Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszcz1 września 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 194
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Flizelina czy fizelina jak pisać poprawnie? Co to jest?

flizelina czy fizelina

Do tej pory Rada Języka Polskiego nie wydała opinii na temat tych dwóch nazw. Etymologia podpowiada jedno, zaś zwyczaj językowy Polaków drugie. Póki eksperci nie rozwiążą tego problemu, poprawne jest stosowanie obu nazw: flizelina i fizelina. 

 

Etymologia słowa flizelina 

 
Nazwa pochodzi od niemieckiego wyrazu Vlieseline oraz od Vlies, które oznacza runo. Runo to spójna masa powiązanych ze sobą włókien, stąd na przykład mówi się o owczym runie. Niemiecka nazwa Vlieseline może sugerować językoznawcom, że flizelina jest zatem poprawną wersją, spór jest jednak nierozstrzygnięty. 
 

Co to jest flizelina?

 
co to jest flizelinaFlizelina to włóknina, którą produkuje się z połączenia włókien syntetycznych (np. polipropylenowych) na gorąco lub poprzez sklejenie ich. Jest delikatna, elastyczna i dostępna w całej palecie barw. Dzięki temu jaką metodą łączy się ze sobą włókna, istnieje możliwość stworzenia wielokolorowych flizelin. 
 
Czy wiesz, że...
Nie jest to materiał bardzo wytrzymały, z tego powodu należy pracować z nim ostrożnie. Wystarczy natomiast delikatnie rozciągać flizelinę i nie narażać na wysokie temperatury (na przykład przy prasowaniu jej gorącym żelazkiem). Wówczas wszystko będzie z nią w porządku. Ze względu na budowę z tworzyw sztucznych jest łatwopalna. 


Jakie zastosowania ma flizelina? 

 
gdzie kupić flizelinęFlizelina ma bardzo wiele zastosowań. Używają jej krawcy do modelowania kształtu ubrań, wykorzystuje się ją też przy haftowaniu. Co ciekawe, znajduje zastosowanie też w takich branżach jak budownictwo oraz meblarstwo. Najczęściej stosuje się ją jednak we florystyce (ozdabianiu kwiatów ciętych w bukietach), pracach plastycznych oraz przy ozdobnym dekorowaniu prezentów i opakowań. Niska cena, dostępność, występowanie niemal w każdym kolorze oraz plastyczność sprawiają, że jest to powszechnie wykorzystywany materiał, kiedy chcemy coś udekorować. Świetnie sprawdza się do zdobienia pudełek z prezentami świątecznymi lub podczas wysyłania przesyłek do klientów. Jeśli chcesz pozytywnie wzmocnić unpacking experience u swoich klientów, sięgnij po ekonomiczny i efektowny materiał jakim jest flizelina. 
 

Gdzie kupić flizelinę?

 
Mimo powszechnego stosowania, flizeliny nie znajdziesz w każdym sklepie plastycznym. Jeśli nie chcesz tracić czasu na chodzenie od jednego sklepu do drugiego, koniecznie zobacz naszą bogatą ofertę flizelin. Zachęcamy do tego zwłaszcza osoby, które są pewne, że będą potrzebować większej ilości tej ozdobnej tkaniny. W naszym sklepie Neopak znajdziesz wiele dostępnych opcji kolorystycznych flizeliny, w tym wersje wielokolorowe. W zależności od Twoich potrzeb z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie kolory. Dostępne jest na przykład flizelina płomienna, w której żółć płynnie przechodzi w czerwień, jagodowa, czekoladowa lub jasnoniebieska. Flizeliny ombre, to nasze bestsellery. Flizelinę sprzedajemy nawiniętą w belki. 
 

Ile kosztuje flizelina?

 
Jedna belka flizeliny kosztuje w naszym sklepie od 11 do 7 złotych. W tej cenie otrzymasz aż 7,32 metrów materiału o szerokości 50 centymetrów. To atrakcyjna cena, zatem niskim kosztem możesz wykonać ozdoby domowe, dekorację doniczek kwiatów lub wzbogacić unpacking experience swoich klientów - taka dekoracja na pewno zrobi na nich wrażenie. 
flizelina czy fizelina

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie