Ewelina W-WEwelina W-Wwtorek, 5 kwietnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2600
Ilość komentarzy: 0

Wszystko, co musisz wiedzieć o opaskach kablowych

Opaska kablowa (zwana również opaską zaciskową) to rodzaj zapięcia, który służy do utrzymywania razem przedmiotów, głównie kabli elektrycznych i przewodów. Ze względu na niski koszt produkcji oraz zakupu, a także łatwość użycia i dużą siłę wiązania opaski kablowe są wszechobecne i znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach - w gospodarstwach domowych, biurach, przemyśle wytwórczym, przemyśle samochodowym, przemyśle morskim czy w przemyśle elektronicznym.

Opaski kablowe w gospodarstwie domowym


Jak wygląda opaska kablowa?


Zwykle opaska kablowa jest wykonana z nylonu i posiada ząbkowaną cześć, która tworzy zapadkę, dzięki czemu po pociągnięciu jednego końca taśmy opaska zaciska się i nie rozpina. Niektóre opaski zaciskowe zawierają zakładkę, którą można nacisnąć, aby zwolnić zapadkę. Opaski kablowe są dostępne w szerokiej gamie długości, kolorów i szerokości, aby spełniały swoją funkcję podczas różnych prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Na rynku występują wersje opasek, wykonane ze stali nierdzewnej, a niektóre są pokryte wytrzymałym tworzywem sztucznym. Opaski kablowe pozwalają na połączenie kilku kabli w wiązkę kablową.

Różowa opaska zaciskowa


Właściwości nylonu


Tradycyjna opaska kablowa jest wykonana z nylonu 66 o wysokiej odporności. Może być produkowana w różnych kolorach, co ułatwia identyfikację i organizację przewodów. Nylon 66 jest przystosowany do użytkowania w temperaturze do 66°C, a zakres temperatur jego pracy wynosi od -40°C do 85°C. Dzięki temu opaski kablowe z nylonu 66 to doskonały wybór do stosowania w zróżnicowanych warunkach otoczenia. Jednak w urządzeniach elektrycznych, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, nylon 66 może być stabilizowany termicznie.


Jak powstają opaski kablowe?


Opaski kablowe nylonowe są starannie wytwarzane metodą cyklicznego formowania wtryskowego, w której żywice nylonowe są topione, a następnie wtryskiwane do formy. Jej kształt i wielkość zależą od formy użytej w procesie produkcyjnym. Proces formowania zamka błyskawicznego obejmuje dwa zestawy form. Pierwszy z nich zawiera samoblokujący mechanizm głowicy zwany grzechotką, a drugi - końcówkę opaski kablowej, która jest zaprojektowana do wsuwania się w grzechotkę. Kiedy te dwie formy połączą się, stopiony nylon 66 lub żywica nylonowa są następnie wtryskiwane do wnęki, a przestrzeń między nimi tworzy kształt opasek zaciskowych. Następnie nowo utworzona opaska zaciskowa może we wnęce formy przybiera postać stałą. Po odpowiednim czasie opaskę kablową wyjmuje się z formy. Wszystkie nowo wyprodukowane opaski kablowe przechodzą testy jakości.


Jak doszło do wynalezienia opasek kablowych?


Opaski kablowe zostały wynalezione przez firmę elektryczną Thomas & Betts w 1958 roku pod nazwą Ty-Rap. Było to efektem wizyty Maurusa C. Logana, który wizytował zakład produkcyjny Boeinga. Początkowo opaski były przeznaczone do wiązania przewodów lotniczych i zastąpiły tradycyjne sznurki, aby rozwiązać problem łączenia setek przewodów znajdujących się w samolotach komercyjnych. Obecnie opaski znajdują swoje zastosowania jako wiązania kablowe praktycznie wszędzie - od silników samochodowych po przydomowe warsztaty. Pierwotny projekt opaski wykorzystywał metalowe ząbki, ale z czasem zastąpiono je nylonowymi. Na przestrzeni lat projekt opaski zaciskowej był modyfikowany. Chociaż opaski kablowe ze stali nierdzewnej są nadal produkowane, to produkty plastikowe i nylonowe stały się popularniejsze dzięki różnorodności kolorów. Samonapinająca się i prawie niezniszczalna konstrukcja opaski kablowej rozwiązuje problem łączenia przedmiotów za pomocą prostej technologii i jest doskonałym produktem do porządkowania kabli.
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe


Zastosowanie opasek kablowych


Opaski kablowe są na ogół akcesoriami jednorazowego użytku, jednak można je ponownie otworzyć z niewielkimi uszkodzeniami lub bez ich uszkodzenia. Niektóre modele posiadają mechanizm zwalniający zapadkę i umożliwiający ponowne użycie. Odpinanie tradycyjnej opaski kablowej nie jest zadaniem skomplikowanym. Należy jednak pamiętać, że opaski kablowe jednorazowego użytku są przeznaczone do wykorzystania tylko raz, więc nawet jeśli technicznie można je rozpiąć i użyć ponownie, plastikowe ząbki mogą ulec uszkodzeniu. Ponadto manipulowanie mechanizmem blokującym może prowadzić do jego zniszczenia, co oznacza, że ​​z czasem opaska zaciska się coraz luźniej.

Opaski zaciskowe w chirurgii


Pętle samozamykające, oparte na konstrukcji tradycyjnej opaski zaciskowej, znajdują swoje zastosowanie w chirurgii. Wykorzystywane są do zamykania mostka po operacji otwartej klatki piersiowej oraz do stabilizowania złamań żeber u źrebiąt. Ponadto poprzez uciskanie tkanek zapobiegają krwotokowi. W opaskach chirurgicznych stosowany jest ten sam materiał, co w szwach chirurgicznych (polimery), dlatego implant można pozostawić w ciele, po czym zostaje on wchłonięty przez tkankę.


Rodzaje opasek kablowych 


Istnieje wiele różnych rodzajów opasek kablowych, w tym wytrzymałe opaski metalowe, opaski plastikowe i opaski kablowe zapinane na rzep. Oto niektóre z głównych typów.

Opaska kablowa zapinana na rzep


Opaski kablowe standardowe


Ten rodzaj opaski kablowej ma postać jednoczęściowego samozaciskowego łącznika. Są one zwykle uważane za jednorazowe i mogą sprostać wymaganiom łączenia w wiązki od 14 do 360 mm oraz wytrzymałości pętli na rozciąganie od 8 do 144 kg. Standardowe opaski kablowe można kupić w bogatej gamie kolorystycznej i w różnych szerokościach. Czarny jest idealnym kolorem, jeśli opaski kablowe będą wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ dodatek węgla w tych opaskach zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.

Czarne opaski kablowe


Opaski kablowe wielokrotnego użytku


Opaski kablowe wielokrotnego użytku stają się coraz bardziej popularne. Można je łatwo ponownie otworzyć, aby umożliwić dodanie nowych przewodów do wiązki. Większość opasek kablowych wielokrotnego użytku wykorzystuje zwolnienie spustu, podczas gdy niektóre z nich wykorzystują zwolnienie zapadki. Standardowe kolory to biały lub czarny, jednak na rynku zaczynają pojawiać się opaski wielokrotnego użytku w różnych kolorach.

Opaska kablowa wielokrotnego użytku


Opaski kablowe z otworem montażowym


Otwór montażowy w tych opaskach kablowych umożliwia przymocowanie ich za pomocą śruby, dzięki czemu mogą zostać przytwierdzone np. do podwozia pojazdu czy do ściany. Tego typu opaski kablowe mogą być używane do wiązek o wytrzymałości od 20 do 60 kg. Standardowe kolory to czarny lub biały.


Opaski kablowe wciskane z zatrzaskiem


Opaski kablowe do montażu na wcisk mają wbudowany zatrzask, który umożliwia przytwierdzenie kabli do podłoża. Mocującą część opaski można łatwo włożyć do wywierconego wcześniej otworu i zablokować. Dostępne są końcówki ze strzałką, nitem i otworami bez przelotu.


Samoprzylepne opaski kablowe


Samoprzylepne opaski kablowe eliminują potrzebę stosowania oddzielnego uchwytu. Ten rodzaj opaski kablowej jest idealny do zadań, w których potrzebne jest szybkie i łatwe mocowanie ręczne.


Opaski kablowe ze stali nierdzewnej 


Opaski kablowe ze stali nierdzewnej są najczęściej spotykane w branży motoryzacyjnej lub przemysłowej, a także we wszelkich zastosowaniach, w których nylonowa opaska kablowa nie jest w stanie sprostać zadaniu.


Opaski kablowe przemysłowe


Opaski wyposażone są w pasek oraz klamrę i wykorzystywane do ciężkich zastosowań. Stalowe zęby na sprzączce utrzymują opaskę w jednej pozycji, a klamra jest zamontowana na jednym końcu paska. Wytrzymałe opaski przemysłowe polecane są do użytku na zewnątrz.


Opaski kablowe dwugłowicowe


Opaski kablowe dwugłowicowe są w stanie utrzymać dwie wiązki przewodów oddzielnie. Dzięki ich zastosowaniu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych opasek kablowych.


Jak wybrać odpowiednią opaskę kablową?


Lista zastosowań opasek kablowych wydaje się być nieskończona. Wbrew pozorom opaska kablowa nie jest skomplikowanym akcesorium, ale jeśli prace wykonywane są na zewnątrz lub w trudnych warunkach, przy wyborze opaski kablowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników.


Rodzaj opaski


Istnieje wiele różnych rodzajów opasek kablowych, a każda z nich ma inne zastosowanie. Standardowe opaski nylonowe to najczęściej wykorzystywane produkty. Mogą być używane do różnych zastosowań, takich jak porządkowanie i zabezpieczanie wiązek przewodów, a nawet tymczasowe blokady dziecięce do szafek. Opaski zaciskowe z metalowym zamknięciem są zwykle używane przy pracach wymagających regulacji otworów. Stanowią idealne rozwiązanie wówczas, gdy wymagany jest bardziej wytrzymały mechanizm zatrzaskowy w ekstremalnych temperaturach.


Długość opaski kablowej


Długości opasek kablowych są różne. Należy dopasować maksymalną średnicę wiązki opaski kablowej do średnicy przewodów. Jeśli są nieco dłuższe, zawsze można odciąć nadmiar opaski, ale z ekonomicznego punktu widzenia wybór odpowiedniej długości zapewnia najbardziej optymalne rozwiązanie.


Warunki otoczenia


Przed wyborem opaski kablowej należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Podstawową kwestią jest to, czy opaska będzie stosowana na zewnątrz, czy będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czy prace odbywają się w niebezpiecznym środowisku i opaski mogą być narażone na działanie różnych substancji chemicznych. Na wszystkie te pytania należy odpowiedzieć, zanim dojdzie do wyboru odpowiedniego rodzaju opaski kablowej.


Siła mocowania


Wytrzymałość opaski kablowej musi być również dostosowana do warunków otoczenia. Im wyższa wytrzymałość opaski na rozciąganie, tym mocniejsze wiązanie.
Po wybraniu odpowiedniej opaski kablowej, trzeba pomyśleć o odpowiednim sposobie ich przechowywania. Przechowywanie opasek kablowych jest niezwykle ważne, ponieważ większość opasek kablowych, dostępnych na rynku, jest wykonana z nylonu. Nylon posiada właściwości higroskopijne, a to oznacza, że ​​pod wpływem wilgoci z powietrza zmienia swoje właściwości lub wręcz wysycha w środowisku o niskiej wilgotności (poniżej 20%). Suche opaski kablowe są bardzo kruche, więc przechowywanie ich w szczelnych pojemnikach jest niezbędne do zachowania ich wydajności. Jeśli opaski kablowe wyschną z powodu utraty wilgoci, mogą pęknąć podczas montażu. Po prawidłowym zamontowaniu opaski kablowej, nawet, jeśli wyschnie, nie będzie pękać. Zamontowane już opaski kablowe stają się o wiele mocniejsze, gdy wysychają.
Wszystko, co musisz wiedzieć o opaskach kablowych
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie