Ewelina W-WEwelina W-Wśroda, 7 lutego 20245 minut czytanialiczba wyświetleń: 17208
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Folia bąbelkowa - jak powstała i jak jej używać?

 

Folia bąbelkowa a ekologia

 

Motywacją do stworzenia folii pęcherzykowej była próba wyprodukowania plastikowej tapety. Pomimo faktu, że eksperyment był nieudany, wynalazcy szybko zorientowali się, że folia może znaleźć inne zastosowanie. Obecnie ekologia wymaga rezygnacji z plastiku, a “zero waste” nie jest już kwestią wyboru. W związku z rozwojem branży e-commerce w ostatnich latach, świadomi ekologicznie konsumenci i sprzedawcy internetowi wyrazili zaniepokojenie niebiodegradowalnymi materiałami opakowaniowymi, zwłaszcza że są one coraz częściej wykorzystywane do dostarczania produktów. Folię bąbelkową można w całości poddać recyklingowi, co sprawia, że materiał jest przyjazny dla środowiska. Jednak nadal nie można mówić o jakimkolwiek zamienniku folii pęcherzykowej, który odpowiadałby jej parametrami, wytrzymałością, odpornością na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Przyjazna dla środowiska jest folia bąbelkowa, wykonana z materiałów, pochodzących z recyklingu lub z biodegradowalnych surowców. Obok folii pęcherzykowej do pakowania towarów stosuje się również ekologiczny papier, wytworzony z makulatury, odpowiednio pognieciony lub pocięty. Po rozciągnięciu tworzy on przestrzenną siatkę

 

Recykling folii pęcherzykowej

Recykling folii bąbelkowej jest ograniczony, ponieważ większość lokalnych zakładów nie przeprowadza tego procesu. Spowodowane jest to faktem, że lekkie materiały, takie jak folia pęcherzykowa i inne produkty z tworzywa sztucznego, zatykają maszyny do recyklingu i powodują ich uszkodzenia. Częste awarie sprzętu wymagają naprawy, a także spowalniają proces recyklingu. Mimo to warto poddawać folię bąbelkową recyklingowi, ponieważ z założenia plastik nie jest dobry dla środowiska. Do jego produkcji wykorzystywane jest paliwo kopalne, które stanowi nieodnawialny zasób naturalny. Polietylen nie ulega również biodegradacji i stanowi zagrożenie dla planety. Jednak gorszy od produkcji plastiku jest sposób, w jaki ludzie się go pozbywają. Wiele osób wysyła na wysypiska tony nadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, co najbardziej szkodzi środowisku naturalnemu. Recykling folii pęcherzykowej jest opłacalny, ze względu na:

  • ekologię - ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej pomaga spowolnić jej produkcję, ponadto zmniejsza emisje produkcyjne i pomaga chronić zasoby nieodnawialne,

  • redukcję zanieczyszczeń - system recyklingu pomaga utrzymać odpady z dala od wysypisk, a także przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia lądu i oceanów plastikiem,
  • nowe miejsca pracy - branża zapewnia miejsca pracy milionom osób.
Recykling folii pęcherzykowej pomaga zapobiegać przedostawaniu się tworzyw sztucznych do strumienia odpadów. Zmniejsza to zanieczyszczenie środowiska plastikiem i pomaga ograniczyć globalną emisję. Firmy, korzystające na co dzień z opakowań z folii bąbelkowej, mogą zapewnić sobie odbiór odpadów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest zwrot folii pęcherzykowej do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Dobrym rozwiązaniem jest także edukowanie swoich klientów w kwestii właściwych rozwiązań w zakresie recyklingu. Materiały użyte do stworzenia folii bąbelkowej nadają się do recyklingu poprzez cięcie bąbelków z rolki na małe segmenty. Odbywa się to poprzez ostrożne usunięcie małych kieszeni powietrznych, co najłatwiej osiągnąć przy użyciu ostrego noża. Po zakończeniu można go pociąć na paski o szerokości około 10 cm i dowolnej długości. Paski te należy następnie związać razem taśmą lub sznurkiem, aby były uporządkowane, dopóki nie będą gotowe do recyklingu.

 

Rodzaje folii bąbelkowej

Folię pęcherzykową dzieli się na różne rodzaje pod względem ich zastosowania. Każdy z typów folii bąbelkowej sprzedawany jest w postaci wygodnej do użycia rolki o różnych wymiarach. Bąbelki, amortyzujące wstrząsy, również uzyskują zróżnicowane parametry w procesie produkcji. Folia pęcherzykowa może być jednowarstwowa lub posiadać kilka warstw, jeśli wymagane jest lepsze zabezpieczenie przedmiotów. Pęcherzyki folii bąbelkowej mogą mieć różną średnicę, dochodzącą nawet do 3 cm. Im większa średnica pęcherzyka, tym wyższy poziom amortyzacji podczas transportu. Najpopularniejsze na rynku są folie bąbelkowe z pęcherzykami powietrza o średnicy 1 cm.


Pęcherzyki w folii bąbelkowej

Tabela prezentuje możliwą średnicę pęcherzyków powietrza w folii bąbelkowej oraz jej przeznaczenie
 
Grubość pęcherzyków powietrzaZastosowanie folii
< 10 mmBąbelki o tak małej średnicy zapewniają niską ochronę i są używane do pakowania niewielkich, delikatnych przedmiotów (np. szkło). W razie potrzeby można owinąć towar folią podwójnie lub nawet potrójnie, aby uzyskać dodatkową ochronę. Bąbelki o takich gabarytach służą głównie do ochrony przed zarysowaniami lub uszkodzeniami powierzchni. Ten rozmiar jest idealną opcją do pakowania małych lub łatwo zarysowujących się przedmiotów, które wymagają zapewnienia dodatkowej ochrony.
10 mmJest to najczęstszy rozmiar pęcherzyków folii bąbelkowej, dostępnej w sprzedaży. Idealnie nadaje się do zabezpieczania lekkich i średnich przedmiotów.
25 mmW tej opcji pęcherzyki mają średnicę 25 mm, co sprawia, że ​​każdy bąbelek jest dość duży. Można z łatwością wypełnić taką folią wolne przestrzenie w kartonach, jednocześnie zwiększając stopień amortyzacji, aby chronić wysyłane przedmioty.
30 mmTo największa opcja pęcherzyków, dostępna na rynku. Ten typ folii jest w stanie wypełnić przestrzeń i może zapewnić najlepszą ochronę przedmiotów o średniej wadze.
 

Standardowa folia bąbelkowa

Tradycyjny rodzaj folii jest skutecznym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem w ochronie ładunku przed uszkodzeniem. Rolki folii pęcherzykowej można łatwo przycinać, co zapewnia komfort użytkowania. Standardowa, przezroczysta folia bąbelkowa występuje w różnych grubościach, a jej dobór uzależniony jest od przeznaczenia wykorzystywanego produktu. Inny typ folii sprawdzi się w gospodarstwie domowym, a inny będzie odpowiedni do pakowania delikatnych przedmiotów w profesjonalnych wysyłkach. Zabezpieczony towar można owinąć folią raz lub ochronić go za pomocą kilku warstw. Folia pęcherzykowa może być zastosowana do zabezpieczenia pojedynczego przedmiotu lub kilku owiniętych nią jednocześnie. Standardowa folia bąbelkowa sprawdza się również jako wypełnienie wolnych przestrzeni w paczkach.


Folia bąbelkowa do wypełnienia wolnych przestrzeni w paczce

 

Folia z dużymi bąblami

Folia bąbelkowa z dużymi pęcherzykami powietrza przeznaczona jest do pakowania przedmiotów o dużych gabarytach. Pomimo swojej lekkości jest niezwykle wytrzymała i giętka.

 

Folia bąbelkowa samoprzylepna

Samoprzylepna folia pęcherzykowa wyposażona jest w specjalny klej, który umożliwia oklejanie przedmiotów i zapobiega przemieszczaniu się folii. Po usunięciu z powierzchni samoprzylepna folia nie pozostawia po sobie kleju.


Różowa folia bąbelkowa

Najpopularniejsza wersja kolorystyczna folii pęcherzykowej, którą wyróżnia rzucająca się w oczy barwa. Dedykowana jest do specjalistycznego wykorzystania, w głównej mierze do zastosowania w branży elektronicznej. Stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku zabezpieczenia delikatnego sprzętu i jego podzespołów. Najważniejszą cechą różowej folii bąbelkowej jest jej antystatyczność. Tworzywo, z którego wykonana jest folia, rozprasza ładunek elektrostatyczny. Chroni w ten sposób wrażliwe chipy elektroniczne przed mogącymi je uszkodzić wyładowaniami elektrycznymi.

 

Folia metalizowana

Folia bąbelkowa z folii metalizowanej jest laminowana dodatkowym arkuszem folii, aby zapewnić opakowanie o kontrolowanej temperaturze. Lekka i wodoodporna folia pęcherzykowa z metalizowanej folii jest nie tylko w stanie zapewnić produktom ochronę. Jej cenne właściwości w zakresie kontroli temperatury sprawiają, że folia jest zapewnia optymalne warunki atmosferyczne. Jest doskonałym wyborem podczas transportu towarów, trwającego dłuższy czas.

 

Folia bąbelkowa z papieru pakowego

To folia pęcherzykowa połączona z wytrzymałym papierem pakowym, aby nadać mu mocną i trwałą powierzchnię zewnętrzną. Rolka papierowa sprzedawana jest w wielu rozmiarach i może być używana do ochrony różnych rodzajów produktów. Rolka bąbelkowa może być używana do zabezpieczania powierzchni podłogi przed zarysowaniami spowodowanymi przemieszczaniem się ciężkich przedmiotów. Jej zalety są następujące:
  • przyjazna dla środowiska – papierowe opakowanie można łatwo poddać recyklingowi, a także szybko ulega biodegradacji. Jego produkcja wymaga również bardzo mało energii, a ponadto można go transportować przy bardzo niskim zużyciu CO2,
  • zajmuje mało miejsca – ze względu na elastyczność i rozciągliwość owijka papierowa jest bardzo łatwa do przechowywania i zajmuje dużo mniej miejsca niż folia bąbelkowa,
  • ściśle przylega - zapewnia doskonałą, wszechstronną ochronę przed brudem, kurzem i zarysowaniami, dzięki swojej elastyczności ciasno owija się wokół każdej części przedmiotu, nawet w przypadku trudnych kształtów,
  • nie wymaga kleju ani taśmy – dzięki strukturze przypominającej plaster miodu, papier łączy się i nie wymaga stosowania dodatkowych substancji.


Rolka bąbelkowa z pianką

Rolka bąbelkowa na podłożu piankowym została zaprojektowana z warstwą pianki po jednej stronie arkusza folii bąbelkowej, aby zapewnić dodatkową amortyzację i ochronę produktów. Podczas transportu produkty mogą się przemieszczać w pojemniku. Rolka bąbelkowa na z pianką jest w stanie amortyzować lekkie uderzenia, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla zabezpieczenia towarów. Folia pęcherzykowa na podłożu piankowym jest również powszechnie stosowana do produktów o delikatnym wykończeniu.


Zielona folia bąbelkowa

Ten typ folii to alternatywa dla standardowej wersji. Zielona folia pęcherzykowa powstaje z recyklingu, wykonana jest w 15% z recyklingowanego polietylenu. Dzięki temu minimalizuje się jej wpływ na środowisko. Firmy, które korzystają z zielonej folii bąbelkowej, postrzegane są jako sprzymierzeńcy ekologii.


Perforowana folia bąbelkowa

Ten typ folii umożliwia szybsze pakowanie dzięki perforowanym rolkom. Perforowana folia pęcherzykowa posiada te same właściwości ochronne, co folia standardowa, ale daje możliwość znacznego przyspieszenia procesu pakowania. Skraca potrzebny do tego celu czas i zwiększa wydajność pracy. Wystarczy oderwać potrzebną ilość perforowanej folii bąbelkowej i zapakować produkt. Perforowana folia pęcherzykowa ma doskonałe właściwości ochronne i jest w stanie skutecznie zabezpieczyć owinięty przedmiot przed wstrząsami, uderzeniami i naciskiem.


Czym się kierować przy zakupie folii bąbelkowej?

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest wielkość bąbelków. Mniejsze bąbelki w folii pęcherzykowej mogą zmieścić się wokół mniejszych przedmiotów, ponieważ dopasowują się do ostrych krawędzi. Większe bąbelki zapewniają dodatkową amortyzację przed wstrząsami, ale nie dopasowują się do małych przedmiotów, więc są przydatne tylko w przypadku większych ładunków. Zawsze można użyć kilku warstw mniejszych bąbelków, aby uzyskać taki sam efekt zabezpieczający, jak w przypadku większych bąbelków. Folia bąbelkowa do pakowania występuje w wielu różnych długościach i należy to wziąć pod uwagę przed zakupem. Mała rolka nie będzie wystarczająco długa, aby zmieścić się wokół naprawdę dużego przedmiotu, a długa rolka będzie nieporęczna dla małego przedmiotu. Jeśli pakowany jest przedmiot o skomplikowanym kształcie, najlepiej jest po prostu owinąć go folią pęcherzykową dookoła, zamiast próbować dopasować ją do jego krawędzi.
Używanie folii bąbelkowej
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie