Paweł SaigomadePaweł Saigomadeniedziela, 27 sierpnia 20232 minuty czytanialiczba wyświetleń: 6394
Ilość komentarzy: 0

Co to jest krepina włoska i jakie ma zastosowania?

Jednym z najchętniej wybieranych materiałów plastycznych jest krepina włoska. Można powiedzieć, że walka o pierwsze miejsce na podium toczy się między nią a bibułą. Trzecie miejsce natomiast zajmuje tektura falista. Krepina włoska, o której chcemy powiedzieć kilka słów w poniższym artykule, doskonale sprawdza się przy wykonywaniu różnego rodzaju dekoracji oraz ozdób. Co sprawia, że krepina konkuruje z tymi dwoma wspomnianymi materiałami? Jej sprężystość dorównuje sprężystości tektury. Jeśli natomiast chodzi o bibułę, to krepina jest bardziej wytrzymała. Czy to już wszystkie różnice? Absolutnie nie! Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu.

Cienkie paski bibuły kolorowej

Krepina włoska co to takiego?


Zapewne zastanawiasz się nad tym, czym jest krepina włoska. W skrócie można powiedzieć, że jest to wysokiej jakości papier ozdobny, który wykorzystywany jest głównie przez artystów, hobbystów oraz miłośników prac DIY. Jeśli chodzi natomiast o trochę bardziej rozległą definicję, to krepina włoska jest pomarszczonym, wyjątkowo lekkim materiałem, który wykazuje się odrobinę większą sztywnością w porównaniu z bibułą.

Jak produkowana jest krepina włoska?


Tego typu papier powstaje w procesie krępowania (krepina) bibuły. W zależności od tego, jak bardzo rozciągliwego materiału potrzebujesz, możesz wybrać krepinę o różnych parametrach. Najczęściej stopień marszczenia waha się między 40 a 60%. Choć krepina jest grubszym materiałem w porównaniu z materiałem, jakim jest bibuła, to jednocześnie cechuje się trochę większą przepuszczalnością światła. Wiesz już, jak powstaje krepina, a wiesz, skąd pochodzi? Oryginalnie produkowana była jedynie we Włoszech. Obecnie pochodzi z różnych zakątków świata.

Krepina w różnych kolorach
Krepina włoska

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Krepina włoska

Różnice między krepiną a bibułą


Na pierwszy rzut oka - zwłaszcza niewprawionego, krepina nie różni sie niczym od bibuły. Wiesz już jednak, że nie jest to prawdą. Chcemy jednak przedstawić jeszcze kilka aspektów, które sprawiają, że to właśnie krepina cieszy się coraz większym zainteresowaniem, powoli zastępując bibułę marszczoną.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, krepina jest wytrzymalsza od tradycyjnej bibuły i ma bardziej widoczne marszczenia. Wykazuje się też znacznie lepszą sprężystością. Choć tak naprawdę największą uwagę warto byłoby poświęcić rozciągliwości. To właśnie ten znacznie lepszy parametr najczęściej przekonuje do wyboru krepiny.

Zastosowanie krepiny włoskiej


W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że krepina włoska jest wytrzymalszą i bardziej rozciągliwą formą bibuły marszczonej. Dlatego też bardzo często wykorzystywana jest w podobnych lub nawet w tych samych celach. Jedyne co Cię może ograniczać tak naprawdę to Twoja wyobraźnia. Przejdźmy jednak do konkretów. Jakie zastosowanie ma krepina włoska? Wykorzystywana jest m.in.:
 • do samodzielnego tworzenia ozdób domowych, weselnych, urodzinowych, rocznicowych itp. Można z niej wykonać praktycznie wszystko;
 • do tworzenia bukietów, wiązanek i innych tego typu kompozycji tworzonych przez florystów;
 • robienia stroików i różnego rodzaju kompozycji dekoracyjnych, np. na stół wielkanocny lub bożonarodzeniowy;
 • zabezpieczania i ozdabiania książek, notesów, pamiętników itp.;
 • tworzenia lampionów i witraży;
 • do dekorowania albumów ze zdjęciami (tzw. scrapbooking);
 • do pakowania prezentów;
 • do dekorowania przesyłek z zamówieniami online.

Krepina włoska różne kolory

Podsumowanie - wybieraj krepinę włoską, materiał wytrzymały i wyjątkowo rozciągliwy


Jak sam widzisz, krepina włoska to materiał, który doskonale zastąpi bibułę marszczoną. Jeśli więc potrzebujesz materiału, który charakteryzuje się większą wytrzymałością i zdecydowanie lepszą rozciągliwością to zachęcamy do wyboru krepiny. Gdzie można ją kupić? Najczęściej dostępna jest w sklepach papierniczych, jednak nie musisz wcale wychodzić z domu, aby ją zdobyć. Wystarczy, że przejdziesz do odpowiedniej zakładki w naszym sklepie a Twoim oczom ukaże się krepina włoska w różnych odsłonach. Dostępna jest w kolorach - białym, czerwonym, fioletowym, różowym, żółtym, czarnym itp. Masz pytania? Skontaktuj się z pracownikami sklepu Neopak. Zapraszamy.
Co to jest krepina włoska i jakie ma zastosowania?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie