Przechowywanie dokumentów w domu
Jak długo należy przechowywać dokumenty?
Przechowywanie dokumentów. Ile lat należy przechowywać poszczególne rachunki i paragony, a które można wyrzucić? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci uporządkować wiele dokumentów papierowych, dlatego zanim przejdziemy do pytania, jak przechowywać, najpierw odpowiedzmy sobie, które dokumenty jest sens przechowywać.
Jak długo należy przechowywać dokumenty ZUS?
Według prawa kopie deklaracji podatkowych należy przechowywać przez okres 5 lat (ustawa 16 września 2011). Po tym okresie dochodzi dokumenty ulegają przedawnieniu.
W przypadku firm papiery z ZUS'u muszą stanowić część dokumentacji do 10 lat (nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z 1 stycznia 2019 roku).
Jak długo przechowywać dokumenty bankowe?
Większość ważnych dokumentów bankowych należy przechowywać tak długo, jak trwa umowa.
Ponownie nieco inne zasady obowiązują firmy, gdyż ustawa o rachunkowości określa, że dokumentacja bankowa musi być przechowywana przez okres 5 lat od zakończenia roku obrotowego.
Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe?
Wszelkie świadectwa pracy, deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego czy rachunki/ faktury, które uprawniły podatnika do ulgi podatkowej, należy przechowywać w bezpiecznym miejscu przez okres 5 lat od rozliczenia podatkowego.
Jak długo przechowywać dokumenty sprzedaży samochodu?
Czas przechowywania dokumentów związanych ze sprzedażą auta należy przechowywać przez okres 3 lat. W przypadku, gdy jesteśmy w umowie kupna-sprzedaży nabywcami, to dokumentację należy przechowywać bezterminiowo.
Bezterminowy obowiązek przechowywania dokumentów dotyczy również wszelkich akt własnościowych, np. umowy darowizny czy kupna mieszkania.
Ile czasu przechowywać karty gwarancyjne, paragony i dowody zakupu?
Osoba prywatna, która przechowuje dokumenty kupna i paragony gwarancyjne, powinna przechowywać je tak długo, jak wynosi czas gwarancji.
PRzedsiębiorcy muszą przechowywać paragony fiskalne przez okres 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.
Jak uporządkować dokumenty w domu?
W każdym domu znajdą się bliżej nieokreślone ilości papierów z dokumentami. Jeśli chcesz, je dobrze posegregować to potrzebujesz odpowiednich kartonów i segregatorów, które umożliwią odpowiednie przechowywanie dokumentów w domu.
Podziel dokumenty na grupy
Najważniejszym krokiem, który umożliwi Ci logiczne przechowywanie dokumentów w domu, jest podzielenie dokumentacji na grupy. W Twoim domu mogą się znajdować takie dokumenty jak:
dokumenty bankowe,
dokumenty podatkowe do Urzędu Skarbowego,
dokumenty własnościowe,
dokumenty samochodowe,
dokumentacja medyczna,
umowy np. umowa o telewizję kablową czy o zawarcie Internetu,
certyfikaty, dyplomy czy świadectwa pracy, które umożliwiają potwierdzenie kwalifikacji.
Sprawdź ważność dokumentów
Kolejnym krokiem do logicznego przechowywania dokumentów jest pozbycie się tych papierów, które już dawno straciły swoją ważność. Wszelkie rachunki i faktury sprzed 10 lat możesz wyrzucić, gdyż z pewnością już się nie przydadzą.
Wymagany czas przechowywania dokumentacji dla większości rzeczy wynosi 5 lat, jednak taka zasada funkcjonuje dopiero od 2012, dlatego lepiej archiwizować jeszcze dokumenty, które zostały wydane mniej niż 10 lat temu.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Segregatory na dokumenty
Jak przechowywać dokumenty w domu?
Metod przechowywania dokumentacji jest naprawdę sporo, jednak jeśli z łatwością chcesz odszukiwać wszelkie papiery w jednym miejscu to świetnie sprawdzają się klasyczne rozwiązania.
Segregatory
Najpopularniejszy sposób przechowywania dokumentów. Segregatory umożliwiają łatwy dostęp do wszelkiej dokumentacji, a większość z nich pozwala także na odpowiednie podpisanie frontu. Zdecydowanie pomagają uporać się z papierami, a także mogą stanowić doskonały element dekoracyjny, który uzupełni przestrzeń.
Na naszej stronie znajdziesz nie tylko klasyczne segregatory z tworzywa sztucznego, lecz także eko segregatory, które doskonale sprawdzą się do przechowywanie dokumentów w nowoczesnych domach.
Co więcej, jeden segregator może zawierać zbiór różnych dokumentów, które można od siebie oddzielić odpowiednimi zakładkami. Z ich pomocą można m.in. wyznaczyć miejsce, w których rozpoczynają się finanse obejmujące budżet domowy (przegląd opłat itp.) oraz dokumentacje medyczne całej rodziny.
Teczki na dokumenty
Jeśli nie chcesz zastawiać półek segregatorami do przechowywania dokumentów, to dobrym rozwiązaniem będą teczki. Możesz je spokojnie schować do szuflady i zachować pełen porządek na półkach.
Nowoczesne teczki na dokumenty mają specjalne przegródki, które umożliwiają uporządkowanie wielu dokumentów o różnej tematyce w jednym miejscu.
Szuflady na dokumentację
Niektóre dokumenty wymagają bardzo łatwego dostępu i w takim przypadku doskonale sprawdzą się szuflady na biurko. Ich półki możesz wypełnić ważnymi dokumentami, do których musisz mieć dostęp na co dzień. Możesz w nich np. umieścić swoje kobiece finanse czy dokumenty z fakturami i rachunkami do opłacenia.
Kartony i pudła archiwizacyjne
Jeśli masz naprawdę pokaźną ilość dokumentów, to klasyczne rozwiązania mogą nie wystarczyć. Taki problem najczęściej dotyka nie osoby prywatne, lecz przedsiębiorców, których obowiązują długie okresy przechowywania m.in. akt pracowniczych. W takim przypadku teczki czy segregatory będą niewystarczające, lecz prawidłowe przechowywanie dokumentów ułatwią pudła archiwizacyjne.
Można w nich schować setki dokumentów pracowników i mieć pewność, że są przechowywane w należyty sposób. Co więcej, szczególnie istotne papiery można umieścić w tzw. kufrze archiwizacyjnym, który wykonany jest z wodoodpornego materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że każdy dokument doczeka obowiązkowego terminu przydatności wynikającego z ustaw.
Dlaczego porządek w dokumentach jest ważny?
Prawidłowe przechowywanie dokumentów w domu pomaga uniknąć wielu stresujących sytuacji. W przypadku braku np. umowy o Internet możemy mieć problem z egzekwowaniem ustalonych składek.
Nieporządek w dokumentach może przysporzyć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji także na drodze. Nieważny dokument OC ma spore konsekwencje karnę. Brak OC do 3 dni kosztuje 1200 zł, od 3 do 14 dni 3010, a powyżej 14 dni aż 6020 zł. Szkoda tracić kilka tysięcy tylko dlatego, że ma się nieuporządkowaną przestrzeń w papierach.