Michał KrajniakMichał Krajniakczwartek, 3 listopada 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1846
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Waga gabarytowa w firmach kurierskich. Podstawowe zasady

Chcąc nadać naszą paczkę w firmie kurierskiej musimy pamiętać o tym, że przy tym będzie się liczyć nie tylko rozmiar paczki, ale też jej waga. Kiedy pakujemy dany towar, jesteśmy w stanie mniej więcej przewidzieć czy nasza paczka będzie ciężka, czy lekka. Jednakże oprócz rzeczywistej wagi danego pakunku występuje jeszcze coś takiego jak waga gabarytowa. Jest to parametr dość specyficzny i nie spotkamy się z nim na co dzień.
Waga-gabarytowa-w-firmach-kurierskich-Podstawowe-zasady

Co to jest waga gabarytowa?


Od razu należy powiedzieć, że waga gabarytowa to coś odmiennego od rzeczywistej wagi produktu. Czy więc może być tak, że jeśli nasza paczka rzeczywiście waży, przykładowo 4 kg, ale jej waga gabarytowa będzie inna? Jest to jak najbardziej możliwe. Sama nazwa – waga gabarytowa – nawiązuje do wymiarów paczki. Jest więc to waga nie związana ściśle z tym, ile rzeczywiście waży nasza paczka.

Nomenklatura branży kurierskiej rozumie określenie „gabaryty” poprzez wysokość, długość i szerokość paczki. Są one mierzone i podawane w cm. Trzeba wiedzieć, że w tym przypadku zawsze chodzi o zewnętrzne rozmiary paczki. Nigdy nie mierzy się pakunku wewnątrz, gdyż to po pierwsze nie odzwierciedlałoby prawdziwego wyniku mierzenia paczki, a dodatkowo nie byłoby traktowane jako gabaryty. W związku z tym, jeśli np. używasz do pakowania zwykłego kartonu, to zwróć uwagę, czy jego wymiary zewnętrzne się zgadzają. Nigdy nie mierz kartonu środku. W przeciwnym razie już przy nadawaniu paczki może Cię spotkać niemiła niespodzianka.

Kiedy stosowana jest waga gabarytowa?


Waga gabarytowa nie jest standardowym wskaźnikiem jeśli chodzi o mierzenie paczek do wysyłki. Stosowana jest wtedy, kiedy dana paczka może być nawet bardzo lekka, ale będzie miała bardzo duży rozmiar. Wówczas firmy kurierskie zmierzą ją i przeliczą na wagę gabarytową. Robi się tak głównie z tego powodu, że tak duże paczki mogą zajmować bardzo dużo miejsca w samochodzie dostawczym. Zmniejsza to liczbę przesyłek możliwych do przewiezienia jednym transportem, dlatego też może okazać się, że za dużą paczkę będzie trzeba dodatkowo zapłacić. A jakich paczek dotyczy to w praktyce? Za przykład można tu podać styropian. Jest on lekki, ale może być stosowany w dużych ilościach, np. w budownictwie. Z kolei np. sklepy sprzedające opakowania mogą realizować dla klienta zamówienie na bardzo dużą ilość wypełniaczy do paczek. Jest on lekki, ale też trzeba go wysłać do klienta – przy zamówieniu internetowym. Jeśli to zamówienie jest hurtowe, wówczas może okazać się, że przewoźnik będzie chciał obliczyć wagę gabarytową naszego pakunku.
Waga-gabarytowa-w-firmach-kurierskich-Podstawowe-zasady-1

Kartony do paczkomatów

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony do paczkomatów

Jak liczona jest waga gabarytowa?


Powszechnie przyjęło się, że waga gabarytowa obliczana jest poprzez pomnożenie przez siebie długości, szerokości i wysokości paczki, a następnie podzielenie tego przez odpowiedni przelicznik. Jest to generalnie przyjęta zasada. Przelicznik średnio wynosi 5000 ale jego wartość waha się od 4000 do 6000. Warto wiedzieć, jak to wygląda w konkretnych firmach. Zobaczmy na przykładzie, dla jednej paczki jak to będzie wyglądało. Zakładamy, że nasza przykładowa wysyłka ma 70 cm długość, 50 cm szerokości i 30 cm wysokości.

Waga gabarytowa UPS


Firma UPS oblicza wagę gabarytową za przelicznik przyjmując wartość 5000. Oto, ile wyniesie waga gabarytowa naszej przykładowej paczki:

(70 cm x 50 cm x 30 cm) / 5000 = 105 000 / 5000 = 21 kg

Waga gabarytowa FedEx i DHL


Firmy FedEx i DHL stosują przelicznik wynoszący 4000. Dlatego też u nich nasza paczka będzie miała wagę gabarytową:

(70 cm x 50 cm x 30 cm) / 4000 = 105 000 / 4000 = 26,25 kg

Waga gabarytowa DPD i InPost


Przewoźnicy InPost oraz DPD przyjęli za swój przelicznik wartość 6000. Nasza paczka będzie więc ważyć gabarytowo:

(70 cm x 50 cm x 30 cm) / 6000 = 105 000 / 6000 = 17,5 kg

Jak można łatwo zauważyć, im większy przelicznik tym lżejsza paczka. Powyżej podaliśmy tylko przykłady przewoźników. Jeśli Twój kurier to niewymieniona tutaj firma, to wówczas zawsze warto zapytać jak obliczają wagę gabarytową.
Waga-gabarytowa-w-firmach-kurierskich-Podstawowe-zasady-2

Ile zapłacę za paczkę mierzoną wagą gabarytową?


Waga gabarytowa to nie jedyny czynnik, który jest brany pod uwagę do wyceny takiej przesyłki. Często jest brana także pod uwagę rzeczywista masa paczki. Dodatkowe opłaty są konieczne, ze względu na ilość zajmowanego miejsca przez duże pakunki. Nie powinno nas to dziwić. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że często ceny – choć wyższe niż w przypadku standardowych wysyłek – są dostępne nawet na niezbyt zamożną kieszeń.

A jak to wygląda w praktyce? Jeżeli interesuje Cię wycena paczki, to zawsze możesz skorzystać z kalkulatorów wyceny przesyłki, dostępnych w internecie. My wyceniliśmy naszą przykładową paczkę 70 cm x 50 cm x 30 cm i wadze rzeczywistej 25 kg uzyskując wyniki dla dwóch przewoźników. I tak, korzystając z usługi UPS Standard zapłacimy za wysyłkę 36,19 zł. Natomiast jeśli chcemy skorzystać z usługi UPS Express Saver to wówczas musimy przygotować 44,59 zł. Z kolei w DPD cena jest trochę niższa, bo wynosi 31,06 zł.
Waga gabarytowa w firmach kurierskich. Podstawowe zasady
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie