Bartosz TyrkaBartosz Tyrkapiątek, 17 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 13383
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak utylizować folię – gdzie ją wyrzucać?

Zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi, na wielu podmiotach biznesowych i prywatnych ciąży obowiązek segregowania odpadów. Śmieci, które zostają wytworzone np. w przypadku przyjmowania paczek do firmy, również muszą finalnie znaleźć się w odpowiednich kontenerach. Za niedostosowanie się do obowiązujących norm prawnych grożą surowe kary finansowe. Tym bardziej warto wiedzieć, do jakich pojemników wrzucać starą folię.

Oprócz standardowej utylizacji folii stretch czy folii bąbelkowej, można zastosować inne metody przetwórcze. Zużyty kawałek syntetycznego materiału może bowiem posłużyć jeszcze raz, np. do owinięcia kolejnej przesyłki wychodzącej, albo palety – jeśli zużyta folia jest wystarczająco długa. Co można zrobić z odpadami foliowymi po paczkach? Gdzie należy składować (wyrzucać) folię stretch? Czy można ją po prostu wrzucić do śmietnika? Rozwijam ten temat w poniższej treści.

Dlaczego folie stretch i bąbelkowa powinny być poddawane recyklingowi?


Przede wszystkim dlatego, że są dosyć problematycznym odpadem, który zajmuje bardzo dużo powierzchni. Już podczas procesu jej produkcji wykorzystuje się ogromną ilość zasobów energetycznych. Na ogół proces wytwórczy folii nie należy do tych najbardziej ekologicznych. To zaś skłania ku temu, aby jak najwydajniej wykorzystać to, co uzyskaliśmy podczas obciążającego toku produkcji. Składowanie folii razem z odpadami zmieszanymi byłoby dużym marnotrawstwem – dlatego warto wrzucać ją tylko i wyłącznie do kontenerów z odpadami plastikowymi i metalowymi. Odpowiednia i racjonalna utylizacja folii bąbelkowej pozwala wykorzystać przetworzony produkt ponownie. Choćby właśnie z tego względu warto segregować i wrzucać odpadki do oznaczonych śmietników. Zarówno folia typu stretch, jak i folia bąbelkowa znakomicie nadaje się do ponownego wykorzystania podczas recyklingu. Wrzucamy ją zawsze do żółtych pojemników – pamiętając, aby wcześniej ją mocno spakować – tak, aby zajmowała jak najmniej miejsca w kontenerze.

kontenery-do-segregowania

Jeśli chodzi o kolorystykę kontenerów do recyklingu, to prezentuje się ona następująco:
 • Niebieski kosz dla makulatury i papieru. Należy do niego wrzucać opakowania papierowe, tekturę falistą, katalogi, gazety, zeszyty, wydruki, książki, papier do pakowania oraz inne elementy papierowe.Nie można jednak tutaj wrzucać zabrudzonych czy zawilgoconych opakowań tekturowych – ich miejsce jest w odpadach zmieszanych.
 • W kontenerze zielonym składuje się opakowania szklane, np. po piwie, soku czy oliwie. W niektórych przypadkach kontener może być rozdzielony na dwie części: na szkło transparentne i kolorowe. Pamiętaj, aby nie wyrzucać do tego pojemnika szklanych opakowań po rozpuszczalniku czy jakichkolwiek żarówek.
 • Brązowy pojemnik przeznaczony jest na odpady biodegradowalne, takie jak rośliny, trawa czy jedzenie. Nie należy wyrzucać do tego pojemnika opakowań transportowych, płyt wiórowych czy mebli.Odpady muszą być wrzucane luzem, dlatego zabrania się wrzucania np. skoszonej trawy w foliowym worku na śmieci.
 • Plastik i szkło, czyli także folie stretch i bąbelkowe, lądują w kontenerze o kolorze żółtym. Wyjątkiem są folie transportowe, które np. są mocno zabrudzone. Nie powinno się wrzucać także opakowań, w których przechowywano nawóz.Jeśli nasza folia jest na stałe połączona z innym materiałem, to powinniśmy ją wrzucić do kontenera z odpadami zmieszanymi.
 • Na odpady zmieszane jest osobny, najczęściej szary lub czarny, pojemnik. Wrzuca się tam wszystko, co nie zalicza się do powyższych kategorii.

Jak wykorzystać starą folię ponownie, zamiast wyrzucać ją do śmietnika?


Wrzucenie dużej ilości zużytej folii do żółtego kontenera powinno być ostatecznością. Materiał ten można bowiem wykorzystać na wiele różnych sposobów – dając mu nowe życie. To bardzo ważne w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej i rosnących kosztów funkcjonowania. Trzeba dbać o to, aby jak największa liczba zbędnych przedmiotów zyskała kolejne przeznaczenie, które pozwoli nam zaoszczędzić. To samo możemy wykonać z folią typu strech lub innym rodzajem owijki do paczek. Przykład?

folia-stretch-recykling

Folię z palet przychodzących do naszej firmy możemy użyć do pakowania towarów wysyłanych. Trzeba jedynie pamiętać o delikatnym i precyzyjnym odcięciu folii z palety. Nie należy owijki od razu wyrzucać – może się również przydać do zapakowania palety zwrotnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Możemy także odsprzedać folię bąbelkową lub inną zewnętrznym podmiotom. Takie działanie wchodzi w grę, jeśli każdego tygodnia jesteśmy zmuszeni do utylizacji pokaźnych ilości tego materiału. Folię można jednak pociąć, posegregować – i gdy jest wystarczająco czysta i niezniszczona – użyć ponownie do innych celów, w tym także sprzedażowych.
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch

Kiedy folia staje się bezużyteczna? Porady, które pozwolą użyć folii jeszcze raz


Folia bąbelkowa jest wystarczająco lepka i bardzo dobrze przylega do opakowań – nie ma zatem powodu, aby zaklejać ją dodatkową warstwą taśmy klejącej. Takie działanie sprawi, że folia straci swoje walory amortyzacyjne i stanie się bezużyteczna w kontekście ponownego wykorzystania. Posklejane fragmenty ciężko będzie oddzielić od taśmy, dlatego warto unikać takiego działania. Znacznie lepiej zakleić folię w zaledwie kilku fragmentach – tak, aby się po prostu bardzo dobrze trzymała. Folia nie powinna być także zamoczona czy zabrudzona.

foliowka-podczas-lotu

Jeśli będziemy ją gromadzić w takich warunkach, to ciężko sobie wyobrazić, by posłużyła nam raz jeszcze do ponownego wykorzystania. Jeśli pakujemy setki produktów z wykorzystaniem folii, aby otrzymujemy znaczącą ilość odpadów foliowych – warto zorganizować sobie miejsce, w którym na spokojnie będziemy oddzielać całkowicie zużytą folię, od fragmentów nie do końca wyeksploatowanych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby folię – zarówno stretch, jak i bąbelkową – używać nawet kilkanaście razy.

Gdzie wyrzucić folię jeśli jest zanieczyszczona albo zlepiona z innym materiałem?


Składowanie standardowej folii, z którą nie mamy co zrobić, jest bardzo proste – wystarczy odnaleźć żółty kontener na plastik/metal. Problem pojawia się wtedy, gdy folia jest sklejona z inną rzeczą, np. kartonem, lub jest całkowicie zanieczyszczona. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim należy – w miarę swoich możliwości – oddzielić folię od innego materiału i posegregować je zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli zatem mamy do czynienia z folią zwiniętą razem z kartonem, należy odpady tekturowe wrzucić do pojemnika z makulaturą, zaś folię wyrzucić do plastiku.

Kolejna wątpliwość jest związana z sytuacją, w której folia stretch jest całkowicie zabrudzona, np. smarem lub inną substancją. Należy wówczas taką folię oczyścić – nie wolno wrzucać niebezpiecznych odpadów do kontenerów. Jeśli zaś folia jest pomieszana z innym materiałem, którego nie da się fizycznie rozdzielić, wówczas wrzucamy taki zbitek materiałowy do kontenera na śmieci mieszane. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy chcemy wyrzucić papier kopertowy z folią bąbelkową – nie zawsze będzie się dało oddzielić jeden materiał od drugiego.

Dlaczego warto rozsądnie segregować folię plastikową do opakowań?


To ważne przede wszystkim dlatego, że stan naszej przyrody rokrocznie się pogarsza. Mimo podejmowania wszelkich prób ochronnych, wciąż generujemy olbrzymią wartość bezużytecznych odpadów, których nie da się ponownie wykorzystać. Odpowiednia segregacja folii i innych składników związanych z opakowaniami towarów pozwala na efektywniejsze wykorzystanie ich w trakcie recyklingu. Zamówienia, które przychodzą do nas w kartonowych pudłach, zwykle zawierają niezwykle pokaźną ilość wszelkiego rodzaju zabezpieczeń.Wniosek z tego jest taki, że wkładamy folię wszędzie gdzie się da – a nie zawsze jest tam potrzeba. Zamiast uzupełniania pudełka syntetycznym produktem, znacznie lepiej skorzystać z eko-wypełniaczy, które są po prostu bardziej przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Folia nie musi być utylizowana, w takim samym znaczeniu, jak jest to w przypadku olejów napędowych czy farb malarskich. Wystarczy wrzucić kłębek folii do odpowiedniego pojemnika – w tym przypadku żółtego.

Czy muszę segregować śmieci typu folia?


Segregacja odpadów to obowiązek ciążący na konsumentach, przedsiębiorcach i pośrednikach, która dotyczy specjalnych rodzajów śmieci. Mowa przede wszystkim o: metalach, plastikach, makulaturze, szkle i odpadach biodegradowalnych. Folia pakowa jak najbardziej wpisuje się w te ramy – powinna być zatem odpowiednio składowana. Prawo w tym przypadku jest bezwzględne. W 2017 roku wszedł w życie Jednolity System Segregowania Odpadów, który swoim zasięgiem objął cały kraj. Od tego momentu odpady komunalne muszą być w odpowiedni sposób segregowane.

folia-owinieta


Jeśli któryś z mieszkańców nie dopełni takiego obowiązku, wówczas wszyscy zamieszkujący dany budynek są zobowiązani płacić wyższą stawkę za opłaty zmieszane. Oznacza to, że segregowanie śmieci się po prostu opłaca. Warto także pamiętać, że recykling tworzyw sztucznych jest obowiązkiem przedsiębiorstwa – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. 2013 poz. 888 z późn. zm.). 

Czy muszę samodzielnie zajmować się wyrzucaniem folii?


W nieco większych przedsiębiorstwach, w których wytwarzane są duże ilości odpadów, zabieraniem śmieci typu folia zajmują się najczęściej zewnętrzne firmy recyklingowe. To znakomity pomysł na to, aby usprawnić proces zarządzania odpadami w toku pracy przedsiębiorstwa. Nie zawsze posiadamy bowiem możliwości czasowe i warunki infrastrukturalne, aby długotrwale składować folię wraz z innymi odpadami. Niewielkie ilości folii stretch czy bąbelkowej mogą po prostu zostać wrzucone do żółtego kontenera. W przypadku ogromnych ilości śmieci, trzeba wcześniej zorganizować odpowiednie miejsce do składowania odpadów podlegających recyklingowi.


Jak utylizować folię? Podsumowanie


Oprócz recyklingu folii stretch istnieją także inne sposoby na jej sprawne zagospodarowanie. Można ją wykorzystać ponownie, np. do ponownego zapakowania towaru. Nieco przyniszczona folia może zostać obcięta i przeznaczona do owinięcia towaru pakowanego zbiorczo. Jeśli jest taka możliwość, to zdecydowanie warto ją wykorzystać ponownie.
worek-foliowy-zolty
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie