Paweł SaigomadePaweł Saigomadesobota, 2 września 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1008
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Czego może uczyć origami, czyli sztuka składania papieru

Origami to sztuka składania papieru, a jej historia sięga VI wieku naszej ery. Jeśli chcesz się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej, to zapraszamy Cię do przeczytania jednego z naszych wcześniejszych artykułów - "Origami i jego krótka historia". W tym tekście chcemy bowiem skupić się na zupełnie innej kwestii, a mianowicie na szukaniu odpowiedzi na pytanie - jakie korzyści może nieść za sobą nauka origami? Czy w czasach elektronicznych gadżetów, sposobem na uczenie dzieci cierpliwości, wytrwałości i wiary w siebie może być składanie papieru?

Zielony ptak origami

Jaką rolę może pełnić origami w wychowaniu dziecka?


Jednym z państw na świecie, które utożsamiane są ze sztuką składania papieru, jest Japonia. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni pod koniec XIX wieku origami było przedmiotem szkolnym. W zasadzie to do dziś stanowi ono niezwykle ważny element wychowania dzieci i młodzieży. Czy słusznie? Cóż, w zasadzie ciężko polemizować z pozytywnymi aspektami tego zajęcia. A tak naprawdę oprócz czasu i chęci potrzebny jest tylko papier do origami. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś dowiedział sie, jakie korzyści niesie za sobą składanie modeli z papieru.

Co może mieć ze sobą wspólnego nauka czytania i origami?


Odpowiedź na pytanie, kiedy powinno się rozpocząć naukę czytania, jest niejednoznaczna. Najbardziej intensywny czas pod tym względem bez wątpienia przypada na okres między 6 a 7 rokiem życia, gdy dziecko trafia do zerówki. Nie oznacza to jednak, że rodzic musi czekać do tego czasu. Zwłaszcza iż bardzo często dzieci wykazują zainteresowanie książeczkami, literkami i różnego rodzaju zabawami związanymi z nauką znacznie, znacznie wcześniej. Jak się okazuje, origami, czyli sztuka składania papieru może pomóc nawet w tym. Jak to jest możliwe?

Serca origami

W jaki sposób origami może pomóc w nauce czytania?


Tak jak wspomnieliśmy, najczęściej czas intensywnej nauki czytania przypadana na dzieci na przełomie 6 i 7 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że oko takiego dziecka nie jest jeszcze do końca przyzwyczajone do wodzenia po wyrazach. Bardzo szybko się bowiem męczy. Zabawa z origami może zmniejszyć występowanie tego problemu. Okazuje się bowiem, że metoda manipulacji oraz badania dotykiem form papieru ma niezwykle duże znaczenie w kontekście nauki czytania. Dlaczego? Między innymi wpływ na to ma fakt, że oglądanie płaskich modeli origami i zabawa nimi, pozwala na swobodne wodzenie soczewką oka w różnych kierunkach. Pozytywny wpływ tej zabawy polega na wzmacnianiu nerwu wzrokowego oraz na stabilizowaniu mięśnia wzrokowego.

Origami, jako sposób na szybsze przyswajanie wiedzy przez dziecko


Sztuka składania papieru to nie tylko przyjemny dla dzieci sposób na naukę czytania. Dzięki temu, że tworzenie origami w pewnym sensie zmusza mózg do pracy, Twoje dziecko może szybciej i łatwiej przyswajać wiedzę. A to prowadzi, chociażby do późniejszych ułatwień w nauce liczenia i pisania. To jednak nie wszystko. Osoby dorosłe często mają problem ze składaniem origami. Brak im cierpliwości i pokory. Często też szkoda jest im przeznaczać czas na dokładne czytanie instrukcji, jak wykonać krok po kroku konkretny model. Konieczność podążania za konkretnymi wskazaniami to dla dzieci również pewnego rodzaju nauka. Dzięki niej słuchanie nauczyli i robienie tego, czego oczekują, jest łatwiejsze. Takiemu maluchowi również bez większych problemów przychodzi skupienie się na jednej, konkretnej rzeczy, którą akurat ma wykonać.

W origami każdy wykonany ruch pociąga za sobą konsekwencje. Dziecko dzięki temu zdaje sobie sprawę z tego, czym jest odpowiedzialność za własne czyny. Jednocześnie jest to sposób na pobudzenie wyobraźni i zachęta do szukania nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o takie bardziej ścisłe przedmioty, to składanie kartki papieru może być pomocne przy nauce geometrii.

Podwieszone pod lampami ptaki origami

Zalety składania modeli origami przez dziecko:

 1. Nauka przekształcania figur
 2. Nauka nazw figur - zarówno w wersji płaskiej, jak i przestrzennej
 3. Poprawa umiejętności słuchania i wykonywania poleceń
 4. Skupianie się na wykonywanej czynności
 5. Czytanie ze zrozumieniem
 6. Przygotowanie do nauki pisania i liczenia
 7. Doskonalenie podzielności uwagi
 8. Nauka myślenia twórczego i konstrukcyjnego
 9. Rozwój motoryki małej
 10. Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej
 11. Wspiera przyrost nowych powiązań nerwowych w korze mózgowej
 12. Nauka wyobraźni przestrzennej oraz sytuacyjnej

Czy sztuka składania papieru może mieć działanie terapeutyczne?


Choć może się to wydawać zaskakująco, to okazuje się jednak, że składanie modeli origami może mieć działanie terapeutyczne. I to nie tylko w przypadku dzieci czy młodzieży, ale również w odniesieniu do dorosłych osób. Jeśli chodzi natomiast o dzieci, to najczęściej sztuka składania papieru wykorzystywana jest podczas terapii z dziećmi borykającymi się z deficytami rozwojowymi oraz dziećmi upośledzonymi. Oprócz tego może też wspomagać terapię dzieci z zaburzeniami osobowościowymi i psychicznymi. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, origami przyczynia się do nauki precyzji, dokładności, cierpliwości oraz dyscypliny. Między innymi właśnie dzięki temu sprawdzi się też w przypadku maluchów mających problem z koncentracją i nauką.

Koń origami

Papier do origami - jaki wybrać?


Temat ten szerzej poruszyliśmy w artykule "Jaki papier do origami wybrać?" Znajdziesz w nim wiele pomocnych informacji. Nie chcemy Cię jednak zostawiać tutaj bez odpowiedzi, dlatego pamiętaj, że na początek nie musisz wybierać dedykowanego papieru do origami. Może to być papier ksero lub papier Kraft. Ważne jest jeszcze to, aby przestrzegać zasad, którymi kierować się powinien każdy, kto podejmuje się tworzenia modeli. Kształt kartki, choć ważny nie musi być tak ściśle przestrzegany. Najlepiej, jednak jeśli papier, który chcesz składać, jest kwadratowy. W przypadku założeń, takich jak nie korzystanie z kleju czy nożyczek wielbiciele tej sztuki nie są już tak pobłażliwi.

Sztuka składania papieru a troska o dobre samopoczucie u osób dorosłych


Nie tylko w przypadku dzieci, sztuka składania papieru niesie za sobą wiele pozytywów. Składanie modeli, jako połączenie sztuki i psychologii jest sposobem na spędzanie czasu, które warto wprowadzić do swojego codziennego, dorosłego życia. Dlaczego? Po pierwsze jest to doskonałe ćwiczenie umysłu. Badania jednoznacznie pokazują, że origami wpływa na rozwój orientacji przestrzennej i koncentracji. Może też przyczyniać się do poprawy pamięci. Dzięki cierpliwości, którą nabywasz podczas składania coraz to trudniejszych modeli, uczysz się też wyciszać umysł i emocje.

Podwieszone pod lampami modele origami

Podsumowanie - spędzaj czas ze swoim dzieckiem składając modele z papieru


Biorąc pod uwagę to, że zarówno na osoby dorosłe, jak i na dzieci origami ma pozytywny wpływ, to może warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki możliwościom, jakie daje origami, możesz sprawić, że maluch będzie miał łatwiej w szkole. Dzieci, w jakim wieku mogą już zacząć swoją przygodę z origami? Do zabawy mogą być zachęcane trzyletnie lub czteroletnie maluchy. Oczywiście należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, bo to przecież jest najważniejsze. Na szczęście jednak nie wykorzystuje się przy tym żadnych ostrych narzędzi. Dlaczego akurat ten wiek warto wybrać? Ponieważ okres przedszkolny to czas, gdy dzieci są niezwykle chłonne wiedzy i bardzo chętnie próbują nowych rzeczy. Wszystko je ciekawi.
Ptak z papieru na dłoni dziecka
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie