Bartosz TyrkaBartosz Tyrkasobota, 8 kwietnia 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 1545
Ilość komentarzy: 0

Co wybrać zamiast kartonu? Innowacyjne rozwiązania

Kartony to najpopularniejszy typ opakowań, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Służy nie tylko do zabezpieczania towarów w magazynach, ale również użytkuje się go w kontekście indywidualnym, np. do tworzenia przesyłek zagranicznych. Jest to produkt tani i łatwy do wyprodukowania. Trudno jednak nazwać go materiałem idealnym i w stuprocentach niezastąpionym. Inżynierowie cały czas poszukują nowoczesnych zamienników kartonu, które mogłyby zrewolucjonizować branżę opakowań. Jakich innowacyjnych rozwiązań można spodziewać się w przyszłości?

Dlaczego karton nie jest opakowaniem idealnym?


Tektura wykorzystywana do produkcji kartonów jest w dużej mierze skomponowana z materiałów recyklingowanych. Same kartony podlegają dosyć szybkiemu rozkładowi w środowisku, dlatego ich użytkowanie wydaje się jak najbardziej zasadne. Są to przedmioty znacznie bardziej ekologiczne, niż sztucznie wytworzone folie stretch, które mogą być dosyć problematyczne w ponownym przetwarzaniu. Mimo wszystko użytkowanie kartonów nie jest pozbawione wad. Jest to szczególnie widoczne w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na towary, a co za tym idzie, w momencie zwiększonej wysyłki produktów. Wyróżniamy trzy główne problemy związane z wykorzystaniem opakowań kartonowych.
 • Nieefektywne wykorzystanie miejsca. Karton zajmuje dużo miejsca, a pakowanie przedmioty mogłyby zostać umieszczone w bardziej ergonomicznych formach ochronnych.
 • Produkcja kartonów wymaga dużego zużycia energii. Do produkcji tektury potrzebne są spore ilości wody oraz prądu. Mimo, że wytworzony produkt jest bezpieczny dla środowiska, koszt energetyczny nie jest do końca zrównoważony.
 • Kartony nie są wodoodporne. Oczywiście mowa o tych najprostszych, wykonanych z czystej tektury. Nadanie opakowaniom wodoodporności wymaga najczęściej zastosowania domieszek innych materiałów, w tym również mniej przyjaznych środowiskowo.

innowacyjne-opakowania

Dlaczego nie wykorzystuje się potencjału kartonów w całości?


W zasadzie każdy karton, bez względu na jego solidność czy ilość warstw papieru wykorzystanych do jego stworzenia, może być użyty ponownie. Dlaczego jednak firmy nie dokonują starań, aby wydobyć z ich eksploatacji maksimum? Większość podmiotów nie jest w stanie poświęcić tak dużej ilości miejsca w magazynach, aby przyjmować stare kartony i móc je wykorzystywać ponownie. Generuje to zbyt duże koszty związane z utrzymaniem pomieszczenia magazynowego oraz zatrudnieniem dodatkowych pracowników do obsługi tego procesu. Znacznie taniej jest zakupić kartony i wykorzystywać je w formie jednorazowej. Jako konsumenci możemy jednak zrobić z nich pożytek – realizując rękodzieła w stylu DIY czy też poddając opakowania upcyklingowi.

Czy zastąpienie kartonów jest w ogóle możliwe?


Kartony stanowią nieodłączny element handlu internetowego i stacjonarnego. W opakowaniach z tektury przychodzą różnego rodzaju dostawy. Wysyłane przedmioty również są pakowane w kartony, a tekturą zabezpiecza się produkty pozostające w magazynie. Można zatem wskazać, iż rola tych opakowań jest niebagatelna i ciężko oczekiwać, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Można jednak zauważyć pewne trendy, które są związane z rozwojem nowych technologii. Opracowywanie ciekawych rozwiązań ma miejsce również w obszarze produkcji materiałów. Niektóre alternatywy dla kartonów użytkowane są już dziś, choć jeszcze nie zyskały tak dużego rozgłosu. Swoją cegiełkę dorzucił amerykański potentat 3M zajmujący się produkcją tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, elektroniki i wielu innych przedmiotów.

kartony-zastosowanie
Zastosowanie

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Zastosowanie

Amerykański przełom, który pozwoli zapomnieć o kartonach


Choć powyższe sformułowanie to dosyć odważna teza, to jednak ciężko przejść obok takiego wynalazku obojętnie. Firmy, które na co dzień mają do czynienia z szeroko rozumianą logistyką, zdają sobie sprawę z potrzeby wynalezienia nowego zamiennika kartonów. Takiego opakowania, które będzie zajmowało minimum miejsca i jednocześnie spełniało wszystkie parametry wytrzymałości – wszystkie te, które przypisuje się kartonom. Firma 3M z USA opracowało elastyczny typ opakowania w formie rozwijalnej rolki, którą można formować na produkcie, a następnie przycinać. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?
 1. Redukcja czasu potrzebnego na pakowanie produktów.
 2. Zmniejszenie ilości materiałów, które byłyby wymagane do pakowania.
 3. Zmniejszenie przestrzeni magazynowej i transportowej, które byłyby potrzebne do realizacji zamówienia.

Elastyczna rolka, która przylega do przedmiotu – zamiennik kartonu


Innowacyjny wynalazek sporządzony jest z trzech oddzielnych warstw, które zostały ze sobą scalone maszynowo. Wszystkie materiały użyte do produkcji tego opakowania były już wcześniej sprawdzane pod kątem przydatności przez pomysłodawcę. Folia do pakowania składa się z:
 • warstwy zewnętrznej – zabezpiecza, chroni przed wodą i uderzeniami mechanicznymi;
 • warstwy środkowej – amortyzuje, jest sporządzona z pianki i chroni przed zniszczeniem;
 • warstwy wewnętrznej – klejącej, która bezpośrednio przylega do produktu.

pomysl-pakowanie


Pakowanie przebiega bardzo szybko, a klej umieszczony na ostatniej warstwie nie łączy się z przedmiotami. Wiele wątpliwości wzbudza jednak fakt, że do produkcji tego typu materiałów wykorzystuje się substancje syntetyczne, które niekoniecznie są przyjazne dla środowiska. W tym kontekście cały czas góruje karton, będąc tanim i łatwo dostępnym produktem. Najważniejszą zaletą związaną z użytkowania innowacyjnego zamiennika kartonu jest oszczędność przestrzeni. Można osiągnąć nawet 50% więcej miejsca, dzięki czemu dwa transporty mogą być zastąpione jednym. Zmniejsza to ślad węglowy i wpływa na niższe zużycie energii.

Czym zastąpić karton – propozycje zamienników


Nowe pomysły w dziedzinie opakowań budzą spory rozgłos. Z jednej strony odzywają się zwolennicy podejścia rewolucyjnego, którzy szukają nowych rozwiązań – tańszych i efektywniejszych niż karton. Z drugiej strony panuje jednak przeświadczenie, że przez najbliższe lata to cały czas opakowania kartonowe pozostaną na absolutnym "topie". Można się z tym stwierdzeniem zgodzić, choć wcale nie jest tak, że w każdej sytuacji opakowanie kartonowe jest niezastąpione. W przypadku wysyłania mniejszych produktów wcale nie trzeba wykorzystywać przestrzennie uformowanej tektury. Co istotne, wiele firm wysyłkowych popełnia ten sam błąd – pakując towary do niewspółmiernie dużych opakowań zajmujących ogromną ilość miejsca.

Koperty bąbelkowe zamiast kartonu


Niewielkie przedmioty mogą zostać wysyłane przy użyciu kartoników bąbelkowych, określanych niekiedy kopertami pęcherzykowymi. To idealny sposób zabezpieczenie drobnych rzeczy, w tym m.in. biżuterii, kosmetyków, dokumentów oraz innych, małych produktów. Są płaskie, niewielkie i mogą być wysłane w formie listu, co stanowi dodatkową oszczędność. Zajmują kilka razy mniej miejsca niż kartony.


Torba papierowa do wysyłania towarów


Jeśli dysponujemy w firmie dużą ilością toreb papierowych, to bez problemu mogą one posłużyć do kreatywnego zabezpieczania paczek. Wystarczy odciąć rączki torby i umieścić w środku odpowiednio zabezpieczony przedmiot. Sprawnym ruchem zaklejamy otwór oraz naklejamy etykietę. W ten sposób towar jest gotowy do wysyłki i to bez konieczności używania kartonów. Oczywiście, tego rodzaju zabezpieczenie sprawdzi się tylko wtedy, gdy umieszczony do środka przedmiot został bardzo dobrze ochroniony.

oplacalne-kartony

Woreczki bąbelkowe – zmniejsz opakowanie


Małe woreczki bąbelkowe służą do zabezpieczania niedużych przedmiotów, takich jak próbniki, buteleczki, kosmetyki, biżuteria, czy elektronika. Umożliwiają rezygnację z innych form ochrony produktu, w tym wypełniaczy lub innych materiałów do wypełniania przestrzeni wewnątrz kartonu. Niewielka przesyłka zapakowana w woreczek może zostać umieszczona w kopercie. Zajmie to znacznie mniej miejsca, niż w przypadku przygotowywania kartonu wysyłkowego.

Innowacyjne rozwiązania zamiast kartonu – podsumowanie


Wprowadzenie innowacyjnych materiałów na skalę masową pozwoli na zminimalizowanie ilości odpadów kartonowych. Wciąż jednak nie istnieje jedna, niepodważalna alternatywa dla kartonów. W tym momencie warto wykorzystywać opakowania o odpowiedniej wielkości – aby tworzyć jak najmniej śmieci. Na rewolucję w branży opakowań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
pomysly-na-karton
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie