Torby papierowe mogą stać się świetną i bardziej ekologiczną alternatywą dla wszechobecnych foliowych toreb, które w coraz większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Trzeba też mieć na uwadze ilość lat potrzebnych, by rozłożyć foliową torebkę w porównaniu do degradacji tej samej wielkości torebki papierowej.
Coraz więcej krajów stara się zwalczać problem nadprodukcji śmieci oferując alternatywne rozwiązania dla konsumentów – takim jak na przykład właśnie torebki papierowe. Być może do bardziej ekologicznych wyborów przyczynią się wzrastające ceny foliowych torebek objętych tak zwaną opłatą recyklingową.
Skąd wzięły się torby?
Pierwsze wzmianki o torbach papierowych pojawiły się w 1844 roku w Bristolu. Osiem lat później Francis Wolle stworzył i opatentował maszynę, która była w stanie wyprodukować tego typu opakowania i doprowadził do powstania Union Paper Bag Company. Rok później Margaret Knight udoskonaliła wynalazek i stworzyła maszynę do toreb klockowych i fałdowych, która poza cięciem elementów, sklejała je jeszcze i składała w całość. W efekcie w procesie produkcji z maszyny wychodził gotowy produkt. Największy rozwój produkcji toreb papierowych nastąpił w latach 30. XX wieku dzięki Charlesowi Stilwellowi. To on wymyślił dodanie uchwytów do toreb rewolucjonizując rynek.
Do czego wykorzystuje się torby papierowe?
Torby papierowe są powszechnie używane w wielu branżach – stosuje się je do pakowania zakupów spożywczych, odzieżowych, obuwniczych, czy kosmetycznych. Pakowana jest w nie również biżuteria w pudełkach, czy artykuły do projektów DIY. Można je też spotkać w sklepie z zabawkami, a na szeroką skale wykorzystywane są też w firmach cateringowych.