Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaśroda, 13 lipca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2384
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Automatyzacja w magazynie. Kompletacja i pakowanie

Spoglądając na kierunki rozwoju przedsiębiorstw, nie sposób pominąć pewnego coraz bardziej zauważalnego faktu. Chodzi o automatyzację procesów magazynowych, dzięki której firmy stają się bardziej wydajne i rentowne. Tam, gdzie da się wyeliminować błędy spowodowane pracą ludzką, chętnie stosuje się rozwiązania maszynowe. Zastąpienie człowieka nie musi wcale oznaczać, że straci on możliwość zarobkowania, czy też stanie się osobą zbędną w działaniach firmy.

Naturalnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstw jest opracowywanie coraz to bardziej zaawansowanych sposobów na zarządzanie dobrami. Wiąże się to również z koniecznością systematycznego zwiększania kompetencji kadry pracowniczej. Obsługa takich procesów wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy. Coraz częściej stawia się na rozwiązania outsourcingowe, w których np. działaniami naprawczymi i konserwatorskimi zajmują się zewnętrzne firmy.

Automatyzacja i jej plusy

Kolejnym etapem rozwoju jest automatyzacja, która dotyczy m.in. procesów kompletacji i pakowania. Sprawne systemy transportu pojemników i towarów umożliwiają łatwiejsze zarządzenie kompletacją wysyłek. W poniższej treści wyjaśniam, czym jest automatyzacja procesów kompletacji i pakowania. Wskazuję, dlaczego tego typu rozwiązanie ma szereg bardzo istotnych korzyści.

pracownik-kompletacji

W jaki sposób firma może stać się atrakcyjniejsza dla odbiorcy?


Oczekiwania klientów rosną w zasadzie każdego roku. Nie jest to bynajmniej związane z tym, że odbiorcy chcą wszystkiego taniej i więcej. To błędne założenie, choć z pozoru może wydawać się trafne. Chodzi o coś zupełnie innego. O konkurowanie na rynku. Przede wszystkim dlatego, że konkurencja robi wszystko, aby nadążyć za zmieniającymi się trendami. Wychodząc potrzebom klientów naprzeciw, realizuje się nowe zadania i ulepsza dotychczasowe. Cały ten proces można określić transformacją cyfrową w biznesie, która w olbrzymim stopniu oddziałuje na odbiorcę.

Podmioty, które nie dostosują się do zmieniających się prawideł rynku, po pewnym czasie po prostu giną w gąszczu konkurencji. Przedsiębiorstwo działające w branży logistycznej, magazynowej czy wysyłkowej, jeśli nie będzie nadążać, stanie się mniej atrakcyjne dla klientów. Nie dziwi zatem sytuacja, w której coraz większa liczba firm chce zautomatyzować procesy w swoich przedsiębiorstwach. Szczególnie dotyczy to dwóch istotnych etapów: 
 • kompletacji,
 • pakowania.
O tym przeczytasz poniżej.
Magazyn

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Magazyn

Czym jest kompletacja i pakowanie? Współpraca wielu działów


W osobnym artykule wyjaśniłem, czym charakteryzuje się proces kompletacji zamówień. Wskazałem także, jak istotna jest automatyzacja procesów magazynowych – choćby po to, aby wyeliminować błędy ludzkie i zwiększyć wydajność pracy zespołu. W telegraficznym skrócie, zautomatyzowana kompletacja to taka, w której wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny i urządzenia, które służą do przenoszenia, transportowania, a czasami także segregowania towarów gotowych do spakowania.

W wielu małych firmach procesy kompletacji i pakowania są ze sobą ściśle połączone, dlatego automatyzacja będzie dotyczyć obu tych procesów na raz. Nie zawsze jednak tak jest. W dużych przedsiębiorstwach te działy są od siebie odseparowane, w związku z czym pole do wdrożenia automatyzacji staje się znacznie szersze. O ile w niewielkich firmach automatyzacja ma raczej charakter kameralny, to giganci logistyczni stosują ją na olbrzymią skalę – stawiając tym samym na robotyzację procesów.


robotyzacja-automatyzacja-firmy

Robotyzacja i automatyzacja. Rozwiązania na miarę naszych czasów


Już dziś z powodzeniem funkcjonują magazyny, w których za weryfikację ilości towarów czy transport ich na określone miejsce odpowiadają autonomiczne roboty. Tak jest m.in. w przypadku firmy Amazon. Można zatem sądzić, że rola ludzkiej pracy fizycznej w magazynach niebawem zostanie zmarginalizowana. A to wszystko dzięki wspomnianej automatyzacji kompletacji i pakowania. Nie sposób jednak przenieść tego typu innowacyjne pomysły na nieco mniejszą skalę. Wykorzystywanie robotów jest jeszcze daleką perspektywą, jeśli mówimy o lokalnych, niewielkich magazynach.

Nie oznacza to, że już teraz nie stosuje się indywidualnych rozwiązań automatyki w przestrzeniach magazynowych. Wdrożenie modułów nie jest trudne, co więcej, jest stosowane już od dawna. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju przenośniki, transportery i linie transportowe – czyli narzędzia, z których korzysta się od wielu dziesiątek lat. 

Na jakie obszary oddziałuje automatyzacja? Niwelowanie strat


Tego typu aspekty są również zaliczane do ogólnego procesu automatyzacji. Reasumując, automatyzacja ma na celu zmniejszenie ilości błędów ludzkich w wypadku podejmowanego, fizycznego działania. To, czego człowiek nie potrafi (albo robi bardzo wolno), to automat zrobi znacznie szybciej i skuteczniej. Taka jest zresztą idea tego przedsięwzięcia. Aby dokonywać poszczególnych prac w sposób skuteczniejszy, bardziej dokładny i szybszy. Dzięki temu można ograniczyć:
 • straty materialne, związane z nieprawidłowym pakowaniem produktów;
 • straty wizerunkowe, kiedy paczka nie zostanie odpowiednio skompletowana, a do klienta trafią inne produkty;
 • straty związane z gwarancjami, które są prawdziwym utrapieniem wielu firm – każdy zwrot to dodatkowe koszty.

System przenośnikowy do transportowania, czyli automatyzacja w praktyce


Proces automatyzacji kompletacji oraz pakowania związany jest z zastosowaniem wielu nowoczesnych maszyn. Jedną z nich jest system transportu przenośnikowy, który może być nawet poprowadzony przez całą długość magazynu. Taka instalacja sprawia, że poszczególni pracownicy mają bardzo łatwy dostęp do poszczególnych regałów, bez konieczności używania drabin czy wózków widłowych. System z pojemnikiem przemieszcza się na przenośnikach i ściąga towar z półek.

Reszta pracy należy do ludzi. Odbierają oni produkty, które są transportowane przez system. Można tym samym bardzo szybko zorganizować proces pakowania. Po odebraniu produktów z regałów zostaną one rozdysponowane do pojemników. Te zaś, dzięki transporterom, przenoszone są do innego obszaru magazynu. Tam następuje ich sprawdzenie, paletyzacja i wysyłka do odbiorców. Ciekawą kwestią jest samo programowanie trasy pojemników – cały ruch odbywać się może automatycznie, po wcześniej określonej trajektorii.


przestrzen-magazynowa-zautomatyzowana


Rodzaje urządzeń, dzięki którym automatyzacja nabiera sensu


W skład przykładowego, automatycznego systemu transportowego wchodzą przenośniki:
 • wałkowe,
 • grawitacyjne,
 • łukowe,
 • taśmowe,
 • ukośne,
 • i inne, a także transfery pasowe i dedykowane linie transportowe.

Pozwalają one dokonywać szybkiej i skutecznej kompletacji dóbr, wykorzystując do tego celu odpowiednie strefy na pomoście magazynowym. Wiemy, że obsługa tego typu systemów jest wysoce zautomatyzowana i nie wymaga fizycznej ingerencji pracownika, który miałby ściągać poszczególne towary z wysokich szczebli regałowych. 

Jak wygląda zautomatyzowany transport towarów w magazynie? Przykład – krok po kroku


Jak jednak wygląda, krok po kroku, transport pojemnika sunącego na przenośnikach? O tym nieco poniżej.
 1. System WMS, po wprowadzeniu zamówienia przez operatora, określa jaką trasę przemierzy pojemnik. Dzieje się to dzięki narzędziom automatyki transportu magazynowego.
 2. System pracuje na kodach kreskowych, które są głównym źródłem informacji. Zaawansowane systemy potrafią rozpoznawać nawet niepoprawnie naklejone kody i dokonywać ich skutecznego rozróżnienia – w mgnieniu oka.
 3. Pojemnik z towarem sunie zaprogramowaną drogą, którą trafia do stanowisk zajmujących się pakowaniem. Można zatem powiedzieć, że automatyka pozwala bardzo płynnie przechodzić pomiędzy procesem kompletacji a pakowania.
 4. W przypadku pojawiających się błędów cały system pracuje dalej, a wadliwy pojemnik trafia na ścieżkę weryfikacyjną. Tam może zostać sprawdzony przez obsługę, która wyjaśnia zaistniały problem.
 5. Co ważne, system wyposażony jest w różnorodne kamery odczytujące – to dzięki nim można rejestrować proces pakowania towarów, ale także weryfikować kody kreskowe. Nagrywanie jest dostępne od momentu uruchomienia procesu, aż do zatwierdzenia odbioru paczki przez pracownika.

Współczesna automatyzacja w magazynie – jakie są korzyści?


Przede wszystkim ważnym aspektem działającym na plus jest możliwość znacznego przyspieszenia procesu realizacji wysyłkowej. Kompletowanie zamówienia trwa nawet kilkanaście razy szybciej, niż w przypadku ręcznej kompletacji. Obsługa nie musi wędrować po magazynie i przechodzić między strefami, aby zajmować się kompletacją towarów. To znakomite rozwiązanie, które polepsza kulturę pracy i wydajność firmy. Co więcej, cały system zmniejsza zapotrzebowanie na pokaźną liczbę pracowników.

Oznacza to, że w magazynach, które prowadzą pracę zmianową, można rozdysponować mniejszą liczbę operatorów – bez pogorszenia się jakości kompletacji i pakowania. Towar może być kompletowany i składany w paczki przez tego samego pracownika, a to dzięki łatwym buforom do przemieszczania się przy linii.


Plusy automatyki wyróżnione w punktach


Automatyka w pakowaniu i kompletacji przyczynia się zatem do:
 • większej wydajności pracy,
 • oszczędności finansowych przedsiębiorstwa,
 • mniejszej liczby reklamacji składanych przez klientów,
 • usystematyzowania całego procesu,
 • przyzwyczajenia pracowników do nowoczesnych rozwiązań w firmie,
 • bezpośredniego zmniejszenia kosztów pojedynczego zamówienia.

Automatyka w magazynie – przykłady innych rozwiązań


Kiedy mówimy o automatyce, nie sposób ograniczyć się jedynie do wskazania na nowoczesne linie transportowe. W kontekście procesów automatyzacyjnych można bowiem także mieć na myśli wdrożenie innych rozwiązań, np.:
 • pojazdów samojezdnych AGV,
 • przenośników wertykalnych,
 • systemów do palet,
 • kontrolerów jakości,
 • pakowarek kartonów do wysyłki,
 • i wielu innych innowacyjnych narzędzi.

automatyzacja-kontrola

Nowoczesne systemy mogą wspomagać człowieka w pakowaniu, sortowaniu, weryfikowaniu ładunków drobnych. Coraz częściej stosuje się także systemu obsługi zwrotów czy zamówień. Cyfryzacja we współczesnych przedsiębiorstwach może być posunięta bardzo daleko. Co ważne, wiele systemów współpracuje także z innymi technologiami, m.in. RFID.
automatyzacja-magazynowa-w-praktyce
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie