Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaponiedziałek, 22 sierpnia 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 2871
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Trytki i opaski plastikowe – przykłady zastosowań

Opaski wyposażone są w ząbkowaną powierzchnię i posiadają mechanizm zapadkowy. Bardzo mocno trzymają obiekty, które są nimi spięte. Dzięki zębatkom w większości przypadków trytkę można rozpiąć, naciskając zapadkę umiejscowioną w najszerszej jej części, czyli tzw. główce. Oprócz zastosowań czysto technicznych, trytki mogą być używane w niemalże nieograniczonych dziedzinach życia. Wykorzystuje się je zarówno do celów majsterkowania, jak i do mniej oczywistych przedsięwzięć. W poniższym artykule wyróżniam najpraktyczniejsze przykłady zastosowań opasek zaciskowych. Zapraszam!
 

Co to jest trytka (opaska zabezpieczająca)?


Trytki to specjalne obejmy, które służą przede wszystkim do związywania kabli i innych elementów sieci elektrycznej. Dzięki wytrzymałości mogą spełniać swoją rolę przez długie lata. Określa się je także mianem opasek kablowych, zipów, trytek czy rapsów. Generalnie wszystkie te terminy dotyczą tego samego produktu. Są inaczej nazywane w różnych szerokościach geograficznych, w związku z czym niekiedy powstają rozbieżności pomiędzy rzeczywistym nazewnictwem.
 

Skąd wzięła się popularność opasek zaciskowych?


Ten stosunkowo prosty wynalazek umożliwił inżynierom pracującym w amerykańskiej fabryce firmy Boeing znacznie łatwiejszą pracę. Wcześniej, zanim trytki weszły do ogólnego użytku, posiłkowano się innymi łączeniami porządkującymi okablowanie. Ręczne przywiązywanie sznurka lub zabezpieczonego druta było bardzo często niepraktyczne i niebezpieczne dla monterów. Zdarzały się wypadki ze względu na odpadające mocowania, wobec czego bardzo dużą potrzebą było wynalezienie lepszego zamiennika.

zastosowanie-trytytek-elektryka

Już pod koniec lat 50 XX wieku opaski zaciskowe znalazły swoje zastosowanie w przemyśle. Dziś plastikowy element jest ważną częścią wyposażenia skrzynki narzędziowej każdego domorosłego majsterkowicza. Początkowo stosowano trytki metalowe, ale z czasem zauważono, że do zabezpieczania kabli wystarczy użycie znacznie tańszego materiału syntetycznego. Tak powstały ziperki, które potrafią wytrzymać bardzo duże obciążenia – i w razie konieczności – mogą być w szybki sposób usunięte. Do przecięcia trytki wystarczy zwykły nożyk lub żyletka. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać je ponownie, to można odblokować mechanizm manualnie.
 
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Najważniejsze cechy plastikowych zacisków


Trytki stanowią bardzo wytrzymały, solidny element mocujący. Wykorzystanie kilku z nich, np. do podtrzymania donicy z kwiatami, zapewnia wystarczający udźwig – przez co nie musimy się martwić, że nawet wypełniona po brzegi ziemią doniczka spadnie na podłogę. Oprócz tego trytki są doceniane ze względu na:
 • prostotę użycia,
 • mnogość zastosowań,
 • łatwość usunięcia,
 • możliwość ponownego wykorzystania,
 • bezpieczeństwo dla użytkownika,
 • możliwość stosowania różnych wersji kolorystycznych,
 • funkcję organizującą.

 
 

Standardowe zastosowania trytek


Opaski zaciskowe stanowią narzędzie pracy elektromonterów, elektryków i techników pracujących w zakładach przemysłowych. Jest to kawałek plastiku, dzięki któremu można efektywnie związać kilka kabli – tworząc z nich rozbudowane wiązki. Pomaga to w odróżnianiu poszczególnych przewodów i sprawia, że w skrzynce elektrycznej, bądź w innej części instalacji, może zapanować względny porządek. W tego typu pracach stosuje się opaski, które wykazują odporność na działanie czynników środowiskowych. Znakomicie do tego celu nadają się trytki plastikowe, które są mocne i zapewniają nawet kilkudziesięcioletnie trzymanie elementów. Jakie są inne, tradycyjne zastosowania opasek?
 

Trytki w przemyśle spożywczym


Opaski zaciskowe umożliwiają zabezpieczanie i oznaczanie towarów żywnościowych transportowanych z jednego zakładu do drugiego. Dzięki nim można zamocować dedykowane etykiety, które pozwalają na szybkie rozróżnianie produktów. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się również trytki ze specjalnymi powłokami metalowymi, które mogą być skanowane przez urządzenia. Dzięki temu można zyskać pewność, że poszczególne produkty nie zmieszały się ze sobą albo doszło do ingerencji z zewnątrz.
 

Opaski w transporcie i logistyce


Trytki mogą spełniać funkcję nie tylko zabezpieczającą, ale także porządkującą. Zastosowanie różnych opasek w wielu zróżnicowanych wariantach kolorystycznych pozwala na łatwiejsze rozpoznawanie i segregowanie towarów. Przykładowo, część produktów oznacza się opaskami w kolorze zielonym, inne otrzymują trytki niebieskie, a pozostałe oznacza się ziperkami w kolorze białym. Oprócz zastosowania porządkującego, trytki mogą być stosowane w celu dokonywania szybkich napraw, co czasami jest niezwykle potrzebne, jeśli chodzi o branżę logistyki.
 

Plastikowe kajdanki policyjne


Specjalny rodzaj trytek, określany jako plasticuffs (plastikowe kajdanki), są wykorzystywane przez służby mundurowe. To ciekawy wynalazek, który pozwala policji ująć dużą liczbę sprawców, w kontekście różnych gwałtownych wydarzeń – np. kradzieży i pościgów. W sensie użytkowym nie różnią się one znacząco od tych, które możemy zakupić w sklepie. Mają podobną zasadę działania, są jednak znacznie mocniejsze i nie da ich się rozerwać siłą mięśni rąk. Policja wykorzystuje również trytki do zabezpieczania różnego rodzaju systemów monitoringowych, a także mocowania elementów (m.in. znaków) w pasach drogowych.

kolpak-trytytka
 

Trytki w turystyce i survivalu


Opaska zaciskowa to jeden z najbardziej wszechstronnych wynalazków, który znajduje swoje zastosowanie w niezliczonej ilości aktywności. O wielu pozytywach ze stosowania tego typu zabezpieczeń mogą wspomnieć osoby, które uwielbiają plenerowe wypady. Trytka pozwala zabezpieczyć swoje buty, zamontować hamak czy służyć do oznaczania terenu. Poniżej wymieniam trzy przykłady zastosowań trytek w kontekście turystyki rekreacyjnej i wypraw survivalowych.
 

Opaska jako lokalizator


Wybierając się w wyprawę terenową nierzadko jesteśmy zobligowani do odnajdywania punktów charakterystycznych, które pozwolą nam znaleźć drogę powrotną. Systemy GPS w lesie mogą nie działać poprawnie, podobnie jak sieć internetowa. Opaski zaciskowe będą w takiej sytuacji niezbędne. Pozwolą oznaczyć teren, np. przy rozstaju dróg. Wystarczy zamontować opaskę na drzewie, a przy wracaniu do namiotu lub obozu – zdemontować ją w kilka chwil.
 

Trytka do zawiązywania


Opaska w formie trytki pozwala łączyć ze sobą dwa elementy, co będzie niezwykle przydatne w kontekście biwakowania. Łącząc kilka opasek ze sobą możemy stworzyć w zasadzie dowolny wiszący kształt. Jeśli nie mamy pod ręką sznurka, albo jest on za krótki, to przy użyciu trytki stworzymy przydatny sznur na schnące ubrania. Opaska zaciskowa przyda się również w przypadku montowania hamaka, albo rozbijania namiotu. Dzięki niej możemy także zabezpieczyć cenne przedmioty – wykorzystując trytkę jako zamiennik kłódki.
 

Opaska zamykająca opakowania z żywnością


Podczas biwakowania bardzo często mamy problem z odpakowaną żywnością, która szybko ulega zepsuciu lub zwietrzeniu. Trytka znakomicie nadaje się do zamykania różnego rodzaju paczek, np. z pieczywem lub makaronem, dzięki czemu odetniemy dostęp powietrza i przedłużymy przydatność do spożycia poszczególnych produktów. Pozwoli to także na zabezpieczenie produktów przed zamoczeniem, wysychaniem – czy bardziej prozaicznym zdarzeniem – wysypaniem się z opakowania.

opaska-zabezpieczajaca
 

Opaski w majsterkowaniu – co można dzięki nim ciekawego zrobić?


Opaski zaciskowe powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu. Warto również paczkę z trytkami mieć w skrzynce narzędziowej czy w samochodzie. Dzięki nim możemy wykonać wiele bardzo szybkich napraw, dzięki czemu unikniemy problemów w odpadającymi elementami. Nierzadko trytka pozwoli nam wyjść z opresji, jeśli nie mamy w danym momencie dostępu do usług specjalisty od napraw. Lista zastosowań plastikowych opasek zaciskowych jest zdumiewająco szeroka. Poniżej wymieniam jedynie kilkanaście najciekawszych propozycji. Z trytki można zrobić, albo wykorzystać ją do:
 1. prowizoryczne narzędzie do odkręcania,
 2. kółko na klucze,
 3. końcówkę do zamka błyskawicznego,
 4. narzędzie do tworzenia baniek mydlanych,
 5. zabezpieczania szafek przed otwieraniem się,
 6. przymocowania kołpaków do felgi pojazdu,
 7. zawieszania toreb na wieszaku,
 8. awaryjnego wiązania butów,
 9. przytwierdzania roślin do słupków,
 10. mocowania doniczek na balkonie,
 11. zabezpieczania rur i przewodów,
 12. szczelnego zamykania żywności,
 13. zawieszania ozdób świątecznych na choince,
 14. stworzenia notatnika kołowego,
 15. zabezpieczania plecaka przed otworzeniem się,
 16. przetykania zapchanego zlewu,
 17. przymocowania tablicy rejestracyjnej do ramki,
 18. zabezpieczania wtyczek w pojeździe,
 19. przytwierdzenia wiszących linek do elementów podwozia,
 20. naprawy zniszczonych osłon samochodowych.
 
 

Wykorzystanie opasek plastikowych w praktyce – krótkie podsumowanie artykułu


Mimo swojej prostoty konstrukcyjnej, opaska plastikowa spełnia szereg pożytecznych funkcji. Jest w dodatku tania, ponieważ duże zestawy kilkuset trytek zakupimy w stosunkowo niskiej cenie. Pojedynczy produkt kosztuje zatem najczęściej tylko kilka lub kilkanaście groszy. Co więcej, jako konsumenci mamy do wyboru różne ich rodzaje: przez dowolne wersje kolorystyczne, kończąc na różnych rozmiarach i szerokościach trytek. W motoryzacji stosuje się nie tylko trytki plastikowe, ale także specjalne obejmy metaliczne, które spełniają podobne założenie. Wiąże się to z ryzykiem występowania dużych temperatur w różnych obszarach, przez co plastik mógłby zwyczajnie się stopić.

zamek-blyskawiczny-trytytka

Niedługo minie 60 lat, odkąd trytki są stosowane w różnych pracach technicznych i budowlanych. Mimo upływu czasu nie zmieniły się one diametralnie. Obecnie używa się opasek tworzonych z odpornych na uszkodzenia mechaniczne polimerów. Stosuje się również inne mechanizmy ząbkowe – generalnie jednak jest to produkt niemalże identyczny jak przed laty. Każdego dnia powstają nowe pomysły na ich użycie w praktyce. Pozwala to sądzić, że trytki mają w zasadzie niewyczerpalne zastosowanie. Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach własnymi pomysłami na wykorzystanie opasek plastikowych w życiu codziennym!
linka-opaska-zaciskowa
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie