Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnypiątek, 14 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1625
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Czy torby papierowe są ekologiczne?

Czy korzystanie z toreb papierowych jest ekologiczne?

Czasy, w których torebki foliowe były darmowe i wykorzystywane praktycznie w każdy możliwy sposób odeszły w zapomnienie. Można śmiało powiedzieć, że coraz częściej społeczność nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie staje się coraz bardziej proekologiczna. Ludzie coraz częściej rezygnują z foliowych torebek na rzecz materiałowych toreb, papierowych toreb czy wielorazowych toreb na zakupy wyprodukowanych z innych materiałów.

Dbanie o środowisko wchodzi nam coraz bardziej w krew, każdy z nas coraz częściej poprzez swoje działania chce pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego, a już na pewno nie szkodzić środowisku poprzez swoje poczynania. Wcześniej wspomniane torby papierowe pojawiają się w dużych sieciach sklepów spożywczych, ale także w mniejszych osiedlowych sklepach. Coraz częściej każdy z nas z chęcią sięga po torby papierowe.

Jednak czy torby papierowe są ekologiczne? Jaka jest historia powstania toreb papierowych? Jakie główne zastosowania i cechy posiada torba papierowa? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dalszej części tego artykułu.
granatowa torba papierowa

Jaka jest historia powstania toreb papierowych?

W całej historii powstania torby papierowej, jaką obecnie znamy, można wymienić trzy nazwiska osób, które w bardzo znaczący sposób przyczyniły się do tego, że torba papierowa wygląda i ma cechy takie, jakie znamy dzisiaj.
Ponad 100 lat temu, niejaki Franics Wolle najpierw stworzył, a potem opatentował maszynę, która była w stanie produkować torby papierowe. Patenty były zarejestrowane w trzech krajach, USA, Francja, Anglia. Powstanie tej maszyny produkcyjnej to swego rodzaju pierwsza karta w historii toreb papierowych.

Niespełna 20 lat później, kobieta o nazwisku Knight i imieniu Margaret stworzyła ulepszony projekt maszyny produkującej torby papierowe. Maszyna ta była kompleksowym rozwiązaniem, dzięki któremu, podczas produkcji cięto, składano oraz sklejano torby papierowe. Zanim jednak Margaret opatentowała swoją maszynę, doszło do swego rodzaju skandalu, ponieważ niejaki człowiek o nazwisku Annan, przestudiował maszynę wyżej wspomnianej wynalazczyni i próbował ją opatentować pod swoim nazwiskiem. Te dwie osoby weszły w spór sądowy, a jedynym argumentem mężczyzny było to, że kobieta nie mogła być w stanie zaprojektować i skonstruować takiej maszyny. Jest to znak, że w tamtych czasach równouprawnienie i poglądy społeczne były dość spaczone. Po dwóch tygodniach Margaret wygrała spór i mogła poświęcić się dalszej pracy.

Trzynaście lat później, człowiek o nazwisku Stilwell, oczywiście również w Ameryce, postanowił, że ulepszy torbę papierową stworzoną przez Panią Knight. Kształt torby papierowej produkowanej przez Panią Margaret, czyli kształt litery V, nie był ergonomiczny, nie można było jej postawić swobodnie na płaskiej powierzchni. Torba z płaskim dnem to wynalazek Pana Stilwell’a. Był to niesamowity hit, strzał w dziesiątkę w tamtych czasach. Każdy sklep w Stanach Zjednoczonych chciał mieć te torby w swoim asortymencie.

Jak widać, historia powstania torby papierowej jest dość zawiła i naprawdę interesująca, a  co najciekawsze, powstały one ponad sto lat temu, by teraz wrócić do łask.
żółta torba papierowa
Torby papierowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Torby papierowe

Jakie są główne zastosowania i cechy toreb papierowych?

Torby papierowe wykorzystywane są w wielu branżach, oczywiście naturalne jest to, że ich głównym zadaniem jest umożliwienie przenoszenia, transportowania różnych towarów i produktów. Torby papierowe wykorzystuje się zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i również gastronomi. Torby papierowe mają to do siebie, że można je wykorzystywać wielokrotnie aż do momentu zniszczenia. W zależności od rodzaju torby papierowej, ich głównymi cechami jest przede wszystkim wytrzymałość na obciążenie.
Torby papierowe możemy wykorzystywać praktycznie do wszystkich celów, jakie nam tylko przyjdą do głowy, a dzięki szerokiej gamie różnorodności pod względem rozmiaru, grubości, wielkości, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
brązowa torba papierowa

Czy torby papierowe są ekologiczne?

Skoro coraz więcej dużych sieciowych sklepów oferuje swoje torby papierowe, skoro ustawodawcy w wielu krajach zakazują darmowego rozdawnictwa torebek foliowych na rzecz toreb papierowych, to czy nadal powinniśmy odpowiadać na pytanie zawarte w tym „akapicie”?

Z racji materiału, z jakiego są wykonane torby papierowe, a więc z papieru, czyli tworzywa, które możemy bez problemu poddać recyklingowi, a opakowanie z tego materiału, pozostawione nawet na trawniku, nie wyrządzi dużej krzywdy, możemy śmiało stwierdzić, że jest to produkt ekologiczny. Odpowiednie segregowanie śmieci, to po prostu podstawa. Torby papierowe same z siebie są już ekologiczne, ponieważ są wykonane z materiału ekologicznego.
duża torba papierowa

Gdzie kupić torby papierowe?  


Oczywiście w sprzedaży detalicznej torby papierowe znajdziemy praktycznie wszędzie, w mniejszych sklepach osiedlowych, większych sieciówkach. Jednak jeśli chcemy zakupić torby papierowe dla swojej firmy, dla swojego przedsiębiorstwa, warto odwiedzić odpowiedni dział naszego sklepu neopak.pl. Znajdziemy tam różnego rodzaju torby papierowe odpowiednie praktycznie dla każdej branży.
torba papierowa
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie