Przemysław KrawiecPrzemysław Krawiecpiątek, 4 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2115
Ilość komentarzy: 0

Kto pierwszy wymyślił filc i jak wygląda produkcja?


Filc w ostatnich latach znacząco zyskał na popularności i wytwarza się z niego coraz więcej artykułów. Zobacz dlaczego jest on aż tak chętnie wykorzystywany oraz sprawdź jaka jest jego historia. Przekonaj się również gdzie najlepiej będzie wybrać się po zakup produktów wykonanych z filcu.

Co to jest filc?


Filc jest to wyrób włókienniczy, który otrzymywany jest poprzez proces spilśniania. Może być on wytwarzany z wielu surowców, aczkolwiek najczęściej stosowanymi będzie wełna oraz sierść różnych zwierząt hodowlanych. Możliwe jest także stworzenie filcu z niektórych sztucznych włókien. Jest on dosyć przyjemny w dotyku i posiada specyficzną strukturę.

Kto i kiedy wynalazł filc?


Historia filcu jest nie do końca znana ze względu na to, że wzmianki o tym materiale pojawiają się już w 6500 roku p.n.e. Ciężko więc będzie powiedzieć kto i w jaki sposób dokonał takiego odkrycia. Nie wiemy również jak pierwotnie mieszkańcy dzisiejszej Turcji produkowali kawałki filcu. Jedynie co możemy stwierdzić to, że prawdopodobnie tworzyli z niego kolorowe dywany, a więc zastosowanie było zgoła inne niż w dzisiejszych czasach. W kolejnych wiekach filc i jego zastosowania ewoluowały i nadal trendy się zmieniają. Zobacz w dalszej części artykułu do czego dzisiaj wykorzystuje się filc.

Filce

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Filce

Produkcja filcu


Wytworzenie filcu nie jest obecnie zbyt skomplikowane, aczkolwiek w tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny, aby przebiegało to szybciej, a wszystkie parametry były śledzone na bieżąco. Zobacz jak wygląda produkcja filcu krok po kroku na filmie poniżej.

Do czego dzisiaj wykorzystujemy filc?


Obecnie zastosowania filcu są kompletnie inne niż jeszcze kilkaset lat temu, ale jest to w stu procentach normalne. Moda przecież cały czas się zmienia, a producenci unowocześniają procesy produkcji, dzięki czemu mogą wytworzyć coraz to mocniejsze materiały, a te będą znajdowały więcej zastosowań. Zobacz jakie akcesoria wykonane z filcu możemy spotkać obecnie w sklepach oraz sprawdź co możesz wykonać samodzielnie w swoim domowym zaciszu.
 • Wykonywanie akcesoriów
W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się akcesoria wykonane właśnie z filcu. Wiele osób chcąc dorobić do podstawowego wynagrodzenia własnoręcznie wykonuje na przykład torebki z filcu. Zaczęły się one pojawiać także w większych markowych sklepach. Na lato jest to całkiem fajne rozwiązanie i taka torebka z pewnością bardzo ładnie prezentuje się podczas wakacyjnej wędrówki po nadmorskich plażach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż koszt wykonania we własnym domu nie będzie wcale zbyt wysoki, ale będziemy potrzebowali nieco umiejętności oraz czasu, aby wykonać to samodzielnie i z pewnością nie zawsze wyjdzie nam to tak ładnie jak wyglądają produkty na półkach sklepowych, gdyż nie posiadamy gotowych szablonów oraz projektu, które dostępne są w dużych zakładach produkcyjnych.
 • Ochrona delikatnych powierzchni
Kolejną grupą produktów, które wytwarzane są właśnie z filcu będą podkładki pod meble. Dzięki stosowaniu takich akcesoriów nie będziemy musieli się aż tak przejmować o to czy przesuwając krzesło bądź jakąś szafkę po świeżo położonych panelach nie porysujemy ich. Filcowe podkładki możemy również spotkać podczas montażu niektórych akcesoriów ściennych. Zapobiegają one zarysowaniom powierzchni. Tym samym nie będziemy musieli doczyszczać później ściany bądź ponownie jej malować po zdjęciu danego obrazu bądź innego przedmiotu. Warto więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu szczególnie jeżeli wprowadzamy się do mieszkania po wykonaniu remontu, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy czas, pieniądze oraz nerwy.
 • Produkcja akcesoriów do domu
Filc poza produkcją niektórych akcesoriów odzieżowych oraz podkładek chroniących powierzchnię może być wykorzystywany do wytwarzania dodatków do gospodarstwa domowego. Mogą być to na przykład różne podkładki pod kubki i talerze. Wielu osobom filcowe podkładki kojarzą się nieodłącznie z górskim klimatem, gdyż właśnie w tamtych rejonach często możemy je spotkać w różnych restauracjach oraz hotelach. Tego typu akcesoria spotkamy również w wielu sklepach w całej Polsce i nie będą one szczególnie kosztowne. Wytwarzane są poprzez wypalenie specjalnego wzoru przystosowaną do tego maszyną, a więc nie wymaga to użycia zbyt dużego nakładu pracy. Jedynym minusem takiego rozwiązania może być dosyć ciężkie utrzymanie oraz doczyszczenie w późniejsze w razie rozlania jakieś zupy bądź upuszczenia kawałka pożywienia z innego posiłku.

Kto-pierwszy-wymyli-filc-i-jak-wyglda-produkcja

Gdzie kupimy filc?


W zależności od tego co dokładnie chcemy kupić będziemy musieli udać się do różnych sklepów, aby móc odnaleźć akcesoria wykonane z filcu. Tak też na przykład wspomniane na początku torebki oraz inne dodatki do ubrania spotykamy w niektórych sieciowych sklepach odzieżowych oraz na wielu portalach aukcyjnych. Warto porównać jedną jak i drugą opcję, gdyż niektóre sklepy chcą zarobić celowo podwyższają ceny. Warto pamiętać jednak, że rzeczy wykonywane własnoręcznie mogą być nieco droższe, a w niektórych sklepach zdarzają się wyprzedaże sezonowe. Tak więc widzisz, że cena może być mocno uzależniona od wielu czynników, więc odpowiednie porównanie sprawi, że nie wydasz na dane akcesoria zbyt dużo, a wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

Chcąc kupić na przykład podkładki pod stół bądź łóżko najlepiej będzie wybrać się do sklepu meblowego lub budowlanego. W większości z tej drugiej kategorii odnajdziemy takie akcesoria na dziale z dodatkami do mebli, a w razie gdybyśmy nie mogli czegoś odnaleźć z pewnością ktoś z obsługi pomoże nam dobrać odpowiedni artykuł oraz wskaże drogę do regału. W tego typu sklepach odnajdziemy także podkładki na stół, a jeżeli ich tam nie będzie zawsze możemy wybrać się do innych sklepów z akcesoriami gospodarstwa domowego lub zdecydować się na zakup za pośrednictwem internetu. Chcąc zaś kupić kawałek filcu na rolce bądź w arkuszu będziemy musieli poszukać nieco bardziej specjalistycznych sklepów lub zdecydować się na wybranie hurtowni online.
fot.pixabay
Wyślij emailem
 • Jakie jest zastosowanie filcu?

  Filc to trwały materiał, który jest odporny na ścieranie i rozciąganie. Dostępny jest w szerokiej palecie barw, co czyni go doskonałym materiałem dekoracyjnym. Używany jest to różnego rodzaju prac plastycznych w szkołach, do rękodzieła, do dekorowania obrazów, mieszkań, stołów czy do szycia torebek i innych akcesoriów. Chętnie używany jest również do wypełniania paczek, doskonale zabezpiecza przedmioty przeznaczone do wysyłki przed zarysowaniami. Sprzedawany jest w belkach bądź arkuszach. Nie jest to drogi produkt, pięć arkuszy filcu o wymiarach 200/300 mm można kupić za mniej niż 10 złotych.
  Dobrej jakości filc w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.
   

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie