Michał KrajniakMichał Krajniakponiedziałek, 8 sierpnia 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3004
Ilość komentarzy: 0

Kto wymyślił trytki i jak je stosować?

Trytki, znane też pod nazwą opasek uciskowych to produkt, który znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie fabryk, firm pakowniczych, budowniczych, remontowych i wielu, wielu innych bez używania tej prostej, ale jakże przydatnej rzeczy. Niestety, trytka jest często bagatelizowana i niedoceniania. A mało kto wie, że produkt ten posiada ciekawą historię. Dziś opowiemy sobie o tym, skąd wzięły opaski zaciskowe, kto jest pomysłodawcą tego produktu i jak z powodzeniem stosować ten produkt w codziennej pracy.

Trytka – produkt potrzebny czy nie?


Wiele osób mogłoby pomyśleć: „jakież znaczenie ma ten mały, niepozorny przedmiot? Przecież doskonale ludzkość mogłaby się obejść bez tego”. Nic bardziej mylnego. Mówiąc najogólniej stosowanie trytek pozwala na oszczędzanie czasu, zwiększa efektywność pracy, a nawet gwarantuje osobo pracującym odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Aby zrozumieć jak trudno mielibyśmy dzisiaj w życiu bez opasek zaciskowych przyjrzyjmy się krótkiej historii tego produktu.
Kto-wymyli-trytki-i-jak-je-stosowa-1

 

Zaczęło się w fabryce boeinga…


Jest rok 1956. W Stanach Zjednoczonych, w fabryce należącej do firmy Thomas and Betts powstają nowe samoloty typu boeing. Praca toczy się swoim tempem. Pewnego dnia jeden z pracowników postanawia głośno powiedzieć, co myśli o organizacji pracy w fabryce. Bez ogródek wytyka on stratę czasu, jaką ponosi firma w związku z układaniem wiązek kabli na pokładach samolotów. Cały proces wyglądał wówczas tak, że wiązki kabli umieszczano w arkuszach wykonanych ze sklejki, a na pokład samolotu przytwierdzano to woskiem. W efekcie praca ta zajmowała bardzo dużo czasu, a dodatkowo robotnicy cierpieli na problem w postaci zranionych palców.

Kierownictwo placówki postanowiło odpowiedzieć na krytykę pracownika. Zlecili oni inżynierowi, Marcusowi C. Loganowi znalezienie rozwiązania, które usprawniłoby pracę. Logan przez dwa lata głowił się nad tym w jaki sposób układanie kabli na pokładach boeingów mogłoby być prostsze, szybsze i bezpieczniejsze dla pracowników. Wreszcie, po wielu próbach i błędach, w 1958 roku przedstawił on pierwszą na świecie opaskę zaciskową. Jednakże nie wyglądała ona tak, jak współcześnie. Pierwsza trytka była zrobiona z metalu, a do tego trzeba było produkować dodatkowe, również metalowe opaski. To wszystko sprawiało, że produkt ten nie był zbyt wygodny. Dopiero w 1968 roku powstała tryka, która wyglądem przypomina dzisiejszy produkt. Z czasem do produkcji trytek zaczęto wykorzystywać inne materiały sztuczne, takie jak np. nylon.

 
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Trytka – skąd ta nazwa?


Kiedy mówimy „opaska zaciskowa” brzmi to normalnie, ale kiedy już mówimy „trytka” to musimy przyznać, że jest to nazwa dość osobliwa. Skąd się to wzięło? Otóż trytka to nic innego jak onomatopeja odnosząca się bezpośrednio do dźwięki, jaki produkt ten wydaje przy jego zaciąganiu. Warto wiedzieć, że takie opaski dotarły do Polski dopiero w latach 90-tych. To właśnie wówczas powstała firma Trytyt, która tak właśnie określiła ten produkt.

Szerokie zastosowanie opasek


No dobrze, wiemy już skąd trytka się wzięła, kto ją wymyślił i dlaczego nosi taką osobliwą nazwę. Ale jakie są jej zastosowania? Na pewno można powiedzieć, że bardzo szerokie, jednakże do konkretów przechodzimy poniżej.
 

Produkt chwalony ze względu na swoje właściwości


Właściwości fizyczne trytki są nieocenione, zwłaszcza w kontekście trwałego używania tego produktu. Opaski zostały skonstruowane tak, że są niezwykle wytrzymałe na zrywanie, więc nawet jeśli ktoś użyje bardzo dużej siły to nie będzie w stanie zerwać trytki. Poza tym produkt ten możemy stosować na zewnątrz, gdyż opaska jest wysoce odporna na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takie jak opady, niskie bądź wysokie temperatury czy promieniowanie ultrafioletowe.
 

Zastosowanie na zewnątrz


Zwłaszcza ze względu na ostatnią z cech, o których sobie powiedzieliśmy trytki idealnie nadają się do stosowania ich na zewnątrz. Przydadzą nam się w ogrodzie, to związania i tym samym zabezpieczenia ogrodowego węża, składanego parasola, składanego ogrodzenia i wielu, wielu innych rzeczy. Również w budownictwie trytka sprawdzi się przy zabezpieczaniu zarówno maszyn jak i wiązań materiałów budowlanych pozostawionych na placu. Opaska zaciskowa to również produkt, który jest chętnie wybierany przez firmy reklamowe. Jest tak dlatego, gdyż tryka nadaje się wprost doskonale do wieszania banerów reklamowych. Natomiast kiedy zbliżają się święta możemy użyć opaski do instalacji dekoracji świątecznych zarówno na naszym domu, ganku, tarasie czy drzewach przed domem, jeżeli takowe posiadamy. Stosowanie trytki daje trwałe efekty i gwarantuje nam, że instalacje, które wykonamy przy jej użyciu nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.
 

Używaj z rozwagą!


Choć trytki są produktem powszechnie stosowanym, to jednak warto wiedzieć, że musimy ich używać z rozwagą. Potocznie mówi się, że trytka przepuszcza tylko w jedną stronę i jest to święta prawda. Po wprowadzeniu części opaski do obejmy nie mamy już możliwości regulacji objętości – nie możemy jej zmniejszyć, ani zwiększyć. Dokąd przeciągniemy trytkę dotąd będzie ona obejmowała daną rzecz. Dlatego też, jeśli nie chcemy przecinać i tym samym niszczyć opaski, powinniśmy dokładnie przemyśleć jakiej objętości potrzebujemy.
Kto wymyślił trytki i jak je stosować?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie