Edyta SiedleckiEdyta Siedleckipiątek, 21 października 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2153
Ilość komentarzy: 0

Jak produkuje się woreczki strunowe?

Torebki strunowe nazywane niekiedy zipy to jedno z tych opakowań, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, zarówno w pracy, jak i w domu. Choć foliowe woreczki ze strunowym zamknięciem powstały stosunkowo niedawno, ich historia jest bardzo interesująca. Jeśli lubisz ciekawostki, koniecznie czytaj dalej. Sprawdzamy jak produkuje się woreczki strunowe.


Woreczki strunowe - początki produkcji


W 1961 r. Borge Madsen złożył wniosek o ustalenie patentu na plastikowy zamek błyskawiczny. Oczywiście jego pierwotny projekt różnił się nieco od rozwiązania zaadoptowanego do woreczków strunowych, które towarzyszą nam współcześnie. Wtedy zamknięcie torebki bazowało na dwóch „zazębiających się” elementach, które wyglądem przypominały współczesny błyskawiczny. Zaledwie kilka miesięcy po otrzymaniu patentu, Madsen sprzedał swój pomysł firmie Flexigrip, ponieważ sam nie bardzo wiedział, co mógłby z nim zrobić.

Zaledwie kilka lat po wprowadzeniu do sprzedaży pierwszych produktów wyposażonych w zamki z plastiku, jeden z założycieli Flexigrip zaproponował „zgrzanie plastikowych zamków na płasko”. To właśnie ten typ zapięcia cieszy się dzisiaj tak dużą popularnością.

Jak-produkuje-si-woreczki-strunowe-

Na początku lat 60. XX wieku, po utworzeniu marki Ziploc, torebki strunowe były produkowane w 25 krajach na kilku kontynentach z prędkością 1 metra na minutę, ale ich produkcja była w dalszym ciągu zbyt droga dla masowego odbiorcy. Dopiero w 1972 Douglas Behr z Dow Chemical zoptymalizował proces produkcji do około 100 metrów torebek na minutę.

Jak-produkuje-si-woreczki-strunowe--1
Źródło: youtube.com/channel/UCs3wbw0iofIaHkd11GlWZUw


W ciągu kolejnych lat patent na woreczki strunowe kilkukrotnie zmieniał właściciela, aż w 2012 roku Minigrip zostało przejęte przez grupę Interplast i pozostaje w ich rękach do dziś.

Jak-produkuje-si-woreczki-strunowe--2


Produkcja woreczków strunowych - metody


Wyróżnia się  dwie główne metody powstawania foliowych opakowań - metodę rozdmuchu i metodę wylewu.

Do produkcji stosuje się specjalistyczne maszyny, dzięki którym powstaje nawet kilkaset woreczków na minutę.

Jak-produkuje-si-woreczki-strunowe--3
Źródło: alibaba.com
Torebki strunowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Torebki strunowe


Produkcja woreczków strunowych metodą rozdmuchu


W metodzie rozdmuchu tworzywo, z którego finalnie powstaje folia  jest topione, a potem wydmuchiwane przez formę w kształcie okręgu i na końcu schładzane. Wytworzone w ten sposób woreczki foliowe są zarówno elastyczne, jak i bardzo wytrzymałe.Źródło: youtube.com/channel/UCs3wbw0iofIaHkd11GlWZUw


Produkcja woreczków strunowych metodą wylewu


Metoda wylewu przypomina początkowo metodę rozdmuchu. Półprodukt jest topiony, a potem wylewa się go na płaskie formy, na których następuje schłodzenie. Metoda wylewu jest tańsza i znacznie szybsza, natomiast otrzymana w ten sposób folia choć nadal charakteryzuje się dużą elastycznością, jest mniej odporna na uszkodzenia.

Ostatni etap produkcji woreczków foliowych to ich przycinane, a potem zgrzewane uzależnione od wyglądu wykrojnika do torebek. Na tym etapie w woreczkach mogą być wycinane uchwyty lub dorabiane zamknięcia strunowe.

Nie ulega wątpliwości, że do produkcji torebek strunowych stosuje się bardzo nowoczesne technologie. Nic zatem dziwnego, że dostępne aktualnie na rynku woreczki foliowe z zamknięciem zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.


Źródło: youtube.com/channel/UCs3wbw0iofIaHkd11GlWZUw

Produkcja woreczków - jakie formaty są dostępne na rynku?


Woreczki strunowewystępują w wielu formatach, które są powszechnie dostępne w sklepach stacjonarnych oraz podczas zakupów przez Internet.

Szczególną popularnością cieszą się torebki strunowe o wymiarach:
 • 35 × 45 mm;
 • 40×60 mm;
 • 80×120 mm;
 • 100×100 mm;
 • 100×150 mm;
 • 200×250 mm;
 • 200×300 mm;
 • 250×300 mm;
 • 300×400 mm;
 • 350×450 mm.Torebki strunowe różnią się także grubością folii PE zastosowanej w produkcji. Na rynku najczęściej można spotkać:


Rodzaje zamków w woreczkach strunowych


Dobrej jakości zamek w woreczku foliowym to gwarancja szczelności. Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje zapięć powszechnie wykorzystywane w tego typu woreczkach.

Największą popularnością cieszą się torebki z suwakiem, które przypominają pierwotną wersję założeń ich twórcy. Drugi typ zamka to tak zwane "press and seal", co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza "naciśnij i uszczelnij".


Worki strunowe z zamknięciem klasycznym


Klasyczne, a co za tym idzie najbardziej znane zamknięcie strunowe jest zbudowane z plastikowego rowka i wpustu. Woreczki z zamknięciem strunowym doskonale chronią zawartość przed dostępem wilgoci, brudu czy zapachów.


Worki strunowe z suwakiem


Suwak to specjalny suwak ułatwiający wielokrotnie zamykanie i otwieranie opakowania. Zasada działania tego wynalazku jest identyczna jak w zamku błyskawicznym, który można znaleźć w odzieży i torbach podróżnych. Najlepiej sprawdzają się do przechowywania i organizacji drobnych przedmiotów.


Czy wybór zamka w woreczku foliowym ma znaczenie?


Zdecydowanie tak! Zanim więc zdecydujesz się na zakup większej ilość sztuk,  przeanalizuj dokładnie, co zamierzasz przechowywać w torebkach i wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub w pracy.


Woreczki strunowe z paskami do opisu


Wśród wielbicieli praktycznych rozwiązań dużą popularnością cieszą się strunowe woreczki z paskami do opisu. Woreczek jest transparentny, a jednocześnie posiada nadrukowane 3 jasne pola, na których można szczegółowo opisać zawartość torebki, oznaczyć datę ważności lub wpisać dane właściciela.


Woreczki strunowe antystatyczne


Strunowe woreczki antystatyczne stanowią najlepsze rozwiązanie do przechowywania i transportowania urządzeń elektronicznych. Zabezpieczają sprzęt elektroniczny przed wyładowaniami elektrostatycznymi, wilgocią i kurzem.


Gdzie kupić woreczki strunowe?


Woreczki strunowe są dostępne w szerokiej ofercie sklepu internetowego NEOPAK. W zależności od potrzeb można wybrać torebki z klasycznym suwakiem lub z zamknięciem typu struna. Sprawdź koniecznie i skorzystaj z atrakcyjnych cen oraz błyskawicznej wysyłki bez względu na wielkość zamówienia.

Zdjęcie Karolina Grabowska z Pexels
Zielone warzywa w woreczku strunowym
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie