Torby papierowe mogą stać się świetną i bardziej ekologiczną alternatywą dla wszechobecnych foliowych toreb, które w coraz większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Trzeba też mieć na uwadze ilość lat potrzebnych, by rozłożyć foliową torebkę w porównaniu do degradacji tej samej wielkości torebki papierowej.
Coraz więcej krajów stara się zwalczać problem nadprodukcji śmieci oferując alternatywne rozwiązania dla konsumentów – takim jak na przykład właśnie torebki papierowe. Być może do bardziej ekologicznych wyborów przyczynią się wzrastające ceny foliowych torebek objętych tak zwaną opłatą recyklingową.
Skąd wzięły się torby?
Pierwsze wzmianki o torbach papierowych pojawiły się w 1844 roku w Bristolu. Osiem lat później Francis Wolle stworzył i opatentował maszynę, która była w stanie wyprodukować tego typu opakowania i doprowadził do powstania Union Paper Bag Company. Rok później Margaret Knight udoskonaliła wynalazek i stworzyła maszynę do toreb klockowych i fałdowych, która poza cięciem elementów, sklejała je jeszcze i składała w całość. W efekcie w procesie produkcji z maszyny wychodził gotowy produkt. Największy rozwój produkcji toreb papierowych nastąpił w latach 30. XX wieku dzięki Charlesowi Stilwellowi. To on wymyślił dodanie uchwytów do toreb rewolucjonizując rynek.
Do czego wykorzystuje się torby papierowe?
Torby papierowe są powszechnie używane w wielu branżach – stosuje się je do pakowania zakupów spożywczych, odzieżowych, obuwniczych, czy kosmetycznych. Pakowana jest w nie również biżuteria w pudełkach, czy artykuły do projektów DIY. Można je też spotkać w sklepie z zabawkami, a na szeroką skale wykorzystywane są też w firmach cateringowych.
Z pewnością zmiana przyzwyczajeń konsumentów nie nastąpi z dnia na dzień. W końcu zmiana nawyków trwa nawet kilka tygodni i muszą istnieć konkretne bodźce umożliwiające te zmiany. Firmy i sklepy mogą oferować alternatywy dla foliowych torebek. Mogą być to bawełniane torby, których z łatwością można wielokrotnie używać, siatki na owoce i warzywa, czy papierowe torby. Ostatnie można łatwo personalizować dobierając kolory i nadruki
Czym zastąpić jednorazowe reklamówki?
Foliowe jednorazowe reklamówki można spotkać w każdym sklepie spożywczym przy pieczywie, produktach na wagę, czy owocach i warzywach. Nie są to jednak produkty ekologiczne i przyczyniają się do zwiększania ilości śmieci. Pytanie brzmi czym zastąpić te wszechobecne i użyteczne „zrywki” tak, by nie stracić funkcjonalności, a jednocześnie uczynić mały krok ku wyborom bardziej ekologicznym.
Na ratunek przychodzi papierowa torba fałdowa, która tylko tak groźnie brzmi. Tak naprawdę spotykamy już ją w marketach i często pakowane jest w nią pieczywo, czy słodkie i słone wypieki. Równie dobrze sprawdzą się do pakowania cukierków na wagę, herbat, bakalii, czy drobiazgów typu guziki, spinki, ale też gwoździe, czy śrubki.
Jak spersonalizować torebki papierowe na żywność?
Na papierze z łatwością można nadrukować nie tylko logotyp, czy skład pakowanych w nich przysmaków. Na powierzchni papieru dobrze będą prezentować się różnego typu hasła reklamowe pomagające budować świadomość marki wśród klientów. W ofercie neopak znajdują się nie tylko torby fałdowe brązowe, ale też białe gładkie. Oferujemy również torebki na frytki i hamburgery w dwóch rozmiarach z nadrukiem grafiki ze słowem smacznego w wielu językach.
Czy torby papierowe są wytrzymałe?
Dobrej jakości torby papierowe sprawdzą się na zakupach, a ich wytrzymałość będzie zależała od gramatury papieru wykorzystanego do ich produkcji. Wyprodukowane z papieru o gramaturze 70g/m2 są w stanie udźwignąć ciężar o wadze 2kg, cztery kilogramy utrzymają torby o gramaturze 80g/m2, a grubsze – 100g/m2 potrafią wytrzymać ciężar nawet do 8kg.
Torby foliowe uważane są za bardziej pakowne, a przy dobrym rozłożeniu toreb papierowych pomieszczą więcej produktów. Dzieje się tak, ponieważ torby papierowe mają rozkładany dół w kształcie kwadratu lub prostokąta pozwalające na pomieszczenie w nich większej ilości rzeczy.
W jaki sposób wykorzystać papierowe torby ponownie?
Ponowne wykorzystanie toreb papierowych jest dość oczywiste dla ich użytkowników. Poza wykorzystaniem ich wielokrotnie w celu wykorzystania na zakupach można je wykorzystać również w inny sposób. Stanowią świetną alternatywę dla foliowych worków na śmieci.
Można w nich przechowywać drobiazgi życia codziennego, zabrać w nich lunch do pracy lub ozdobić i wykorzystać jako dekoracyjne torby prezentowe. Rozcięte posłużą jako papier do pakowania. Ozdobione mogą zostać wykorzystane jako opakowania do własnoręcznie wykonanego kalendarza adwentowego.
Polecamy ciekawe artykuły na naszym blogu
Dla chętnych osób chcących zgłębić tematy ekologiczne i poszerzyć swoją wiedzę o torbach papierowych przygotowaliśmy szereg materiałów, które opublikowane zostały na naszym blogu:
Dlaczego warto wybierać opakowania ekologiczne?
Dlaczego warto korzystać z toreb papierowych?
Torba papierowa - wielofunkcyjny gadżet
Jakie są zalety opakowań biodegradowalnych?
Opakowania najmniej uciążliwe dla środowiska
Opakowania ekologiczne, czyli jak chronić planetę?
Zapisz się do naszego Newslettera
Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie