Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskapiątek, 8 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 27812
Artykuł oceniony na 3.60 / 5Ilość komentarzy: 0

A4 wymiar – ile centymetrów ma kartka a4?

A4 wymiar – jaki format ma kartka a4?


Kiedy kupujesz zeszyt, kartki przeznaczone do druku czy nawet książkę, widzisz wielkość wyrażaną w liczbach i cyfrach jednocześnie. Nigdzie nie jest napisane, że ryza papieru ma wymiary takie i takie, ale jest ona oznaczona przy pomocy litery A i dowolnej cyfry, na przykład 4 lub 5. Pozwala Ci to dobrać wielkość kartek do ich przeznaczenia. Dzieci do szkoły wybierają zeszyty o formacie A5, a kalendarze podręczne zazwyczaj dostępne są w formacie A6. Jeśli dziecko uczęszcza na zajęcia z plastyki, to z pewnością w jego domu znaleźć będzie można blog kolorowy o wymiarach A3. Tylko, co to oznacza w praktyce? Co oznacza litera A? Czy jest litera B? Jaki wymiar ma kartka a4? 

Kolorowe kartki papieru a4 wymiar


A3, a może a5 – jak oznaczany jest papier?


Wymiary papieru mogą być określane za pomocą dwóch liter – A lub B. C jest już oznaczeniem czegoś zupełnie innego i w tym przypadku jest to koperta. Do tych dwóch, wyżej wymienionych liter dodaje się cyfry tylko, co oznacza to w praktyce? 
Wymiary oznaczone literą A są dobrane do formatu A0, którego powierzchnia wynosi 1 metr kwadratowy. Im większa cyfra, tym format jest mniejszy, ponieważ powstają one poprzez dzielenie arkuszy w połowie ich dłuższego boku – bardzo łatwo jest to zobrazować. Format A1 jest połową formatu A0, a A2 połową A1 i tak można dzielić połowy dłuższych boków, aż do A8. Aby jednak cały proces było po prostu łatwiejszy, uzyskane wymiary nowych formatów zawsze zaokrągla się do pełnych  milimetrów. 


Format B – czym jest?


Oprócz formatu A, równie często spotykany jest B – choć o wiele częściej zobaczyć można takie oznaczenie w branży drukarskiej niż w sklepie z notesami czy przyborami biurowymi. Arkusze tego formatu cechują się znacznie większymi wymiarami od wyżej wymienionego A. Skąd to się wzięło? Dlaczego papier ma aż dwie możliwości oznaczenia? W branży drukarskiej format B pojawiał się jako rozmiar roboczy. Zawierał on dodatkowe, bardzo często niezbędne podczas pracy tzw. marginesy technologiczne. Na końcowym etapie były one obcinane i drukarz otrzymywał format a. Najczęściej oznaczenie B spotkać można, kupując książki, czasopisma czy też dostając firmowe ulotki. Jest to również sposób określenia formatu maszyn drukarskich. Jeśli miałeś styczność z branżą drukarską, to wiesz, jak wygląda to w praktyce. Zasada powstawania kolejnych formatów jest taka sama jak w przypadku A. Zaczynamy od największego z formatów – B0 przedzielone na pół daje nam B1 i tak dalej. Jaki wymiar ma kartka a4?A4 uważany jest za aktualnie najczęściej wykorzystywany format papieru (i oczywiście najpopularniejszy). Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

W ramach ciekawostki – jedynym kontynentem, na którym wielkość A4 nie jest uznawana za standardową, jest Ameryka Północna. Właśnie tam na format A4 mówi się, że jest on lokalny. Dlatego, że większość papierowych przedmiotów określana jest poprzez A lub B, a najczęściej spotyka A4, to warto wiedzieć, jakie dokładnie są to wymiary. Jakie rozmiar ma kartka papieru a4? Mogą to być niezwykle przydatne informacje – szczególnie jeśli Twoja praca opiera się na zadaniach biurowych. Format A4 – wymiary to 210 x 297 mm. Wartość ta podana w centymetrach wynosi 21 x 29,7 cm. Wydruk na kartce o wymiarach a4 będzie najlepszym rozwiązaniem. Na papierze A4 wydrukować można faktury, certyfikaty czy inne niezbędne dokumenty.

Drukarka format a4
Papier ksero

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier ksero


Papier ksero A4 – co warto o nim wiedzieć?


Jeśli należysz do osób, które często drukują coś w domu, to wiesz, jaki format jest pożądany przez Twoją drukarkę – A4 oczywiście. Z pewnością najczęściej sięgasz po biały papier ksero – jest to najpopularniejsze i najlepsze rozwiązanie w kwestii drukowania. Fotokopiowanie czarno-białe nie wymaga kolorowych tonerów, ponieważ jego głównym celem jest stworzenie kopii, a nie zdjęcia lub obrazu. Powody, dla których warto kupić papier A4 do druku czarno-białego:
  • Sprawdzi się świetnie przy prawie każdej drukarce. 
  • Nawet wyblakłe kolory nie zepsują jakości wydruku – wiele znaczą tu piksele. 
  • Zajmuje naprawdę niewiele miejsca w porównaniu do innego rodzaju papieru do drukarek, co ułatwia jego przechowywanie i transport.

Czy wiesz, że format A4 przewyższa oficjalny format? Sprawia to, że umożliwione jest drukowanie standardowych dokumentów w mniejszych rozmiarach, jak również ich powiększanie bez szkody dla ich czytelności, jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów papieru do drukarek. Biały papier do drukarki lub ksero jest bardzo tani. Znajomość wymiarów a4 w cm pozwoli Ci dopasować ryzę papieru do Twojego sprzętu. Pamiętaj, że równie ważna, jak wymiary kartki a4 jest gramatura. Rozmiar a4 jest jeden. Nie można go zmienić.
Notes wymiar formatu a4
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie