Kinga PolańskaKinga Polańskawtorek, 12 kwietnia 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3893
Ilość komentarzy: 0

Czemu koty uwielbiają kartony?

Koty to przyjaciele, którzy obok psów na stałe zadomowili się w naszych domach. Wielbiciele kotów dbają o ich dietę, zdrowie, wygląd, a także codzienne zabawy. Koty mogą być tak różnorodne jak ich właściciele – łączy je jednak fakt, że są bardzo ciekawe świata i czasami chadzają własnymi ścieżkami. Koty potrafią znaleźć dla siebie zajęcie praktycznie w każdej sytuacji – zdarza się, że przez wiele godzin wylegują się na kanapie, aby wraz z nadejściem wieczoru uaktywnić się i szukać okazji do zabawy. Wielu właścicieli kotów zauważa, że te szczególnie upodobały sobie kartony – lubią w nich spać, przesiadywać czy chować się. Co sprawia, że kartony cieszą się tak dużym zainteresowaniem kotów?


kot kot w pudełku karton dla kota


Czym grozi nuda u kota?


Żaden zwierzak nie lubi się nudzić, a kiedy już się nudzi, to może się to źle skończyć dla całego otoczenia. Wówczas „ofiarą” kota mogą paść meble, kable, porzucone ubrania, kwiaty i wiele innych przedmiotów. Znudzony kot może także atakować swojego właściciela, np. jego stopy w trakcie odpoczynku. Krótkotrwała zabawa z pewnością będzie przyjemna, jednak przedłużająca się już niekoniecznie, dlatego lepiej jest zapewnić kotu odpowiednią rozrywkę. Kot, który nie może rozładować swojej energii czy zaspokoić łowczego instynktu zaczyna być męczący, a czasem nawet irytujący. Pupil z czasem też zacznie rozładowywać swoją energię w nieprzewidywalny sposób. Rozwiązaniem jest zaoferowanie mu nowego miejsca, jakim może być karton lub stworzenie ciekawych zabawek z tektury.

kartonowe pudło

Dlaczego koty lubią kartony?


Kartonowe pudełka często wygrywają nawet z nowo kupionymi zabawkami prosto ze sklepu. Nie powinno to jednak zmartwić właścicieli kotów. Często zdarza się tak, że ledwo uda się przynieść kartonowe pudełko do domu i rozpakuje, a kot już zdąży do niego wejść i zadomowić się na dłużej. Taki widok często cieszy właścicieli kotów, którzy wykonują im liczne zdjęcia w kartonach i wrzucają chociażby do mediów społecznościowych.

Po pierwsze kartony redukują u kotów stres! Może wydawać się to bardzo zaskakujące, ale zwierzęta także przeżywają liczne emocje, w tym radość, smutek, strach, a także stres! Badacze z Uniwersytetu Utrechtckiego w Holandii przeprowadzili eksperyment na kotach znajdujących się od niedawna w schronisku. Części z nich zaoferowano do zabawy i wypoczynku kartony, drugiej części nie. Po kilku dniach zbadano, że te koty, które miały dostęp do kartonów były zdecydowanie bardziej zrelaksowane i spokojniejsze niż pozostałe. Te koty szybciej zaadaptowały się w nowym środowisku i szybciej nawiązywały kontakt z człowiekiem. Jak więc widać, korzystny wpływ kartonu nie tylko obserwują właściciele kotów, ale są na to także niezbite dowody naukowe! Dzięki tekturowym pudełkom koty czuły się znacznie pewniej, mogły schować się w każdej chwili i poczuć bardziej bezpiecznie.

kot w pudełku kot w kartonie wylegujący się kot

Co więcej, kartonowe pudełka sprawiają, że kotom łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę ciała. Dlatego właśnie kartonowe pudełka sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż chociażby te plastikowe. Tektura to materiał, który oddycha i jednocześnie doskonale izoluje koty przez utratą temperatury. Temperatura ciała kotów jest nieco wyższa niż u człowieka i wynosi od 38,1°C do 39,2°C. Kartonowe pudełko, jest więc dla niego idealnym miejscem, aby móc utrzymywać stałą temperaturę ciała. Dlatego też koty często wygrzewają się w słońcu np. na parapetach albo kaloryferach. Im ciaśniejsze pudełko, tym lepiej. Kot znajdzie w nim dla siebie odpowiednią przestrzeń – im mniejsze pudełko, tym będzie w nim przytulniej. Kartonowe pudełko to więc idealny prezent dla własnego kota, który będzie mógł w nim spać, przesiadywać lub obserwować najbliższe otoczenie. Kartonowe pudełko może dodatkowo wyzwolić w kocie instynkt łowcy.

Czemu-koty-uwielbiaj-kartony
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura


Zabawki dla kotów z kartonu


Zabawki dla kotów z kartonu można kupić lub wykonać samodzielnie. Popularną zabawką dla kotów są domki, które są bardzo łatwe do zrobienia. Do ich wykonania może przydać się nieco większy karton niż zwykle, aby móc wyciąć w nim otwory, przez które kot będzie mógł się przeciskać np. w postaci drzwi lub okien. Taki domek może być wykorzystany przez kota do zabawy, snu i odpoczynku, a także ostrzenia pazurków.

Można także zbudować z kartonów regał, w którym będą znajdowały się ulubione kocie smakołyki. Im wyżej, tym lepszy smakołyk można będzie umieścić, aby kotek musiał się postarać by do niego dotrzeć.

Z kartonu można także stworzyć prawdziwy plac zabaw dla kota, składający się z kilku elementów. Można np. rozłożyć karton i stworzyć z niego górę na którą kotek będzie mógł się wspinać, albo zawiesić niewielkie pudełko na sznurku, aby mógł sięgać do niego łapkami.


Czy kartony są bezpieczne dla kotów?


Aby karton był bezpieczny należy sprawdzić, czy nie jest złożony przy pomocy zszywek. Wówczas najlepiej jest je usunąć i zastąpić taśmą klejącą albo zakleić mocnym klejem. Zszywki mogą poranić łapy kota lub wyrwać fragmenty sierści, co z pewnością nie wpłynie na komfort zwierzaka i raczej zniechęci go do zabawy.

Czemu-koty-uwielbiaj-kartony-1

Sprawdź ofertę naszego sklepu i zaopatrz się niezbędne artykuły! W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 228531689, mailowego na [email protected] lub przez formularz na naszej stronie internetowej. Życzymy udanych zakupów!
pudełko kartonowe, pudło z tekstury, kot w pudełku
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie