Aneta BurzyAneta Burzyczwartek, 3 listopada 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 1217
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

10 rad jak sprawnie pakować kartony przeprowadzkowe

Pakowanie rzeczy przed przeprowadzką może spędzić sen z powiek. Jest to dla wielu kłopotliwe zadanie, które z chęcią odkładają na ostatni możliwy moment. Niestety pospieszne wrzucanie dobytku do przypadkowych kartonów nie jest najlepszą strategią na sprawną przeprowadzkę. Co zrobić, by ułatwić sobie proces pakowania i jak zrobić to sprawnie? W poniższym wpisie przedstawimy 10 praktycznych rad, które pomogą zarówno przy pakowaniu, jak i rozpakowywaniu kartonów po przeprowadzce.

Co przygotować przed rozpoczęciem pakowania?


Jak już wspomnieliśmy sprawne pakowanie rzeczy przy przeprowadzce należy odpowiednio zaplanować. Najlepiej zacząć od określenia ilości kartonów, które będą potrzebne. Musimy też zorientować się w rodzajach przedmiotów, które chcemy przewozić, tak by wybrać odpowiednie kartony i wypełniacze. Zawsze lepiej mieć kilka dodatkowych kartonów na zapas, by nie upychać rzeczy na siłę. Jeśli mamy do przewiezienia sporo kartonów i nasz budżet na to pozwala - warto skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. 

przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe


Kiedy rozpocząć pakowanie?


Ustaliliśmy już, że pakowanie na ostatnią chwilę nie do końca sprawdzi się w przypadku sprawnego pakowania. Naturalnie, przedmioty, których używamy na codzień zostaną spakowane ostatnie tuż przed załadowaniem kartonów do samochodu. Jednak reszta rzeczy powinna być przekładana do pudeł systematycznie - najlepiej jeszcze kilka dni przed transportem. Dzięki rozłożeniu pakowania w czasie będziemy mieć pewność, że przedmioty będą odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, a także pomoże to rozpakowywać kartony już w nowym miejscu.
Kartony przeprowadzkowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony przeprowadzkowe

10 praktycznych rad sprawnego pakowania kartonów


Przedstawiamy zatem 10 praktycznych porad, które pomogą w sprawnym pakowaniu kartonów podczas przeprowadzki. Jesteśmy pewni, że zastosowanie się do nich skróci czas wypakowywania ich w nowym lokum i przyczyni się do drastycznego zmniejszenia czasu spędzonego na życiu „na kartonach” - zapraszamy do lektury: 

1. Przygotuj niezbędne materiały do pakowania.


Dedykowane do przeprowadzek kartony wykonane są z wytrzymałej faktury. Te najbardziej wytrzymałe wykonane są z 5-warstwowej tektury i świetnie sprawdzą się podczas przenoszenia ciężkich, ale i kruchych przedmiotów. Ale nawet kartony z tektury 3-warstwowej będą naprawdę wytrzymałe i przydadzą się przy przewożeniu ubrań, tekstyliów, czy lżejszych rzeczy. Przydadzą się rownież przekładki tekturowe do separowania naczyń, czy butelek. Niezbędna będzie folia bąbelkowa, flamastry do opisywania kartonów, sznurek, ostre nożyczki lub nożyk i dobra taśma pakowa. Można pomyśleć także o bibule w jaskrawych kolorach, która pomoże w pakowaniu drobnych przedmiotów.

2. Pogrupuj przedmioty według kategorii.


Segregowanie przedmiotów będzie nie tylko pomocne przy samym pakowaniu, ale z pewnością ułatwi cały proces rozpakowywania. Na przykład, gdy będziemy pakować pomieszczenie po pomieszczeniu. Dobrze oznaczone kartony wylądują w odpowiednich pomieszczeniach i dużo łatwiej będzie nad nimi zapanować. Łatwiej będzie również dopasować kartony do wybranej grupy przedmiotów. Podział pomieszczeń na strefy pozwoli na działanie metodycznie przez kilka kolejnych dni.

3. Nie wypełniaj kartonów w całości 


Nawet najbardziej wytrzymałe kartony mają swój limit wagowy. Nie wspominając już o limicie kilogramów, które jesteśmy w stanie unieść. Dlatego pakowanie przedmiotów, szczególnie tych ciężkich należy odpowiednio rozłożyć. Książki lepiej pakować w średniej wielkości pudełka, by nie przesadzić z ich ilością. Do większych pudeł lepiej zapakować lżejsze rzeczy - jak pościel, czy ubrania. 

Wolne przestrzenie w kartonach - szczególnie o delikatnej zawartości należy wypełnić wypełniaczami. Mogą to być poduszki powietrzne, folia bąbelkową, a także papier pakowy, a ich dobór powinien być dostosowany do zawartości kartonów. O tym jakie wypełniacze dobrać można przeczytać w artykule Jak wybrać odpowiedni wypełniacz do paczki?


przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe


4. Zwróć szczególną uwagę na pakowanie rzeczy łatwych do zniszczenia.


Przedmioty delikatne - szklane, czy ceramiczne łatwo mogą ulec uszkodzeniu, czy zniszczeniu, dlatego szczególnie istotne jest ich prawidłowe zapakowanie. W przypadku układania naczyń jedno na drugim należy użyć papieru lub specjalnych przekładek. Dzięki temu nie porysują się ani nie stłuką. 

Kruche i delikatne przedmioty najlepiej owinąć folią bąbelkową (https://neopak.pl/folie/folia-babelkowa)i włożyć w karton o nieco większych wymiarach - ale też niezbyt duży, by nie mogły się swobodnie przemieszczać podczas transportu. Oczywiście zamiast folii bąbelkowej można użyć innych wypełniaczy, ale zdecydowanie lepiej użyć takich, które nie dodadzą nam dodatkowych godzin spędzonych na sprzątaniu. Wolne przestrzenie w kartonach z nietrwałymi przedmiotami warto wypełnić po brzegi, by nie uległy uszkodzeniu. W tym celu można użyć na przykład papieru pakowego.

5. Dostosuj optymalny sposób pakowania do pakowanych przedmiotów.


Nie każdy patent na pakowanie sprawdzi się dla wszystkich przedmiotów, dlatego istotne jest również nie tylko w co, ale jak zapakujemy przedmioty. Ta strategia okaże się pomocna nie tylko przy pakowaniu, ale i podczas transportu - dobrze zabezpieczone rzeczy nie ulegną zniszczeniu. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania o pakowanie najbardziej popularnych przedmiotów:

Jak zapakować naczynia? 


Pakując naczynia, czyli przedmioty podatne na uszkodzenia, powinniśmy zastosować dodatkowe zabezpieczenia. W przypadku szklanek i kieliszków dobrze jest wykorzystać przekładki tekturowe, które zapobiegną zderzanie się ich o siebie. Dla dodatkowej ochrony można owinąć każde naczynie folią bąbelkową. Pakując talerze nie powinniśmy zapomnieć o włożeniu przekładek między każdy z nich. Mogą to być przekładki z tektury falistej, pianki polietylenowej, bądź pakowanie każdego elementu w papier pakowy, czy też arkusze gazety,

Jak zapakować elektronikę?


Sprzęt elektroniczny najlepiej przewozić w fabrycznych, styropianowych zabezpieczeniach, w których były oryginalnie zapakowane. Wtedy mamy pewność, że sprzęt jest dobrze zabezpieczony. Natomiast jeśli wyrzuciliśmy już pudełka, można zabezpieczyć sprzęt używając folii bąbelkowej antystatycznej. Dobrze sprawdzą się również poduszki powietrzne, które zapewnią dobrą amortyzację.


przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe

Jak skutecznie pakować książki do przeprowadzki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy lepiej nie pakować wszystkich książek do jednego pudła, bo… ciężko byłoby je unieść! Zdecydowanie lepiej w tym celu sprawdzą się mniejsze kartony, które łatwiej będzie unieść. Książki poza tym nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

Jak pakować ubrania do przeprowadzki?

Pakując ubrania powinniśmy mieć na względzie elementy garderoby, które podczas dni przeprowadzki, a nawet kilka dni później będą nam potrzebne. Te ubrania i dodatki powinny znaleźć się w osobnym pudełku, które zabierzemy ze sobą jadąc do nowego miejsca. Pakowanie warto zacząć od nienoszonych często ubrań lub ubrań na inną porę roku. Biżuterię lub małe akcesoria warto zapakować w woreczki strunowe, dzięki którym przedmioty te się nie zgubią i nie popłaczą. Buty też lepiej pakować w osobne pudełka lub przed wyłożeniem na ubrania dodatkowo owinąć w folię lub reklamówkę foliową.

6. Zaklej i oznacz każde pudełko.


Po spakowaniu przedmiotów do pudeł należy je dokładnie zakleić taśmą pakową. Dzięki temu unikniemy niechcianych niespodzianek podczas transportu. Z pewnością nie chcielibyśmy zgubić spakowanych w pudełka pamiątek. 

Jeśli zdecydowaliśmy się na kolorystyczne oznakowanie kartonów - warto zaopatrzeć się w kolorowe taśmy pakowe, które wraz z legendą kolorystyczną pozwolą na szybką segregację pudeł do odpowiednich pomieszczeń. Można też postawić na klasykę i użyć flamastra, którym wyraźnie opiszemy zawartość i/lub pomieszczenie do którego karton ma trafić.


7. Najcięższe pudła umieść na dole.


Układanie pudeł, czy to tymczasowo w starym mieszkaniu, czy też w samochodzie, w którym będziemy te pudła przewozić - warto zacząć od najcięższych pudeł. Pozwoli to zapobiec niespodziwanemu przewróceniu się pudeł dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości. Ponadto zapobiegnie to zgniataniu lżejszych pudeł przez te cięższe. 

9. Układaj pudła do przeprowadzki jak cegły.


W przeciwieństwie do ułożenia stosów z pudeł, ułożenie pudeł jak cegły zapobiegnie ich przewróceniu się. Więc zamiast układania kartonów jeden na drugim warto poświęcić chwilę czasu na pewniejszą konstrukcję. 


przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe

10. Stwórz przejście między stosami pudełek.


Jeśli zaczynamy pakowanie pudeł kilka dni przed przeprowadzką dobrze jest pomyśleć o stworzeniu przejścia między konstrukcjami z pudeł. Pozwoli to na łatwy dostęp do każdego pudła jeśli będziemy musieli z nich coś wyciągnąć lub coś dołożyć. Tutaj istotne też będzie czytelne i jasne oznaczenie pudeł, by w łatwy sposób można było odnaleźć to, którego akurat szukamy. 

Co jeszcze warto przemyśleć? 


Poza kwestiami związanymi typowo z umieszczaniem rzeczy w kartonach, warto również przemyśleć kwestie około-przeprowadzkowe, które mogą okazać się równie istotne. 


Pakowanie i transport

Przed rozpoczęciem pakowania dobrze jest zrobić spis przedmiotów, które chcemy spakować. Na osobnej liście mogą również znaleźć się rzeczy do oddania, sprzedania, czy naprawy. Można przemyśleć kwestię sprzedaży przedmiotów przed przeprowadzką i umieścić ogłoszenia na vinted, allegro lokalnie czy olx. Przy pomocy naszych poradników dowiecie się jak skutecznie sprzedawać na allegro lokalnie i olx, a także jak wysłać ubrania sprzedane na vinted. Co pomoże szybko pozbyć się niechcianych przedmiotów i pozwoli na stworzenie przestrzeni na nowe w nowych wnętrzach.


Przed transportem kartonów warto zrobić spis ilości kartonów, które mamy przewieźć. Dzięki temu będziemy mieli rękę na pulsie i pewność, że żadne pudełko nie zginęło. Można zliczyć ilość wszystkich kartonów bądź przeliczyć ich ilość w konkretnych pomieszczeniach. Dla ułatwienia można użyć kolorowych oznaczeń kartonów do każdego pomieszczenia - na przykład używając kolorowych flamastrów, bądź decydując się na kolorowe taśmy pakowe. Kartony zawierające delikatne przedmioty warto dodatkowo oznaczyć naklejką „uwaga szkło” - damy tym samym jasny sygnał osobom przenoszącym kartony, żeby o nie odpowiednio zadbać.

przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe

Wynajęcie firmy specjalizującej się w przeprowadzkach 

Jeśli kartonów, które mamy zamiar przewieźć jest sporo, a my możemy sobie na to pozwolić warto wynająć firmę przeprowadzkową. Profesjonalna usługa zapewni nie tylko przeniesienie kartonów z jednego miejsca do drugiego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ale także oszczędzi nam dziesiątek podróży samochodem aby przewieźć wszystkie te pudła. Niektóre z firm oferują również wypożyczenie kartonów - to bardzo eko opcja pozwalająca na ponowne wykorzystanie materiałów.


Dobre zaplanowanie procesu pakowania i przemyślane pakowanie kartonów będą w stanie zaoszczędzić czas podczas ich rozpakowywania, co przyczyni się do skrócenia czasu przeprowadzki. Mamy nadzieje, że powyższy przewodnik podsunął kilka przydatnych sposobów na zapanowanie nad przeprowadzkowym chaosem. Życzymy powodzenia!

przeprowadzka, pakowanie kartonów, kartony przeprowadzkowe, przygotowania do przeprowadzki, skuteczne porady przeprowadzkowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie