Wielkie Neopak-owanie! Jak właściwie przygotować przesyłkę?

ZlecajÄ…c transport przesyÅ‚ki – czy to za poÅ›rednictwem poczty tradycyjnej, czy też przy pomocy firm kurierskich – skupiamy siÄ™ zwykle nie na dokÅ‚adnym zabezpieczeniu paczki, ale na ustaleniach dotyczÄ…cych jej odbioru, dostawy czy wyceny konkretnej usÅ‚ugi. To poważny błąd i bezpoÅ›redni powód wystÄ…pienia wielu, podnoszÄ…cych ciÅ›nienie nieporozumieÅ„. A te ostatnie pojawiajÄ… siÄ™ zwÅ‚aszcza wtedy, kiedy rzeczy zamkniÄ™te w nadawanej przesyÅ‚ce docierajÄ… do odbiorcy w stanie – delikatnie mówiÄ…c – naruszonym. Problem w tym, że odpowiedzialnoÅ›ci za zniszczenie paczki nie ponosi jedynie kurier, ale i (jeÅ›li nie przede wszystkim) nadawca przesyÅ‚ki, która nie zostaÅ‚a dostatecznie zabezpieczona.

 

Zarówno poszczególne mutacje poczty, jak i wszystkie firmy kurierskie zastrzegajÄ… w swoich regulaminach, że to Zleceniodawca zobligowany jest do należytego zabezpieczenia przesyÅ‚ki. Owszem, kurier czy listonosz odpowiedzialni sÄ… za jej sprawne dowiezienie do miejsca docelowego. Warto jednak pamiÄ™tać, że przewóz paczek to proces niezwykle zÅ‚ożony, skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z wielu etapów. Nadawane przez nas kartony czy koperty nie tylko przemierzajÄ… kilometry na wzglÄ™dnie bezpiecznej pace samochodu, ale i podróżujÄ… po dÅ‚ugich pasach sortowni, gdzie na swojej drodze spotykajÄ… zarówno inne paczki, jak i dÅ‚onie maÅ‚o skrupulatnych pracowników, którzy w – w ramach jednego etatu – zwykli sÄ… nie tylko rozdzielać paczki, ale i praktykować za ich pomocÄ… różne sztuki cyrkowe. Z żonglerkÄ… na czele...

 

Zabezpieczanie przesyÅ‚ek to – po prostu – kwestia istotna. Z jednej strony, dobre, wÅ‚aÅ›ciwie wybrane i w ten sam sposób zastosowane opakowanie wysyÅ‚anego komputera czy transportowanych opon sprawi, że przewożone rzeczy dotrÄ… do adresata we wÅ‚aÅ›ciwym, niezmienionym stanie. Z drugiej natomiast – jeÅ›li zabezpieczymy należycie przesyÅ‚kÄ™, która mimo to (odpukać!) ulegnie zniszczeniu w trakcie przewozu, bÄ™dziemy mieli prawdo do tego, żeby domagać siÄ™ ze strony firmy odpowiedzialnej za jej dostarczenie stosownej rekompensaty.

  

Charakterystyka opakowań foliowych

  

Teoria dobrze spakowana

 

ZabierajÄ…c siÄ™ za pakowanie rzeczy przeznaczonych do wysyÅ‚ki należy – w pierwszej kolejnoÅ›ci – zastanowić siÄ™ nad wielkoÅ›ciÄ… i ciężarem zgromadzonego w paczce Å‚adunku. To od tych parametrów zależy, jaki karton czy jakie pudeÅ‚ko bÄ™dzie najwÅ‚aÅ›ciwszym zabezpieczeniem dla wysyÅ‚anych dóbr.

 

OczywiÅ›cie, najlepszy bÄ™dzie – po prostu – mocny karton. PosuniÄ™ciem oszczÄ™dnym okaże siÄ™ zapewne danie drugiego życia kartonom skÅ‚adowanym od lat w piwnicy czy pozyskanych od paÅ„ z zaprzyjaźnionego sklepu. Z drugiej strony, jeÅ›li zależy nam na naprawdÄ™ pewnym i bezpiecznym przewozie, nie wolno stawiać na ekonomiÄ™ na siłę.

 

Idealny karton czy perfekcyjnie dobrana koperta powinny być nie tylko dopasowane do rozmiaru czy ciężaru Å‚adunku, ale i czyste, niezadrukowane, wolne od naklejek czy kodów kreskowych. Wszystkie nadruki mogÄ… przeszkodzić pracownikom sortowni w identyfikacji przesyÅ‚ki, a przez to – znaczÄ…co opóźnić finalny czas dostawy paczki.

 

Dodatkowo, wybierajÄ…c karton, który ma zabezpieczać naszÄ… przesyÅ‚kÄ™ dobrze jest siÄ™ zdecydować na pudeÅ‚ka wiÄ™ksze o jeden rozmiar od łącznych gabarytów dóbr, które majÄ… być w nich zamkniÄ™te. JeÅ›li w jednej paczce przesyÅ‚amy i ubrania, i książki i delikatne akcesoria (na przykÅ‚ad komputerowe), nie wolno takich Å‚adunków Å›ciskać i upychać w za maÅ‚ym kartoniku. Lepiej jest postawić na pudeÅ‚ko o wiÄ™kszym rozmiarze i – po wÅ‚ożeniu do niego wszystkich rzeczy przeznaczonych do transportu – wolnÄ… przestrzeÅ„ uzupeÅ‚nić odpowiednim wypeÅ‚niaczem, takim jak profile styropianowe czy profesjonalny granulat, który zabezpieczy rzeczy znajdujÄ…ce siÄ™ w paczce przed wstrzÄ…sami i uszkodzeniami.

 

Kiedy już wszystkie dobra umieÅ›cimy wewnÄ…trz paczki, gotowy karton należy zamknąć, a jego klapy zabezpieczyć przy użyciu mocnej taÅ›my klejÄ…cej o szerokoÅ›ci nie mniejszej niż 5 centymetrów. Paczek nie wolno zamykać za pomocÄ… sznurków czy żyÅ‚ek, które Å‚atwo jest rozerwać w trakcie transportu i które mogÄ… uszkodzić strukturÄ™ tektury z jakiej wykonany jest karton. Najlepszym rozwiÄ…zaniem jest wspomniana taÅ›ma samoklejÄ…ca, która nie tylko jest rozwiÄ…zaniem najlepiej chroniÄ…cym karton przed przypadkowym otwarciem, ale i uniemożliwiajÄ…cym osobom trzecim (bez zostawienia widocznych Å›ladów) uzyskanie dostÄ™pu do zawartoÅ›ci przesyÅ‚ki.

 

Nie wolno też zapominać o zaadresowaniu paczki. DobrÄ… praktykÄ… jest naniesienie na tekturÄ™ kartonu (ciemnym, niezmywalnym markerem) adresu i danych kontaktowych odbiorcy. Jeszcze lepszym pomysÅ‚em bÄ™dzie natomiast umieszczenie na paczce przeźroczystej koperty, w której umieÅ›cić należy kartkÄ™ z czytelnie napisanym adresem – zarówno nadawcy paczki, jak i odbiorcy przesyÅ‚ki. Tego typu, samoprzylepne koperty kurierskie sÄ… na co dzieÅ„ stosowane i zalecane przez najwiÄ™ksze, globalne firmy zajmujÄ…ce siÄ™ przewozem przesyÅ‚ek.

 

Ponadto, jeÅ›li paczka zawiera kilka lub kilkanaÅ›cie przedmiotów – dobrze jest każdÄ… rzecz dokÅ‚adnie, z osobna zabezpieczyć, a na pojedynczym opakowaniu umieÅ›cić dane teleadresowe nadawcy i odbiorcy oraz informacjÄ™, że konkretna rzecz pierwotnie znajdowaÅ‚a siÄ™ w wiÄ™kszym pudle. W ten wÅ‚aÅ›nie sposób dodatkowo siÄ™ zabezpieczymy na wypadek, gdyby karton (mimo wszystko) zostaÅ‚ rozerwany, a umieszczone w nim przedmioty rozsypaÅ‚y siÄ™ – czy to po pace samochodu kuriera, czy na pasie w sortowni przesyÅ‚ek.

 

Praktyka czyni... przesyłkę bezpieczną!

 

Wszystkie, przedstawione wyżej, teoretyczne wskazówki sÄ… jak najbardziej wÅ‚aÅ›ciwe. Niestety, zapamiÄ™tanie tych porad i (co gorsza!) ich wÅ‚aÅ›ciwe wdrożenie może być co najmniej kÅ‚opotliwe. Ale jest na to rozwiÄ…zanie!

 

Kiedy już zdecydujemy siÄ™ nadać paczkÄ™, dobrze jest wszystkie, przeznaczone do transportu przedmioty podzielić na grupy „tematyczne”. W ten sposób Å‚atwiej i szybciej opakujemy konkretne dobra i zdecydowanie podniesiemy ich poziom bezpieczeÅ„stwa.

 

PrzesyÅ‚ane przedmioty należy wiÄ™c zdefiniować. Inaczej bÄ™dziemy pakować drobne, porcelanowe akcesoria, inaczej gadżety elektroniczne, sprzÄ™t RTV czy komputery, a inaczej – opony czy meble.

 

  • SzkÅ‚o i porcelana – wyroby wykonane z takich, bardzo delikatnych materiaÅ‚ów wymagajÄ… wyjÄ…tkowego zabezpieczenia. JeÅ›li w naszej przesyÅ‚ce znaleźć siÄ™ majÄ… talerze, szklanki czy porcelanowe elementy zastawy, należy postawić na najlepsze i najtrwalsze materiaÅ‚y opakowaniowe. W przypadku szklanek czy butelek Å›wietnie sprawdzÄ… siÄ™ kartony wykrojnikowe, a wiÄ™c pudeÅ‚ka przeznaczone do zabezpieczania delikatnych przedmiotów wysyÅ‚kowych. Kolejnym materiaÅ‚em niezwykle przydatnym podczas pakowania delikatnych przedmiotów sÄ… koperty bÄ…belkowe oraz folia bÄ…belkowa, która doskonale amortyzuje wstrzÄ…sy i chroni owiniÄ™te niÄ… dobra przed uszkodzeniami. JeÅ›li elementy szklane czy dobra wykonane z porcelany majÄ… być przewożone w kartonie zawierajÄ…cym inne przedmioty – należy te delikatne akcesoria najpierw odpowiednio zabezpieczyć, a nastÄ™pnie umieÅ›cić na wierzchu paczki tak, aby znajdujÄ…ce siÄ™ w pudeÅ‚ku (na przykÅ‚ad) książki czy kosmetyki nie przygniotÅ‚y ich swoim ciężarem. JeÅ›li w paczce ma siÄ™ znajdować odzież lub inne wyroby tekstylne (poÅ›ciel, koce etc.), dobrze jest owinąć nimi dla dodatkowego bezpieczeÅ„stwa owiniÄ™te foliÄ… bÄ…belkowÄ… talerze czy szklanki. Na koniec, kiedy już zamkniemy opakowanie, dobrze jest pudeÅ‚ko oznaczyć wyraźnym napisem informujÄ…cym o tym, że we wnÄ™trzu kartonu znajdujÄ… siÄ™ delikatne przedmioty. Można w tym celu wykorzystać gotowe naklejki ostrzegawcze, zawierajÄ…ce proste, ale dosadne komunikaty – na przykÅ‚ad „Fragile” czy „Uwaga! SzkÅ‚o!”.

 

  • Lustra – w tym wypadku należy zachować szczególnÄ… ostrożność. Jakby nie patrzeć, rozbicie lustra jest nie tylko stratÄ… samÄ… w sobie, ale i zapowiedziÄ…, że kolejnych siedem lat życia nie bÄ™dzie czasem wyjÄ…tkowej szczęśliwoÅ›ci. Dlatego, jeÅ›li zamierzamy przewieźć lustro, dobrze jest je zabezpieczyć przy użyciu odpowiednich, profesjonalnych materiaÅ‚ów. PodstawÄ… powinna być tu folia bÄ…belkowa, najlepiej ta najbardziej wytrzymaÅ‚a (na przykÅ‚ad folia bÄ…belkowa duży bÄ…bel). ZabezpieczajÄ…c lustro przy pomocy folii należy je owinąć kilkukrotnie takim amortyzujÄ…cym materiaÅ‚em i – dodatkowo – zabezpieczyć opakowanie taÅ›mÄ… klejÄ…cÄ…. Dobrym pomysÅ‚em bÄ™dzie też schowanie tak przygotowanego pakunku w wypeÅ‚nionym chipsami czy woreczkami powietrznymi kartonie, który należy dobrze zakleić i opisać przy pomocy naklejki „Uwaga szkÅ‚o!”.

 

  • Drobna elektronika – niewielkie akcesoria komputerowe, odtwarzacze MP3 czy drobny sprzÄ™t kuchenny należy pakować z takÄ… samÄ… starannoÅ›ciÄ…, jak elementy zastawy porcelanowej czy butelki. Do zabezpieczenia takich dóbr posÅ‚uży najlepiej folia bÄ…belkowa lub koperty bÄ…belkowe. Wrażliwy na uszkodzenia, niewielki sprzÄ™t elektroniczny należy umieszczać nad innymi, znajdujÄ…cymi siÄ™ w paczce przedmiotami lub owijać przewożonymi w tym samym kartonie ubraniami lub elementami bielizny poÅ›cielowej. Ponadto, jeÅ›li w paczce znajdować siÄ™ majÄ… drobne akcesoria elektroniczne, nie wolno zapominać o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni kartonu wypeÅ‚niaczem. W tej roli sprawdzÄ… siÄ™ amortyzujÄ…ce poduszki powietrzne, chipsy czy pianki FLOPAK.

 

  • SprzÄ™t komputerowy i sprzÄ™t RTV – komputery, telewizory czy sprzÄ™t grajÄ…cy najlepiej jest przewozić w oryginalnym opakowaniu. JeÅ›li takiego nie posiadamy, zabezpieczajÄ…c sprzÄ™t dobrze jest wzorować siÄ™ na wyglÄ…dzie fabrycznych paczek. Należy przede wszystkim dobrać odpowiedniej wielkoÅ›ci karton wykonany z wytrzymaÅ‚ej, grubej tektury. PudeÅ‚ko powinno być dostosowane do wymiarów i wagi telewizora czy sprzÄ™tu komputerowego. JeÅ›li w opakowaniu znajdować siÄ™ bÄ™dÄ… dodatkowe akcesoria, należy zabezpieczyć je w sposób jednostkowy. Do zabezpieczenia sprzÄ™tu posÅ‚użyć może niezawodna folia bÄ…belkowa, a do zagospodarowania wolnych przestrzeni (na dole, po bokach i na górze kartonu) – profile ochronne i specjalistyczne wypeÅ‚niacze do paczek. Dodatkowo, zgrzewy kartonu należy zabezpieczyć przy użyciu mocnej i szerokiej taÅ›my klejÄ…cej, a zapakowane już pudeÅ‚ko oznaczyć przy użyciu widocznej naklejki ostrzegawczej, która poinformuje pracowników firmy kurierskiej o delikatnej zawartoÅ›ci przesyÅ‚ki.

 

  • SprzÄ™t AGD – także sprzÄ™t AGD (zarówno drobny, jak i ten pokaźnych rozmiarów) najlepiej jest przewozić w oryginalnym opakowaniu. W przypadku, gdy nie posiadamy już firmowego pudÅ‚a, pralki czy lodówki pakować należy w podobny sposób co sprzÄ™t komputerowy czy sprzÄ™t RTV. Najważniejsze jest wybranie odpowiednio dużego, wytrzymaÅ‚ego kartonu, który należy zabezpieczyć (na liniach zamknięć) mocnÄ… taÅ›mÄ… klejÄ…cÄ…. SprzÄ™t owijamy przy użyciu folii bÄ…belkowej. JeÅ›li lodówka czy kuchenka posiadajÄ… ruchome elementy – na przykÅ‚ad póÅ‚ki czy palniki – należy je oddzielić i zabezpieczyć oddzielnie. Nie wolno też zapominać o zabezpieczeniu drzwiczek, które należy przykleić niepozostawiajÄ…cÄ… Å›ladów taÅ›mÄ… klejÄ…cÄ…. Kiedy przygotujemy sprzÄ™t i umieÅ›cimy go na Å›rodku wÅ‚aÅ›ciwie dobranego kartonu – kolejnym krokiem bÄ™dzie wypeÅ‚nienie wolnych przestrzeni profilami ochronnymi, chipsami czy piankÄ…. Gotowy karton należy nastÄ™pnie zamknąć przy użyciu taÅ›my klejÄ…cej i – dla zapewnienia mu wiÄ™kszej stabilnoÅ›ci – zabezpieczyć odpowiednim materiaÅ‚em (takim jak niezawodna folia stretch). Na koniec, tak przygotowanÄ… przesyÅ‚kÄ™ należy oznaczyć za pomocÄ… naklejki okreÅ›lajÄ…cej zawartość paczki i wskazujÄ…cej, jak karton ma być przewożony. Najlepiej sprawdzÄ… siÄ™ naklejki ostrzegawcze „Góra – dóÅ‚” czy nalepki „Uwaga! Fragile!”.

 

  • Meble – przewóz mebli, tak jak przewóz lodówek czy kuchenek, należy zacząć od caÅ‚kowitego opróżnienia póÅ‚ek czy szuflad przeznaczonych do transportu szaf i biurek. Owszem, przewożenie – dajmy na to – komody razem z zawartoÅ›ciÄ… wydawać siÄ™ może na pierwszy rzut oka dużą oszczÄ™dnoÅ›ciÄ… czasu i energii. PamiÄ™tać jednak należy, że tego typu przedmioty same w sobie sÄ… ciężkie, a przez to ich zaÅ‚adunek i rozÅ‚adunek jest mocno problematyczny. JeÅ›li nie chcemy, aby przeciążeni (dosÅ‚ownie i w przenoÅ›ni) pracownicy firmy kurierskiej czy firmy przeprowadzkowej upuÅ›cili naszÄ… ukochanÄ… szafÄ™ – opróżnijmy jÄ… z ubraÅ„ i innych, przechowywanych w jej wnÄ™trzu na co dzieÅ„ rzeczy. Kolejnym etapem przygotowywania mebli do przewozu bÄ™dzie – jeÅ›li to możliwe – ich rozkrÄ™cenie. JeÅ›li dużą szafÄ™ uda nam siÄ™ podzielić na drzwi, póÅ‚ki i skrzyniÄ™ – każdy z tych elementów powinien zostać zabezpieczony foliÄ… bÄ…belkowÄ… (opcjonalnie) i foliÄ… stretch. Drobne elementy potrzebne do ponownego montażu (Å›rubki, wkrÄ™ty i zawiasy) należy schować we wnÄ™trzu mocnej koperty lub drobnego kartonika. Tak samo postÄ…pić należy z klamkami, uchwytami i gaÅ‚kami. W przypadku, kiedy dużego mebla nie bÄ™dzie można rozkrÄ™cić, pierwszym krokiem okaże siÄ™ (jeÅ›li to możliwe) odkrÄ™cenie wystajÄ…cych elementów (nóżek czy gaÅ‚ek), wyjÄ™cie ruchomych póÅ‚ek i zabezpieczenie szuflad i drzwi, które należy przykleić taÅ›mÄ… klejÄ…cÄ… tak, aby podczas transportu siÄ™ nie otwieraÅ‚y. WyjÄ™te póÅ‚ki należy dokÅ‚adnie owinąć foliÄ… bÄ…belkowÄ… i foliÄ… stretch, a nastÄ™pnie wyraźnie opisać (umieszczenie na zabezpieczonych już elementach mebli kartki z charakterystykÄ… paczki nie tylko zabezpieczy części na czas transportu, ale i pomoże nam w skÅ‚adaniu szafki czy komody po tym, kiedy mebel dotrze do docelowego miejsca). Kiedy przygotujemy póÅ‚ki do transportu, w podobny sposób należy zabezpieczyć całą, „gÅ‚ównÄ…” szafÄ™ czy komodÄ™. Wykorzystanie do zabezpieczenia mebli folii bÄ…belkowej i folii stretch sprawi, że (czÄ™sto lakierowane) szafy czy stoÅ‚y zostanÄ… dostarczone pod wskazany adres w stanie niezmienionym, a wiÄ™c bez zadrapaÅ„, odprysków czy innych uszkodzeÅ„.

 

  • Opony, cement i gruz – w przypadku przewozu rzeczy odpornych na uszkodzenia, takich jak opony, najwiÄ™kszÄ… uwagÄ™ podczas przygotowywania przesyÅ‚ki zwrócić należy nie na ich zabezpieczenie sensu stricte, a na umieszczenie wszystkich przedmiotów w jednym, zbiorczym i pozwalajÄ…cym na Å‚atwÄ… identyfikacjÄ™ przesyÅ‚ki opakowaniu. JeÅ›li przewozimy opony, Å›wietnym rozwiÄ…zanie bÄ™dÄ… worki na opony – wykonane z wytrzymaÅ‚ej folii i dostosowane rozmiarem i ksztaÅ‚tem do umieszczonych w ich wnÄ™trzu materiaÅ‚ów. JeÅ›li mamy zamiar transportować cement lub ciężkie pozostaÅ‚oÅ›ci po remoncie – jako zabezpieczenie takiego przewozu sprawdzÄ… siÄ™ wytrzymaÅ‚e i dostÄ™pne w różnych rozmiarach worki na gruz z folii LDPE.

Neopak | Opakowania z klasÄ…

NEOPAK

ul. Leonidasa 51

02-239 Warszawa

email:

kontakt@neopak.pl

sklep@neopak.pl

tel:

(22) 853-16-89

(22) 225-26-62

(22) 353-33-88

Certyfikat Zaufania Klientów