Artykuł oceniony na 4.80 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak pozbyć się zużytych kartonów i opakowań?
Zakupy w Internecie to nasza codzienność. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej spopularyzowała ten nowoczesny trend, a co za tym idzie wzrosła ilość odpadów opakowaniowych. Oklejone taśmą pudełka, folia bąbelkowa, foliopaki, styropian i wszelkiego rodzaju wypełniacze to problem, który należy umiejętnie rozwiązać. Wrzucenie wszystkiego do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane to mało ekologiczne działanie. Sprawdź zatem, jak pozbyć się zużytych kartonów i opakowań.
Jak segregować odpady z tektury i papieru?
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska do niebieskiego pojemnika na odpady powinny trafiać:
- opakowania z tektury i papieru,
- papier biurowy,
- gazety, czasopisma, ulotki i zeszyty.
Czy odklejać taśmę klejącą z pudełka?
Warto pamiętać, że odpady opakowaniowe, które trafiają do niebieskiego pojemnika powinny być oczyszczone. Należy więc usunąć kawałki taśmy do pakowania i wszystkie naklejki i etykiety samoprzylepne. Dobrą praktyką jest złożenie kartonu na płasko, co z kolei oszczędza miejsce w kontenerze i w zakładzie recyklingu.
Gdzie wyrzucić karton z taśmą?
Jeśli na kartonie znajduje się taśma należy ją usunąć, a pudełko umieścić w kontenerze oznakowanym kolorem niebieskim. Podobnie należy postąpić w przypadku papieru opakowaniowego pod warunkiem, że jest suchy i czysty.
Gdzie wyrzucać duże kartony?
Opakowania kartonowe wykonane w 100% z tektury należy wyrzucać do niebieskiego pojemnika. Opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i opakowania po sokach) powinny natomiast trafić do pojemnika oznakowanego na żółto.
Zdjęcie Polina Tankilevitch z Pexels
Gdzie wyrzucić koperty z folią bąbelkową?
Koperta bąbelkowa to opakowanie zbudowane z dwóch frakcji - papierowej i foliowej. Należy zatem oddzielić je od siebie. Wówczas folia bąbelkowa trafia do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, natomiast papier do pojemnika niebieskiego.
Zdjęcie InstaWall z Pexels
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyGdzie wyrzucić pudełko po pizzy?
Jeśli pudełko na pizzę jest wykonane tylko z tektury, można wyrzucić je do niebieskiego pojemnika. Istnieje jednak pewien warunek. Należy bowiem dokładnie usunąć resztki jedzenia i oderwać zatłuszczoną część opakowania. Folia aluminiowa, którą bardzo często znajduje się na spodzie pudełka powinna trafić do żółtego kontenera.
Zdjęcie Pixabay z Pexels
Jeśli jednak jedną z warstw takiego pudełka warstwą jest warstwa aluminiowa, nie nadaje się ono do recyklingu i należy wrzucić je do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Sprawa z kartonem po mleku jest na tyle skomplikowana, że jest on zaliczany do opakowań wielomateriałowych. Oznacza, to, że zostało ono stworzone z co najmniej dwóch różnych materiałów. Mogą to być tworzywa sztuczne, aluminium czy najbardziej popularny materiał, czyli papier. Nawet gdybyś bardzo chciał, nie uda Ci się rozdzielić tych materiałów od siebie. Nawet proste metody mechaniczne nie pomogą. Karton po mleku jest skazany na trochę inną segregację niż pudło wysyłkowe czy papierowa koperta. Oczywiście recykling kartonów po mleku jest możliwy, ale jest to proces wymagający i skomplikowany, co sprawia, że firmy nie chcą podejmować się takich działań. Kartony po mleku wyrzucaj do pojemników lub specjalnych worków przeznaczonych na tworzywa sztuczne. Są one oznaczone kolorem żółtym. Prawidłowa segregacja jeszcze w domu sprawia, że wszelkie śmieci mają większą szansę na recykling. Zadbaj o planetę, kiedy jest jeszcze na to odpowiedni czas.
Do jakiego pojemnika na śmieci powinna trafić nakrętka?
Wiesz już, co należy zrobić z kartonem po mleku lub soku. Jeszcze dodamy, że przed samym wyrzuceniem do kosza warto sprawdzić, czy cały płyn został wypity. Jeśli nie lub sok uległ popsuciu, to wystarczy wylać go i dokładnie zgnieść papierowy karton. Sprawi to, że segregacja będzie o wiele bardziej przyjemna, a sortowanie, jak i przetwarzanie pójdzie sprawnie. Mogłoby Ci się wydawać, że wszystko zostało prawidłowo zrobione, a śmieci odpowiednio posegregowane, ale co zrobić z zakrętką? Przecież wszystkie kartony z napojem lub mlekiem zamykane są za pomocą specjalnej nakrętki. Ona nie jest papierowa i powinna zostać wrzucona do odpowiedniego kosza na śmieci – tylko którego? Tak naprawdę nakrętka również trafić może do żółtego pojemnika, ale warto byłoby ją odkręcić od kartonu, by ułatwić sobie jego zgniatanie.
Wiele osób – być może i Ty, nie wyrzuca nakrętek, ponieważ można przeznaczyć je na cele charytatywne. Jest to świetne rozwiązanie! Mniej śmieci, a więcej dobrych, drobnych gestów, które wpływają na życie w społeczeństwie. W wielu miastach postawione zostały specjalne serca, które są w pewnym sensie skarbonką na nakrętki. Kiedy w Twoim domu zabraknie już na nie miejsca, możesz odnaleźć Miejsce Serduszko Pomocy i wrzucić tam zebrane nakrętki.
Jest jeszcze trzecia możliwość – nakrętki mogą otrzymać nowe życie. Jest na to sposób zwany upcyklingiem! Zakrętki przydadzą się w szkole lub przedszkolu – zawsze tam, gdzie nadarza się okazja do stworzenia niesamowitej pracy plastycznej.
Jak się pozbyć zużytych kartonów z firmy?
Nie ulega wątpliwości, że wraz ze wzrostem poziomu życia produkujemy znacznie więcej odpadów. Tym samym śmieci stały się prawdziwie palącym problemem, zarówno środowiskowym, jak i społecznym, a w niektórych przypadkach nawet ekonomicznym.
Praktycznie każdy zakład produkcyjny przy okazji lub w ramach swojej działalności generuje ogromne ilości opakowań z tektury. Wysyłka i odbiór towaru niosą ze sobą przyrost zużytych kartonów, z którymi nie zawsze wiadomo, co można zrobić. Większość takich firm nie dysponuje też odpowiednio dużą przestrzenią, na której możliwe byłoby magazynowanie dużych ilości kartonu.
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić kartony i zużyte opakowania, oddaj je do zakładu przetwórczego, w których tektura zostanie poddana recyklingowi.
Zdjęcie Artem Podrez z Pexels
Co dzieje się z kartonami podczas recyklingu?
Jedną z ciekawszych metod recyklingu kartonów jest odzysk celulozy w papierni, który odbywa się w ten sam sposób i przy wykorzystaniu identycznych technologii, co recykling zużytego papieru.
Posortowane opakowania kartonowe w różnych rozmiarach zostają wrzucone do hydropulpera. Tam zachodzi proces rozczyniania kartonu w wodzie i wstępne rozwłóknianie celulozy przy użyciu wirnika z łopatkami. Kartony są następnie zalewane wodą o temperaturze pokojowej i mieszane do momentu, aż dojdzie do rozwłóknienia, zazwyczaj 20-30 minut. Uzyskana w ten sposób celuloza pierwotna o długich włóknach jest niezwykle cennym surowcem do produkcji tektury, w tym również tektury falistej.
Gdzie wyrzucić folię stretch?
Folia stretch produkowana jest z tworzywa, które powinno trafić po zużyciu do pojemnika oznakowanego kolorem żółtym. Jeśli została oklejona taśmą, należy ją usunąć. Trwale zabrudzona folia stretch powinna trafić do kontenera na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?
Kartonik po kremie, buteleczka po serum, tubka po paście do zębów - gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Takie pytania nurtują zapewne większość osób, dla których troska o planetę jest naturalna potrzebą.
Zdjęcie z Lara Jameson z Pexels
Opakowania po kosmetykach, które powinny trafić do żółtego pojemnika to m.in.:
- plastikowe butelki po szamponach, żelach pod prysznic, odżywkach
- tubki po kremach i pastach
- metalowe opakowania po pudrach i cieniach do powiek
- metalowe folie zabezpieczające do słoiczków z kosmetykami
- plastikowe elementy w opakowaniach typu roll-on
- opakowania wykonane z tworzyw typu bio-PP i bio-PET
Do zielonego pojemnika powinny trafić z kolei:
- flakoniki po perfumach
- szklane słoiki po kremach bez nakrętek
- szklane fiolki po ampułkach
- szklane butelki po dezodorantach typu roll-on i dezodorantach z rozpylaczem
- szklane butelki wodzie po goleniu
Do niebieskiego pojemnika powinny trafić:
- papierowe kartoniki
- papierowe opakowania zbiorcze
Podaruj opakowaniom drugie życie
Opakowania tekturowe, szczególnie pudełka klapowe i kartony wykrojnikowe, można wykorzystać ponownie na wiele różnych sposobów. Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo pomysłów na to, jak podarować drugie życie kartonom.
Zdjęcie Vladislav Vasnetsov z Pexels