Magdalena SzafrańskaMagdalena Szafrańskasobota, 11 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 8147
Artykuł oceniony na 4.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Odprawa celna - co to jest i kiedy obowiązuje.

Za każdym razem, gdy chcesz wyeksportować lub zaimportować towary do kraju należy je zgłosić organom celnym. To samo dotyczy towarów przeznaczonych do wywozu z UE do kraju pozaeuropejskiego lub importu z kraju spoza UE do UE. Odprawa celna jest częścią międzynarodowego transportu towarów. Co musisz wiedzieć o odprawie celnej i jakie są jej rodzaje?

Odprawa celna - podstawowe informacje


Odprawa celna to czynność polegająca na przejściu towaru przez organ celny w celu kontroli ładunków wwożonych do kraju (import) jak i wysyłanych poza jego granice (eksport). Odprawa celna oznacza również dokument wystawiony nadawcy przez organ celny, wskazujący, że wszystkie cła zostały opłacone, a towary nadawcy zostały odprawione. Odprawa celna jest niezbędną procedurą, zanim towary będą mogły być importowane lub eksportowane za granicę. Jeśli przesyłka zostanie odprawiona, oznacza to, że nadawca dostarczył dokumentację potwierdzającą uiszczenie należności celnych.

Przeczytaj także: Grube i mocne kartony w NEOPAK? Poznaj naszą ofertę!Odprawa-celna--co-to-jest-i-kiedy-obowizuje


Jak skonstruowana jest odprawa celna?


Odprawa celna lub zgłoszenie celne są zawsze zorganizowane według schematu. Oto lista rzeczy, które najczęściej musimy wskazać w odprawie celnej:
 1. Podmioty gospodarcze  - w każdej odprawie celnej musimy wskazać przynajmniej importera(częściowo zwanego zgłaszającym). Ponadto organy celne zazwyczaj chcą znać dane dotyczące nadawcy towarów. O ile rzeczywisty odbiorca odbiega od importera lub zgłaszającego, organy celne również chcą o tym wiedzieć.
 2. Numer EORI - wszyscy przedsiębiorcy z UE muszą zarejestrować się w systemie celnym Unii Europejskiej na kilka lat. Jest to potrzebne, gdy chcesz wykonać operacje importu lub eksportu, ponieważ rejestracja odbywa się za pomocą numeru EORI.
 3. Rodzaj operacji - rodzaj operacji ma również znaczenie dla celników. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwrot towaru, czy o normalny zakup/sprzedaż. Dane te określają z jednej strony procedurę celną, a z drugiej cła. 
 4. Numer taryfy celnej - oprócz charakteru transakcji, informacji o operatorach i, w stosownych przypadkach, numerach EORI, musimy również zgłosić informacje o towarach. Muszą być one podane z prawidłowym numerem taryfy celnej. Numer taryfy celnej stanowi unikalną klasyfikację towarów. W zależności od materiału i ewentualnie zastosowania produktu, klasyfikuje się go w innym rozdziale Systemu Zharmonizowanego (HS). Jednak każdy produkt może być przypisany tylko do jednego numeru taryfy celnej. System Zharmonizowany obejmuje zatem łącznie 21 sekcji 99 działów i ponad 5000 podpozycji. Dzięki temu każdy produkt ma dokładnie jeden numer taryfy celnej. Numer taryfy celnej określa również zakazy i ograniczenia, których należy przestrzegać dla tego typu produktu podczas importu. Ponadto numer taryfy celnej importowej określa wysokość ceł importowych oraz, w stosownych przypadkach, podatku VAT. Oprócz numeru taryfy celnej organy celne chcą również poznać dokładny opis towarów, w tym wszystkie istotne informacje.
 5. Dane wartości - w przypadku wszystkich towarów wartość należy określić zgodnie z przepisami prawa celnego i unijnym kodeksem celnym. Nawet jeśli produkt nie ma wartości z subiektywnego punktu widzenia, to jednak ma wartość statystyczną. Na przykład, jeśli chcesz sprowadzić wadliwy samochód z Niemiec do Polski, nigdy nie ma on wartości 0 PLN. Wciąż ma pewną wartość złomu. Tak jest z punktu widzenia celnego dla wszystkich towarów. W związku z tym przepisy celne nie uznają wartości zerowej. 
Przeczytaj także: Dropshipping, magazyn czy fulfilment? Co wybrać?
Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro

Odprawa-celna--co-to-jest-i-kiedy-obowizuje-1

Rodzaje odprawy celnej


Jeżeli mówimy o odprawie celnej, to musimy również wspomnieć, żę jest jej kilka rodzajów. Do trzech głównych należą: 

 • odprawa celna czasowa (warunkowa) – transportowany poza kraj towar po pewnym czasie wraca z powrotem za granicę celną. Odprawa celna czasowa obejmuje na przykład towary, które biorą udział w zagranicznych targach;
 • odprawa celna ostateczna – towar zostaje odprawiony i nie wraca już poza granicę celną;
 • odprawa celna odroczona – następuje w przypadku, gdy jeden Urząd Celny nie może przeprowadzić kontroli przez brak odpowiednich technik i przekazuje kontrolę celną innemu Urzędowi Celnemu.

Odprawę celną dzielimy także ze względu na stopień dokładności. W takim wypadku wyróżniamy odprawę celną uproszczoną, z której korzystają zazwyczaj firmy uznane przez służby celne za godne zaufania. Taka odprawa może być przeprowadzona w magazynie albo siedzibie firmy jeszcze przed wyjazdem, albo w wyjątkowych sytuacjach – po przedstawieniu niekompletnego zgłoszenia celnego. Następnie mamy odprawa celna zwykła podczas, której stosuje się wszystkie procedury celne, a do jej przeprowadzenia wymagany jest komplet dokumentów celnych niezbędnych do odprawy.

Miejsce i czas odprawy celnej


Miejscem odprawy celnej jest zazwyczaj lokalizacja siedziby firmy eksportera, albo miejsce załadunku towaru do transportu (odprawa celna uproszczona). Odprawa celna zaczyna się od elektroniczne zgłoszenie w systemie ECS (System Kontroli Eksportu) i otrzymaniu wtedy dokument Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC), z informacją o dacie i czasie przyjęcia zgłoszenia. Znajdują się tam róenież informacje o przyznaniu numeru odprawy celnej (OGL). W tym samym systemie dokonuje się także zwolnienia towarów po kontroli, wystawiany jest dokument EAD oraz pojawia się informacja o zakończeniu odprawy celnej. Jeżeli natomiast mówimy o czasie to odprawa celna może trwać od kilku minut do kilku godzin, ale może również przedłużyć się do dni lub tygodni, jeśli brakuje dokumentacji lub towary wymagają kontroli. 

Odprawa celna - co to jest i kiedy obowiązuje.
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie