Bartosz TyrkaBartosz Tyrkapiątek, 31 marca 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 586
Ilość komentarzy: 0

Kilka wskazówek przyspieszających proces pakowania

W okresie wzmożonej sprzedaży, szczególnie przed świętami, rośnie potrzeba przyspieszenia procesu pakowania w firmie. Duża liczba zamówień wymusza niejako intensyfikację działań. To okres, w którym wiele podmiotów działających w branży e-commerce staje przed sporym wyzwaniem. Czy istnieją jakieś proste wskazówki, które pomogą uporać się z tym trudnym czasem? W jaki sposób przyspieszyć pakowanie zamówień, aby wyrobić się z wszystkimi wysyłkami przed świętami? Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć szybkość przygotowywania paczek. Więcej szczegółów poniżej!

Wyzwania w okresie przedświątecznym – branża wysyłkowa


Sprzedaż internetowa rządzi się swoimi prawami. Niektóre tygodnie cechują się znacznie mniejszym ruchem w interesie, inne zaś powodują natłok zamówień oczekujących na wysyłkę. Wskazuje się, że największe zapotrzebowanie na zakupy występuje w okresach przedświątecznych. Mowa przede wszystkim o grudniu oraz marcu lub kwietniu, w zależności od tego, jak ułoży się w kalendarzu to święto ruchome. Napływ popytu sprawia nie lada problemy detalistom oraz firmom logistycznym. Trudności z dostarczaniem towarów wiążą się z tym, że w jednym momencie należy wykonać znacznie większą ilość pracy – tak szybko i wydajnie, jak w innych miesiącach. Stosując się do kilku cennych rad można jednak zdecydowanie zwiększyć szybkość pakowania produktów w firmie. Pomocą w tym kontekście mogą być m.in. specjalne opakowania automatyczne, które zdecydowanie przyspieszą ten proces.

Pięć wskazówek, dzięki którym przyspieszysz proces pakowania wysyłek


Czas ma znaczenie. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy mierzą się z intensywnym okresem przedświątecznym w swojej branży. Wyróżniliśmy pięć cennych wskazówek, które ułatwią – i co najważniejsze – pozwolą przyspieszyć proces pakowania, który bardzo często jest piętą achillesową podmiotów e-commerce. Szczególnie, jeśli mowa o niewielkich i średnich firmach, w których automatyzacja procesów pakowania nie jest tak zaawansowana, jak w przypadku potentatów w branży. Jedynie niewielka część firm stosuje działania automatyzujące, nawet jeśli miałyby mieć one podstawowy charakter. Więcej o kwestiach przyspieszania pisaliśmy w tym artykule.

szybkie-pakowanie

1. Wybieraj opakowania, które są najłatwiejsze w składaniu


Jest karton jest zbyt trudny do złożenia, a wykonywanie klejeń i zabezpieczeń trwa za długo – to znak, aby skorzystać z automatyzowanych kartonów, które składa się w mgnieniu oka. Różnica jest zauważalna szczególnie wtedy, gdy do wysyłki musi zostać przygotowanych kilkadziesiąt lub kilkaset paczek. Tradycyjny karton składa się kilkadziesiąt sekund, zaś automatyczne alternatywy – kilkanaście razy krócej. Pozwala to nie tylko skrócić czas przygotowywania opakowań do pakowania, ale także odciążyć pracowników od najbardziej czasochłonnych i żmudnych czynności. Reasumując: zamień standardowe pudła na te, które posiadają ułatwienia w postaci samozaklejaczy. Pozwoli to oszczędzić nawet kilka godzin pracy.

2. Stosuj narzędzia, które wpłyną na szybkość wykonywania czynności


Choć może wydawać się to oczywiste, to wciąż wiele firm ma trudność z odpowiednim wyposażeniem swoich działów logistycznych. Istotne, aby skompletować odpowiedni zestaw narzędzi, które znacząco przyspieszą proces pakowania paczek. Mowa o dyspenserach, nożach składanych, wycinarkach i innych sprzętach, bez których praca trwa znacznie dłużej. Można wykorzystać także specjalne folie stretch, które po mocniejszym pociągnięciu same się urywają – pozwala to uzyskać kilkanaście dodatkowych sekund, co w przypadku pakowania dużej ilości kartonów przyczynia się do optymalizacji procesu.

szybki-proces-pakowania

3. Przygotuj miejsce i zadbaj o dodatkowe pojemniki


Opakowania ochronne i dodatki wypełniające w formie nadmuchiwanych folii mogą zostać przygotowane znacznie wcześniej, niż wymaga tego sytuacja. Warto zorganizować odpowiednią ilość miejsca, w tym np. postawić dodatkowy kontener lub skrzynkę, w której będą umieszczane dodatki wypełniające paczki. Sprawna organizacja pracy polega nie tylko na wykorzystaniu nowoczesnych kartonów, ale także na sprytniejszym przygotowaniu przestrzeni. Pracownik może skupić się na szybkim pakowaniu produktu, zamiast czekać, aż pozostali członkowie zespołu dostarczą potrzebne wypełniacze, taśmy, folie i inne dodatki niezbędne do przygotowania pakunku.

4. Zastanów się nad inwestycją w maszyny automatyzujące


W celu zwiększenia efektywności procesu pakowania wykorzystuje się m.in. zaawansowane urządzenia do pakowania, które pozwalają znacząco przyspieszyć ten proces. Dużą zaletą takich systemów jest możliwość całodobowej pracy, dzięki czemu zwiększa to wolumen pakowanych kartonów nawet o kilkaset procent. W przypadku ręcznego tworzenia przesyłek, można spodziewać się, iż zespół pracowników wykona kilkaset sztuk dziennie. Maszyny pakujące potrafią osiągnąć pułap pakowania o wartości kilkuset sztuk na godzinę. Minusem takiego rozwiązania jest to, że tego rodzaju urządzenia są drogie. To poważna inwestycja dla przedsiębiorstwa, dlatego w wielu przypadkach warto poszukać także innych rozwiązań.


5. Kontroluj i mierz poszczególne etapy, aby odszukać słabe punkty


Mimo, że w teorii wszystko wygląda dobrze, to rzeczywistość bardzo często weryfikuje sprawność procesu pakowania w przedsiębiorstwie. Ważne jest zatem lokalizowanie tzw. wąskich gardeł i szukanie rozwiązań, które pomogą zniwelować powtarzające się problemy. W tym celu warto zadać sobie kilka istotnych pytań, które pomogą udoskonalać proces pakowania w firmie.
 • Z jakich etapów można zrezygnować?
 • Które z nich można wykonać później?
 • Czy poszczególne obszary można połączyć z innymi?
 • Jakie zadania są najbardziej czasochłonne?
 • Czy czas oczekiwania jest zbyt długi, przez co proces pakowania zwalnia?

szkolenie-pakowania
Kartony automatyczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony automatyczne

Szybsze pakowanie w firmie – na co zwrócić uwagę?


Nawet jeśli uda się wyeliminować błędy i wpłynąć na przyspieszenie całego procesu, to w większości przypadków wciąż można nadal usprawniać ten proces. Istotnym krokiem w celu poprawy wydajności są szkolenia pracownicze oraz kursy, dzięki którym kadra nabierze odpowiednie umiejętności. Upewnij się, że zatrudnieni posiadają wiedzę, która pomaga im szybciej pakować produkty. Szkolenia mają także wpływ na eliminację pojawiających się błędów. Im większe doświadczenie pracownika, tym szansa na opóźnienia jest niższa. Istotne będzie również motywowanie kadry pracowniczej, szczególnie przed intensywnym okresem świątecznym.

Systemy do inwentaryzacji – kolejny sposób na szybsze pakowanie w firmie


Programy informatyczne niezwykle często przydają się w kontekście usprawniania procesów pakowania. Mogą one śledzić ilość pakowanych produktów, a także tworzyć statystyki. Pozwala to uniknąć opóźnień w przyszłości, a także zorientować się, jaką liczbę paczek jest w stanie przygotować zatrudniona załoga. To także szansa na sprawdzenie stanów magazynowych, w tym dostępności poszczególnych materiałów opakowaniowych. W razie potrzeby można je szybko zamówić, aby nie opóźniać całego procesu.

Poszukuj trendów, które usprawniają proces tworzenia przesyłek


Sprawdź, jak radzi sobie konkurencja w najgorętszym okresie roku. Poszukuj nowych rozwiązań i testuj te, które są wykorzystywane przez konkurencyjne firmy. Podpatrywanie działań, oczywiście w granicach prawa, może przynieść ciekawe wnioski, które zostaną wdrożone w Twojej firmie. Konsultuj się ze specjalistami i poszukuj odpowiedzi na najważniejsze pytania z tej dziedziny.

dodatki-do-pakowania

Szybsze pakowanie w firmie – krótkie podsumowanie artykułu


Czas poprzedzający Święta Bożonarodzeniowe, jak i Wielkanocne jest bardzo intensywnym okresem dla wielu firm w e-commerce. To czas, w którym należy pracować na pełnych obrotach. Aby firma była zdolna zrealizować wszystkie zamówienia, warto zadbać o wdrożenie kilku propozycji przyspieszających proces pakowania. W niniejszym artykule wyróżniliśmy pięć z nich. Katalog oczywiście nie jest zamknięty. Wraz z nabywaniem doświadczenia łatwo zauważyć, które działania przynoszą najlepszy efekt. Pozwala to przede wszystkim unikać problemów w przyszłości.
przyspieszenie-pakowania
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie