Ilość komentarzy: 0
Jak wysyłać baterie i akumulatory kurierem?
Baterie i akumulatory to produkty, które są potrzebne w każdej branży. Współcześnie, kiedy upowszechnione są zakupy internetowe przedmioty te często są pakowane i wysyłane pod wskazany adres. Jednakże, aby skutecznie wysłać baterie i akumulatory musimy przede wszystkim w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Owe produkty wymagają znacznie większego poziomu zabezpieczenia niż inne przedmioty. Dlatego też warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Zagrożenia w transporcie
Zanim przejdziemy do samego pakowania baterii i akumulatorów, to musimy najpierw omówić sobie z grubsza niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać zawartość naszej przesyłki podczas transportowania. Otóż w trakcie transportowania nasza paczka może doznać pewnych uszkodzeń, a co za tym idzie – nasze baterie lub akumulatory również poniosą szkodę. Jeżeli przewóz będzie się odbywał w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wówczas wilgoć tudzież inne zanieczyszczenia mogą dostać się do środka przesyłki, co także może doprowadzić do zniszczenia produktu.
Przygotowanie akumulatora do wysyłki – krok po kroku
Ażeby łatwiej wszystko po kolei wyjaśnić przygotowaliśmy krótką instrukcję jak przygotować akumulator do wysyłki. Osoby, które znają się na rzeczy doskonale wiedzą, że można wysyłać akumulatory ołowiano-kwasowe oraz akumulatory litowe bądź litowo-jonowe. Te pierwsze są stosowane np. w samochodach. Jeżeli źle je zabezpieczymy, to wówczas może nawet powstać pożar. Natomiast te drugie powszechnie spotykane są w sprzęcie elektronicznym, np. w komputerach. Jeśli takie akumulatory ulegną zgnieceniu bądź zniszczeniu poprzez upadek, to wytworzą one dużą ilość energii cieplnej, która będzie niebezpieczna. Mamy więc nadzieję, że nasza instrukcja pozwoli każdemu zapakować akumulator w 100% bezpiecznie.
Krok 1. Wyłączenie akumulatora
Choć może wydawać się to banalne, za każdym razem należy sprawdzić czy akumulator nie został przypadkiem włączony. Niby wszyscy o tym pamiętają, niby jest to elementarz obchodzenia się z tym produktem, jednak zaniedbanie tej błahej z pozoru sprawy może spowodować tragiczne konsekwencje. Możemy pakować tylko wyłączony akumulator.
Krok 2. Czyszczenie i sprawdzenie szczelności
Akumulator musi zostać dokładnie wyczyszczony, zgodnie z instrukcją, dołączoną przez producenta. Sprawdźmy dokładnie czy każda część akumulatora jest wyczyszczona. Następnie powinniśmy dokładnie obejrzeć akumulator, aby mieć 100% pewności, że jest szczelny i że znikąd nie wycieka elektrolit.
Krok 3. Zabezpieczenie elektrod
Jak każdy pewnie wie akumulatory posiadają elektrody. Należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. W tym zadaniu znakomicie sprawdzi się profesjonalna taśma izolacyjna. Musimy nią szczelnie okleić każdą elektrodę.
Krok 4. Zapakowanie akumulatora w torbę
Aby mieć pewność, że dobrze pakujemy nasz akumulator powinniśmy użyć do tego celu specjalnej torby ochronnej na akumulator. Nie możesz przy tym używać byle jakiej torby, np. foliowej ze sklepu. Na rynku dostępne są torby przeznaczone specjalnie do tego celu.
Krok 5. Zadbaj o opakowanie zewnętrzne
Oprócz tego, że nasz akumulator znajdzie się w torbie, powinniśmy dodatkowo włożyć go w opakowanie zewnętrzne. Takim opakowaniem zawsze będzie specjalna skrzynka na akumulator – dostępna u producenta. Jeżeli jest wolna przestrzeń między ściankami skrzynki, a torbą z akumulatorem powinniśmy użyć wypełniacza.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opakowania do przesyłek pocztowychPrzygotowanie baterii do wysyłki – krok po kroku
Baterie, choć w dużej części przypadków są mniejsze od akumulatora, to generalnie także dostarczają energii dla naszych urządzeń i maszyn. Warto jednak wiedzieć, że sposób na ich zabezpieczenie będzie zgoła inny niż w przypadku akumulatorów – ale można też dostrzec pewne podobieństwa. Oto dokładna instrukcja, krok po kroku.
Krok 1. Zabezpieczenie styków baterii
W przypadku akumulatorów zabezpieczaliśmy elektrody. W przypadku baterii również powinniśmy użyć sprawdzonego materiału izolującego w celu zaklejenia jej styków.
Krok 2. Zapakowanie baterii w worki foliowe
Nasze baterie powinniśmy zapakować w worki foliowe z zamknięciem. Dzięki temu uchronimy nasze produkty przed ewentualną wilgocią czy zanieczyszczeniami, które mogłyby się do nich dostać.
Krok 3. Owinięcie worków folią bąbelkową
Podstawowa zasada bezpieczeństwa głosi, że nasze worki z bateriami powinniśmy zabezpieczyć dodatkowo poprzez owinięcie ich we folię bąbelkową. Folia ta zbudowana jest z wielu pęcherzyków wypełnionych powietrzem. Jako, że znajdują się one blisko siebie, stanowią amortyzację niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Krok 4. Pakowanie baterii w kartony
Jeżeli już wykonaliśmy trzy poprzednie kroki, to nie pozostaje nam nic innego jak wybór odpowiedniego kartonu tekturowego. Powinniśmy dobrać rozmiar opakowania zewnętrznego do wielkości naszej zawartości. Duże znaczenie ma tutaj to, ile baterii będziemy chcieli wysłać w jednej paczce.
Krok 5. Naklejenie ostrzeżeń
Na nasz karton powinniśmy nanieść taśmę z napisem OSTROŻNIE NIE RZUCAĆ. Da to kurierowi jasną informację, co do tego, że przewożony towar jest delikatny i należy się z nim obchodzić należycie. Musimy się jednak liczyć z tym, że nasza przesyłka będzie potraktowana jako niestandardowa, co będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami.