Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 6 lutego 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2509
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Czy folia stretch to plastik?

Czy folia stretch to plastik?


Jednym z najważniejszych elementów pakowania różnych produktów na czas transportu, jest ich odpowiednie odizolowanie od zagrażających czynników zewnętrznych. Oczywiście po dziś dzień nie jesteśmy w stanie wyeliminować zagrożeń w czasie transportu, jednak działanie takich czynników jak wilgoć, pył czy inne zanieczyszczenia możemy zniwelować dzięki wykorzystaniu folii stretch.

W tym artykule poruszymy na pewno kilka kwestii, takich jak historia powstania folii stretch, sposób, w jaki się ją produkuje, a przede wszystkim z czego, a także to, w jaki sposób powinniśmy ją segregować podczas wyrzucania do śmietnika.

folia stretch wodoodporna


W jaki sposób wynaleziono folię stretch?


Jak już w nie jednym artykule na temat folii stretch wspomniano, jej powstanie to najzwyczajniej w świecie historia wielu przypadków, które finalnie  pozwoliły nam na bezpieczne i łatwe pakowanie produktów na czas wysyłki i czas magazynowania. Pierwszą datą, o której koniecznie trzeba napisać, jest rok 1898, kiedy to przypadkowo, niemiecki chemik o nazwisku Pechman podgrzał diazometan, przez co powstała nowa substancja, której konsystencja była woskowata, a barwa tej substancji była biała. Szczegółowe badania nad tą substancją wskazały na jej skład, a chemik nazwał główny składnik tej substancji polimetylenami.

Kolejnym etap w serii przypadków, było odkrycie, które miało miejsce w roku 1933, chemicy o nazwiskach Fawcett oraz Gibson. Wtedy to powstałą substancją pochodna, którą wspólnie wyżej wymienieni chemicy nazwali polietylenami. Opracowali oni również metodę produkcji tej substancji na dużą skalę. W późniejszych latach było już tylko coraz lepiej, opracowywano coraz to bardziej efektywne i ekonomiczne metody produkcji folii LDPE, czyli folii polietylenowej.

folia stretch
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch


Jakie są metody produkcji folii stretch?


Na chwilę obecną istnieją dwie najbardziej popularne metody produkcji folii stretch. Oczywiście w przypadku obydwu metod, jak również w przypadku produkcji jakichkolwiek innych materiałów z tworzyw sztucznych wykorzystuje się do ich produkcji specjalistyczne maszyny.

Pierwszą metodą produkcji folii polietylenowej jest metoda CAST polegająca na wylewaniu.  Co to dokładnie oznacza? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Technologia o nazwie CAST polega na wylewaniu żywicy, jej szybkiego i gwałtownego rozciągania, a następnie schładzania przez specjalnie do tego skonstruowanych wytłaczarek.

Metoda BLOWN, czyli jak sama nazwa wskazuje, metoda „nadmuchu” polega na roztopieniu substancji, a następnie jej rozciągania w dwóch kierunkach oraz finalnie, schładzania poprzez nadmuch zimnego powietrza.

Oczywiście jak w przypadku praktycznie wszystkiego w naszym świecie, tak również metody produkcji folii stretch mają swoje wady i zalety. Jednak ten artykuł nie jest o tym, więc płynnie przejdźmy do jego kolejnej części, a mianowicie…

Czy-folia-stretch-to-plastik


Jakie są wady i zalety folii stretch?


Skoro wiemy już, w jaki sposób została wynaleziona folia stretch, a także sposób jej produkcji, możemy powoli przejść do wymienia jej najważniejszych zalet oraz wad, o których nie wszyscy pamiętają.

Zalety folii stretch:
 • Łatwa w użyciu – folia stretch jest bardzo łatwa w użyciu, nawet największy laik będzie w stanie poradzić sobie z zabezpieczeniem czegokolwiek, używając folii stretch.
 • Wydajność – jedna rolka folii stretch wystarczy do zabezpieczenia naprawdę dużej ilości przedmiotów.
 • Szeroka gama dostępności – obecnie w ofercie wielu sklepów z branży opakowaniowej możemy znaleźć wszelkiego rodzaju szerokości, długości, grubości, a nawet kolorystykę folii stretch.
 • Odporność na wilgoć – folia stretch bardzo dobrze chroni produkty przed wilgocią oraz innymi, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
 • Bardzo rozciągliwa – folia polietylenowa cechuje się wysoką rozciągliwością, dlatego jednocześnie jest odporna na rozdarcia.

Istnieje wiele więcej zalet, o których moglibyśmy napisać w tym artykule, jednak powyżej zostały wymienione te najważniejsze. Jeśli chodzi o wady, należy pamiętać, że jest to produkt wykonany z tworzywa sztucznego, także konieczne jest jego odpowiednie segregowanie, by nie obciążać środowiska naturalnego.

owinięta folia stretch


Czy folia stretch to plastik?


Biorąc pod uwagę zagadnienie segregacji śmieci, powinniśmy wiedzieć, że folia polietylenowa, LDPE, czy po prostu stretch, jest wykonana z tworzywa sztucznego, dlatego też w przypadku pozbywania się jej na śmietniku, powinna ona wylądować w żółtym pojemniku. Żółty pojemnik przeznaczony jest na odpady wykonane z tworzywa sztucznego, a także metalowe opakowania.
Bardzo upraszczając, folia stretch to plastik, a raczej produkt z tworzywa sztucznego, który powinien wylądować w żółtym pojemniku na odpady.

folia stretch


Gdzie kupić folię stretch?


Oczywiście jak w przypadku większości produktów z branży opakowaniowej, tak również folię stretch w naprawdę szerokim zakresie wyboru, możemy kupić na stronach internetowych naszych sklepów, pod adresami neopak.pl, a także opako.com.pl. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu.
folia stretch
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie