Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 18 sierpnia 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 695
Ilość komentarzy: 0

Origami i jego krótka historia

Jaka jest historia origami? Skąd pochodzi? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy zauważyć, że tego rodzaju sztuka składania papieru cieszy się niezwykle dużą popularnością i to nie tylko w krajach azjatyckich, takich jak Japonia, czy Chiny, ale ogólnie wśród ludzi na całym świecie. Właśnie w szczególności z uwagi na to zainteresowanie postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na niektóre pytania i przyjrzeć się różnym odmianom origami. Zapraszamy.

Wiszące żurawie z origami

Historia origami


Choć to Japonia uznawana jest za kolebkę sztuki składania papieru, to tak naprawdę origami powstało w Chinach w VI wieku. Do kraju kwitnącej wiśni dotarło dopiero w VII wieku dzięki mnichom. Zanim origami stało się tak popularne, było sztuką związaną ściśle z kultem oraz grzebaniem zmarłych. Chińczycy zgodnie ze swoimi wierzeniami i przekonaniami obdarowywali zmarłych przedmiotami, które miały osobie zmarłej przypominać życie ziemskie. Najczęściej umieszczano w grobowcach akcesoria wykonane z ceramiki. Niestety, często z tego powodu owe grobowce były bezczeszczone przez ludy barbarzyńskie i ubogie. W związku z tego typu atakami ceramikę zaczęto zastępować właśnie przedmiotami złożonymi z papieru.

Kiedy origami dotarło do Europy?


Pierwszym Europejskim krajem, w którym pojawiło się origami, była Hiszpania. W kolejnych krajach można powiedzieć, że sztuka ta rozprzestrzeniała się dość szybko i lawinowo. Co ciekawe, jedną z osób, które zaciekawiła tego rodzaju sztuka, był sam Leonardo da Vinci. W XIX i XX wieku dzięki zauważeniu dobroczynnego wpływu tworzenia origami na rozwój dzieci zaczęto wprowadzać zmiany w systemie edukacji, których celem było nauczanie owej sztuki.

Różnokolorowe origami
Papier do origami

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier do origami

Kiedy origami podbiło świat?


Kim był Akira Yoshizawa? Urodzony w 1911 roku mężczyzna był uznanym japońskim twórcą origami i ambasadorem kultury Japonii. Dlaczego wspominamy właśnie tę postać? Ponieważ to dzięki niemu origami podbiło świat. W latach 50. XX wieku zaczął on tworzyć własne kompozycje. Wśród tych, które cieszą się największym zainteresowaniem, bez wątpienia można zaliczyć chińskie znaki zodiaku. XX wieku był również przełomowy pod względem reguł, jakie panują w tej sztuce. We wcześniejszych latach były one płynne, często przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak z czasem, gdy origami zaczęło się popularyzować, reguły uległy zaostrzeniu. Duży wpływ na to miały kraje Europejskie oraz Stany Zjednoczone.

Kilka słów o zasadach panujących w sztuce origami


Wśród panujących zasad znajdują się takie, na których złamanie można przymknąć oko i takie, w przypadku których jest to wręcz nie do pomyślenia. Jedną z ustalonych zasad jest to, że produktem bazowym jest kartka papieru w kształcie kwadratu. I to właśnie tutaj delikatna zmiana, czyli użycie np. trójkąta jest od wielkiego dzwonu dopuszczalne. Jednak ustalenia mówiące o zakazie używania takich akcesoriów jak klej czy nożyczki w celu zrobienia nacięć są przymusowo przestrzegane.

Motyl z origami

Origami - co oznacza to słowo?


Na przestrzeni wieków nazwa tego rodzaju sztuki była kilkukrotnie zmieniana. W źródłach historycznych, które pochodzą z przełomu lat 1603-1868 znaleźć można takie sformułowania jak orisue, origata oraz orimono. I to właśnie od ostatniego wymienionego słówka, które oznaczało "składany przedmiot" wzięła się dzisiejsza nazwa origami. Co dokładnie ona oznacza? Słowo to składa się z dwóch japońskich znaków "ori" oznaczającego zgniatać lub składać oraz "kami" oznaczającego papier. Nazwa ta weszła do użytku na przełomie XIX i XX wieku.

Jakie są odmiany origami?


Jak już wspominaliśmy, w kontekście zasad origami, tradycyjna sztuka w zupełności wyklucza tworzenie modeli przy użyciu kleju i nożyczek. Kokardki, sznurki i nici oraz żadne inne elementy ozdobne również nie wchodzą w grę. Klasyczne origami nie powinno być w żaden sposób udekorowane. Warto jednak podkreślić, że tego typu reguły dotyczą tradycyjnej sztuki tworzenia origami. Wśród miłośników DIY można jednak spotkać inne odmiany. Jedną z najpopularniejszych jest origami modułowe. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim przygotowywane modele to najczęściej bryły geometryczne, na które składa się wiele takich samych lub podobnych do siebie modułów charakteryzujących sie wręcz idealną symetrią. Ta odmiana origami podoba się w szczególności osobom, które wręcz zakochane są w złożoności form oraz konstrukcjach o bardzo dużych rozmiarach. Kolejnym rodzajem jest origami kinetyczne. W tym przypadku modele posiadają elementy, które można wprawiać w ruch.

Origami gwiazdki

Co jest symbolem origami?


Jak sam widzisz, sztuka origami ma bardzo głęboką tradycję. Choć cieszy się ogromną popularnością niemal na całym świecie, a przygotowane papierowe modele można oglądać np. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Maggha" w Krakowie to jednak wciąż zwłaszcza te tradycyjne modele mają wiele wspólnego z krajami Azjatyckimi. Dowodem na to jest m.in. symbol origami, którym jest japoński żuraw. Dlaczego właśnie to zwierze stało się znakiem rozpoznawczym? Ma to wiele wspólnego z pierwszym podręcznikiem do sztuki składania papieru. Książka wydana została w 1797 roku i nosiła tytuł "Tajniki składania tysiąca żurawi" a wnętrze skrywało aż 49 różnych sposobów na wykonanie żurawia.

Oznaką czego, dla Japończyków jest żuraw? Jest to niezwykle majestatyczne stworzenie, które przebywając w swoim środowisku naturalnym, tworzy ze swoim partnerem wyjątkową więź. Są to ptaki charakteryzujące się niezwykłą siłą. Symbolizują one długowieczność i szczęście. Istnieje nawet legenda dotycząca tworzenia papierowych żurawi. Według wierzeń, złożenie tysiąca sztuk tych wyjątkowych ptaków, oznacza, że spełni się jedno Twoje życzenie.

Kolorowe origami

Podsumowanie - wyjątkowa historia origami i różne techniki tworzenia


Choć początkowo sztuka origami dostępna była jedynie w Chinach i Japonii to z czasem rozprzestrzeniła się na cały świat, zyskując ogromną popularność. Nie da się zaprzeczyć temu, że jest to światowej klasy fenomen, który pozwala rozwijać wyobraźnię, koncentrację oraz ćwiczy pamięć. Z uwagi na to, że tworzenie origami nie jest najłatwiejszym zajęciem, przydają się również ogromne pokłady cierpliwości. Zainteresował Cię temat origami? Chcesz może dowiedzieć się czegoś na temat tego, jaki papier do origami wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w jednym z kolejnych artykułów. Zapraszamy do regularnego zaglądania na naszego bloga.
Królik z origami
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie