Dodatkowym plusem jest to, że ścianki torebki strunowej są sporo grubsze od typowych używanych w workach foliowych. Dzięki temu zapewniają pewną ochronę swojej zawartości.

Torebka strunowa

Zamknięcie woreczka strunowego jest bardzo przemyślane, choć poza torebkami z zamknięciem strunowym istnieją także torebki strunowe z podwójnym zamknięciem. Dwa paski strunowe znajdujące się obok siebie sprawiają, że zamknięcie jest jeszcze bardziej szczelne i wytrzymałe.

Rozmiary torebek strunowych - w Neopaku mamy duże i małeW sklepie Neopak posiadamy różne opakowania w wielu rozmiarach i wariantach. Podobnie jest w przypadku torebek strunowych. Ze względu na dostępność różnych kształtów (prostokąty w różnych proporcjach), wymiarów, a także ciekawych odmian, każdy z Państwa z pewnością znajdzie tu najbardziej użyteczne opakowanie. Znaczne różnice wywodzą się także z różnego rodzaju grubości folii PE użytej do stworzenia woreczków. Najczęściej mają  grubość:
 • torebki strunowe o grubości 35 μm
 • woreczki strunowe 40  μm
 • torebki strunowe o grubości 45  μm
 • torebki strunowe 50  μm
 • worki strunowe 80 μm (mocne)
 • worki strunowe 100  μm (super mocne)

Zasada jest w tym wypadku prosta. Im grubsza ścianka torebki strunowej, tym jest ona bardziej wytrzymała. Jest przy tym także droższa, dlatego warto dobre przemyśleć wybór, aby zdecydować się na odpowiedni kompromis.

Woreczki strunowe w neopaku występują w wielkościach:
 • woreczki strunowe o szerokości do 100 mm
 • torebki strunowe o szer. do 200 milimetrów
 • worki strunowe o szerokości do 300 milimetrów
 • torebki strunowe szerokość do 400 milimetrów
 • duże woreczki strunowe

Woreczki strunowe, sprawdź naszą ofertę:


Torebki strunowe - jak powstały worki strunowe? Krótka historiaPoczątki stosowania torebek strunowych datowane są na początek lat 50-tych XX wieku. Wtedy to Borge Madsen opatentował zamek błyskawiczny (zup) wykonany z plastiku. To właśnie późniejszą odmianę tego rozwiązania widzimy do dziś w woreczkach strunowych. Dwie idealnie pasujące do siebie części można było bez trudu otwierać i zamykać. Początkowo planem było wykorzystanie tego nowoczesnego jak na tamten czas rozwiązania w branży tekstylnej. Ubrania oraz obuwie zamykane plastikowym zamkiem błyskawicznym wyróżniały się na tle typowych rzeczy wykorzystujących w tym celu metalowy zamek, guziki, czy klipsy. Jak się okazało, do dziś zwykle stosowane są raczej bardziej konserwatywne rozwiązania, a ubrania zamykane plastikowym zipem pozostają ciekawostką.

Torebka strunowa

Patent został sprzedany już po kilku miesiącach, a nowy nabywca znalazł dla plastikowego zamknięcia nowe zastosowanie. Po kilku modyfikacjach otrzymaliśmy torebki strunowe, które okazały się wielkim hitem. Są uniwersalne, a swoją przydatność pokazują w naprawdę wielu zastosowaniach i sytuacjach. Pan Borge Madsen zapewne sam korzystał z torebek strunowych, za każdym razem żałując, że sprzedał patent.

Pierwszym zastosowaniem zamknięcia na plastikowy zamek były jednak takie produkty biurowe i szkolne, jak segregatory, czy teczki. Produkcja torebek strunowych na wielką skalę była możliwa dopiero po zmniejszeniu rozmiarów zamka i mocnym spłaszczeniu go. Na początku lat 60-tych założono firmę Ziploc, która była przez pewien czas monopolistą na rynku worków strunowych - eksportowała je do kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

Cechy charakterystyczne woreczków strunowychGdy weźmiemy w ręce torebkę strunową, od razu do głowy przychodzi masa sposobów jej wykorzystania. Jest szczelna i trwała, dzięki czemu może posłużyć za tanie opakowanie niewielkich przedmiotów. Pomoże w organizacji biurowej szuflady, czy niewielkiego sklepiku lub punktu usługowego. Zakład krawieckie używają torebek strunowych do przechowywania guzików, cekinów, nici i innych rzeczy. To samo można zrobić w niemal każdym miejscu, gdzie pojawiają się niewielkie i trudne do okiełznania rzeczy. Nawet wielkie firmy stosują woreczki strunowe na wielu etapach produkcji - od użycia ich w biurze, aż po pakowania do nich instrukcji obsługi i drobnych elementów w zbiorczym pudełku (np. mebla do samodzielnego złożenia).

Niemal wszystkie zalety torebek strunowych wywodzą się właśnie z możliwości taniego przechowywania drobnych (a nawet sypkich) rzeczy.  Wielokrotne otwieranie i zamykanie torebki strunowej nawet przez długi czas nie spowoduje też utraty właściwości i jej szczelności.

W celu obniżenia kosztów korzystania z torebek strunowych producenci zwykle sprzedają je w ekonomicznych pakietach. Torebki strunowe pakowane po 100 sztuk, a nawet więcej, są więc sposobem na znaczne oszczędności. Dzięki temu można się również wyposażyć w bardzo duży zapas tych przydatnych opakowań.

Co jeszcze cechuje torebki strunowe? To możliwość zastosowania ich na wiele sposobów. Nie trzeba ograniczać się więc do przechowywania w nich drobiazgów. Worki strunowe nadają się do stosowania z żywnością (nie wchodzą z nią w reakcje chemiczne), dlatego nadają się także do przechowywania produktów spożywczych i gotowych dań. Świetnie nadają się jako opakowania na czas mrożenia. Można też zapakować w torbę żywność przed umieszczeniem jej w lodówce. Szczelność torebki strunowej zapobiega przenikaniu się zapachów. Ta cecha pozwala też na bezpieczne przechowywanie żywności w niestałej formie - mięsa w marynacie, itp.

Gdzie kupić torebki strunowe?Woreczki strunowe w każdym rozmiarze znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym Neopak. Posiadamy wszystkie opakowania, jakie okażą się przydatne podczas przechowywania, wysyłki, magazynowania, czy organizacji produktów. Oferowane przez nas produkty pozwolą zarówno na profesjonalne wykorzystanie ich w firmie, fabryce lub na magazynie, ale także na domowy użytek.

Poza torebkami strunowymi w Neopaku mamy także wiele innych artykułów, które są niezwykle przydatne:
 • pudełka
 • taśmy
 • woreczki foliowe
 • folia stretch
 • folia bąbelkowa
 • koperty
 • i wiele innych


Woreczek strunowy - właściwościTo właśnie zbiór bardzo przydatnych właściwości sprawia, że woreczki strunowe są tak popularne. Do najbardziej charakterystycznych właściwości woreczków strunowych należą:
 • pozwalają na proste i szybkie zabezpieczenie i przechowywanie produktów
 • mają wiele zastosowań - są uniwersalne
 • izolują przed czynnikami zewnętrznymi, wilgocią, zapachami
 • strunowe zamknięcie można otwierać i zamykać wielokrotnie
 • wytrzymałe i elastyczne dzięki wykonaniu z folii PE
 • dostępne w wielu rozmiarach i kolorach


Torebka strunowa

Antystatyczne torebki strunowe - prosty sposób na zabezpieczenie elektronikiAntystatyczne opakowania nazywane są często ESD. Zwykle mają różowy kolor i są wykonane z folii. Torebki strunowe ESD nadają się wyśmienicie do przechowywania elektroniki i innych rzeczy, które mogłyby ulec uszkodzeniu przy kontakcie z wyładowaniami elektrostatycznymi. Niewielkie wyładowania elektrostatyczne mogą bowiem spowodować uszkodzenie między innymi:
 • podzespołów elektronicznych
 • podzespołów komputerowych (płyty główne procesory, dyski, pamięć, karty graficzne i inne)
 • płytek drukowanych
 • układów scalonych
 • smartfonów i tabletów
 • notebooków
 • i innych

Torebka strunowa ESD

Kiedy mogą się pojawić takie wyładowania elektryczne? Często pojawiają się na skutek tarcia, na przykład podczas transportu. Dlatego zawsze warto zabezpieczyć elektronikę przed transportem, a nawet podczas jej przechowywania. Świetnie w tej roli sprawdzą się torebki strunowe antystatyczne.

Kolorowe woreczki strunowe, torebki strunowe z polem na opisWystępujące w wielu kolorach torebki strunowe są sposobem na jeszcze prostsze segregowanie drobnych przedmiotów. Dzięki umieszczeniu różnych rzeczach w woreczkach o innych kolorach ułatwimy sobie ich szukanie. Wykorzystanie woreczków w różnych barwach przyda się więc w miejscach, gdzie mamy wiele różnych drobiazgów i musimy je posortować i zorganizować ich przechowywanie.

Kolorowe torebki strunowe występują w licznych barwach:
 • czerwone torebki strunowe
 • niebieskie torebki strunowe
 • czarne torebki strunowe
 • żółte torebki strunowe
 • zielone torebki strunowe
 • przezroczyste torebki strunowe
 • i inne

Wiele z nich prezentuje się naprawdę wyjątkowo i zwracają na siebie uwagę. Najpopularniejsze pozostają jednak bezbarwne - przezroczyste torebki strunowe.Innym sposobem na lepszą organizację szuflady, czy swojego stoiska z drobiazgami jest wykorzystanie woreczków strunowych z polem na opis. Czym są? To rodzaj zwykłych woreczków strunowych (zwykle transparentnych), które posiadają dodatkowy biały obszar pozwalający na pisanie po nim. Dzięki niemu podpis jest znacznie bardziej widoczny i czytelny z daleka. Do podpisania można użyć flamastra lub markera.

Najczęstsze zastosowania woreczków strunowychWoreczki strunowe często są stosowane po prostu jako alternatywa dla woreczków foliowych. Dzięki zamknięciu sprawiają, że nie trzeba ich dodatkowo wiązać, ani zabezpieczać. Dzięki temu sprawdzają się jako opakowanie na drugie śniadanie do pracy lub szkoły, a także do przechowywania i przewożenia żywności, szczególnie w niestałej formie, która mogłaby spowodować powstawanie zabrudzeń.

Torebki strunowe są odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią swoją zawartość. Z tego względu można użyć ich w formie izolacji dowolnych produktów, aby ta nie zniszczyła się przy kontakcie z czynnikami zewnętrznymi - choćby w trakcie wysyłki i transportu.

Torebka strunowa

Zwykle używamy torebek strunowych do zorganizowania chaosu związanego z wieloma niewielkimi przedmiotami. Można więc użyć ich jako element szafki z narzędziami i trzymać tam niewielkie elementy - śrubki, gwoździe, niewielkie klucze. Tak samo jest w niemal każdym obszarze życia, gdzie warto zebrać w jedno miejsce drobne rzeczy.

Wreszcie, worki strunowe świetnie sprawdzają się do przechowywania żywności. Można trzymać w nich produkty sypkie - przyprawy, herbatę, ryż makarony, czy płatki śniadaniowe. Warto także spróbować zapakować produkty spożywcze do worka strunowego przed umieszczeniem ich w lodówce lub zamrażarce.

Ciekawe pomysły na wykorzystanie woreczków strunowychPoza dobrze znanymi, stosowanymi przez wiele osób formami wykorzystania torebek strunowych, przedstawimy Państwu 15 zastosowań torebek strunowych, które są mniej znane. Alternatywne sposoby wykorzystania tego produktu sprawią, że spojrzą Państwo na niego w zupełnie inny sposób.
 • wypełnienie opakowania - nadmuchana torebka strunowa pełni rolę poduszki powietrznej i chroni przed uszkodzeniami
 • znów brakuje lodu do przygotowania zimnego napoju lub drinka? Lód można stworzyć wlewając wodę do woreczka strunowego, a następnie rozdrabniając go. Można też użyć worków strunowych do przechowywania kostek lodu z foremki na lód
 • wypełniona zmrożonym lodem torebka strunowa może pełnić rolę kompresu lub zimnego okładu
 • niewielka kosmetyczka - pozwoli na zabranie w podróż szczoteczki do zębów, mydła, itp.
 • na plaży lub nad jeziorem torebka strunowa chroni elektronikę, portfel i cenne rzeczy przed kontaktem z piaskiem, a nawet wodą
 • służą do przechowywania sterylnych narzędzi medycznych
 • po wypełnieniu woreczka strunowego lukrem i odcięciu jednego z narożników może pełnić rolę szprycy cukierniczej - pozwala na łatwe dekorowanie
 • marynowanie żywności
 • gotowanie z wykorzystaniem metody sous vide - nie trzeba mieć zgrzewarki do opakowań
 • sposób na szybkie wymieszanie składników sałatki - wystarczy umieścić je w środku torebki i potrząsnąć nią. Po pozostawieniu na chwilę jest gotowa do podania
 • wykorzystanie do podlewania kwiatków w czasie urlopu - wystarczy napełnioną torebkę umieścić w doniczce i zrobić niewielki otwór. Woda będzie stopniowo wypływała i nawadniać roślinę
 • można tak tworzyć ”picie z woreczka”, które wiele osób pamięta z dzieciństwa. Wystarczy wlać napój do woreczka strunowego i umieścić w nim rurkę - gotowe!
 • porcjowanie mrożonej żywności - po umieszczeniu jej w woreczku strunowym wystarczy podzielić ją np z wykorzystaniem nie ostrego noża (aby nie przeciąć woreczka). Wyjmowanie pojedynczych fragmentów (np. mięsa) będzie możliwe po zamrożeniu i przełamaniu go
 • przechowywanie ziół – w torebce strunowej z pewnością nie utracą swojego aromatu!
 • wykorzystanie do zabaw dziecięcych - one z pewnością znajdą zastosowanie dla woreczków!

Przydatne i uniwersalne - takie właśnie są woreczki strunowe!Jak widać, torebki strunowe okazują się nieocenione w wielu sytuacjach. Niektóre ich zastosowania są natomiast wręcz zaskakujące. Z pewnością będą Państwo w stanie Państwo wymyślić kolejne metody użycia woreczków strunowych - z pewnością jest wiele takich, o których jeszcze nie wiemy.Stosowane od ponad 50 lat woreczki strunowe z pewnością jeszcze na długo z nami zostaną, obecnie zostały już  nawet wysłane w kosmos!
Torebki strunowe - czym są i 15 zastosowań
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie