Folia stretch - rodzaje i zastosowanie
Rynek jest stale uzupełniany o nowe produkty, które ułatwiają nam życie. Pojawiają się nowe rozwiązania, stare są ulepszane i czasami bardzo trudno jest zrozumieć tę różnorodność i wybrać towar najlepszy dla siebie. Na przykład wielu prawdopodobnie słyszało o folii stretch, a wielu mogło z niej korzystać w pracy lub w domu. Jednak nie wszyscy w pełni rozumieją, co to jest i jak można ją stosować.
Co to jest folia stretch?
Folia stretch jest elastycznym, bardzo rozciągliwym materiałem opakowaniowym, który może mieć różne szerokości i przezroczystości. Produkowana jest z polimerów i kopolimerów etylenu, które charakteryzują się dużą elastycznością i możliwością zmiany kształtu. W rezultacie niektóre rodzaje folii stretch można rozciągać 5-6 razy w porównaniu ze stanem pierwotnym. A nawet po rozciągnięciu zachowuje ona swoje właściwości. Grubość takiej folii może wynosić 9-35 mikronów, a szerokość do 1500 mm. Struktura może być wielowarstwowa lub jednowarstwowa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje folii stretch: samoprzylepne i folie grube. Folie samoprzylepne są cienkie, około 5-20 mikronów i należą one do kategorii folii opakowaniowych. Natomiast folie grube (20-30 mikronów) to druga grupa, której zakres zastosowania jest znacznie szerszy. Poza zastosowaniami do pakowania żywności, folie grube są wykorzystywane jako opakowania dla różnych grup produktów. Między tymi dwoma rodzajami istnieją istotne różnice.
Niemal zawsze, mówiąc o polimerowej folii stretch, mamy na myśli folię plastikową, a folia samoprzylepna to folię stretch z PVC (polichlorku winylu) wykorzystywana do pakowania produktów spożywczych. W porównaniu z folią plastikową, folia PVC ma szereg zalet, które dają jej przewagę. Na przykład folia samoprzylepna PVC charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością gazów, a ta właściwość pozwala wydłużyć okres przydatności do spożycia produktów spożywczych. Ponadto połysk i przezroczystość nadają produktowi bardziej reprezentacyjny wygląd. Folie tego typu nie zaparowują i bardzo szybko nabierają pierwotnego kształtu. Mają też dość dużą wytrzymałość na rozciąganie. Jedyną wadą takiego typu jest jego wysoki koszt, a to właśnie stanowi przeszkodę w jego powszechnym stosowaniu. W przeciwieństwie do folii samoprzylepnych z PVC, folie polietylenowe są dość wygodne, a ponadto niedrogie i to właśnie w ich kierunku konsumenci często zwracają oczy.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Folia stretchRodzaje folii stretch
W zależności od metody pracy folie stretch można podzielić na ręczne i maszynowe. Podział ten jest uniwersalny i ma zastosowanie w większości krajów. Pierwszy rodzaj folii nakłada się ręcznie lub za pomocą ręcznych dyspenserów. Takie folie stosowane są głównie w małych przedsiębiorstwach, gdzie nakład pracy jest niewielki, a stosowanie owijarek paletowych byłoby nieopłacalne. Najbardziej popularny jest stretch ręczny, którego grubość nie przekracza 20 mikronów. Ręczne folie stretch powinny mieć wstępne rozciągnięcie 75-100%, ale czasami jest to nawet 140%. Rolki używane do ręcznego nawijania mają grubość 450 lub 500 mm, a grubość folii zawsze wpływa na jej gęstość. I tutaj właśnie zdolność warstw do sklejania się kompensuje małą grubość. Dlatego, nawet jeśli ładunek jest bardzo ciężki, można go zapakować przy użyciu najcieńszej folii, jednak zużycie takiego materiału opakowaniowego będzie znacznie większe. Ponadto pracownik poświęci znacznie więcej czasu na bezpieczne zabezpieczenie jednej sztuki ładunku. Takie działania z pewnością doprowadzą do wzrostu kosztów materiałowych.
Folia stretch maszynowanatomiast ma dobrze zdefiniowaną specyfikacje, które odnosi się do zwiększonej rozciągliwości, a także maksymalnego rozciągania. Stretch maszynowy posiada również charakterystyczną cechę, jaką jest możliwość powrotu do pierwotnego kształtu. Folie te są znacznie bardziej praktyczne niż folie ręczne, jednak zakup takiej folii musi uwzględniać rodzaj automatycznych owijarek. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na tuleje. Dziś w produkcji stosuje się dwa rodzaje tulei, których długość wynosi 520 lub 510 mm. Tuleje są wymienne, a ich rozmiar jest ustalany bezpośrednio w fabryce na podstawie rodzaju zainstalowanego sprzętu. Gwarantowane przez producenta dane dotyczące wstępnego rozciągania takiej folii muszą wynosić co najmniej 190%. Choć niektóre folie mają rozciągliwość wstępną do 240%.
Wzrost rozciągliwości folii jest proporcjonalny do wzrostu wytrzymałości, a także szybkości przywracania pierwotnego kształtu. Ma to również wpływ na cenę - im wyższe te cechy, tym droższy będzie koszt filmu. Jeśli użyjesz folii o wysokiej wydajności, możesz znacznie zaoszczędzić pieniądze, które zostaną wydane na opakowanie. Aby śmiało powiedzieć, jaki rodzaj folii jest zalecany do zastosowania w określonej dziedzinie przemysłu, trzeba mieć bogate doświadczenie i wiedzę. Tutaj musisz wziąć pod uwagę wymagania produkcyjne, a także wszystkie dane i parametry różnych rodzajów opakowań foliowych. Istnieją również specjalne metody obliczania kosztów materiału opakowaniowego.
Na rynku istnieje także taki rodzaj tego produktu jak beztubowa folia stretch. Jak wiadomo coraz częściej zarówno przy pakowaniu przesyłek przez producentów i dystrybutorów, jak i później przy sprzedaży detalicznej, brane są pod uwagę aspekty ekologiczne. Dlatego, jakiś czas temu zaczęto produkować folię stretch w wersji beztubowej. Od wersji klasycznej, jeśli chodzi o zastosowanie i właściwości nie różni się w zasadzie w ogóle. Również posiada warstwę klejącą, jest wytrzymała i odporna na rozrywanie. Doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu przesyłek i palet. Chroni przed wilgocią i promieniowaniem UV, a także kurzem i różnymi innymi zabrudzeniami. Co więcej, obie wersje występują na rynku w wersji ręcznej oraz maszynowej. Odmienność polega na tym, że folia bezgilzowa nie została na nic nawinięta. Ot i cała tajemnica. Choć różnica może nie jest spektakularna, to okazuje się jednak, że korzyści ze stosowania folii stretch beztubowej, mogą zaskoczyć.
Podział folii stretch ze względu na kolory
Wybór koloru folii stretch wpływa na jej właściwości użytkowe. Folia przezroczysta ukazuje zawartość przesyłki i to nawet bez konieczności jej rozpakowywania. Nie zawsze jest to rozsądne posunięcie. O ile w przypadku przesyłek, gdzie oryginalne kartony pakowane są dodatkowo jeszcze w kolejne opakowania, o tyle wysyłanie oryginalnych opakowań owiniętych transparentną folią stretch może być kuszeniem losu. Dlatego w takich sytuacjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór produktu, jakim jest folia stretch czarna.
Podstawową zaletą czarnej folii stretch jest fakt, że chroni ona zawartość, przed osobami postronnymi.Jest to plus, który bez wątpienia zmniejsza ryzyko wystąpienia kradzieży. Ponadto podobnie, jak folia transparentna, tak również czarna przyczynia się do ochrony ładunku przed pyłem, kurzem i czynnikami atmosferycznymi. Kolejną zaletą stosowania tego rodzaju folii jest zatrzymywanie promieniowania słonecznego. Zapobiega to m.in. blaknięciu kolorów.
Folia stretch czerwona, pomarańczowa, lub zielona dzięki nieprzezroczystej strukturze, podobnie, jak wersja czarna chroni skuteczniej przed kradzieżą. Zależy Ci na tym, aby przygotowany do transportu towar był chroniony przed niepowołanymi osobami? Wybieraj kolorowe folie stretch. Do czego jeszcze mogą wykorzystane być kolorowe folie stretch? Różne barwy pozwalają na segregację znajdujących się na magazynie towarów, np. podział pod kątem marki lub sezonowości. Owinięcie towarów foliami o różnych kolorach ułatwi pracę, pozwalając na szybszą identyfikację towarów.
Właściwości folii stretch
Folie polimerowe, które znalazły szerokie zastosowanie do pakowania posiadają unikalne właściwości. Oprócz tego, że folia stretch może łatwo powrócić do poprzedniego stanu, ma ona również szereg innych przydatnych cech. Pierwsza to przyczepność warstw. To właśnie przyczepność pozwala zapewnić produktom niezawodną ochronę przed wnikaniem wody i brudu oraz innymi niepożądanymi wpływami, w tym czynnikiem ludzkim.
Dodatkowo folia jest w stanie bezpiecznie przymocować towar, co jest szczególnie ważne, gdy planujesz pakować palety. Dzięki temu podczas przewozu ładunku znacznie wzrasta jego bezpieczeństwo, niezależnie od rodzaju transportu. To właśnie te czynniki właściwości folii sprawiają, że jest ona powszechnie wykorzystywana do pakowania towaru na magazynie.
Kolejną niewątpliwą właściwością folii stretch jest jej doskonała odporność na nagłe zmiany temperatury. W wyniku kropli folia nie zmieni swoich właściwości, co ułatwia jej stosowanie w każdych warunkach.
Poznaj zalety wykorzystywania folii stretch
Folia stretch potocznie nazywana jest także folią do pakowania paczek. Jak zapewne się domyślasz - nie bez powodu. Wszak materiał ten najczęściej wykorzystywany jest zarówno do zabezpieczania samego produktu przygotowanego do wysyłki, jak i pudełek. Folia stretch sprawdza się także idealnie w zabezpieczaniu przesyłek wielkogabarytowych. Owinięcie nią produktów znajdujących się na paletach - również tych o nieregularnych kształtach.
Folia stretch to materiał, który zapewnia nadawcy paczki spokój, że towar, który znajduje się wewnątrz, dotrze do Klienta w nienaruszonym stanie. Takie zabezpieczenie w przypadku wysyłki np. książek, katalogów, akcesoriów biurowych czy odzieży i butów ma ogromne znaczenie. W przypadku przesyłek paletowych masz pewność, że żadna paczka nie zaginie podczas transportu i że wszystko pozostanie na swoim miejscu. To jeszcze nie wszystkie zalety folii. Dzięki niej możesz także połączyć ze sobą dwa mniejsze kartony, kiedy chcesz nadać je jako jedną przesyłkę.
Folia stretch przyczynia się też do zwiększenia wydajności oraz komfortu pracy. Osoby, które zajmują się załadunkiem oraz rozładunkiem mają ułatwione zadanie. Jest jeszcze coś, z czego nie do końca możesz zdawać sobie sprawę podczas wysyłki paczki zabezpieczonej tego rodzaju folią. Dokładne owinięcie każdego przedmiotu lub przesyłki jest zabezpieczeniem przed niepowołanymi osobami. Każda próba "dobrania się" do paczki będzie od razu widoczna.
Najważniejsze zalety folii stretch:
- zwiększona odporność na uszkodzenia zewnętrzne;
- ochrona ładunku przed kurzem oraz wilgocią;
- bardzo dobra rozciągliwość;
- uniwersalność wykorzystania;
- lekkość - nie zwiększa wagi przesyłki;
- bardzo łatwo przywiera do chronionej powierzchni;
- wyjątkowo wydajna, zwłaszcza dzięki rozciągliwości;
- zabezpiecza różnego rodzaju przesyłki przed porysowaniem;
- odporność na rozdarcia;
- wysoka wytrzymałość;
- termoizolacja;
- bardzo dobra ochrona paczek.
Zastosowanie folii stretch
Unikalne właściwości folii sprawiają, że ten materiał opakowaniowy znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Ta praktyczność i niezawodność idzie w parze z ceną. Dlatego folia najczęściej stosowana jest w przedsiębiorstwach przemysłowych i frodukcyjnach, firmach transportowych, magazynowaniu, a także w sklepach internetowych. Folia stretch wykorzystywana jest do pakowania ładunków o znacznej wadze (w szczególności różne złożone konstrukcje, części, materiały budowlane, płytki drukowane, elementy mebli), ale także materiał ten często kupowany jest w celu pakowania małych partii towarów, przepakowywania ich i tworzenia zamówień.
Folia do pakowania pomaga połączyć wiele pojedynczych pudełek w jedną konstrukcję. Chroni również towary przed uszkodzeniami mechanicznymi, brudem i innymi wpływami zewnętrznymi. W przypadku ręcznego owijania przymocuj koniec folii stretch do dolnego rogu palety. Poprowadź film od dołu do góry. Owiń każdy kolejny rząd dwukrotnie. W procesie zalecamy zastosowanie ręcznej owijarki folii, która kontroluje stopień jej naprężenia i znacznie ułatwia użycie. Jeśli na co dzień konieczne jest złożenie dużej ilości palet, warto zainwestować w profesjonalną owijarkę do palet. Nie tylko szybciej i lepiej wykona pracę, ale również chroni plecy przed kontuzjami.
Zastosowanie folii stretch do pakowania żywności
Ze względu na neutralność chemiczną i biologiczną oraz inne zalety tego materiału jest on aktywnie wykorzystywany w produkcji żywności i sieciach handlowych do pakowania różnych produktów spożywczych (warzywa, wyroby mięsne i wędliniarskie, wyroby cukiernicze i piekarnicze, sery, owoce), a także tworzenie małych partii napojów butelkowanych i pakowanych. W tym przypadku stosuje się cienką folię stretch spożywczą, której cena jest dość przystępna. Takie opakowanie zapewnia gwarancję całkowitej szczelności produktu, w wyniku czego wykluczone jest jego zanieczyszczenie. Folia umożliwia pakowanie kilku towarów o różnych kształtach w jeden pakiet oraz zapewnia bezpieczeństwo i przedłuża świeżość produktów spożywczych.
Zastosowanie folii stretch w rolnictwie
Obecnie w światowym rolnictwie materiał ten wykorzystywany jest do pakowania dużych bel siana. W tym celu opracowano specjalną folię stretch do siana, która pozwala zachować siano przez całą zimę. Uznanymi liderami w wykorzystaniu materiałów opakowaniowych na sianokiszonkę jest Polska oraz kraje takie jak Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Kolejnym obszarem zastosowania folii rolniczej było pakowanie sprasowanych odpadów stałych w celu ich późniejszego przechowywania na składowiskach lub tworzenie podwalin budowanych autostrad. Dzięki takiemu opakowaniu zapewniona jest niezawodna izolacja odpadów przez okres co najmniej dwustu lat.
Zamrażanie żywności
Często folię spożywczą stosuje się do porcjowanego zamrażania warzyw i owoców. Ta metoda jest najbardziej dostępna i wygodna. Nawet po mocnym schłodzeniu materiał pozostaje przezroczysty. Pozwala to dokładnie zobaczyć, co znajduje się w konkretnym pakiecie. Folia po zamrożeniu pozostaje elastyczna i mocna, dzięki czemu opakowanie zachowuje swój kształt. Wreszcie częściowa paroprzepuszczalność zapobiega gromadzeniu się wewnątrz kondensacji, co zapewnia idealne warunki do długotrwałego przechowywania żywności.
Pakowanie przedmiotów do długotrwałego przechowywania
Materiały opakowaniowe są często potrzebne nie tylko w fabrykach czy sklepach, ale także w domu. Na przykład do przechowywania butów sezonowych. Dzięki folii stretch możesz schludnie spakować buty zimowe lub letnie. Jeśli przechowujesz je w takiej zapakowanej formie, nie będą się kurzyć i niszczyć aż do następnego sezonu. Wiele innych przedmiotów jest często pakowanych za pomocą folii stretch, od walizek, które w danej chwili nie są potrzebne, po zabawki dla dzieci, akcesoria podróżne i narzędzia. Wszystkie te rzeczy, które trzeba usunąć na czas dłuższego przechowywania, można owinąć folią stretch. Zapewni to ich pełne bezpieczeństwo.
Pakowanie podczas przeprowadzki
Folia stretch okaże się bardzo przydatna, jeśli planujesz przeprowadzkę. Z jej pomocą można zapakować nie tylko drobne przedmioty, książki, sprzęt, ale również rzeczy dość nieporęczne, m.in. lustra, meble itp. Podczas transportu rzeczy z miejsca na miejsce ten materiał opakowaniowy uchroni je przed uszkodzeniem. Takie opakowanie będzie zarówno niedrogie, jak i wygodne. Spakowanie rzeczy, a następnie ich rozpakowanie zajmie bardzo mało czasu.
Przy remontach
Często przy remoncie lokalu niepraktyczne jest wyjmowanie nieporęcznych mebli. Łatwiej je zakryć podczas pracy. W tym celu najwygodniej jest użyć folii stretch. Umożliwi całkowite zabezpieczenia mebla w ciągu kilku minut. Aby to zrobić, wystarczy owinąć mebel folią, dobrze go pociągając. Folia nie wymaga dodatkowego mocowania, a jej górna warstwa jest bezpiecznie przymocowana do dolnej warstwy. Za pomocą folii możesz zabezpieczyć przed kurzem i brudem nie tylko meble, ale także żyrandole, drzwi, parapety, podłogi. Niskie ceny folii stretch i łatwość użytkowania sprawiają, że jest to najlepsze rozwiązanie w takich przypadkach.
Zastosowanie w budownictwie
Gęstą folię stretch można stosować w budownictwie do tymczasowego zamykania otworów okiennych i drzwiowych. Materiał jest gęsty i elastyczny, co umożliwia niezawodne zamknięcie nawet dużych otworów. Inną opcją jest spakowanie materiałów budowlanych do przechowywania. Drewno i niektóre inne materiały można przykryć folią stretch, aby chronić przed deszczem, kurzem i brudem.
Zabiegi kosmetyczne
Folia stretch jest powszechnie stosowana do zabiegów kosmetycznych, a w szczególności do okładów antycellulitowych. Materiał ten pozwala skórze oddychać podczas zabiegów kosmetycznych, jednocześnie poprawiając wchłanianie kremów i maseczek. Dzięki temu same zabiegi są wygodniejsze i skuteczniejsze. Folia oprócz tego, że trzyma maskę, dodatkowo wzmaga efekt termiczny, a dobroczynne właściwości maski działają lepiej i wnikają głębiej w powierzchnię skóry.
Do szklarni i mini szklarni
Do budowy małych szklarni można zastosować folię spożywczą. Materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu rośliny nim pokryte nie obumierają. Razem z tym pozwala zatrzymać ciepło pochodzące z ziemi, co przyspiesza wzrost roślin. Przezroczysty materiał pozwala zobaczyć, co dzieje się wewnątrz szklarni. Co więcej, jest elastyczna, odporna na wilgoć i posiada właściwości antystatyczne. Folie pomagają stworzyć odpowiedni mikroklimat w szklarniach, dzięki czemu rośliny mogą się rozwijać i produkować plony na czas.
Osłona przestrzeni – altany ogrodowe
Wiele osób ceni sobie prywatne przestrzenie, na których może uprawiać własne rośliny. Bardzo często przydomowe ogródki nie mają jednak odpowiedniej infrastruktury, która może zapewnić im odpowiednie warunki. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie folii stretch, która umożliwia stworzenie osłony w altankach ogrodowych. To pozwala stworzyć skuteczne rozwiązanie, które będzie przy okazji ekonomiczne.
13 sposobów na użycie folii stretch
1. Owijka na owoce
Folia stretch może być wykorzystywana do przedłużenia trwałości różnych produktów żywnościowych. O ile nie należy jej aplikować bezpośrednio na jedzenie, to może zostać użyta w nieco innej sytuacji. Chodzi przede wszystkim o to, że folia stretch nie zawsze jest folią spożywczą, a zatem może uwalniać niekorzystne związki chemiczne do pokarmów. Nic się jednak nie stanie, jeśli owiniemy folią np. banana. Skórkę z niego i tak zdejmujemy, dlatego nie ryzykujemy, że taki sposób zabezpieczania żywności nam zaszkodzi. Folia stretch, którą owiniemy banana, pozwoli na zachowanie długotrwałej świeżości. Tym samym spowolnimy również proces dojrzewania.
2. Folia jako gwarant bezpieczeństwa
3. Gastronomia i garmażeria
Produkt owijający może być stosowany do zabezpieczania tacek z mięsem, lub innymi wyrobami, sprzedawanymi w sklepach mięsnych i barach. Dzięki niemu wierzchnia część produktu staje się zabezpieczona np. przed owadami i wysychaniem. Dzięki transparentnej formie, folia stretch spełnia także zadanie reklamowe, uwidaczniając bardzo dokładnie sprzedawany produkt. Kupujący może sam dokładnie ocenić, czy mięso jest świeże i czy taki wygląd mu po prostu odpowiada.
4. Zabezpieczenie napojów
Podczas podróży samochodem napoje umieszczone w plastikowych lub szklanych naczyniach nie są dostatecznie chronione. Płyn, podczas hamowania czy skręcania, może się po prostu wylewać, powodując zabrudzenia tapicerki i zmniejszenie objętości cieczy w pojemniku. To szczególne utrapienie restauratorów, którzy postanowili rozszerzyć swoje usługi i zaczęli dowozić posiłki do klientów. Rolka folii stretch stanie się nieodzownym narzędziem, dzięki któremu można łatwo zabezpieczyć wieko nalewanego napoju – szczególnie w plastikowym kubku. Dzięki temu napój nie będzie się wylewać i w całości trafi do odbiorcy.
5. Unikanie rys na kruchych rzeczach
Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić bardzo delikatny przedmiot do zniszczenia. Jeśli z różnych względów chcemy zabezpieczyć delikatne rzeczy, np.: porcelanę, szkło, elektronikę(choćby na czas przewozu tych rzeczy, przeprowadzki lub innej okazji), to warto zabezpieczyć je kilkoma warstwami folii rozwijanej. Ma ona znakomite właściwości zabezpieczające, szczególnie jeśli naniesiemy liczne jej warstwy. Tak chroniony przedmiot staje się mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki elastycznej folii stretch każde mini-uderzenie jest tłumione i amortyzowane.
6. Folia stretch w kosmetyce
Różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, które są wykonywane w salonach kosmetycznych, wymagają owijania poszczególnych partii ciała. Robi się to m.in. po to, aby składniki aktywne obecne w nakładanych preparatach mogły się równomierniej i dokładniej wchłonąć. Folia stretch jest bardzo chętnie używana jako tego rodzaju owijacz, dzięki temu że jest tania, łatwa w użyciu i bezpieczna. Nie powoduje odparzeń skóry, jest neutralna dla skóry i dla większości składników chemicznych obecnych w kosmetykach i parafinie.
7. Osłona przeciwwiatrowa
Każdy lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Szczególnie, jeśli mamy ku temu optymalne warunki. Wiedzą o tym doskonale posiadacze działek rekreacyjnych lub przydomowych ogrodów. Są jednak momenty, w których ogrodowy relaks może zostać naruszony. Mowa o silnych podmuchach wiatru, które zmniejszają komfort przebywania w plenerze. Dzięki folii stretch możemy stworzyć prowizoryczną osłonę, którą obwiązujemy wokół dwóch słupków lub drzew. Osłonka sprawdzi się także jako daszek. Powinna być ona zamontowana pod odpowiednim kątem, dzięki czemu deszcz będzie swobodnie odprowadzany i nie będzie nam uprzykrzać relaksu.
8. Zabezpieczenie farby
Remontujesz mieszkanie? Z pewnością nie wykorzystasz do końca całej puszki farby. Zamknięcie jej w tradycyjny sposób nie zawsze zdaje egzamin. Może się okazać, że wieko jest nieszczelne, a przy kolejnym otworzeniu opakowania farba będzie już zaschnięta. Aby zniwelować to ryzyko warto wykorzystać folię stretch, którą owiniemy puszkę. W ten sposób sprawimy, że wilgoć nie będzie odparowywać z mieszaniny. Odcięcie dostępu powietrza zwiększy przydatność do użycia, dzięki czemu nawet po kilku miesiącach farba będzie cały czas możliwa do wykorzystania. Warto to przetestować!
9. Ochrona dużych ilości pieniędzy
Banknoty przewożone w walizce lub torbie mogą ulec zawilgoceniu. Z tego też względu w profesjonalnych transportach (np. z mennicy) wykorzystuje się folię stretch jako element zabezpieczający. Sprawia on, że banknoty są idealnie zabezpieczone przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Folia zabezpiecza także pieniądze przed ingerencją osób nieuprawnionych. Próby manipulowania taką przesyłką byłyby od razu widoczne na jej strukturze. Gotówkę zabezpiecza się w ten sposób np. podczas finalizacji zakupów rządowych, realizowaniu umów między krajami i w innych, ważnych przypadkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabezpieczać posiadane oszczędności także w tego typu formie.
10. Folia i usługi manicure
Odpowiednio przycięta i czysta folia stretch może zostać użyta do tworzenia wymyślnych, modnych wzorów na paznokciach. Jednym z zastosowań jest tworzenie tzw. efektu marmuru. Do tego celu wykorzystuje się właśnie użyteczną folię. Folia sprawdza się także w przypadku zabiegów parafinowych na dłonie. Wówczas owija się tworzywem ręce, tuż po zaaplikowaniu gorącej substancji. Folia utrzymuje wilgoć i sprawia, że poszczególne dobroczynne związki szybciej wchłaniają się w głąb skóry.
11. Ochrona części rowerowych
Niektóre sklepy rowerowe wykorzystują folię stretch do zabezpieczania części rowerowych przed nieoczekiwanymi uszkodzeniami. W ten sposób chroni się m.in. kierownicę, koła i pedały. To szczególnie ważne w miejscach, w których prezentuje się poszczególne egzemplarze jednośladów potencjalnym klientom. Niekiedy trzeba zmienić ekspozycję na sklepie, albo dosztukować kolejne produkty. To wymaga zaś przestawiania rowerów z miejsca na miejsce. Aby uchronić sprzęty przed zarysowaniami i uszkodzeniami, warto zastosować zabezpieczającą folię stretch.
12. Tunel domowej roboty
Warto raz jeszcze wrócić do zagadnień związanych z własnym ogrodem lub działką. Dzięki rozciągliwej folii syntetycznej z łatwością można utworzyć tunel foliowy, który będzie spełniał zadania przydomowej szklarni. W sieci znajduje się całkiem spora liczba inspiracji dotyczących manualnego tworzenia cieplarek. Co prawa szklarnia nie będzie zdumiewająco duża, ale i tak z powodzeniem możemy stworzyć bryłę, w której zmieścimy kilka sadzonek. Tak poza tym, to folia stretch może służyć również jako zabezpieczenie podłoża przed porastaniem chwastów.
13. Wilgotna gleba
Wystarczy nałożyć kawałek folii stretch na doniczkę z posadzoną rośliną, aby przyspieszyć jej wegetację. Ta metoda sprawdzi się, jeśli zasadziliśmy nasiona i chcemy, aby jak najszybciej się zakorzeniły w glebie. Rozciągnięta folia, która przykryje naczynie, zapobiegnie utracie wilgoci. Ziemia stanie się bardziej miękka, a warunki dla wzrostu rośliny będą wówczas optymalne.
Folia stretch, czyli łatwość i wygoda użytkowania
Tego rodzaju folia jest łatwa w użyciu. Co do zasady nie ma konieczności korzystania z żadnych dodatkowych urządzeń. Jednakże, w sklepie Neopak dostępne są dyspensery i odwijacze do folii stretch. Dzięki ich wykorzystaniu praca przy zabezpieczaniu przesyłek paletowych może być szybsza i przyjemniejsza. Dlatego warto rozważyć zakup jednej z naszych propozycji. Zwłaszcza że wśród nich znajduje się również rozwijacz do folii minirap, który sprawdzi się doskonale przy zabezpieczaniu kartonów.
Przewagi konkurencyjne folii stretch
Jeżeli na co dzień zajmujesz się pakowanie i w takim celu chciałbyś wykorzystywać folię, to ten materiał ma wiele zalet, które sprawiły, że jest powszechnie stosowany. Oprócz tego, że podczas procesu pakowania warstwy tego materiału opakowaniowego sklejają się ze sobą, jednocześnie nie przyklejają się do ładunku, można można wyróżnić:
- wysoka wytrzymałość na rozciąganie w kierunku poprzecznym i wzdłużnym,
- łatwość użycia,
- znaczna odporność na zaparowanie,
- obecność właściwości antystatycznych,
- brak konieczności stosowania dodatkowych zapięć podczas pakowania,
- ścisłość,
- zdolność do rozciągania,
- nienaganne właściwości barierowe, które gwarantują niezawodną ochronę zapakowanych przedmiotów wartościowych przed wilgocią, brudem, uszkodzeniem i dostępem osób niepowołanych,
- odwracalność rozciągania, zapewniająca przywrócenie pierwotnego kształtu materiału,
- wysoka odporność na przebicie,
- przezroczystość optyczna, która jest kluczem do wizualnego dostępu do ładunku,
- zapewnienie niezawodnego mocowania zapakowanych kosztowności, co przyczynia się do ich bezpieczeństwa,
- niezmienność właściwości pakowania w szerokim zakresie temperatur,
- neutralność chemiczna i biologiczna w stosunku do wartości zapakowanych towarów,
- niska cena.