Michał KrajniakMichał Krajniakniedziela, 28 stycznia 20243 minuty czytanialiczba wyświetleń: 987
Ilość komentarzy: 0

Czy folia bąbelkowa jest z plastiku?

Sprężysta folia bąbelkowa jest zbudowana z niewielkich wypełnionych powietrzem pęcherzyków powietrza, rozmieszczonych na całej powierzchni folii w regularnych odstępach od siebie. To właśnie im zawdzięcza swoją nazwę. Z czego zrobiona jest folia bąbelkowa? Czy ten popularny materiał opakowaniowy to plastik? Sprawdźmy!
 

Z czego jest zrobiona folia bąbelkowa?

 
 
Folia bąbelkowa wytwarzana jest z polietylenu, a dokładniej z folii polietylenowej (LDPE), która jest całkowicie bezpiecznym surowcem. Nie zawiera substancji szkodliwych dla ludzkiego życia i zdrowia. W całości może zostać poddana recyklingowi. Wyróżnia ją wodoszczelność, ponadto jest bezzapachowa, nie przepuszcza kurzu, pyłu i wilgoci. Pęcherzyki powietrza, znajdujące się w folii pęcherzykowej, posiadają właściwości termoizolacyjne, które sprawiają, że towar podczas transportu nie podlega gwałtownym zmianom temperatury. Istotną cechą folii polietylenowej jest jej kleistość, która wpływa na to, że folia bąbelkowa (w tym folia bąbelkowa antystatyczna) ściśle przylega do owiniętych nią przedmiotów. Warto podkreślić, że folia polietylenowa jest łatwa w barwieniu, więc w prosty sposób można zmieniać jej wygląd.
 
Produkcja folii bąbelkowej rozpoczyna się od małych granulek żywicy polietylenowej, wielkości ziaren ryżu. Do jej powstania wykorzystywane są różne rodzaje żywicy, ze względu na ich odmienne właściwości. Małe kuleczki żywicy trafiają do długiego cylindra ze śrubą w środku, która biegnie przez całą jego długość. Następnie są przetapiane w temperaturze ponad 450°C i formują cienką warstwę - podstawę do produkcji folii bąbelkowej. Temperatura narasta wraz z dodatkowym ciepłem z tarcia ruchu śruby, a żywica przetapia się w ciecz. Wyciska się ją z cylindra na dwa ułożone na sobie arkusze przezroczystej folii z tworzywa sztucznego. Kolejnym krokiem jest spłaszczenie materiału bazowego do wymaganej grubości, a następnie przepuszczenie go przez rolę z wyciętymi otworami. Przesuwanie się folii po tym wałku powoduje, że powietrze jest w nią wdmuchiwane i umieszczane w małych otworach. Następnie kolejne rolki uszczelniają drugą warstwą folii powietrze, zatrzymując je wewnątrz. Finalnie folia pęcherzykowa na metry jest przycinana do odpowiednich wymiarów i nawijana na rolkę. Wbrew pozorom proces produkcyjny folii bąbelkowej jest skomplikowany. Wynika to z porowatości polietylenu, która może powodować, że powietrze wydostanie się przez dziurki i zmniejszy właściwości amortyzujące folii. Dlatego też coraz więcej producentów zaczyna stosować dodatkową powłokę do uszczelniania powietrza w pęcherzykach. Opracowano również metodę hermetyzacji powietrza w polietylenie.
 

Etapy procesu produkcyjnego folii pęcherzykowej:

 • produkcja granulatu z żywicy polietylenowej,
 • wytłaczanie,
 • przetopienie żywicy na dwa arkusze folii,
 • tworzenie bąbelków na specjalnym bębnie,
 • laminowanie drugiej warstwy folii.


Cechy folii bąbelkowej wynikające z właściwości polietylenu


Polietylen sprawia, że sięgając po folię bąbelkową jednocześnie wybieramy produkt o bardzo wysokiej przydatności. Można wymienić na kilku konkretnych przykładach jak folia sprawdza się w praktyce dzięki swoim fizycznym właściwościom.
 

Odporność na uszkodzenia


Fakt, że folia bąbelkowa jest wykonana z polietylenu sprawa, iż w jej przypadku mogły powstać pęcherzyki wypełnione powietrzem. Elastyczność i wysoka trwałość tego materiału spowodowały, że folia bąbelkowa stanowi znakomity amortyzator przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.
 

Wysoka trwałość


Dzięki temu, że folia powstała z polietylenu otrzymaliśmy produkt, który wykazuje się swoistą długowiecznością. Kiedy to okazuje się ważne? Otóż przy takich sytuacjach, w których to chociażby kupujemy folię w bardzo dużych ilościach. Wiadomo, że nie zużyjemy wszystkiego naraz. Zapas folii będzie czekał na swoją kolej. Dzięki temu, że jest to wyrób politetylenowy folia może czekać naprawdę długo na swoje użycie. Nie generuje to więc ryzyka straty finansowej, która jest możliwa przy innego rodzaj produktach.
 

Przystępna cena


Na początku tego wpisu powiedzieliśmy sobie, że folia bąbelkowa produkowana jest stosunkowo tanio. Nasi klienci mogą już teraz nabyć ten produkt w sklepie internetowym Neopak jednocześnie ciesząc się z ceny, która nie nadwyręży ich budżetu domowego. Polietylen jest bowiem w postaci jako takiej niedrogi, a stworzenie z niego innych produktów jest całkowicie zautomatyzowane, praca przebiega szybko i nie wymaga większych nakładów.
Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa


Folia bąbelkowa a ekologia


Skoro folia bąbelkowa wykonana jest z polietylenu to nie bezzasadne jest pytanie o jej ekologiczność. Niestety, jako, że jest to plastik, to nie możemy dopuścić opcji, w której to nie wiemy, co się stało z produktem po jego zużyciu. Wyrzucona folia bąbelkowa będzie miała negatywny wpływ na środowisko. Warto zatem zużytą folię segregować, a następnie oddać do punktu zbytu, gdzie zostanie przerobiona na inne produkty. Możesz także sprawdzić, czy folii można nadać drugie życie.
Czy folia bąbelkowa jest z plastiku?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie