Paweł SaigomadePaweł Saigomadeczwartek, 4 maja 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 591
Ilość komentarzy: 0

Kartony przeznaczone do kontaktu z żywnością

Czy wszystkie rodzaje kartonów nadają sie do kontaktu z żywnością?


Pudełka kartonowe i tekturowe to akcesoria, które wyróżniają się wieloma zaletami i bardzo szerokim zakresem użyteczności. Zastosowanie znajdują niemal w każdej branży, choć chyba najbardziej kojarzone są z firmami logistycznymi i przesyłkami. Skąd bierze się popularność tego typu materiałów? Do najważniejszych punktów należy niska cena i łatwa dostępność. Oprócz tego kartony wyróżnia bardzo dobra wytrzymałość i lekkość. Warto wspomnieć też o aspekcie ekologicznym, czyli o tym, że opakowania z kartonu i tektury są biodegradowalne. Coraz większa liczba konsumentów zwraca uwagę na ten aspekt. Właśnie dlatego wybierając opakowanie, dobrze jest zwracać uwagę na ekologiczność produktów. Jeśli szukasz eko opakowań innych niż kartony, to w sklepie Neopak znajdziesz np. koperty kurierskie eko.

Produkty spożywcze ułożone w kartonie klapowym

Co warto wiedzieć o zastosowaniu kartonów w branży spożywczej?


Wróćmy jednak do głównego zagadnienia, bo nieco odbiegliśmy od tematu. Ustaliliśmy, że kartony są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów opakowań. Jednak pytanie brzmi, czy wszystkie rodzaje opakowań kartonowych nadają się do przechowywania lub transportowania produktów spożywczych? Postaramy się znaleźć odpowiedź w dalszej części artykułu.

Opakowania kartonowe i tekturowe w branży spożywczej


Duże kartony, np. klapowe lub wykrojnikowe wykorzystywane są w branży spożywczej w przypadku opakowań zbiorczych. Wykonane najczęściej z doskonałej jakości, grubej tektury wyróżniają się wytrzymałością i solidnością. Dzięki temu doskonale nadają się zarówno do magazynowania danych produktów, jak i do ich transportowania. Szczelnie zamknięte przy pomocy taśmy klejącej, nie przepuszczają światła, dzięki czemu chronią przed promieniowanie UV. Oprócz dużych kartonów wykorzystuje się jeszcze znacznie mniejsze pudełka. Najczęściej znajdują zastosowanie przy sprzedaży takich artykułów jak np. herbaty, zioła do parzenia (melisa, rumianek itp.), oraz ciastka.

Babeczki w opakowaniu kartonowym ozdobnym

Kartony na pizze

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony na pizze

Cukiernie i restauracje, czy tam się wykorzystuje kartony i pudełka?


Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, karton jest materiałem, który znajduje zastosowanie w bardzo różnych branżach. Wśród nich z pewnością należy wymienić cukiernictwo. Kartoniki do ciast i ciastek oraz różnego rodzaju tacki papierowe są niezbędne niemal w każdym punkcie. Bardzo często zastępują plastikowe opakowania. W cukierniach znajdziesz też duże pudełka ozdobne. W nich najczęściej wydawane są torty i innego rodzaju słodkości, np. bezy lub większe kawałki ciast.

Również restauracje nie są obojętne na uroki tego rodzaju opakowań. Doskonałym przykładem są pizzerie. Pyszne, okrągłe placki dostarczane są do klientów w kartonach wysokiej jakości i to nie podlega dyskusji. Jesteś fanem włoskiej kuchni i chcesz dowiedzieć się kilku ciekawostek o tym najsłynniejszym daniu na świecie? Zapraszamy do przeczytania artykułu "Dlaczego karton do pizzy jest kwadratowy?". Zapraszamy do lektury.

Pizza w kartonach leżąca na stole

Kawiarnie, lodziarnie i inne punkty gastronomiczne oraz spożywcze również nie mogą uwolnić się od kartonu i tektury


Branża gastronomiczna to jednak nie tylko pizzerie. Inne lokale również korzystają z dobrodziejstw wynalazku, jakim jest karton. Zwłaszcza że coraz częściej plastikowe kubeczki, łyżeczki, słomki i inne akcesoria są dla wielu konsumentów oznaką braku zaangażowania w ochronę środowiska. Kartony mają kontakt z żywnością również w sklepach typu warzywniaki. Jakby tego było mało, talerze papierowe w sezonie grillowym bardzo często wykorzystywane są też w domach.

Przechowywanie i przewożenie - czy każdy rodzaj kartonu sprawdzi się przy kontakcie z żywnością?


Jak mogłeś zauważyć, opakowania kartonowe pełnią w pakowaniu oraz w przewożeniu żywności, oraz artykułów spożywczych bardzo ważną rolę. Pierwszym i podstawowym zadaniem pudełka jest ochrona zawartości przed czynnikami zewnętrznymi. A także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bez wątpienia opakowania kartonowe w wielu przypadkach ułatwiają zarówno magazynowanie produktów spożywczych, jak i ich dystrybucję. Jednak, czy każdy karton nadaje się do kontaktu z żywnością? Jak się okazuje nie. Konieczne jest, aby spełniał on specjalne normy i wyróżniał się posiadaniem odpowiednich atestów. I tak np. karton, który ma mieć bezpośredni kontakt z żywnością, nie może być bielony chlorem. Czym jeszcze wyróżniać się powinny tego rodzaju opakowania? Powinny, chociażby pokrywane być bezpiecznymi lakierami, lub laminowane bezpieczną folią celulozową. Te metody pozwalają na ochronę zawartości przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu kartony nie będą przepuszczać wody oraz tłuszczy.

Brzoskwinie w skrzynce kartonowej

Podsumowanie - opakowania kartonowe niezbędne w przechowywaniu i transportowaniu produktów spożywczych


Kartony klapowe, fasonowe i wykrojnikowe - wszystkie doskonale sprawdzają się w przechowywaniu oraz transportowaniu produktów spożywczych. Pudełka ozdobne na ciasta mogą znaleźć zastosowanie w cukierni oraz sklepach, w których sprzedawane są różnego rodzaju słodkości. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie tego rodzaju opakowaniami? Wysokiej jakości kartony i pudełka skutecznie ochraniają produkty spożywcze przed czynnikami zewnętrznymi, w tym, przed światłem. Jest to niezwykle ważne, gdyż w wielu przypadkach promienie słoneczne wpływają na zmianę zapachu i smaku produktów spożywczych. Kartony wykonane z doskonalej jakości tektury chronią również przed kurzem i pyłem. Chcesz się upewnić, że wybrane przez Ciebie kartony mogą mieć styczność z żywnością? Skontaktuj się z pracownikami sklepu Neopak. Zapraszamy.
Produkty spożywcze w kartonie klapowym
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie