Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaniedziela, 12 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 61702
Artykuł oceniony na 4.22 / 5Ilość komentarzy: 0

Adresowanie listu. Jak zrobić to prawidłowo?

Adresowanie listu. Jak to prawidłowo zrobić?


Wysyłanie listu może być prawdziwym wyzwaniem szczególnie teraz – w czasach, kiedy to wystarczy zakupić daną rzecz i wydrukować etykietę wysyłkową. Podróż na pocztę w celu zaadresowania koperty może być dużym wyzwaniem. Nie jest łatwo połapać się, którą stronę koperty wykorzystać do napisania adresu odbiorcy. Co się stanie jeśli pomyli się przez przypadek właściwe miejsca? Pewnie adres dojdzie pod miejsce nadawcy, a to generowałoby dodatkowe koszta i utrudniło cały etap wysyłki. Właśnie dlatego powinno wiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo zaadresować list, aby trafił on pod wskazane miejsce bez żadnych komplikacji. O czym przeczytać można w dzisiejszym artykule. 

pisanie listu ręcznie

Strefy wysyłki listu – o co chodzi?


Z pewnością jest wiele osób, które adresowanie listu uważają za trudne zadanie – Trzeba dobrać odpowiednie miejsce i nakleić znaczek, który również musi zostać umiejscowiony w danej części koperty. Nie każdy miał okazję wysyłać list, a więc warto poznać wszelkie tajniki adresowania koperty. Chętnie pomożemy i doradzimy – w jaki sposób zrobić to najlepiej? Nie trzeba udawać się do oddziału pocztowego. Dzięki naszemu wpisowi blogowemu będzie można zaadresować list spokojnie w domowym zaciszu. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim o bliższym poznaniu się ze strefami wyznaczonymi przez pocztę polską, która robi wszystko, aby ułatwić nadawanie listu. 

Strefy to dane części koperty, która wykorzystywana jest w celu zaadresowania listu. Każda strefa ma swoje wyjątkowe zastosowanie. Pierwsza to pole nadawcy. Powinna ona znajdować się w lewym górnym rogu. Zawsze, nieprzewidziane są żadne dodatkowe zmiany – przynajmniej przez lata adres osoby wysyłającej znajdował się w tym samym miejscu. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle konieczne jest wpisywanie danych nadawcy? Przecież ktoś, kto spodziewa się listu, będzie wiedział, od kogo przyszła dana przesyłka. Nie wzięła się ona znikąd. W praktyce, w teorii również, strefa pierwsza jest niezwykle ważna – każdy ma prawo wiedzieć, od kogo przyszedł list, a szczególnie firmy, które dostają ich tysiące. Pominięcie danych nadawcy może doprowadzić do tego, że koperta nie zostanie nawet otworzona przez nadawcę – bo po co zawracać sobie głowę listem, który przyszedł nie wiadomo skąd i od kogo. Trzeba również wspomnieć o względach prawnych – co stanie się, kiedy koperta nie zostanie odebrana przez adresata? Pod jaki adres zostania ona wysłana? Z pewnością nie trafi ponownie do nadawcy, bo nikt nie będzie znał jego adresu. Warto o tym pamiętać, szczególnie pisząc listy do ważnych urzędów. 

Strefa druga to inaczej pole znaku opłaty. Jest ona w prawym górnym rogu niezmiennie od lat. Nakleja się na nią specjalne znaczki, które zakupić można na poczcie. Wiele osób kolekcjonuje je i przechowuje w specjalnych klaserach. Znaczki pocztowe są potwierdzeniem opłaty pocztowej, ale bardzo często wypuszcza się je w wersji kolekcjonerskiej, na przykład takiej, która ma niewielki nakład i szybko wykupowana jest przez kolekcjonerów – wcale nie w celach wysyłania i adresowania listu – wręcz przeciwnie. Wiele znaczków nie miało nigdy okazji znaleźć się na kopercie, bo są zbyt cenne lub mało popularne, a ich wartość stale rośnie. Należy dodać, że przestrzeń zwana strefą drugą jest bardzo ważna dla pracowników poczty i nie powinna w żaden sposób być zajęta. Jest ona wręcz zarezerwowana, a napisanie na niej adresu nadawcy lub odbiorcy skutkować może koniecznością zakupu drugiej koperty i zaadresowaniem jej jeszcze raz – inaczej poczta nie zgodzi się na przyjęcie listu. 

Strefa trzecia to tzw. pole informacyjne może znajdować się w niej naklejka mówiąca, że dany list jest priorytetem lub potwierdzenie odbioru. Często w tym właśnie miejscu pojawia się pieczątka awizo, kiedy to listonosz nie zastanie odbiorcy w domu i będzie musiał zostawić specjalne pokwitowanie.  Takie informacje znajdować się będą w lewym dolnym rogu – to właśnie tam znajduje się na nie specjalne miejsce zwane strefą trzecią. Nie można jej zapisać, zamalować czy oznaczyć. To również jest przestrzeń dla pracowników poczty i nic tego nie zmieni. Często koperty, na których został zabrudzony lewy dolny róg, wymagają wymiany na nową wersję. Poczta nie patrzy przychylnie na takie sytuacje. Strefa trzecia jest równie ważna jak adres odbiorcy czy adresata. Bez niej nie da się oznakować priorytetu czy przesyłki poleconej – właśnie tam trafia magiczna naklejka. Naklejana ona jest przez pracownika poczty w momencie przyjmowania listu. 

Koperta zaadresowana prawidłowo

Strefa czwarta znajduje się w prawym dolnym rogu i przeznaczona jest na zapisanie adresu osoby, która odbierze list. W końcu przyszedł na to czas, bo przecież to jest najważniejsze. Najczęściej pada pytanie, gdzie powinny znajdować się dane odbiorcy – możemy teraz odpowiedzieć na tę pytanie. W sposób najprostszy, jak to tylko możliwe. Adres, imię oraz nazwisko odbiorcy znajdować się musi w prawym dolnym rogu. Jeśli dane nie będą zapisane we właściwym miejscu, to prawdopodobnie przesyłka nie trafi do odpowiedniej osoby. Chyba że panie pracujące w oddziale pocztowym wyłapią błąd i poproszą o zaadresowanie listu jeszcze raz w sposób prawidłowy. Jakie dokładnie informacje powinny znajdować się na liście w strefie czwartej? Imię i nazwisko odbiorcy, ulica oraz numer domu – jeśli jest to blok, to oczywiście zapisać należy cyfrę mieszkania, poniżej dodajemy kod pocztowy i miejscowość. To wszystko wystarczy, aby list trafił we właściwe ręce. Nikt nie chciałby, aby jego prywatna korespondencja została przeczytana przez nieznajomą osobę. 

Stefa piąta – ostatnia. Na koniec zostało miejsce na specjalne kodowanie. Brzmi to z pewnością dość tajemnico. Kodowanie na poczcie? Hmm. Co to takiego oznacza? Jest to oczywiście kolejne miejsce przeznaczone dla pracowników placówki pocztowej – jak widać, prowadzą oni dość mocno.  Cóż, może to i lepiej, bo nadawca ma o wiele mniej pracy niż pani pracująca przy okienku. Zawsze należy pamiętać, aby zostawić wolną przestrzeń znajdującą się na samym dole listy – jest to właśnie strefa piąta. Ostatnia, ale nie mniej ważna. Znajdują się tam specjalne kody kreskowe przydzielane do konkretnej przesyłki. Służą one do ułatwiania dostępu pracownikom do wszystkich danych znajdujących się w systemie. Mogą oni w łatwy, a przede wszystkim szybki sposób, co stało się z listem, gdzie on obecnie się znajduje. Nadawcy również mają taką możliwość – mogą oni zrobić to nawet z pozycji swojego komputera. W tym celu nie będzie potrzebny kod kreskowy, a liczbowy otrzymywany zaraz po prawidłowym zaadresowaniu. 

prawidłowo zaadresowany list przykład
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty


Co warto wiedzieć podczas adresowania listu? 


Niewiele osób wie, że istnieje coś takiego, jak specjalne miejsce na dopiski. Warto wiedzieć o tym trochę więcej i dowiedzieć się, w jaki sposób zapisać krótką wiadomość, którą przeczytać można jeszcze przed dostaniem się do zawartości. Kopertę z dopiskiem adresuje się w dokładnie taki sam sposób, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego listu. Czym tak właściwie ona jest? Tutaj już sama nazwa wiele sugeruje – ale czym tak właściwie jest ten wspomniany dopisek?  Jest to nic innego, jak treść, która znajduje się na kopercie i odbiorca może odczytać go jeszcze przed samym otwarciem listu. Czasem pismo wysyłane jest to miejsca, które otrzymuje naprawdę niezliczoną ilość korespondencji czy jest to firma – nielubiąca otrzymywać kopert od nieznanych osób, to można napisać kilka słów, które być może zainteresują odbiorcę i postanowi on otworzyć list. Jednym z najpopularniejszych dopisków jest jedno słowo – pilne. Takie oznaczenie wystarczy, aby wzbudzić ciekawość, a czasem niepokój. 

Często padają pytania, jak wygląda adresowanie innych kopert niż klasyczne dostępne w każdym punkcie pocztowym. Nie jest to niczym trudnym. Inne koperty, na przykład te o większych rozmiarach – mogą to być na przykład A4 – adresowane są w taki sam sposób. Sprawa delikatnie komplikuje się podczas wysyłania kopert bąbelkowych, ale wcale nie dlatego, że pęcherzyki wpływać mogą na strefy, ale z powodu swoich rozmiarów. Ten rodzaj opakowania wysyłkowego często uznawany jest za paczkę, a nie list – ponieważ nie mieści się w wymiarach. Trzeba wtedy wypełnić dodatkowy papierek dotyczący nadania. Nie jest to skomplikowane. 

Jakie koperty dostępne są w sklepie internetowym Neopak? 


Koperty były kiedyś narzędziem wręcz niezbędnym. Służyły one do zabezpieczania listów i to jeszcze przed czasami SMS. Ten mały artykuł sprawiał, że rodzina z całego kraju mogła ze sobą porozmawiać. Są one niezastąpione do dziś. Tak mały, tani przedmiot, tak bardzo przyczynił się do zawiązania relacji między ludźmi – bo przecież, w jaki inny sposób opowiadaliby oni sobie o przebiegu swojego dnia, zapraszali na święta czy informowali o poważnych zawirowaniach w rodzinie? Przypominamy, że w pewnych czasach nie było telefonów komórkowych i możliwości łatwego telefonowania. 

Mogłoby się wydawać, że obecna elektronika wyparła koperty, jednak dalej są one w użyciu jako idealne opakowanie do listów i większych przesyłek i wirtualna przestrzeń nie jest w stanie zastąpić fizycznych produktów. Służą do wysyłania kartek okolicznościowych, zaproszeń na śluby i wesela, a nawet do przechowywania oszczędności. Są one nadal niezastąpione. Warto je czasem docenić, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. 

W Neopak kopert mamy wiele od bąbelkowych po specjalne, zabezpieczające dokumenty i tajne akta. Oferta jest naprawdę bogata. Koperty pęcherzykowe wykorzystać można w biznesie, szczególnie e-commerce, gdzie przesłać trzeba wiele sprzedanych drobiazgów. Mogą one spokojnie zastąpić paczki, nawet w przypadku wysyłki przedmiotów wyjątkowo delikatnych lub potrzebujących specjalnego zabezpieczenia. Koperty bezpieczne mają odpowiednio chronić wysyłane dokumenty i przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz otwarciem przesyłki przez osoby niepożądane. Część z nich posiada indywidualną numerację, specjalne mocne zamknięcie i dodatkowe zabezpieczenia w postaci folii bąbelkowej. Natomiast koperty ozdobne w sklepie internetowym Neopak są niezwykle ładne i eleganckie – świetnie sprawdzą się jako element komunijnego prezentu.
koperta leżąca na stole
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie