Marlena KopaczMarlena Kopaczśroda, 29 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2807
Ilość komentarzy: 0

Co zrobić z używanymi kartonami?

Są takie dni, w których każdy z nas chciałby mieć możliwość otrzymania drugiego życia. U ludzi jest to niestety niemożliwe. Jednak możesz podarować je zużytym pudełkom, które poniewierają się po Twoim domu lub po magazynie. Pewnie, jeżeli obecnie nawet narzekasz na jakieś braki, to nie dotyczą one pudełek kartonowych. Nie mówimy, że to jakaś tragedia.

Jednak prawda jest taka, że warto byłoby od czasu do czasu coś pożytecznego z nimi zrobić. Opakowania kartonowe mają naprawdę bardzo wiele zalet.  To wręcz opakowania idealne. Musimy tutaj jednak jeszcze zaznaczyć, że to jedne z najbardziej uniwersalnych materiałów opakowaniowych, jakie mamy w naszym sklepie internetowym Neopak. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że są to najbardziej przyjazne opakowania dla środowiska naturalnego, jakie kiedykolwiek powstały.

karton


Opakowania kartonowe – wykorzystywane w wielu branżach

Nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem fakt, że są one bardzo często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Jednak pudełka kartonowe nigdy nie powinny być opakowaniem jednokrotnego użytku. Dlatego tak wiele w ostatnim czasie wspomina się o wymyśleniu dla nich jakiegoś drugiego życia. Inaczej nazywa się to oczywiście recyklingowaniem opakowań. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że wiele pudełek, gdy tylko już spełnią swoją podstawową funkcję po prostu jest wyrzucanych do śmieci.

To bez sensu, bo taki karton najczęściej w ogóle nie jest zniszczony. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że drugim potencjalnym losem kartonu jest zostawienie go, na przykład w magazynie, po to, aby go wykorzystać w późniejszym czasie. Jednak nikt nie zastanawia się dokładnie nad tym, jakie przeznaczenie miałby mieć dany karton. To też do niczego dobrego nie prowadzi. Warto jeszcze tutaj dodać, że zużyte kartony tak naprawdę mają bardzo mało wspólnego ze zniszczeniem, czy długą żywotnością. Najczęściej mówi się tak o tym opakowaniach, w których na przykład przyszły jakieś przedmioty.

Odpakowuje się je a później karton jest automatycznie wyrzucany. Czy da się jakoś przerwać ten zaklęty krąg? To jest trochę paranoja. Zazwyczaj te opakowania nie są uszkodzone, zniszczone, przemoczone, ani nawet specjalnie zabrudzone. Wykonały swoje zadanie, więc zgodnie ze zdaniem wielu mogą pójść do kosza. Trochę to wszystko smutne i niepotrzebne. Na sam koniec tego akapitu musimy jeszcze podkreślić, że opakowania kartonowe z powodzeniem możesz wykorzystywać do wielu różnych celów. Jakich? Podpowiemy Ci właśnie sprawdzone sposoby na drugie życie kartonów w tym artykule.

karton

Upcykling oznacza drugie życie produktu


Sam recykling obił się już o uszy nawet tym, którzy nigdy w życiu nie mieli z nim nic wspólnego. Są jeszcze na świecie takie osoby, które uznają, że ekologia jest niepotrzebnym wymysłem. Nadal codziennie kupują torebki foliowe w sklepach i nie obchodzi ich to, że plastik w gigantycznych ilościach spoczywa na dnie oceanu. Jednak my jesteśmy na zupełnie przeciwnym biegunie. Dlatego chcemy Ci uświadomić, że segregacja, przetwarzanie i wykorzystywanie surowców do ponownego wytworzenia to właśnie recykling. Może o tym nie masz pojęcia, ale zwykłą tekturę możesz recyklingować nawet do dziesięciu razy. Wyobraź sobie jaki ogromny ma ona potencjał. Przejdźmy jednak dalej. Prawda jest taka, że to nie jest jedyny sposób, aby zapewnić jej wspomniane wcześniej drugie życie.


Czymś trochę innym, ale w pewnym stopniu powiązanym jest upcycling. To o wiele bardziej interesujące pojęcie, o którym z pewnością słyszało mniej osób. Polega on na potraktowaniu dowolnego surowca, może być nim na przykład omawiana już wcześniej tektura, jako odpadu. Następne się ją segreguje i ponownie wykorzystuje. Po raz pierwszy zaczęło być głośno o tym pojęciu w 1994 roku. Właśnie wtedy do wprowadził je do powszechnego użycia niemiecki przedsiębiorca Reiner Pilz.

Chociaż sam pomysł może wydawać Ci się dobrze znany, to jest nowoczesny. Musisz przyznać, że w tej prostocie tkwi prawdziwy geniusz. Upcykling polega na ponownym wykorzystaniu tych rzeczy, które w naszym standardowym postrzeganiu swata, powinny trafić prosto na śmietnik. Musimy tutaj bardzo mocno zaznaczyć, że nie jest to wcale nowa idea. Ludzie tak robią od niepamiętnych czasów. Jednak dopiero teraz to zjawisko otrzymało nazwę i ktoś zobaczył w nim gigantyczny potencjał.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jak możesz ponownie wykorzystać kartonowe opakowania?

Najbardziej oczywistym i naturalnym rozwiązaniem jest użycie kartonu do zapakowania jakiegoś innego przedmiotu. Równie dobrze możesz też użyć ich do zapakowania przedmiotów na czas przeprowadzki, czy większego remontu. Kartony rozłożone i podzielona na mniejsze kawałki mogą się przydać do ochrony podłogi podczas prac remontowych. Karton to dobry sposób na lepsze uszczelnienie drzwi albo okien. Duże pudełka kartonowe z powodzeniem mogą Ci zastąpić meble. Ostatnio jest moda na to, aby robić je z palet, to dlaczego nie miałbyś do tego celu zastosować właśnie kartonów. Wybierz jednak koniecznie te o większych gabarytach.
Co zrobić z używanymi kartonami?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie