Michał KrajniakMichał Krajniakczwartek, 28 lipca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3674
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Formularz zwrotu – jak wypełnić?

Czasami może zdarzyć się tak, że klient będzie chciał zwrócić wcześniej zakupiony towar. Wówczas ważne będzie, aby spełnił on wszystkie wymogi, potrzebne do realizacji jego prawa do zwrotu produktu. Jednym z takich wymogów będzie przygotowanie, uzupełnienie, a następnie odesłanie do sprzedawcy formularza zwrotu towaru. Ważne w tym wszystkim jest to, aby uczynić to w sposób poprawny, dlatego też przygotowaliśmy ten krótki poradnik specjalnie dla naszych klientów.
Formularz-zwrotu--jak-wypeni

Pamiętaj o 14-dniowym terminie!


Nawet prawidłowo wypełniony formularz zwrotu towaru nic nam nie da, jeśli nie będziemy pamiętali o prawnie zastrzeżonym, 14-dniowym terminie do namysłu. Oznacza to, że w przeciągu dwóch tygodni od daty zakupu danego towaru, możemy go zwrócić, pod warunkiem, że nie będzie on nosił śladów użytkowania. Przykładowo, jeśli kupiliśmy coś 1 sierpnia, to mamy czas zwrotu do 15 sierpnia. Ale jeśli zechcemy zwrócić towar dopiero 16 sierpnia, albo później to wówczas przekroczymy 14-dniowy termin.

Prawidłowe uzupełnienie formularza


Jeżeli zmieściliśmy się w 14 dniach upływających do dniu zakupu towaru to nie pozostaje nam już nic innego jak w sposób prawidłowy uzupełnić formularz zwrotu. Zacznijmy od tego, że sprzedawcy powinni sami załączać formularz zwrotu w wiadomości e-mail albo do przesyłki wraz z towarem, który zakupiliśmy. Jeśli jednak sprzedawca nie przesłał nam takiego formularza to wówczas sami możemy taki formularz sporządzić. Co ważne w tym wszystkim to fakt, aby nie pominąć żadnego elementu, który musi się znaleźć w formularzu, o czym piszemy poniżej.

Krok 1 Dane dotyczące zamówienia


W pierwszej kolejności musisz wpisać numer zamówienia. Znajdziemy go w naszej wiadomości e-mail oraz na fakturze VAT, którą wystawił nam sprzedawca. Pamiętajmy, aby bardzo dokładnie przepisać numer na formularz, aby uniknąć pomyłki. Następnie powinniśmy wpisać datę zamówienia. Jeżeli tej daty nie pamiętamy, to będzie ona widnieć także w wiadomości, którą otrzymaliśmy wcześniej od sprzedawcy. Przepiszmy także na formularz numer faktury VAT albo paragonu.

Krok 2 Dane dotyczące produktu


Wpisz nazwę towaru – pamiętaj, żeby była ona dokładnie taka sama, jak na fakturze czy rachunku. Następnie wpisz liczbę zamówionych sztuk towaru. Podaj cenę, ale pamiętaj aby była ona wyrażona wartością brutto, czyli taką, jaką zapłaciłeś. Następnie wpisz przyczynę zwrotu, jeżeli np. towar był uszkodzony albo niezgodny z opisem.

Krok 3 Dane klienta


Musisz także podać swoje dane. Będą to: imię i nazwisko, adres, telefon i e-mail, a także numer Twojego konta w banku – jest to niezbędne do tego, aby sprzedawca mógł zwrócić Ci przelewem pieniądze za zwrócony towar. Formularz należy własnoręcznie i czytelnie podpisać.

Krok 4 Wysyłka formularza


Jeżeli sprzedawca sam przesłał Ci formularz zwrotu, to wówczas tam powinien widnieć adres, na który musisz wysłać formularz. Jeśli sprzedawca nie przesłał Ci formularza to wówczas sprawdź w sklepie internetowym, gdzie masz wysłać dokument. Pamiętaj aby swój list nadać jako polecony. Dla pewności można go wysłać z potwierdzeniem odbioru. Niekiedy jest też tak, że sprzedawcy dopuszczają wysłanie formularza drogą mailową.
Formularz zwrotu – jak wypełnić?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie