Filc

Filc jest materiałem niezwykle popularnym w naszym kraju. Jego mnogość zastosowań może przyprawić o zawrót głowy. A czym w zasadzie jest filc? Jest to wyrób włókienniczy, który uzyskuje się poprzez proces spilśniania tkanin, bazując głównie na wełnie. Poza wełną, wykorzystuje się również sierść różnego rodzaju zwierząt, jak również syntetyczne materiały, które potrafią uzyskiwać lepsze własności fizykochemiczne niż naturalny surowiec.

Jeszcze w latach ‘słusznie minionych’ filc był wykorzystywany m.in. do produkcji odzieży, chętnie wykorzystywanej przez rolników.Przez wiele lat z sukcesem znajdował zastosowania w najprzeróżniejszych dziedzinach życia codziennego, będąc przy okazji bohaterem wielu opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach jeden z najpopularniejszych elementów z tamtych czasów wciąż jest użytkowany po dziś dzień. Mowa oczywiście o gumofilcach, czyli kaloszach z filcowym wkładem, zapewniającym odpowiedni komfort termiczny podczas użytkowania, również w niezwykle niskich temperaturach.

Dziś filc wykorzystywany jest na wiele sposobów. Może być stosowany jako materiał dekoracyjny, lub też element zabezpieczający powierzchnię podłogi przed zarysowaniami przez nogi stołów i krzeseł.

Coraz częściej filc jest wykorzystywany podczas prac remontowych.

Specjalne wykładziny filcowe doskonale sprawdzają się tam, gdzie zwykłe folie malarskie byłyby nieskuteczne. Dzięki odpowiedniej grubości udaje się utrzymać odpowiedni poziom zabezpieczenia, niwelując ryzyko zarówno uszkodzenia mechanicznego w postaci rys, następujących w efekcie przesuwania np. drabiny, lecz również przed zabrudzeniami. Mowa tu nie tylko o wszelkiego rodzaju farbach, które chętnie przez dziury w folii malarskiej docierają do podłogi, lecz również wszelkiego rodzaju pyłach, które również potrafią głęboko spenetrować powierzchnię podłogi (zwłaszcza panele podłogowe są tutaj szczególnie narażone). Spód takiej wykładziny wzbogacony jest antypoślizgową folią, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przesuwania wykładziny, a w konsekwencji utratę stabilności osób i przedmiotów się nań znajdujących.

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie