Przemysław KrawiecPrzemysław Krawiecpiątek, 4 listopada 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 1617
Ilość komentarzy: 0

Jak i kiedy zostały wymyślone kartony i pudełka?


Wiele osób masz zastanawiać się w jaki sposób i kiedy zostało wymyślone pierwsze opakowanie tekturowe. Historia ta jest dosyć ciekawa i jak często bywa w historii wynalazków odbyło się to dosyć przypadkowo. Zobacz jaki opakowanie spotkamy dzisiaj na półkach sklepowych oraz poznaj historię pierwszego pudełka kartonowego.

Jakie kartony spotkamy dzisiaj?


Obecnie udając się do pobliskiego sklepu z opakowaniami spotkamy dziesiątki albo i setki różnych kartonów, które będą wyróżniały się odmiennymi rozmiarami oraz właściwościami chroniącymi. Wszystkie opakowania możemy jednak podzielić na kilka podstawowych grup, dzięki czemu dużo łatwiej będzie dokonać ostatecznego wyboru, który może zadecydować o tym czy klienci będą zadowoleni z twoich usług. Jeżeli zaś planujesz wykorzystywać kartony w swoim gospodarstwie domowym również dosyć istotne będzie, aby właściwości techniczne odpowiadały twoim oczekiwaniom. Wybór złego opakowania może skutkować uszkodzeniem zawartości lub innymi nieprzyjemnymi wypadkami.
 • Wykrojnikowe
Kartony wykrojnikowe są coraz częściej stosowane mimo, że ich cena jest mniej atrakcyjna w porównaniu z drugim rozwiązaniem. Opakowania te jednak nie wymagają używania taśmy,aby mogły zostać przygotowane do użycia. Wszystkie tego typu opakowania z tektury wysyłane są bowiem do klientów w formie do złożenia, gdyż znacząco ogranicza to koszty wysyłki oraz przechowywanie jest dużo łatwiejsze. Aby przygotować karton wykrojnikowy wystarczy odpowiednio ułożyć wszystkie ścianki. Jest to naprawdę banalnie proste. Zaś w sytuacjach jeżeli natrafisz na jakieś problemy zawsze możesz obejrzeć film na YouTubie przedstawiający w jaki sposób wykonać to zadanie krok po kroku. Kupując w sklepie neopak bez większych trudności odnajdziesz taki materiał, gdyż zazwyczaj będzie on w opisie wybranego artykułu. Dodatkowo na plus zaliczamy fakt, iż podczas tego procesu nie będziemy potrzebowali żadnych dodatkowych narzędzi ani taśmy pakowej, co sprawia, że osoba zajmująca się zaopatrzeniem nie będzie musiała dodatkowo pamiętać o tego typu akcesoriach.

Jak-i-kiedy-zostay-wymylone-kartony-i-pudeka
 • Klapowe
Drugi rodzaj opakowań, czyli kartony klapowe są obecnie najczęściej wybierane przez firmy zajmujące się sprzedażą większej ilości artykułów jednorazowo. Będą to więc wszelkiego rodzaju hurtownie oraz zakłady produkcyjne. Wówczas czas wysyłki nie jest aż tak istotny, a więc osoby zajmujące się pakowaniem będą mogły poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie takiego kartonu. I faktycznie jest to nieco bardziej czasochłonne ze względu na konieczność użycia taśmy oraz zaklejenia całości. Jeżeli zaś chodzi o kwestie finansowe będzie to rozwiązanie z pewnością najtańsze. Warto więc dostosować opakowania do rodzaju działalności, gdyż to rozwiązanie nie będzie prezentowało się aż tak dobrze jak wcześniej wspomniane kartony wykrojnikowe.

W jakim celu powstało opakowanie kartonowego?


Na samym początku do transportowania różnych towarów na duże odległości wykorzystywane były ciężkie drewniane skrzynie, które niestety były również drogie w wyprodukowaniu. Była to ich główna wada, która sprawiła, że producenci w jakiś sposób musieli obniżyć koszty prowadzenia działalności i byli wręcz zmuszeni do wymyślenia czegoś tańszego. Zastępstwem pierwotnego rozwiązania były skrzynki zbijane z lżejszych i tańszych płyt wiórowych. Przełom nastąpił jednak w XX wieku, kiedy to do masowej produkcji wprowadzone zostały opakowania tekturowe. Od tego czasu zyskały one bardzo dużą popularność, a właściciele różnych firm często decydują się właśnie na takie rozwiązanie ze względu na niewielkie koszty zakupu takich akcesoriów oraz łatwość obsługi.

Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Kto i jak wymyślił kartony?


Jak łatwo się domyślić obecnie spotykane pudełka mają dosyć podobną formę jak te z początku w produkcji, aczkolwiek aby mogły one powstać konieczne było wynalezienie tektury. Została ona wymyślona w 1871 roku przez Alberta R. Jonesa. Jego zamysł był taki, aby używać właśnie ten materiał do zabezpieczania delikatnych artykułów, które są narażone na uszkodzenia w trakcie transportu. Jeżeli zaś chodzi o historię opakowania tekturowego to jego wynalazcą był Robert Gair. Na co dzień zajmował się on produkcją papierowych worków, więc w jakimś stopniu był związany z dziedziną opakowań. W 1879 roku pewien z jego pracowników omyłkowo źle ustawił metalową linijkę i nóż do krojenia papieru, co sprawiło, że zniszczone zostało około 20 000 wytworzonych worków. Właściciel firmy podszedł jednak do zniszczeń w dosyć niekonwencjonalny sposób i zamiast karać pracownika postanowił wykorzystać uszkodzone worki. Możliwe było wówczas wykorzystanie zagięć i cięcia na papierze w taki sposób, aby powstało pudełko kartonowe, które było możliwe do złożenia samodzielnie w domu. Wynalazek ten otrzymał swój patent dokładnie 6 marca 1900 roku.

Co jest potrzebne przy pakowaniu kartonów?


Aby kartony były zapakowane w odpowiedni sposób i dotarły w całości do odbiorcy konieczne będzie użycie kilku podstawowych narzędzi. Pamiętaj, aby podczas dokonywania wyboru nie kierować się wyłącznie atrakcyjną ofertą cenową, ale również spojrzeć na parametry, które będą odpowiadały twoim potrzebom.

 • Taśma pakowa
Taśma klejąca jest niemalże nieodłącznym elementem każdego sklepu internetowego oraz magazynu, z którego wysyła się duże ilości przesyłek. Może być ona wykorzystywana do zabezpieczania opakowań, przyklejania etykiet nadawczych oraz wielu innych czynności. Podczas dokonywania wyboru zwróć uwagę na to ile taśmy nawinięte jest na rolkach, gdyż producenci chcąc obniżyć koszt pojedynczej rolki bardzo często zmniejszają długość taśmy. Warto więc porównywać w przeliczeniu na 1 m bieżący. Dodatkowo dostępne będziemy mieli taśmy w transparentnym lub brązowym kolorze. Możesz więc dostosować ją do koloru opakowania tak, aby nie wyróżniała się zbyt mocno lub wybrać przeźroczystą, która dodatkowo będzie mogła być stosowana do mocowania dokumentów bez utraty możliwości odczytania.

Jak-i-kiedy-zostay-wymylone-kartony-i-pudeka-1
 • Folia bąbelkowa
Mając do czynienia z delikatnymi artykułami warto będzie zakupić odpowiednie wypełniacze oraz folię bąbelkową, która to chroni zawartość konkretnego opakowania przed wstrząsami oraz innymi uszkodzeniami. Bardzo dobrze wiemy jak pracownicy firm kurierskich obchodzą się z pakunkami i warto zabezpieczać każdą przesyłkę jak najlepiej jest to możliwe. W sklepach spotkamy folie bąbelkowe o małych oraz dużych oczkach, które będą sprzedawane w formie na rolce lub w pojedynczych arkuszach. Jeżeli więc potrzebujesz niewielkiej ilości folii możesz zdecydować się na opcję budżetową, gdyż bez sensu będzie przechowywać potem taką folię przez długi czas. Nie pogorszy to wprawdzie jej właściwości ochronnych, aczkolwiek będzie to bezsensowne mrożenie pieniędzy, a w sytuacji kiedy będziesz potrzebował folię na już najprawdopodobniej i tak zapomnisz o niej i pójdziesz do sklepu w celu zakupienia ponownej rolki. Jeśli jednak codziennie z twojego magazynu wyjeżdża dziesiątki albo i setki różnych przesyłek warto będzie zainwestować w większe rolki, które starczą na dłużej i będą bardziej opłacalne pod względem ceny.

 • Inne wypełniacze
Folia bąbelkowa sprawdza się bardzo dobrze do obłożenia danego przedmiotu, aczkolwiek jeżeli będziemy mieli do wypełnienia większe przestrzenie będzie to zbyt kosztowne. Wówczas znacznie lepiej będzie wykorzystać papier nacinany bądź na przykład chrupki skropak. Wszystko jednak zależy od wagi artykułów oraz innych parametrów na których szczególnie ci zależy.

 • Folia stretch
Jeżeli zabezpieczymy już wnętrze opakowania oraz obłożymy każdy produkt folią bąbelkową warto będzie także pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć paczkę z zewnątrz. W tym celu wykorzystamy folię stretch, która chroni całą przesyłkę przed zachlapaniem. Będzie to więc ważne w okresie jesienno-zimowym kiedy to przesyłki kartonowe mogą być narażone na działanie wilgoci i deszczu oraz innych warunków atmosferycznych. Folia stretch będzie także wykorzystywana w sytuacjach jeżeli wysyłasz większą ilość butelek z płynem wewnątrz, które mogą się rozszczelnić i spowodować uszkodzenie innych artykułów znajdujących się w opakowaniu. Owinięcie każdej buteleczki spowoduje, że w razie wypadku i tak reszta pozostanie w nienaruszonym stanie.
 • Akcesoria
Poza artykułami do pakowania przydatne będą akcesoria takie jak na przykład nożyk bezpieczny, który to posiada automatycznie chowane ostrze. Jest to bardzo ważne, gdyż w innych sytuacjach oraz podczas wykonywania dużej ilości zadań może przytrafić się, iż dany pracownik nie schowa zwykłego ostrza nożyka i przypadkowo zostanie skaleczony. Nożyk bezpiecznie sprawia, iż takie wypadki nie będą miały już miejsca, a prawdopodobieństwo uszkodzenia naskórka będzie znacznie mniejsze. Poza tym warto będzie zainwestować w dyspensery dobrej jakości. Niezbędne mogą okazać się również marker czy długopis, które posłużą do oznaczania przesyłek oraz wypełnienia niezbędnej dokumentacji magazynowej.
fot.pixabay
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie