Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczczwartek, 1 września 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 6357
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Brystol czy bristol? Która forma jest poprawna? Co to jest?


brystol czy bristolW polskim języku pisanym jedynie zapis brystol jest poprawny, natomiast w języku mówionym dopuszcza się wersję brystol oraz bristol. W tym artykule dowiesz się więcej o pochodzeniu tej nazwy, co to jest brystol i gdzie można go dostać.

Etymologia słowa brystol 

etymologia słowa brystolSkąd wzięła się nazwa brystol? Większość z nas od razu odczuwa, że jest to słowo obco brzmiące dla języka polskiego. Słusznie, bo pochodzi ono od angielskiej nazwy brytyjskiej miejscowości Bristol. Kiedy papiernictwo stawało się w Europie coraz powszechniejsze, młyny papiernicze (papiernie) wysyłały do Bristolu najlepsze papiery do sklejenia. Doskonałej jakości i znane wśród elit arkusze tam produkowane przyczyniły się do określania ich powszechnie bristol, co przełożyło się na niemiecki bristol-karton. Nazwę brystol zapożyczyliśmy od sąsiadów na przełomie XVIII i XIX w. 

Co to jest brystol? 

Brystol to typ papierowego arkusza, który wytwarza się poprzez sklejenie ze sobą pod dużym ciśnieniem kilku cieńszych arkuszy. Dzięki temu jest to papier stosunkowo sztywny (gramatura 150-300 g/m²) i mocny. Doskonale nadaje się do prac plastycznych dla wszystkich osób w różnym wieku. To tworzywo odporne na wielokrotne wycieranie gumką lub ostrzem. 

Jak wygląda brystol? Dwie strony arkusza 

gdzie kupić brystolObie strony arkusza możemy określić jako gładkie i dopiero po bliższym przyjrzeniu się powierzchni dostrzegamy między nimi różnice. Gładka strona jest bardziej przystosowana do malowania na niej takimi przyborami jak piórko, tusz, ołówek automatyczny, markery oraz aerograf. Łatwo osiągnąć na gładkiej stronie ostrość, wyraźne krawędzie i szczegóły.

Odrobinę bardziej szorstką stronę nazywa się vellum. Dobrze się na niej sprawdzają grafity, miękkie ołówki, węgle, pastele i innego rodzaju kredki. Maleńkie rowki doskonale chwytają suche produkty plastyczne, dzięki nim łatwo uzyskać głębsze kolory i stworzyć cienie. 
Czy wiesz, że…

Najpopularniejsze są białe brystole, ale wykonuje się je także w kolorowych, jednolitych wersjach. Dobrze sprawdzają się do wykonywania prac plastycznych przeróżnymi technikami, a także do tworzenia plakatów. Brystol to najczęściej duże arkusze - najmniejsze mają format papieru A4. 


Gdzie kupić brystol? 


Brystol powinien być dostępny w każdym sklepie plastycznym. Jeśli prowadzisz zajęcia plastyczne, szukasz zaopatrzenia do biura, szkoły lub przedszkola albo chcesz mieć zawsze w domu zapas brystolu na własne potrzeby zajrzyj do oferty Neopak. W zakładce biuro, magazyn i produkty ozdobne znajdziesz wysokiej jakości arkusze. Brystole, które oferuje Neopak wykonane są z papieru o gramaturze 230 g/m² - to solidna i odporna grubość która gwarantuje wysoką jakość wydruku. Dostępne są arkusze o dwóch wymiarach: A3 oraz B2. Na Neopak znajdziesz brystole w różnych kolorach, między innymi łososiowym, ciemnoniebieskim czy jasnofioletowym. Arkusze sprzedawane są po 20 lub 50 sztuk. O wiele wygodniej zamówić taką ilość brystoli online, aby nie mieć problemów z przeniesieniem ich ze sklepu w dobrym stanie. 

Kup brystol w dobrej cenie tutaj.
bristol czy brystol która forma jest poprawna
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie