Do czego stosować woreczki strunowe?

 

 

Czy możesz wyobrazić sobie codzienne życie bez worków strunowych lub zupełnie innych rzeczy, do których masz dostęp na co dzień? Z pewnością nie jest to takie łatwe, zwłaszcza że po pewne rzeczy sięga się automatycznie na co dzień. Nie każdy o tym wie, ale woreczki strunowe mają swoją historię, posiadają szereg przydatnych właściwości oraz mają takie zastosowania, jakich możesz się nie spodziewać. Dzięki temu, że są one dostępne w wielu rozmiarach i stylach, mają nieskończenie wiele zastosowań i są wykorzystywane właściwie w każdej dziedzinie naszego życia. Skąd jednak wzięły się te opakowania i dlaczego trudno wyobrazić sobie bez nich dzisiejsze funkcjonowanie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
 

Czym są woreczki strunowe?

 

W dzisiejszych czasach nie jest możliwe, aby nie natknąć się na torebkę strunową. Nie chodzi tu tylko o puste, nowe egzemplarze, które możemy wykorzystać do naszych celów, ale w sklepach bardzo często można natknąć się na pożywienie w nich zamknięte. Dotyczy to przede wszystkim produktów sypkich, takich jak: kawa, cukier czy herbata. Dodatkowo niektóre z tych opakowań można postawić, ponieważ mają specjalnie przygotowaną do tego podstawę. Są one wspaniałym zabezpieczeniem dla rzeczy czy pokarmów, które nie mogą być narażone na długotrwały kontakt z powietrzem czy wilgocią. Osoby lubiące otaczać się spersonalizowanymi rzeczami z pewnością doceniają worki strunowe, które pod tym względem są właściwie niezastąpione. Doceniają to nie tylko konsumenci, ale także producenci opakowań giętkich, którzy w głównej mierze stawiają na te opakowania, które są wykorzystywane najchętniej spośród wszystkich innych dostępnych na rynku.
 

Torby z zamkiem błyskawicznym – historia

 

 

Jak każdy wynalazek, tak i torebki z zamkiem błyskawicznym mają swoją historię. Prekursorem tego wynalazku był Borgen Madsen, który w 1951 roku chciał opatentować worek strunowy i w tym celu złożył stosowny wniosek. Dzisiaj jednak używamy trochę innej wersji worków strunowych, ponieważ zamek stworzony przez Madsena nie posiadał ząbków, wykonany był z tworzywa sztucznego i prezentował się bardziej jak zamek błyskawiczny. Rok później, czyli w 1952 roku patent Madsena został wykupiony przez firmę Flexigrip, która chciała wprowadzić na rynek trochę inny produkt, jednak oparty na wynalazku Borgena. Torba strunowa swoje pierwsze zastosowanie miała w segregatorach i teczkach, jednak koszt produkcji tych wynalazków był zbyt wysoki, aby można było dopuścić je do powszechnego użytku. Wówczas jeden z właścicieli firmy Flexgrip wpadł na pomysł obniżenia kosztów związanych z produkcją toreb. Postawił na zamek “naciśnij i zgrzej” i jest to zamknięcie torby z zamkiem błyskawicznym, który jest dziś najczęściej użytkowanym. 

Rok 1959 przyniósł rewolucję w branży toreb z zamkiem błyskawicznym. Wówczas jedna z japońskich firm Seisan Nihon Sha opracowała możliwość wtłaczania zamków błyskawicznych w folię polietylenową. Dzięki wbudowanemu zamkowi błyskawicznemu bezpośrednio w torbie, koszty ich produkcji spadły o połowę. Firma Flexgrip chciała być jedyną w Stanach Zjednoczonych placówką, która miała mieć wyłączność na sprzedaż woreczków strunowych. Dodatkowo firma ta stworzyła kolejną firmę Minigrip, aby móc produkować owy format. Do 1964 roku sprzedawany był na rynek przemysłowy. W tym samym czasie firma Dow Chemicals chciała przejąć wyłączność do sprzedaży worków strunowych w supermarketach. Minigrip podpisała więc z nią umowę licencyjną i torebki zaczęły pojawiać się sieciach supermarketów i innych sklepów. Firma zajęła się produkcją toreb z żywicy polietylenowej i tak w ciągu kilku lat wprowadzono na rynek worki strunowe Ziploc. Sprawiło to, że od roku 1973 torebki strunowe były podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego, a więc i zdominowały produkcję jakichkolwiek innych elastycznych opakowań, aż do dnia dzisiejszego. 

W roku 1978 firma Minigrip została przejęta przez firmę Signode, a 9 lat później z kolei Signode zostało przejęte przez ITW, co sprawiło, że Minigrip stało się spółką zależną ITW. W 1997 roku firma Dow Chemicals sprzedała swoje prawa do torebek Ziploc, jak i każdego produktu pod marką Dow, firmie Johnson Company. W ciągu kilku lat pojawiły się na rynku konsumenckim inne marki oferujące torebki strunowe, ale wciąż to marka Ziploc była tą najbardziej dominującą. 

W połowie lat 80. patenty na wtłaczany zamek błyskawiczny wygasły, co doprowadziło do pojawienia się ogromnej konkurencji na rynku. Chodzi zwłaszcza o worki strunowe zamawiane np. z Chin, z gorszych materiałów, ale jednak tańszych. Firma ITW Minigrip nie poddała się jednak i w roku 2006 zakupiła fabrykę w Tajlandii zajmując się właśnie tam produkcją torebek strunowych. Do roku 2011 ITW Minigrip starała się przejmować dużych importerów. W 2012 roku Minigrip zostało przejęte przez Grupę Inteplast i od tamtego czasu Minigrip jest ich spółka zależną. 

 

Clearzip – worki strunowe International Plastic

 

 

Założony w 1964 roku International Plastic, był największym dystrybutorem woreczków strunowych firmy Minigrip, w Stanach Zjednoczonych. W czasie, kiedy ITW Minigrip walczyła z konkurencją, która poszerzała swoje macki w związku z woreczkami, International Plastic pracował na swoim produktem o nazwie Clearzip, który po wprowadzeniu na rynek stał się najbardziej rozchwytywaną marką. Produkty te wykonane w 100% w polietylenu dziewiczego, są zgłoszone do użytku jako koszerne i mogą mieć kontakt z żywnością. Dodatkowo zachęcający jest fakt, iż torby te są o wiele tańsze od innych toreb i można je zakupić w wielu rozmiarach – ponad 300. To jednak nie wszystko – firma International Plastic oferuje swoim klientom niestandardowe kształty toreb, napisy czy konfiguracje, aby móc spełnić oczekiwania swoich konsumentów, którzy przecież wykorzystują te produkty praktycznie w każdej dziedzinie swojego życia. Dzięki innowacyjnemu podejściu firmie tej udało się stworzyć worki strunowe przeznaczone do przechowywania próbek w laboratoriach medycznych. Są one dostępne pod nazwą Specimen Shield® Laboratory Transport Specimen Bags. Produkty te są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ są wyposażone w dodatkową kieszeń, dzięki której można z łatwością oddzielić dokumenty od próbki umieszczonej w torebce. Konstrukcja trójwarstwowa woreczków z klapką z tyłu, jest cały czas chętnie wykorzystywana na rynku medycznym. 

 

Jak dziś wygląda rynek worków strunowych?

 

 

Dziś na rynku konsumenckim można zauważyć dwa najbardziej popularne typy torebek strunowych. Pierwsza z nich bardzo przypomina projekt prowodyra tego produktu – Madsena. Wyposażona jest w suwak, zaciskający rant torebki. Produkt ten nazywany jest jako slider look lub po prostu torba z suwakiem. Są one droższe niż inne modele torebek strunowych i przydają się głównie w sytuacjach, kiedy użytkownik ma mokre lub śliskie dłonie oraz mają swoje szerokie zastosowanie na rynku spożywczym. 

Drugi model do torebka strunowa o nazwie press and seal i to właśnie on jest dziś wykorzystywany najczęściej w gospodarstwach domowych.

Nie można zapominać również o ewolucji standardowych woreczków strunowych na modele np. stojące, których zadaniem jest lepsza prezencja danego produktu. Tak pakowane są np. proszki do prania czy bakalie. Najczęściej woreczki te dodatkowo posiadają pasek zabezpieczający, który należy oderwać, zanim otworzy się zawartość produktu. Konsumenci bardzo chętnie je wybierają, ponieważ są wygodne w przechowywaniu i po prostu lepiej się prezentują. Woreczki z zamkiem błyskawicznym posiadają nieskończenie wiele zastosowań, dlatego są tak chętnie wybierane przez klientów, ale i produkowane zarówno przez małe, jak i duże firmy zajmujące się tworzeniem tego typu wyrobów. Jakie rynki najchętniej korzystają z dobrodziejstw jakie dają woreczki strunowe? Przemysł, medycyna, przechowywanie żywności, zabawki, biżuteria, handel detaliczny czy elektronika. 

Widoczna jest całkowita ewolucja worków strunowych, które jednak przeszły długą drogę, aby być obecnymi w każdym gospodarstwie domowym. Najpierw wykorzystywane jako piórnik czy wkład do segregatorów i teczek aż do szeroko pojętego zastosowania w milionach domów na całym świecie. Prawda jest też taka, że nie w każdym sklepie będziemy w stanie znaleźć wszystkie modele i rozmiary toreb strunowych. Jednak jeśli myślisz o tak dużym zaopatrzeniu, możesz skorzystać z pełnej oferty takich firm jak wspomniana już International Plastic, która spełnia oczekiwania klientów zarówno hurtowych, jak i detalicznych. Możesz również poszukać gdzieś bliżej – w naszym sklepie internetowym neopak.pl, znajdziesz bogaty wachlarz toreb strunowych w różnych kolorach i rozmiarach, więc z pewnością odszukasz tu coś dla siebie i to w bardzo przystępnej cenie! Warto pamiętać, że woreczki strunowe przydają się naprawdę w wielu sytuacjach, dlatego zawsze należy mieć choć kilka sztuk, które pozwolą Ci na bezpieczne przechowywanie żywności, czy małych elementów w Twoim domu. 
  • Jak zapakować zestaw kosmetyków?
    Zestaw kosmetyków na podróż najlepiej zapakować w woreczek strunowy. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, woreczki strunowe dostępne w naszym sklepie internetowym NEOPAK to doskonały sposób na bezpieczny przewóz ulubionego szamponu, żelu pod prysznic czy kremu do twarzy. Z uwagi na obowiązujące wytyczne, wszytskie kosmetyki nie mogą mieć łącznie większej pojemności niż 1 litr. Aby zmieścić się w tym przedziale wystarczy wybrać jeden z wielu rodzajów woreczków strunowych. W ten sposób mamy pewność, że kosmetyki nie wyleją się z woreczka, a tym samym nie zabrudzą pozostałych elementów bagażu podręcznego.
     
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie