Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 6 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2842
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Gdzie oddać zużyte kartony i pudełka?

Gdzie oddać zużyte kartony i pudełka?


Branża opakowaniowa w znaczącym stopniu się rozwija. Obecnie mamy do dyspozycji naprawdę ogromną ilość różnego rodzaju opakowań do dyspozycji. Kartonowe pudełka, tekturowe opakowania, taśmy pakowe, folie stretch, folie bąbelkowe, to jedne z wielu propozycji w gamie branży opakowaniowej. W dzisiejszych czasach poszczególni konsumenci zwracają uwagę ochronę środowiska naturalnego, na proekologiczne podejście do wszelkich możliwych aspektów, a więc także do tego, by korzystać jedynie z ekologicznych opakowań, wykonanych z materiałów, które można poddać skutecznemu recyklingowi.

Właśnie dlatego opakowania kartonowe oraz pudełka z tektury są tak popularne wśród większości sklepów internetowych czy sprzedawców działających na popularnych serwisach aukcyjnych. Mnogość różnego rodzaju papierowych opakowań sprawia, że praktycznie każdy przedmiot możemy zapakować właśnie w tego rodzaju opakowanie.

Z czego dokładnie produkuje się karton oraz tekturę? Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Jakie zalety posiadają tego rodzaju opakowania? W jaki sposób poddaje się je recyklingowi? Gdzie powinniśmy wyrzucać zniszczone, zużyte papierowe pudła? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, na wszystkie wyżej wymienione pytania.


pudła tekturowe


Co to jest karton i tektura, jaka jest między nimi różnica?


Zacznijmy na początku od wyjaśnienia, czym jest karton. Otóż karton to nic innego jak jeden z wyrobów papierniczych, którego gramatura waha się w graniach od 160 do 315 gramów na metr kwadratowy. Oznaczenie gramatury określa między innymi wagę tego rodzaju wyrobu. Potocznie kartonem nazywa się opakowania, wykonana z tektury falistej – stało się tak na skutek przenikania się mowy potocznej z branżową nomenklaturą. Karton najczęściej jest wykorzystywany do produkcji okładek, teczek biurowych, a nawet segregatorów (których wierzchnia warstwa jest dodatkowo pokrywana wytrzymałym materiałem z tworzywa sztucznego).

Z kolei tekturę, możemy podzielić na dwa rodzaje, tektura lita oraz tektura falista. Z obydwu tych produktów można wytwarzać opakowania. Tektura falista powstaje na skutek sklejenia ze sobą co najmniej dwóch warstw materiału papierniczego, który wykonywany jest zazwyczaj ze ścieru drzewnego, makulatury, a niejednokrotnie też z domieszką zużytej tkaniny. Tektura falista może występować nawet w siedmiowarstwowej postaci – w zależności do tego, do produkcji czego ma być wykorzystana taka tektura falista.

Jaka więc jest różnica pomiędzy kartonem a tekturą falistą? Karton to nic innego jak lity produkt z masy papierniczej, którego gramatura jest o wiele wyższa (ilość gramów na metr kwadratowy), niż w przypadku tektury falistej. Ponadto tektura falista to co najmniej dwie połączone ze sobą warstwy masy papierniczej. Warto również wspomnieć o tym, że pomiędzy płaskimi warstwami linera, znajduje się warstwa falowana (tzw. Fluting), które kształt i grubość może być różna. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule:

Tektura i karton, czy to, to samo?

pudełka
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Jakie zalety posiadają opakowania z tektury falistej?


Przejdźmy więc płynnie do wymienienia zalet, jakie posiadają opakowania z tektury falistej, co pomoże nam zrozumieć, dlaczego tego typu opakowania są obecnie jednymi z najbardziej popularnych wśród firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową.
  • Trwałość i zabezpieczenie towaru – dzięki konstrukcji swoich ścianek, opakowania z tektury falistej skutecznie chronią zapakowany towar przed większością uszkodzeń mechanicznych, a nawet wstrząsów, występujących podczas transportowania towaru do klienta finalnego.
  • Niski koszt produkcji – masa papiernicza z makulatury czy ścieru drzewnego to nadal jeden z najtańszych materiałów, dlatego finalna cena opakowań z tektury falistej jest bardzo niska i atrakcyjna w przypadku zakupu w ilościach hurtowych.
  • Uniwersalność – opakowania z tektury falistej dostępne są w wielu różnych rodzajach, jednak nawet najprostsze opakowania klapowe, można wykorzystać do zapakowania większości towarów, wystarczy dodatkowo wykorzystać materiały do zabezpieczenia przesyłki wewnątrz opakowania.
  • Darmowy marketing – na opakowaniu z tektury falistej można umieścić reklamę, swoje logo, informacje o innych produktach, dane kontaktowe, dane prowadzące do profili społecznościowych. Nadruk takich informacji nie zwiększa znacząco kosztu produkcji i zakupu tego typu opakowań, jednak rozpoznawalność marki może znacząco wzrosnąć.

kartonowe pudełka


Gdzie wyrzucać kartonowe opakowania oraz opakowania z tektury falistej?


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zarówno karton, jak i tektura są wykonane z masy papierniczej, ścieru drzewnego, makulatury – pisząc wprost, są to produkty, które wykonuje się z papieru. W dzisiejszych czasach każdy z nas zna chyba kolory kontenerów do segregowania śmieci. Tak więc zużyte, zniszczone opakowania z kartonu i tektury powinniśmy wyrzucać do niebieskich kartonów znajdujących się w lokalnych miejscach zbiórki odpadów selektywnych.

ekologiczne pudełka

Gdzie kupić opakowania z kartonu i tektury?


Opakowania z tektury możemy wykorzystywać ponownie, są one wielorazowego użytku. Jednak jeśli potrzebujemy konkretnych opakowań, o specyficznych rozmiarach, powinniśmy zainteresować się specyficznymi sklepami branżowymi, oferującymi produkty z branży opakowaniowej.

Dlatego też, jeśli potrzebujesz pudełek kartonowych lub opakowań tekturowych, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych sklepów internetowych znajdujących się pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl, znajdziesz tam szeroki wybór opakowań, a także innych, niezbędnych produktów do bezpiecznego pakowania. Przy dużych ilościach możesz negocjować stawkę.
opakowanie tekturowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie