Bartosz TyrkaBartosz Tyrkawtorek, 25 października 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 13506
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Co to jest Quilling i jak zacząć krok po kroku?

Na pierwszy rzut oka niepozorne elementy papierowe mogą być niezwykle przydatnymi przedmiotami, dzięki którym stworzymy prawdziwe dzieło sztuki. Choć rękodzielnictwo papierowe kojarzy się nam przede wszystkim ze składanymi figurkami origami, to zakres technik związanych z realizacją prac manualnych jest znacznie szerszy. Przykładem bardzo użytecznej metody wytwórczej jest tzw. quilling. To nic innego, jak technika z zakresu papieroplastyki. Skupia się na wykonywaniu przepięknych ozdób rękodzielniczych przy wykorzystaniu teoretycznie niepotrzebnych skrawków papieru. Dzięki niej można zrealizować szereg zdumiewających prac, bez konieczności posiadania ogromnych zdolności plastycznych.

Wystarczy chwila treningu, by zdobyć pierwsze szlify, które umożliwią nam wykonywanie ozdób zgodnie z zasadami quillingu. Tego typu dekoracje nie mają tak spektakularnego kształtu, jak chociażby origami - nie przeszkadza to jednak, by niewielkie ozdoby znalazły swoje praktyczne zastosowanie, np. w kontekście dekorowania kartek okolicznościowych czy kartonów z prezentami. Poniżej wyróżniam, czym jest quilling i jakimi zasadami się kieruje. Tłumacze, skąd wzięła się ta technika oraz jak wyglądał jej rozwój. Wymienię również szereg użytecznych sposobów na zastosowanie quillingu w praktyce. Zapraszam do zapoznania się z materiałem.

Quilling – czym jest ta technika tworzenia ozdób?


Quilling to nazwa techniki papieroplastycznej, której nazwa została zapożyczona z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu termin quill oznacza rurkę, kolec lub tuleję oraz czynność związaną z tworzeniem tego typu kształtów. Głównym założeniem tej techniki jest tworzenie nieregularnych kształtów z wąskich pasków wyciętego papieru. Formuje się z nich np. kółka, prostokąty oraz inne, bardziej skomplikowane figury. Quilling jest prostą techniką manualną, która nie wymaga zastosowania żadnych skomplikowanych narzędzi. W zasadzie wystarczy wyłącznie kreatywność oraz nieco wolnego czasu, aby stworzyć bardzo estetycznie prezentującą się figurkę.

paski-papieru-quilling

Na czym polega quilling?


Oprócz papieru, quilling wymaga także zastosowania kilku prostych przyborów, m.in. kleju łączącego poszczególne warstwy oraz nożyczek, które pomogą w wycinaniu pasków. Papierowe fragmenty można wyciąć samodzielnie z dowolnego arkusza papieru, albo zakupić gotowe "nitki". Jeśli chcemy sporządzić materiał samodzielnie, warto wybrać papier giętki, który będzie łatwo się układał w konkretną formę. Stosuje się różne długości i szerokości pasków papierowych. Zwykle jednak nie są one węższe, niż dwa milimetry.

Quilling jako rozwijająca zabawa dla dzieci


W czasach, w których dzieci mają nieograniczony wręcz dostęp do sprzętów komputerowych i smartfonów, skupienie ich uwagi graniczy niekiedy z cudem. Stąd też coraz większa ilość rodziców chce, aby dzieci zajęły się czymś ciekawym i rozwijającym, zamiast spędzania wielu godzin podczas grania w gry. Jest to ważne szczególnie dziś, kiedy wiele rzeczy dziejących się na świecie negatywnie wpływa na psychikę najmłodszej części społeczeństwa. W tych nieoczywistych czasach proste czynności mogą stać się znakomitą odskocznią od codzienności. Quilling pomaga odwrócić uwagę od rzeczy stresujących. To także szansa, aby dziecko poznało tajniki kreatywnego rzemiosła – znanego na świecie już od czasów kolonialnych.Quilling jest także niezwykle rozwijającą i kreatywną zabawą, którą można uskuteczniać w rodzinnym gronie. Ze względu na konieczność wykonywania sprawnych ruchów rąk, tworzenie ozdób quillingowych polecane jest dla dzieci od ok. 6 roku życia. Młodsze dzieci będą zbyt szybko się niecierpliwić i w dodatku zabawa może być dla nich zbyt trudna. Warto również, aby na samym początku rodzic wspierał pociechę w wykonywaniu ozdób – to ważne, aby młoda osoba już na samym początku przygody z quillingiem nie została zniechęcona do dalszej aktywności.

Historia quillingu – skąd się wziął pomysł na tę technikę?


Początki quillingu wiążą się z archaiczną sztuką dekoracyjną, która była wykorzystywana przed wiekami do upiększania różnych przedmiotów codziennego użytku. Quilling był stosowany także w celu dekorowania obrazów, kufrów, ścian i innych elementów niegdysiejszych aranżacji. Datuje się, że sztuka ta powstała około XV wieku. Nazwa techniki również wzięła się z tamtego okresu, gdyż na samym początku wykorzystywano gęsie pióra, wokół których owijano zwoje papierowe. Tak tworzone kształty cechowały się elegancką formą i były chętnie wykorzystywane we Francji czy we Włoszech.

quilling-gesie-pioro

Rozwój quillingu, który zdobywał coraz większą popularność


Quilling był również stosowany do upiększania książek i przedmiotów religijnych. Popularność tej techniki papieroplastycznej została zauważona również na wyspach brytyjskich w XVIII wieku. Stała się ona powszechną formą rozrywki i świetnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu. Po upływie kilkudziesięciu lat quilling objął swoim oddziaływaniem większość świata, docierając także na kontynent północnoamerykański. Ozdoby quillingowe były przydatną formą poprawiania atrakcyjności wizualnej nie tylko akcesoriów domowych, ale nawet i elementów codziennego ubioru.
Papier pakowy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier pakowy

Współczesna popularność quillingu


Quilling w obecnych czasach nie ma aż tak dużego znaczenia, jak było to kilkaset lat temu. Papierowe ozdoby dekorowały wówczas różnego rodzaju meble, torebki, gry planszowe i w zasadzie wszystko, co mogło zostać dodatkowo upiększone. Nie oznacza to jednak, że ta rozwojowa technika papieroplastyczna jest dzisiaj bezużyteczna. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że powoli wraca do łask. Co ważne, quilling może być realizowany przez każdą osobę, nawet taką, która nie zna się na manualnych technikach wytwarzania ozdób. Wraz z nabieraniem praktyki produkowane kształty wyglądają coraz lepiej. To świetny motywator, który powoduje, że quilling może być znakomitą formą rodzinnego spędzania czasu.

Dziś ozdoby wykonane techniką quillingu znajdują swoje zastosowanie m.in. w przypadku dekorowania kartek okolicznościowych. Można nimi ozdabiać torby podarunkowe, kartony z prezentami i szereg innych obiektów. Quilling sprawdza się jako świetna zabawa dla dzieci, która rozwija ich umiejętności plastyczne i wzmacnia wyobraźnię. Tworzenie przestrzennych kształtów jest wysoce rozwojowym zajęciem, które pozwala (nie tylko dzieciom) znakomicie się odprężyć i uciec od trosk życia codziennego.

Jakie akcesoria przydadzą się do quillingu?


Najważniejszym materiałem jest oczywiście papier, a w zasadzie jego strzępki. Należy pociąć arkusz, aby otrzymać paski o konkretnej długości. Na początku swojej przygody z quillingiem warto zastosować paski jednej długości i szerokości. Później trudność można zwiększać, wykorzystując do tego celu różne długości materiału. Paski papierowe możemy kupić w sklepie, aby wykonać je samemu. To nic trudnego: wystarczy określić, jaką mają mieć długość i przystąpić do wycinania z arkuszu za pomocą zwykłych nożyczek biurowych.

tani-quilling

Oprócz papieru i nożyczek przydadzą się także inne przedmioty, które pozwolą na łatwiejsze zaginanie kształtów i mocowanie elementów na stałe. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim:
 • nawijak, np. igłę lub cienki długopis, które pozwolą na nawijanie papierowych paseczków w celu uzyskania pożądanych kształtów;
 • klej, może być to zwykły klej do papieru w sztyfcie, o ile korzystamy z pasków o dosyć cienkiej strukturze – w innym przypadku należy zastosować mocniejszą substancję spajającą;
 • aplikator do kleju, który przyda się, jeśli korzystamy z kleju wyciskanego z tubki;
 • pęsetka lub inne narzędzie, które będzie nam pomagać w podnoszeniu i przenoszeniu elementów;
 • tablica korkowa – jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, to całe przedsięwzięcie możemy wykonywać na takiej podkładce;
 • szablony, które ułatwią pracę, szczególnie jeśli projekt jest dosyć skomplikowany.

Jak wykonać ozdobę quillingową – instrukcja krok po kroku


Jakie kształty możemy sporządzić techniką quillingu? Panuje tutaj duża dowolność. Na początku warto sprawdzić swoje umiejętności tworząc najbardziej podstawową formę: czyli okrąg przypominający ślimaka. Aby tego dokonać, przygotujmy przybory i przejdźmy do nawijania papieru na igłę lub długopis (ewentualnie kredkę, ołówek lub inny szpiczasty przedmiot).
 1. Nawijając papier należy pamiętać, aby co chwila go dociskać do przedmiotu, na który jest nakładany. Pozwoli to osiągnąć maksymalnie okrągły kształt.
 2. Po nawinięciu należy rolkę zdjąć i można ją formować zgodnie z przyjętą strategią. Przykładowo, naciśnij ją na dole, aby uzyskać podłużny kształt przypominający listek.
 3. Poszczególne kawałki papieru należy ze sobą łączyć – używając do tego celu kleju. Każdy kawałek papieru może zostać przyklejony, np. na kartkę okolicznościową, którą znakomicie udekoruje.

Dowolność w tworzeniu plastycznych kształtów papierowych – metoda quillingu w praktyce


Z tych podstawowych kształtów można stworzyć dosłownie dziesiątki wariacji, a większość z nich nie ma konkretnie określonej nazwy. Z tego też powodu w różnych instrukcjach znajdziemy zmienne tłumaczenia dotyczące poszczególnych obiektów. Inne kształty mają jedną lub więcej odmian, którym nadano "oficjalną" nazwę, jak w przypadku kształtów łzy lub markizy. Metodą quillingu możemy tworzyć listki, pawie oczka, diamenty, kołka, litery i tysiące innych kształtów. Warto również zastosować papier o różnej kolorystyce, tak aby tworzony projekt jak najbardziej nawiązywał do swojego realnego wzoru.

papierowe-paski-do-quillingu

Quilling jako metoda zwiększająca umiejętności plastyczne – podsumowanie


Quilling to stosunkowo prosta do realizacji technika papieroplastyczna, dzięki której można wykonywać różne ozdoby z naturalnych materiałów. Cechuje się ona łatwością wykonania – a to ze względu na to, że większością rzeczy potrzebnych do wykonania dekoracji dysponuje niemalże każda osoba. Wystarczy kawałek papieru, zwykły klej i odrobina wyobraźni – aby stworzyć genialną dekorację, która upiększy np. kartkę okolicznościową na wesele lub inną okazję.
quilling-co-to
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie