Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczwtorek, 16 sierpnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3433
Ilość komentarzy: 0

Zaproszenia na ślub - wybierz piękne koperty ozdobne!


zaproszenia na ślub jakie wybraćChcesz przygotować wyjątkowe zaproszenia na ślub i dowiedzieć się jakie są najpiękniejsze koperty ślubne? Przygotowaliśmy dla Ciebie ten poradnik! 

W życiu każdego człowieka wstąpienie w związek małżeński to niezwykle ważny dzień. Takim uroczystym chwilom zawsze towarzyszy niezwykły nastrój oraz grono najbliższych, aby mogli cieszyć się wraz z młodą parą. Podczas przygotowań do tego niepowtarzalnego dnia, równie istotną kwestią jest wysłanie zaproszeń do osób, które chce się mieć wtedy u swojego boku. I choć mogłoby się wydawać, że stworzenie zaproszenia oraz wybór idealnej koperty to nic trudnego, wielu narzeczonym ta kwestia spędza sen z powiek. Jak dobrać kopertę ozdobną pod własne zaproszenia na ślub, aby całość była idealna? Jak wygląda cały proces tworzenia i wręczania zaproszeń ślubnych? Tego dowiesz się w poniższym artykule. 


Jakie koperty ozdobne na zaproszenia ślubne wybrać? 


jakie koperty ślubne wybraćSzukając odpowiednich kopert ozdobnych, możesz się natknąć na wiele różnych formatów, kolorów i struktur. Warto dobierać koperty pod kolorystykę oraz styl samych zaproszeń ślubnych, aby tworzyły razem spójną całość. Wśród często wybieranych wariantów możesz znaleźć:
 • koperty C5 — jeden z najbardziej klasycznych formatów, również w przypadku korespondencji listownej. Ich rozmiar to 162 x 229 mm, dzięki czemu bez trudu pomieszczą w sobie klasyczne zaproszenia ślubne;
 • koperty DL — podłużna koperta o wymiarach 220 x 110 mm, dostępna w różnych gramaturach oraz kolorach.
 • koperty B6 — eleganckie i stylowe koperty o wymiarach 125 x 176 mm. 
 • koperty kwadratowe — nowoczesne koperty w formacie kwadratu, do których zmieścisz zaroszenia w kilku różnych wymiarach.


Koperty ślubne - jaka gramatura papieru?

Warto również zwrócić uwagę na gramaturę wybranych kopert ślubnych. Większa gramatura papieru nadaje elegancji i wytrzymałości. Możesz spotkać także wiele kolorowych wariantów, od bieli, przez perłowy i ecru, do kości słoniowej. Dobieraj je według kolorów przewodnich wesela lub pod kolor zaproszeń ślubnych, aby najlepiej dopełnić kompozycję.

Czy zaklejać ozdobne koperty ślubne? 

czy zaklejać ozdobne koperty ślubneChoć klasyczne listy, wysyłane pocztą, należy dokładnie zamykać w kopercie, przy zaproszeniach ślubnych funkcjonują inne zasady. Jakie?
 1. Pamiętaj, że zaproszenie powinno być włożone wierzchem do koperty, tak, aby po wyjęciu od razu było widać, co to jest i czego dotyczy.
 2. Koperty ślubne z zaproszeniami nie powinny być zaklejone. Dzięki temu Twoi goście będą mogli je wyjąć i włożyć z powrotem bez uszkodzenia opakowania.
 3. Zaproszenia ślubne należy wręczać swoim gościom osobiście, zgodnie z zasadami dobrego wychowania.
 4. Zaproszenia na ślub można również wysłać pocztą w przypadku, kiedy spotkanie jest niemożliwe, na przykład ze względu na zbyt dużą odległość. 
Koperty ślubne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty ślubne


Jak napisać zaproszenie na ślub?

jak napisać zaproszenia na ślubNapisanie treści zaproszenia na ślub nie jest bardzo skomplikowane, jednak istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać. Przede wszystkim zwróć uwagę, aby treść zaproszenia była zapisana zgodnie z zasadami języka polskiego, z zachowaniem znaków interpunkcyjnych. Na zaproszeniu powinny znaleźć się takie informacje, jak:
 • kto zaprasza 
 • kogo dotyczy zaproszenie
 • jaka to uroczystość
 • pełny adres miejsca, w którym się odbędzie oraz czas
W zaproszeniu ślubnym warto dodać takie zwroty, jak “... i … mają zaszczyt zaprosić…” lub “... i … z ogromną przyjemnością zapraszają…”. Pamiętaj, że przed imieniem i nazwiskiem osoby zaproszonej należy umieścić odpowiedni skrót zwrotu grzecznościowego. Jeżeli zaproszenie obejmuje również osobę towarzyszącą, należy to uwzględnić, pamiętając o zapisie wielką literą. 
UWAGA! Na zaproszeniu możesz dodać też informacje takie, jak zaproszenie na uroczystość weselną, prośba o potwierdzenie obecności lub prośby odnośnie podarunków ślubnych.Jak podpisać kopertę ślubną z zaproszeniem na ślub?

Koperty ozdobne ślubne już wybrane, zaproszenia na ślub gotowe, więc czas je zaadresować! W przypadku zaproszeń na ślub nie ma potrzeby wypisywania na kopercie adresu odbiorcy. Wystarczy imię oraz nazwisko, umieszczone na środku gładkiej strony koperty. Na zaproszeniach dla osób najbliższych nie ma konieczności używania zwrotów grzecznościowych przed imieniem. Należy jednak o nich pamiętać, kiedy zaproszenia kierowane są do dalszej rodziny czy znajomych. 
UWAGA! Zwróć również uwagę na poprawny zapis zwrotu grzecznościowego przed imieniem i nazwiskiem. Jeżeli zaproszenie kierowane jest do małżeństwa, na kopercie również powinno się umieścić dane obu osób, zaczynając od imienia kobiety. Koperty najlepiej podpisywać ręcznie, ponieważ nadaje to osobisty charakter zaproszeniu.Kiedy dać zaproszenia na ślub?


kiedy dać zaproszenia na ślubKoperty ozdobne oraz zaproszenia na ślub to elementy, które warto przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj, że ich doręczanie również może zająć trochę czasu w zależności od tego, jak dużo osób zapraszasz i jak daleko należy do nich pojechać. Optymalny czas wręczenia zaproszeń ślubnych to około dwóch do trzech miesięcy przed datą wielkiego dnia. W ten sposób goście będą mogli na spokojnie zarezerwować swój czas, pomyśleć nad właściwym prezentem oraz dobrać swoje kreacje. Jeżeli zaproszeni najbliżsi mieszkają za granicą, warto przesłać im zaproszenia nieco wcześniej, ze względu na czas potrzebny na ich doręczenie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zapewniasz im odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie podróży do kraju. 
Zwróć uwagę, że wręczanie zaproszeń powinno się zacząć od najbliższej rodziny i przyjaciół, a później przejść do dalszych krewnych.Jak zrobić samemu zaproszenia na ślub?


Zamawianie zaproszeń jest bardzo częstym rozwiązaniem, ale nie jedynym. Jeżeli masz w sobie pokłady kreatywności i chcesz stworzyć zaproszenia samodzielnie, możesz się tego podjąć. Wykorzystaj do tego papier w wybranym kolorze o większej gramaturze oraz proste ozdoby. Do zaproszeń doskonale sprawdza się sznurek jutowy lub wstążka w wybranym kolorze. Możesz dołączyć ususzoną gałązkę lawendy lub rozmarynu. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które umożliwią Ci wykreowanie własnych zaproszeń, nie mniej wyjątkowych jak te zakupione w salonie. Warto również skorzystać z internetowych kursów kaligrafii, aby dopełnić całość pięknie wypisanym tekstem.

Wiesz już, jakie są najpiękniejsze koperty ozdobne na zaproszenia ślubne. Teraz czas je zamówić, przygotować i wręczyć rodzinie oraz przyjaciołom.
zaproszenia na ślub jakie wybrać
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie