Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaśroda, 25 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 13812
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Opaski zaciskowe, a może trytki?

Opaski zaciskowe, a może trytki? 


Są takie materiały przeznaczone do pakowania, o których ciężko byłoby nie wspomnieć. Zna je każdy, a wielu używa na co dzień. Jednym z takich produktów są trytki czyli opaski zaciskowe. Są one niezwykle uniwersalne, a ich możliwości do dziś nie zostały zliczone. Trytki to niewielkie paski wykonane z solidnego plastiku najwyższej jakości. Przydadzą się one w domu, w firmie, a nawet podczas zabawy z dziećmi. Ich twórca dobrze przemyślał ich konstrukcję i oparł ją o specjalne zapadki i ząbki – to właśnie od nich wzięła się nazwa opasek uciskowych. Kiedy przekłada się końcówkę trytki przez zapadkę słychać charakterystyczny dźwięk. Co warto wiedzieć o tym przedmiocie stworzonym do zadań specjalnych?

zielone trytytki

 

Czym dokładnie są trytki? 


Co najbardziej charakteryzuje popularne opaski zaciskowe? Ich cienkość, a może różna długość? Wiele można o nich powiedzieć, ale z pewnością ich największą cechą charakterystyczną jest uniwersalność. Można wykorzystać je do dowolnego celu – wystarczy mała doza kreatywności. Plastikowe opaski zaciskowe zwane są potocznie trytkami. Wytwarza się je odlewając mocny, wytrzymały, kolorowy plastik w specjalną formę. Są one całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych – i mimo materiału, z którego zostały wyprodukowane, ciężko roztopić je przy użyciu wysokiej temperatury, na przykład występującej w południe letniego dnia. Co ciekawe ich kolor nie traci swojej intensywności nawet w słonej wodzie, co zostało specjalnie przetestowane. Wiatr również nie sprawi, że wiązanie się poluzuje czy zostanie zerwane. Niektórzy nazywają opaski zaciskowe nie tylko trytkami, ale również zipami. Choć dostępne są one zazwyczaj w kolorze czarnym, białym i przezroczystym to spotkać je można również w wielu odcieniach tęczy. 

Jak wyżej zostało już wspomniane, trytki dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu nie ma problemu, aby dopasować je barwy elementu, którego część będą stanowić, na przykład wykorzystując opaski zaciskowe do zamontowania zielonego ogrodzenia na balkonie, najlepiej będzie użyć trytek właśnie w tym kolorze. Wtopią się one w tło i nie będą widoczne. Oczywiście można zrobić coś zupełnie innego – wykorzystać opaski do stworzenia barwnych konstrukcji czy to w ogrodzie, czy w mieszkaniu. Produkt ten dostępny jest również o różnej szerokości i grubości – często spotkać można małą wersję klasycznych opasek zaciskowych. Oczywiście wielkość wpływa na wytrzymałość tego artykułu, dlatego do zadań specjalnych warto wybrać grube, długie trytki – nie będą one miały problemu, by utrzymać przedmiot o dużej wadze, na przykład do przymocowania do ogrodu reklamy wydrukowanej na solidnym materiale. 
 
Opaski plastikowe do kabli

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski plastikowe do kabli

Jak powstała pierwsza opaska zaciskowa?


Trytka swój początek ma w 1956 roku, a dokładnie w fabryce Boeinga. Jeden z pracowników firmy, która obecnie znana jest pod nazwą ABB, uznał, że cały proces segregowania i układania kabli na pokładzie samolotu jest męczące. Myślał on wtedy, że musi znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mu w łatwy sposób zadbać o przestrzeń i wiązki plączące się pod nogami, bo prowadzenie przewodów na sklejkach nie przynosi żadnego efektu. Pracownik długo myślał nad tym, jak zabezpieczyć kable, w taki sposób, aby nie przecierały się, ani psuły. W jednoosobowym teamie ciężko pracować, dlatego powierzył to zadanie iżynierowi  C. Loganowi. Poprosił on go o projekt uważany dziś za alternatywne rozwiązanie. Przez dwa lata wspólnej pracy powstało wiele szkiców i planów, a nawet prób. Dopiero 24 czerwca 1958 roku wynaleziona została wszystkim znana opaska zaciskowa. Została ona wtedy nazwana Ty-Rap. Oczywiście pierwsza wersja trochę różniła się dostępnej w sklepie trytki. Była ona stale ulepszana i modyfikowana. 


fioletowe trytyki

Skoro już o pierwszych modelach mowa, to na samym początku trytka była tworzona z niezwykle twardego materiału, a mowa tu o metalu. Nie sprawdziła się ona, ponieważ czas potrzebny na jej stworzenie pozostawiał wiele do życzenia. No i oczywiście cały proces formowania, zakładania zapadki i dopasowywania do kabli był zbyt długi. Ponadto pierwsza wersja często ulegała zniszczeniu, a to złamała się, a to poluzowała – przeszkadzało to w codziennym wykonywaniu pracy. Wersja trytki, która dostępna jest w sklepach obecnie, powstała w 1968 roku. Przez te kilka lat, aż do osiągnięcia perfekcji podczas produkcji opasek zaciskowych powstało 300 różnych modeli.  Nie sprawdziły się one w żadnej branży, bo ciągle czegoś im brakowało. Najpierw trytki używane były w branży lotniczej, następnie powoli wprowadzano je na rynek dostępny dla każdego, aż z czasem zaczęły cieszyć się dużą popularnością w domach i biurach. Na ten moment tworzy się je z nylonu, czyli niezwykle wytrzymałego plastiku odpornego na działania warunków atmosferycznych – nawet silny wiatr. 

Co ciekawe, mimo tego, że już w latach 60 opaska była popularna w Stanach Zjednoczonych, to do Polski trafiła dopiero w latach 90. Za jej dystrybucję odpowiedzialna jest firma Trytyt – trzeba przyznać, że założyciele trafili z nazwą w samo sedno. Ideą nazwy była chęć odróżnienia opaski zaciskowej od taśm kablowych dostępnych na rynku, które nie cieszyły się taką jakością, jak trytka. Trzeba przyznać, że polska firma była bardzo pracowita. Przez 20 lat robiła wszystko, aby rozwinąć produkt najbardziej, jak jest to możliwe i stale oferować klientom nowe możliwości. To główny powód, dla którego tyle firm znanych na rynku korzystało z produktów marki Trytyt. Dziś zajmują się oni nie tylko opaskami, ale również osprzętem elektroinstalacyjnym przeznaczonym do łączenia ze sobą izolacji. Działają oni nie tylko w Polsce – swój obszar działania przenieśli poza granicę państwa.

Gdzie sprawdzą się trytki?


Opaski zaciskowe są niezwykle docenione przez majsterkowiczów, złote rączki oraz domatorów, którzy lubią coś zmieniać, poprawiać, dodawać. Przy pomocy tych mocnych opasek stworzonych z wytrzymałego plastiku można spiąć kable od komputera i drukarki przeszkadzające w pracy, przyczepić panel ogrodzeniowy na balkonie do poręczy, aby sąsiedzi nie zaglądali i pomóc sobie w codziennych czynnościach. Nawet podwiązywanie roślin jest o wiele prostsze, kiedy pod ręką dostępne są zielone, niewielkie trytki. Niektórzy stosują trytki jako dodatek do kluczy zastępujący brelok. Dla najmłodszych natomiast można stworzyć przyrząd do wytwarzania baniek mydlanych. Do czego mogą być jeszcze używane opaski zaciskowe?

Rower, a raczej jego koło – z pewnością każdy wie, jak dokładnie wyglądają specjalne łańcuchy na opony, aby samochód nie ślizgał się na zamarzniętej, zlodowaciałej powierzchni. Jest to niesamowicie pomocne. Niestety na rowerowe koło ciężko dostać taki sprzęt, ale można stworzyć je własnoręcznie. Do tego celu niezbędne będą trytki. Wystarczy dobrać rozmiar i zapiąć opaskę w taki sposób, aby obejmowała ona oponę, jak i obręcz – bardzo ważna jest długość trytki. Kilka chwil i przyczepność do podłoża od razu lepsza. 

Buty zimowe – może się zdarzyć, że nie tylko rower będzie potrzebował o wiele lepszej przyczepności do podłoża. Niekiedy i buty będą potrzebować specjalnych akcesoriów takich jak raczki. Co w sytuacji, której pod ręką nie ma się żadnych pomocy zwiększających przyczepność, kiedy droga jest cała pokryta lodem? Jeśli w kieszeni plecaka znajdą się trytki, to wcale nie ma potrzeby szukania sklepu z raczkami do butów – trytki sprawdzą się równie dobrze i nie będzie trzeba inwestować w nie wszystkich oszczędności. 

Organizacja kluczy – ile razy zdarzyło się, że pojedynczy klucz zagubił się w czeluściach torebki czy plecaka? Z pewnością taka sytuacja wydarzyła się nie raz. Można było jej uniknąć. Wystarczy użyć dostępnej pod ręką trytki i przyczepić pojedynczy klucz do innych, które również narażone są na zniszczenie. Opaska zaciskowa może zastąpić nie jeden brelok, choć nie jest ona tak modna i designerska, to spełni swoje zadanie należycie. 

Zabezpieczenie walizki – podróżowanie to bardzo modny sposób na odpoczynek. Niestety wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Trzeba właściwie zapakować bagaż, aby nie zapomnieć najważniejszych rzeczy i móc cieszyć się wakacjami. Kiedy walizka będzie gotowa do zabrania warto pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu. Do tego celu służą kłódki, specjalne zamknięcia na kod cyfrowy lub inne gadżety – ale czy warto wydawać na nie pieniądze? Wystarczy wydać kilka złotych na trytkę, która zabezpieczy walizkę tak, że nikt nie zabierze z niej nawet jednego elementu.

niebieskie opaski zaciskowe


Zapięcie butów – największą popularnością cieszą się oczywiście sznurowadła. Są one dołączane do większości butów dla dorosłych. Sportowcy, kupując buty, również je dostają, ale nie przywiązują do nich wagi, bo wolą zastąpić je wygodnymi opaskami zaciskowymi. Szczególnie lekkoatleci wyrzucają sznurówki do kosza i zaciskają swoje obuwie przy pomocy trytek, dzięki temu nie muszą martwić się pokonywaniem dużego dystansu, na przykład podczas maratonu. Trytki sprawią, że ich stopa będzie stabilnie znajdowała się bucie. 

Przelotki – tak, dokładnie. Mogą one zastąpić przelotki, które używane są, na przykład do wieszania zasłonki prysznicowej w toalecie. Być może nie będą, aż tak designerskie, jak te, które zakupi się w popularnym sklepie meblarskim, natomiast swoje zadanie wykonają właściwie. Jest to tanie, a dobre rozwiązanie. Można wypróbować użycia trytek także z zasłonkami i firankami. Sprytnie i tanio, cóż chcieć więcej. 

Trytki to z pewnością niezastąpione produkty. Można zakupić je w sklepie internetowym Neopak w wielu kolorach i rozmiarach. Zawsze, kiedy będą one pod ręką, to organizacja domu czy naprawa drobnych uszkodzeń będzie o wiele łatwiejsza. Każda firma powinna mieć mały zapas opasek zaciskowych w swoim posiadaniu; mogą one przydać się nawet w pakowaniu i zabezpieczaniu przesyłki. 
zielone opaski zaciskowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie