Aneta BurzyAneta Burzyniedziela, 27 marca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 4665
Artykuł oceniony na 4.83 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak zmierzyć karton?

Podczas wysyłania paczki można napotkać na kilka przeszkód - problematyczne może okazać się wymierzenie kartonu i określenie wagi przesyłki. Co ciekawe klienci nie zawsze poprawnie podają wymiary przesyłek narażając się na dodatkowe koszty i niezbyt efektywny proces wysyłki. 

W jaki sposób zmierzyć karton poprawnie? Ustalenie wymiarów kartonu będzie uzależnione od rodzaju paczki, którą chcemy nadać. Standardowo jednak należy zważyć paczkę, a następnie określić jej trzy typowe parametry, czyli długość, szerokość i wysokość. 

Nie powinno się odejmować wagi, czy zaniżać wymiarów kartonów, bo takie praktyki łatwo mogą doprowadzić do naliczenia przez firmę kurierską dodatkowych opłat. Dlaczego to takie istotne? Dzięki temu kurier jest w stanie określić ilość potrzebnego miejsca w samochodzie.

Jak podaje się wymiary pudeł?


O ile nie wskazano inaczej, wszystkie wymiary pudełek są podawane jako wymiary wewnętrzne w milimetrach, zgodnie z poniższą kolejnością:

Długość (L) x Szerokość (B) x Wysokość (H).

 • Długość (L) - dłuższy z wymiarów opakowania.
 • Szerokość (B) - krótszy z wymiarów opakowania.
 • Wysokość (H) - wymiar pomiędzy podstawa a górą opakowania.

Rodzaje paczek wysyłanych kurierem i ich wymiary:


Jak już wspominaliśmy Aby mierzyć paczkę do wysyłki kurierem, należy wcześniej zapoznać się z kilkoma typami wysyłek. Różnią się one bowiem między sobą maksymalną dopuszczalną wielkością i wagą, kształtem oraz sposobami dokonywania ich pomiarów. Odpowiednie opisanie paczki oraz jej dokładne zmierzenie bez wątpienia pozwolą na uniknięcie dodatkowych kosztów.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Przesyłka standardowa


Przesyłkę nazywa się standardową ze względu na standardowe rozmiary kartonu, innymi słowy jest to paczka, która ma standardowe kształty i z której nie wystają żadne elementy. Najczęściej przybiera kształt sześcianu lub prostopadłościanu. Tego typu paczki bardzo łatwo wymierzyć - ich wymiary będą zgodne z zewnętrznymi wymiarami kartonu.

jak zmierzyć pudełko, wymiarowanie pudełek, wysyłka pudełek, pakowanie

Przesyłka niestandardowa


Przesyłka niestandardowa z drugiej strony to przesyłka o nieregularnych kształtach i wystających elementach. Za niestandardową uznaje się także przesyłki składające się z kilku kartonów połączonych ze sobą lub takie z wybrzuszeniem. Zdecydowanie trudniej jest takie paczki wymierzyć - najczęściej podaje się pomiar wykonany w linii prostej między dwoma najdalszymi punktami paczki lub w przypadku wypukłych paczek pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu.

Przesyłka dłużycowa


Paczka dłużycowa charakteryzuje się sporą długością, najczęściej o stosunkowo niewielkiej wadze. Z uwagi na niestandardowy wymiar dłużyc warto najpierw zorientować się, czy wybrana firma dostawcza ma w swojej ofercie przewóz takich paczek. 

Przesyłka paczkomatowa


Przesyłki paczkomatowe dzielą się na trzy podtypy:
 • Gabaryt A o maksymalnych wymiarach 8 × 38 x 64 cm
 • Gabaryt B o maksymalnych wymiarach 19 × 38 x 64 cm
 • Gabaryt C o maksymalnych wymiarach 41 × 38 x 64 cm

Przesyłka gabarytowa

Paczka gabarytowa jest przeznaczona do przesyłania towarów ciężkich, a tym samym trudnych do przenoszenia z miejsca na miejsce. Jej maksymalna waga to 70 kg i najczęściej potrzeba przynajmniej dwóch osób do jej przeniesienia.
jak zmierzyć karton, wymiary kartonów, rodzaje kartonów, paczka niestandardowa, paczka standardowa, paczka wielkogabarytowa
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie