Aneta BurzyAneta Burzyponiedziałek, 21 marca 20221 minuta czytanialiczba wyświetleń: 11839
Artykuł oceniony na 4.25 / 5Ilość komentarzy: 0

Czym pomalować karton?

Prace artystyczne z kartonów dają sporo satysfakcji i tak naprawdę spore pole do popisu. Można z nich stworzyć przebranie na bal kostiumowy, dekoracje na przedstawienie, piękny domek dla lalek, czy makietę miasta na zaliczenie zajęć z techniki. Można je dekorować techniką decoupage albo ozdobić i stworzyć z nich funkcjonalne pojemniki do przechowywania. Jeśli zastanawialiście się kiedyś czym pomalować kartony, śpieszymy z odpowiedzią!

Malowanie farbami akrylowymi


Przed pokryciem kartonu farbami akrylowymi poleca się zabezpieczyć powierzchnię gesso, czyli gruntem malarskim. Gesso, czyli farba podkładowa składa się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa, Umożliwia lepszą przyczepność farby do powierzchni, a także wyrównuje nierówności, a przede wszystkim wzmocni widoczność kolorów. Warstwa podkładu powinna schnąć 24 godziny, a dla pełnego zabezpieczenia potrzebne będą nawet trzy warstwy gruntu. 

Po wyschnięciu najlepiej przeszlifować powierzchnię kartonów papierem ściernym o ziarnistości 500. Należy pamiętać, by nie dociskać zbyt mocno, by nie uszkodzić kartonu. Przy malowaniu kartonów najlepiej używać niewielkiej ilości farby i powtórzyć proces kilkukrotnie, dając czas na wyschnięcie farby - wtedy mamy mniejsze ryzyko rozmoczenia tektury. 

Malowanie farbami w sprayu


Do malowania farbami w sprayu dobrze jest wybrać miejsce dobrze wentylowane, ale też na tyle osłonięte, żeby wiatr nie rozwiewał farby. Dodatkowe zabezpieczenie też może się przydać, żeby nie narobić przy okazji zbyt wielkiego bałaganu. W tym celu sprawdzi się kawałek materiału, brystol, papier pakowy, gazeta lub większy karton rozłożony na płasko. 

malowanie farbą w sprayu, puszki farby w sprayu, malowanie sprayem
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


O czym należy pamiętać przystępując do malowania farbami w sprayu?

  • Puszką z farbą należy porządnie wstrząsnąć przed użyciem. 
  • Utrzymuj puszkę z farbą na ok. 30 cm od kartonu i delikatnym strumieniem pokrywaj powierzchnię kartonu.
  • Odczekaj 2h przed położeniem kolejnej warstwy

Malowanie farbami olejnymi


Farby olejne również nadadzą się do malowania kartonów ze względu na brak konieczności używania wody podczas nanoszenia farby na ich powierzchnię. Niewielkie ilości farby nanoszone pędzlem, gąbeczką lub stemplami nie powinny odkształcić kartonu. Intensywność barw można regulować dokładając kolejne warstwy farby.
malowanie farbami, pędzel z farbą, kolory
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie