Folia budowlana doskonale sprawdza się jako ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak: kurz, woda, pył. Wykorzystywana jest do zabezpieczania stanowisk pracy, materiałów budowlanych, rusztowań, maszyn, jak również wykopów. Może być wykorzystana do czasowego zabezpieczenia izolacji termicznej, akustycznej przed zawilgoceniem. Często folie budowlane wykorzystuje się w rolnictwie, do tymczasowego zabezpieczania płodów rolnych przed czynnikami zewnętrznymi, do czasu przetransportowania ich do docelowego miejsca składowania.
Warto również wspomnieć, iż folie budowlane mogą się nadać jako warstwy przeciwwilgociowej pod podłogi, posadzki, wylewki itp., jak również jako warstwy ochronnej zabezpieczającej przed zawilgoceniem.
Doskonale sprawdza się również jako warstwa izolacyjna w zakresie akustycznym i termicznym, tymczasowe zabezpieczenie połaci dachowych do czasu naprawy (folie budowlane często wykorzystuje się podczas zabezpieczenia zerwanych podczas wichur dachów). Wykorzystuje się ją również do izolowania fundamentów przed wilgocią.
Co istotne, folia budowlana jest odporna na działanie cieczy, smarów, farb czy też opadów atmosferycznych.
Pozwala to na solidne zabezpieczenie wielu przedmiotów, bez obaw, iż zostaną one zniszczone.
Jednym z wielu wymogów, stawianych przez ubezpieczycieli, jest konieczność zabezpieczenia strat przed dalszą degradacją. To właśnie folie budowlane są bardzo często wykorzystywane do tego celu. Można nimi zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachu, powybijane okna, jak również pojazdy mechaniczne, oczekując na wizytę likwidatora szkód z towarzystwa ubezpieczeniowego.
Folie budowlane mogą być również wykorzystywane do tymczasowego zabezpieczenia fundamentów podczas prac w ich obrębie. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, co pozwala zapobiegać problemom w przyszłości. Przedostanie się wilgoci przez fundamenty może się mścić po latach, dlatego tak ważne jest odpowiednie przeciwdziałanie.
Folie budowlane wykorzystuje się również do zabezpieczenia nieszczelności w dachach starszej konstrukcji, gdy w danym momencie nie ma możliwości wykonania kompleksowej naprawy.