Podczas prac remontowych należy odpowiednio zadbać o podłogę, by nie została trwale uszkodzona, zarówno poprzez naniesienie na nią farb lub różnego rodzaju pyłów, jak również poprzez uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku przesuwania ciężkich przedmiotów. Jednym z najlepszych rozwiązań, pozwalających na efektywne zabezpieczenie podłogi, jest filc malarski. Nie bez znaczenia jest fakt, iż posiada on warstwę antypoślizgową, która zapewnia stabilność, minimalizując ryzyko przesuwania się folii filcowej.
Gruba warstwa filcu doskonale izoluje podłogę, dzięki czemu nawet duże ilości rozlanej farby lub innych płynów nie będą w stanie dostać się do podłogi i zanieczyścić ją. Sama struktura materiału sprawia, iż minimalizuje się ryzyko przypadkowego przewrócenia i przesuwania się pojemników z farbą. W porównaniu do zwykłej folii malarskiej, filc malarski jest materiałem dużo bardziej wytrzymałym, Nie ma ryzyka, iż podczas przestawiania drabiny lub innych instrumentów dojdzie do jego rozerwania. Któż z nas nie remontował domu z wykorzystaniem folii malarskiej i poświęcał potem długie godziny na doprowadzeniu podłogi do stanu używalności, ze względu na pęknięcie folii?
Filc malarski warto stosować w każdych pracach remontowych, gdy zależy nam na zachowaniu jak najdłużej świeżości podłogi. Zwykłe folie czy też nawet kartony mogą okazać się nie wystarczającym zabezpieczeniem. Rozlane rozpuszczalniki czy też podkłady gruntujące, jak również farby, mogą negatywnie wpłynąć na kondycję podłogi. O ile farbę często daje się usunąć z widocznych miejsc bez większego trudu, o tyle rozpuszczalnik potrafi w bardzo krótkim czasie doprowadzić do odbarwienia się podłogi, a w skrajnych przypadkach również do jej zniszczenia poprzez wypiętrzenie. Foliowa warstwa, znajdująca się w dolnej części filcu malarskiego zabezpiecza podłogę przed tego typu zdarzeniami.
Należy pamiętać również o własnym bezpieczeństwie. Zwykła folia malarska wymaga przytwierdzenia jej (głównie do dolnej części powierzchni ścian, co jest zajęciem czasochłonnym, przy czym bardzo łatwo jest się w nią zaplątać, zwłaszcza w sytuacji, gdy w pomieszczeniu panuje przeciąg i cyrkulacja powietrza powoduje unoszenie się folii pod wpływem działania powietrza.
Filc malarski jest materiałem dużo cięższym niż folia malarska, dzięki czemu jest odporny na działania ruchów powietrza.
Nie trzeba go przymocowywać do powierzchni ścian, jak również położony swobodnie nie powoduje ryzyka zaplątania się pod nogami, mogącego prowadzić do utraty równowagi, a nawet i upadku.