Paweł SaigomadePaweł Saigomadeponiedziałek, 8 sierpnia 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 32306
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Angielska stopa jako jednostka miary

Ile centymetrów ma stopa?


Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak prosta, jakby mogło się wydawać. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w przeszłości, stopa była jednostką miary, która - uwaga - odpowiadała przeciętnej długości ludzkiej stopy. Jak możesz się więc domyślać, nie była ona ściśle określona. Wręcz przeciwnie, w różnych krajach, miara ta przybierała różną wartość. Można tutaj posłużyć się takimi przykładami jak np. stopa rosyjska, która wynosiła 30,5 cm oraz stopa pruska, której wartość szacowało się na około 26,15 cm. Jak widzisz, różnica jest dość spora. Jak sprawa wygląda obecnie? Ile centymetrów ma stopa? Gdzie używa się tej jednostki długości?

Metrówka z metrami i stopami oraz długopis leżące na biurku

Miara długości, czyli ile centymetrów ma stopa?


Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile centymetrów ma stopa jest ciężka do przedstawienia, jak już wcześniej wspomnieliśmy, zależało to bowiem od przyjętej miary, a ta nie tylko różniła się w zależności od państwa, ale nawet w różnych miastach na terenie tego samego kraju, wartość ta mogła być inna. Jednak udało się jakoś dojść do porozumienia i obecnie przyjmuje się miarę angielską, gdzie 1 stopa równa jest 30,48 centymetra. Często używana jest w krajach anglosaskich do podawania np. wzrostu. Chcesz wiedzieć, jak to przeliczyć? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu "Wzrost w calach i stopach - jak to obliczyć?". Dowiesz się z niego wszystkiego, co musisz wiedzieć.
Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro

Jedna stopa ile to metrów?


Wiesz już, że jedna stopa równa jest 30,48 cm. Oznacza to, że chcąc dowiedzieć się, ile to metrów, wystarczy, że podzielisz wynik przez 100. Działanie przedstawiamy poniżej:

30,48cm/100=0,3048

Oznacza to, że jedna stopa to 0,3048 metra. Warto jeszcze w takiej sytuacji, jak już jesteśmy na fali odpowiedzieć na pytanie - stopa ile to milimetrów? Tutaj działanie też jest bardzo proste. 1 stopa bowiem wynosi 304,8 milimetra.

Jedna stopa, ile to kilometrów?


Skoro już przeliczamy, to zostało nam jeszcze przeliczenie stóp na kilometry. Jak to zrobić? Wiesz już, że w metrze mieszczą się delikatnie ponad 3 stopy. Zaokrąglijmy więc w metrach do 1000 i okaże się, że w jednym kilometrze mieści się około 3000 stóp. Chcąc być dokładnym, to 1 kilometr równy jest 3280 stopom. A to oznacza, że jedna stopa to 0,0003048 kilometra.

Stopa nad makietą miasta

Stopa jako jednostka miary - skąd się wzięła jej wartość?


Czy wiadomo, skąd wziął się wzorzec definicyjny, z jakiego korzystamy w przypadku angielskiej jednostki miary, jaką jest stopa? Wszystko zależy od źródeł. Można znaleźć informacje mówiące o tym, iż przyjmuje się, że jednostka ta została zaczerpnięta od długości stopy Henryka II, który był królem Anglii od 1154 roku. Są jednak dwie sprawy, które budzą wątpliwość co do tej teorii. Po pierwsze stopy zaczęto używać już 70 lat przed tym, jak wstąpił na tron. Po drugie, ciężko uwierzyć, że król miał stopę w rozmiarze 47.

Chcesz więcej ciekawostek? Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się np. czy platforma CDA jest bezpieczna i legalna. Zaskoczony? Jeszcze pewnie nie raz nam się to uda. A tymczasem zapraszamy do czytania.
Miarka ze stopami i centymetrami
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie